Kako da ubacim Win 98 SEa da mi ostane XP?

Hm,nece to bas tako lako ici.Dve particije su ti stvarno neophodne,ali se po nekom pravilu,kad su windows operativni sistemi u pitanju,uvek na primarnu particiju instalira stariji operativni sistem.Narocito je problematicno ako ti je XP instaliran na particiji pod NTFS-om.Najjednostavniji nacin je da bekapujes podatke,da formatiras particije,instaliras na C:win98se,a na D:XP.(Ostajes bez instaliranih programa).
Drugi nacin,ako bas,bas neces da diras XP,je,recimo, da uz pomoc Boot Magica napravis boot zapis pomocu koga bi mogla da odaberes pod kojim operativnim sistemom ce da se dize racunar.Sanse su ti male ako je XP na primarnoj particiji pod NTFS-om,jer on tada bas ne trpi jos neki operativni sistem na hard disku.
Eto,mozda ima jos predloga...
 
Pa ovako,nisam bas siguran, tj. jos nisam cuo za pravilo o starijem OS da ide na prvu particiju!
Koliko znam njima su zajednicki jedino boot fajlovi, al mozda gresim!
Sto se tice particija, jednostavno PARTITION MAGIC-om se napravi nova particija i pritom on pita da li da bude FAT ili NTFS. Ovde mora biti FAT32 jer WIN 98 ne podrzava NTFS Fajl sistem! Naravno,opet koliko ja znam,nema nikakve veze ako su particije pod razlicitim fajl sistemom!
Tako da ne vidim zasto bi bio problem da se instalira na D: particiju napravljenu pod FAT32 drugi OS tj. WIN98!
Kad se instalira sam se "dopise" u boot.ini fajl, a samo treba podesiti koji se prvi podize, mada ni to ne mora,moze svaki puta da bira sisteme....
Stvarno ne vidim komplikaciju u ovakvoj akciji,al opet ponavljam, mozda ja ne znam dovoljno, pa me ne uzimajte zdravo za gotovo! :D
Pozdrav!
 
Anonymous:
Sta ce ti uopste XP kad Win98SE radi sve sto ti je potrebno?
A o razlikama izmedju NT operativnih sistema i WIN 98 je malo glupo pricati!
Ako uzmemo u obzir da su NT sistemi multi aplikacioni, sto 98-ica nije, dovoljan je razlog, ako je moguce na konfiguraciji, da se instalira neki NT (ne mora XP, nek bude WIN2000...)!
O drugim prednostima i mogucnostima XP-a nad WIN 98 ne treba pricati (SYSTEM RESTORE, REMOTE ASSISTANCE,...)!
Ne zelim da idealizujem XP, jer nijedan WINDOWS i nije idealan, ali kad moze da pruzi nesto vise zasto da se ne iskoristi!
 
