Robovlasništvo u Srbiji...
Prikazujem rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Robovlasništvo u Srbiji...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Robovlasništvo u Srbiji...

... ili kako novopečeni poslodavci shvataju obaveze i prava zaposlenih u hjihovim firmama. Ja sam doživeo da na moju primedbu da neću da budem ničiji rob, dobio sam odgovor da to i neću biti, jer mogu da odem kući da jedem i spavam, a tu u firmi, pošto on misli na zaposlene, postoje kupatila pa tu mogu da se kupam i sve to mi čovek ispriča mrtav ozbiljan. Kakva su vaša iskustva? Kako to izgleda u drugim državama?

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Hmmm... jedan od robovlasnika ovde mi duguje 1500 eur, drugi 900... Go figure...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

Citat Original postavio Slučajni prolaznik
    Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...
    Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
    Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:

Domaćin
    Učlanjen
    02.09.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

heh.... srpski sindikati...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Citat Original postavio Princeza
    Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
    Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:
    Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?

Aktivan član Lord of Chaos (avatar)
    Učlanjen
    05.06.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

No pain, no gain, uvek bilo i bice....

Poznat rastamann (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    140

Podrazumevano

Ja nishta nemam da kazem, samo pratim batu LOC-a...hehehe

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

[
    Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?
    Nisam sigurna, ali dovoljno je da ti iscacka da "tezu povredu radne duznosti" u stilu: clan 101 st. 1 tacke od 1-8 Zakona o radu (nadji ovaj zakon i ovu tacku pa procitaj):
    -neopravdano zakasnjavanje na posao vise od 5 dana u toku meseca ili neopravdano napustanje radnog mesta u toku i pre isteka radnog vremena bez odobrenja rukovodioca.
    ii
    -zloupotreba koriscenja bolovanja,
    -ometanje zaposlenih u radu
    -odbijanje zaposlenog da se podvrgne periodicnom lekarskom pregledu
    Uostalom dovoljno je da te cuju da si neljubazan sa strankama, a o protivpozarnoj zastiti da ne govorim.

Eto...

Učlanjen
    01.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    140

Podrazumevano

Ajde i ja neshto pametno da kazem....kao privrednik i poslodavac...
    U sluchaju da treba nekog otpuustiti, uvek se moze naci razlog....koji ne povredjuje zakon...
    Princess, my dear...Imash desetku od mene

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

Citat Original postavio rastamann
    Ajde i ja neshto pametno da kazem....kao privrednik i poslodavac...
    U sluchaju da treba nekog otpuustiti, uvek se moze naci razlog....koji ne povredjuje zakon...
    Princess, my dear...Imash desetku od mene
    Oh dragi Rastamanne... ops:
    Od navedenog nista ne povredjuje zakon... Sada je bukvalno dovoljno da budes neljubazan sa strankom iako ti je stranka pre toga sve i svasta rekla. A ranije... Ima primer iz moje firme gde je bilo malverzacije sa cekovima i kolege su dobile otkaz,a sud ih sve vrati jer boze moj postupak kod otkaza nije bio dobar. I tako su oni svi ponovo u firmi i rade. A nisu ni novcano kaznjani nista. Ej, a cekovi su bili u pitanju. Doduse jedan nas kolega je zaglavio corku jer je nesto "pozajmljivao" pare iz blagajne... I tako. Jedan kolega je opet, zaebao ceo program za nesto (ne znam sta) i vracen je na posao posle otpustanja i jos firma morala da mu isplati silne neke pare... I plati advokata i sve njegove troskove sudjenja. A to je zato sto mi imamo ocajne pravnike u firmi!
    Sve zavisi od pojedinacnog ugovora, ali vise manje se svodi na isto, jr firme gledaju da sve ubace sto im odgovara i dodaju jos malo. Ja sam dala primer u drzavnoj firmi i citirala moj pojedinacni ugovor, a kod privatnika znamo kako je "Hvala na saradnji, dovidjenja!"

Učlanjen
    01.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    140

Podrazumevano

Ma ti si Princess moje luche...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Zaključak, kad je otkaz u pitanju možeš da sedneš i da jaučeš.

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

Citat Original postavio rastamann
    Ma ti si Princess moje luche...
    Rasto postajemo providni... Krijemo se na dva topika!!!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

E, dragi moj... Mozes da dobijes otkaz kako god hoces... i neces... Tri cele sitno kucane strane sam ja dobila po kojim sve osnovama mogu da dobijem otkaz. Najvise mi se svidja onaj AKO SI VISHAK!

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

E, raspitala sam se... Mozes 2x da dobijes otkaz po istom osnovu, cak i sutradan po povratku sa posla, i vise nemas pravo zalbe. :?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.07.2003.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

kod nas po novom zakonu o radu mozes da dobijes otkaz bez ikakvog objašnjenja tj. direktor ima status boga

Aktivan član
    Učlanjen
    06.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    69

Podrazumevano

Mora da stoji objasnjenje - razlog, ali moze da bude bilo koji. I kod nas je sad tako da direktori (ne vlasnici) mogu da se ponasaju kao da im je tata kupio (drustvenu ili drzavnu) firmu. Ali posto ce uskoro (skoro) sve biti privatizovano...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

Citat Original postavio Princeza
    E, raspitala sam se... Mozes 2x da dobijes otkaz po istom osnovu, cak i sutradan po povratku sa posla, i vise nemas pravo zalbe. :?
    Hvala, još samo jedno pitanje pa neću više da te smaram, kako ide procedura oko utvrđivanja nestručnosti, jer je to jedna od stavki u mom pojedinačnom ugovoru o radu, a u kolektivnom ništa nisam našao o tome?

Slične teme

1. Srbi u Srbiji-da li je tesko biti Srbin u Srbiji?
    Autor miskov u forumu Politika
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 12.12.2009., 16:18
  2. GTZ u Srbiji
    Autor umrimuski u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 12.02.2009., 15:46
  3. Robovlasništvo u Srbiji...
    Autor Slučajni prolaznik u forumu Arhiva
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 12.01.2009., 11:18
  4. Robovlasništvo...