Pozeljan Hi-Fi ambijent

Tehnicki trebalo bi da imas sto manje velikih ravnih povrsina od koje se odbija zvuk tj prazan zid,plocice na podu,veliki prozori bez zavjesa ili venecijanera ali u sustini za normalan HI-FI samo da nije potpuno prazna prostorija da nema odjeka tj da ima barem nesto namjestaja dok za HI-END je vec pres*ravanje sta sve treba ispostovati
 
I sa namještajem i podnim/zidnim oblogama se može eksperimentisat. One od debljih materijala upijaju neželjene rezonanantne zvukove nastale npr. od zida iz pozicije slušaoca. Ja sam uglavnom pristalica normalno opremljenih prostorija, uz dovoljno prostora za određivanje prave pozicije zvučnika i sl.
 
Baš sam se nedavno mučio sa istim problemom i imao prilike da u međuvremenu slušam malo muziku na HighEnd sistemu.. Obzirom da je HiFi u pitanju izuzetno je bitno napraviti dobar raspored zvučnika i podesiti jačinu svakog tako da slušalac bude u "centru", odnosno da sa svakog zvučnika jačina bude podešena gotovo isto (pričam o 5.1 ili 7.2 ozvučenju.. Poželjno je svakako imati donekle popunjenu sobu nameštajem, tepihom i slično obzirom da je razlika u zvuku osetna čim na primer ne postoji trosed ili tepih u sobi.. I za high-end važi isto, ali ne u tolikoj meri.. Prijatelj što se bavi tom vrstom ozvučenja mi je objašnjavao nešto i pokazivao izložbe tih sistema, i svi su uglavnom postavljeni po sobama u hotelima, kako bi se izvukao maksimum.. :)
 
Interesuje me uticaj praznog prostora na izbor ozvucenja odnosno da li je pozeljnije da imas prazan stan ili krcat stvarima ili je sasvim svejedno dok god su komsije trpeljive.

Nijedno od toga što si napisao. Nije dobro da je soba prazna i bez tepiha jer će ti soba "zvoniti". U sobi ne smije biti jeke niti "zvonjave". Napravi pokus sam, pljesni, pa ako čuješ opet pljesak, to nije dobro. Zapravo idealno bi bilo kad bi imao sobu koja ima sva četiri zida različite dužine i visine... Isto tako nije dobro da soba bude i prenatrpana, da napraviš nekakvu gluhu komoru...

Evo ovaj link pa pročitaj nešto o tome...
http://audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32
 

Back
Top