kliford:
ajde ti gore pojasni malo bolje tu razliku izmadju 98 i XP.......:lol:
tj sta su NT op. sistemi ?
:D Vidi ovako,necu preterano da pametujem, mozda i nisam toliko pametan, al evo:
NT (New Technology) operativni sistemi "idu" od Windows NT-a pa dalje (cini mi se da je tako!), WIN2000, WINXP, WIN 2003.
Nije bas da moze da se kaze u dve-tri reci,al evo dve-tri reci:
1. Prvo , NT su multiaplikacioni OS,sto znaci da omogucavaju rad vise programa u isto vreme, tako sto dodeljuju onoliko RAM-a programu koliko mu treba za rad, tako da (malte ne) stvarno radi vise programa u isto vreme!To kod starijih Windows-a (3.1 , WIN95 , WIN98) nije bilo tako!Elem tamo izgleda da radi 3 ili 4 programa u isto vreme, ali OS ustvari dodeljuje malte ne sav RAM jednom pa drugom pa trecem...., i to radi toliko brzo (naravno) da se ustvari cini da svi rade odjednom!To nije tako stasno,ali:AKO U npr. WIN 98 "PUKNE" JEDAN PROGRAM,A RADILI STE U VISE PROGRAMA ,VRLO CESTO SE DESI DA MORAJU DA SE POGASE I OSTALI PROGRAMI DA BI SE KOMP "OTKOCIO"! TO JE VEC PROBLEM!
2.NT Operativni sistemi podrzavaju NTFS fajl sistem pisanja podataka na hard disk, koji je nesto brzi, pouzdaniji, i pruza neke dodatne mogucnosti u administraciji (SECURITY,QUOTE-LIMIT i sl.), za razliku od FAT-a! NTFS(New Technology File System); FAT (File Allocation Table).
3.Kad malo radis u npr. XP-u i osetis dobre stvari koje on nudi,kao sto su:
-REMOTE ASSISTANCE (Pristup drugom racunaru i totalno preuzimanje kontrole nad istim, kontrolu misa i tastature,fajlova....!Sto je dobro ako neko ima problem,lepo "udjes" u komp i popravis!)
-SYSTEM RESTORE (Mogucnost povratka stanja kompa na predjasnje, npr. pre instalacije loseg DRIVER-a ili programa koji pravi probleme....)
-Lakoca kretanja kroz komp i slicne gluposti....
, tesko je vratiti se na 98-icu i raditi kao sve je OK, to je pravi OS!!!!
Imalo bi tu jos da se prica, ali eto rekoh ja dve-tri reci!
P.S.:Uzmi u obzir da od svih Windows-a, za najstabilniji vazi WIN 2000, mora da ima neki razlog.... :D
Eto,za sad toliko!
:D
Pozdrav!
 
S' druge strane, NT jede resurse kao ni jedan drugi OS... Zato na starijim masinama 98SE radi DALEKO stabilnije nego NT-type sistemi...

NT je ustvari ex OS/2 Warp koji je Micros~1 odkupio za smesnu cifru... Ko se seca NT 3.xx verzija, seca se i gomile plavih ekrana sa porukama 'OS/2 Error...' ;) Doduse, to je mozda i dobro, jer Micros~1 bar nije napisao core tog sistema...

Sto se bugova tice, to je vec druga prica... Win 98SE je ubedljivo 'najcistiji' sto se toga tice... Za njim sledi Windows 2k, sa gotovo svim SP-ovima...

Dva windowsa koje nikad ne bih instalirao: Windows Me i Windows XP... To su samo nasminkane verzije prethodnih OS-ova (98SE odnosno 2k), koje samo donose nove probleme i jedu vise resursa...

Dakle, ako hoces NT-type OS, uzmi Win 2k, ako hoces 9x, uzmi Win 98SE... Ako hoces nesto bolje, BSD is the law ;)
 
Naravno da se mora pripaziti kakva je konfiguracija racunara, tj. koliko je "jak"! WIN XP zauzme na hard disku 1.1 GB, dok WIN 98 zauzima nesto smesno 200-300 MB! XP "pojede" u startu oko 70 MB RAM-a, tako da se mora obracati paznja na to, tj. koliko RAM memorije ostaje za ostale aplikacije!
Incognito:
S' druge strane, NT jede resurse kao ni jedan drugi OS... Zato na starijim masinama 98SE radi DALEKO stabilnije nego NT-type sistemi...)
A sa druge strane, objasni covek gore, pa...
...od dva "zla" izabrati manje! :D
Pozdrav!
 
Sve je to lepo ali kako da Jovana ubaci W98SE a da joj ostane XP? :roll:

Po meni mora formatirati HDD, podeliti na dva, pa instalirati prvo W98 na jednu i tek posle XP na drugu particiju jer prilikom boota Win98 ce detektovati XP i nece se instalirati posto je stariji sistem...prednost mladjima! :wink:
 
Incognito:
Postoje i laksi nacini... sakrijes particiju gde je XP (ili je podelis na dve... bez formatiranja), odnosno namestis 'praznu' particiju kao aktivnu... tu lepo instaliras 98SE...

Zatim vratis XP particiju da bude aktivna, dodas entry u boot.ini-ju, i eto...
Jeste,ovo je tacno.Nisam probao ali sam procitao nesto slicno.Bitno je da privremeno zeznes win98 da je na aktivnoj particiji,a posle da resavas problem oko butovanja,al' sto rece Dedica to bi stvarno bilo komplikovano za Jovanu.
 

Back
Top