priprema za stampu u Corelu?

The Scientist

Zainteresovan član
Poruka
208
Da li moze neko da mi malo pojasni kako se projekat priprema za stampu u Corel Drawu. Znam odlicno da koristim program i napravio sam neki reklamni letak za jednu firmu, ali ne razumam se u pripremu za stampu. Dakle na sta sve treba da obratim paznju i sta treba da podesim da bi ovo moglo da ide na stampu.
Hvala
 
A jel ti to mislis stampati u ofsetu u punom koloru ili je u pitanju nesto drugo, sito stampa itd. Od toga ti zavisi ali sve objekte pa i slova moras pretvoriti u krive(curve)ako radis u Corelu i jos ponesto ali moras prvo reci koja vrsta stampe je u pitanju.
 
slike treba da su ti preko 200 dpi pozeljno 300+, treba da su u CMYK-u, treba ti 2-3 mm obreza ( da napravis 4-6 mm vecu pozadinu i pozeljo je da ti text bude bar 2 mm odaljen od dela gde ce da se sece). Treba da stavis pasere i klinove. Ako ides na film proveri kod firme sta je bolje da im doneses otvorel ( corelov ) fajl ili da im das zatvoren ( PDF-prepress opcija ili PS ).
Umalo da zaboravim da nebi bilo lose - moras - da pretvoris fontove u krive.
PS. zaboravih cajtne za obrez ( na onih 2-3 mm ) i cajtne za bigovanje itd ( za savijanje ).
 

Back
Top