Robovlasništvo u Srbiji...

Slučajni prolaznik

Zainteresovan član
Poruka
135
... ili kako novopečeni poslodavci shvataju obaveze i prava zaposlenih u hjihovim firmama. Ja sam doživeo da na moju primedbu da neću da budem ničiji rob, dobio sam odgovor da to i neću biti, jer mogu da odem kući da jedem i spavam, a tu u firmi, pošto on misli na zaposlene, postoje kupatila pa tu mogu da se kupam i sve to mi čovek ispriča mrtav ozbiljan. Kakva su vaša iskustva? Kako to izgleda u drugim državama?
 
Slučajni prolaznik:
Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...

Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:
 
Princeza:
Slučajni prolaznik:
Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...

Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:
Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?
 
Slučajni prolaznik:
[
Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?

Nisam sigurna, ali dovoljno je da ti iscacka da "tezu povredu radne duznosti" u stilu: clan 101 st. 1 tacke od 1-8 Zakona o radu (nadji ovaj zakon i ovu tacku pa procitaj):
-neopravdano zakasnjavanje na posao vise od 5 dana u toku meseca ili neopravdano napustanje radnog mesta u toku i pre isteka radnog vremena bez odobrenja rukovodioca.
ii
-zloupotreba koriscenja bolovanja,
-ometanje zaposlenih u radu
-odbijanje zaposlenog da se podvrgne periodicnom lekarskom pregledu
Uostalom dovoljno je da te cuju da si neljubazan sa strankama, a o protivpozarnoj zastiti da ne govorim.

Eto...
 
rastamann:
Ajde i ja neshto pametno da kazem....kao privrednik i poslodavac...
U sluchaju da treba nekog otpuustiti, uvek se moze naci razlog....koji ne povredjuje zakon...
Princess, my dear...Imash desetku od mene
Oh dragi Rastamanne... :oops:
Od navedenog nista ne povredjuje zakon... Sada je bukvalno dovoljno da budes neljubazan sa strankom iako ti je stranka pre toga sve i svasta rekla. A ranije... Ima primer iz moje firme gde je bilo malverzacije sa cekovima i kolege su dobile otkaz,a sud ih sve vrati jer boze moj postupak kod otkaza nije bio dobar. I tako su oni svi ponovo u firmi i rade. A nisu ni novcano kaznjani nista. Ej, a cekovi su bili u pitanju. Doduse jedan nas kolega je zaglavio corku jer je nesto "pozajmljivao" pare iz blagajne... I tako. Jedan kolega je opet, zaebao ceo program za nesto (ne znam sta) i vracen je na posao posle otpustanja i jos firma morala da mu isplati silne neke pare... I plati advokata i sve njegove troskove sudjenja. A to je zato sto mi imamo ocajne pravnike u firmi!
Sve zavisi od pojedinacnog ugovora, ali vise manje se svodi na isto, jr firme gledaju da sve ubace sto im odgovara i dodaju jos malo. Ja sam dala primer u drzavnoj firmi i citirala moj pojedinacni ugovor, a kod privatnika znamo kako je "Hvala na saradnji, dovidjenja!"
 

Back
Top