KAKO FUNKCIONISE SISTEM IZDAVAVŠTVA ?

@binoche
Od juče sam član Krstarice, pa tek sada vidim ovu temu/pitanje. Nadam se da ćeš videti moj odgovor.
Ja radim nešto vezano za izdavaštvo. Ako si napisao neku knjigu dalje može ići ovako:
Nađeš nekoga koje raspoložen da objavi tvoju knjigu. Glavni motiv za izdavač je mogućnost njegove zarade. Ako imaš interesantnu knjigu možda možeš naći takvog izdavača. Mada nisu radi da ulažu svoj novac u nepoznatog autora. Jer im nepoznato ime autora ne garantuje zaradu. Tiraži su mali, zarada je slaba i tome slično, kako je već u Srbiji...
Postoji i druga mogućnost: da sam finansiraš izdavanje svoje knjige. Opet nađeš nekog izdavača, dogovoriš se sa njim da ćeš ti platiti sve troškove izdavanja tvoje knjige, a on će je ponuditi knjižarama sa kojima radi. Ne treba očekivati da ćeš nešto zaraditi. Biće dobro ako budeš na pozitivnoj nuli.
Tiraži su od 200-300 primeraka pa na dalje.
Postoji i mogućnost da sam izdaš knjigu na digitalnoj štampi, gde tiraž može biti i bukvalno jedan primerak pa do 100 komada - preko toga se više isplati klasična štampa (kako bi je štampao gorepomenuti angažovani izdavač). Jedna žena je tako izdala svoj doktorat preoblikovan u knjigu. Tema je bila totalno nekomercijalna, a njoj je bilo neophodno da je izda iz nekih poslovnih razloga. Odštampano joj je na digitalnoj štampi 30 primeraka, knjiga je imala preko 300 strana običnog teksta, kolorne korice i to ju je koštalo oko 150 evra. Knjiga se ni po čemu nije razlikovala od neke knjige klasično odštampane.
U ovoj varijanti jedino ne znam kako tu ide sa državom, ko se tu prijavljuje kao izdavač, tj. da li to možeš da budeš ti, tek tako kao privatno lice bez firme.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.
Pozdrav!
 
Izdavaštvo je razoreno onog trenutka kada su se pojavili izdavači koji iznajmljuju "firmu" piscima i "piscima" i štampaju im knjige ako ovi plate.
Sada se nedeljno objavi više "dela" nego što je nastalo u celoj renesansi.
Skupiš 200-300 evra, štampaju ti knjižicu pesama u sto primeraka, i postao si književnik.
 

Back
Top