Tolstoj - Dostojevski

To da su obojica velikani- JESU! Ali sukobljavati ih ili porediti malo je nezahvalno. Porediti " malog i suvisnog coveka" kod Dostojevskog i " coveka u istoriji" je jako tesko. Cak i ideologija kod Tolstoja je drugacija, pogotovo kad biva anatemisan.
Ipak,likovi u delu " Ponizeni i uvredjeni" i Katja Maslova, imaju dosta toga zajednickog. Malo je presiroka tema, pa ako nije problem, odaberi neka dela, ili neko stanoviste koje ce biti prikladnije za poredjenje! :D
 
Tolstoj,ta prokleta velicina njegovog samoljublja,to mu nikada necu oprostiti.
Njegovo razmetanje na svakom koraku,svaka rec koja je morala da bude preglasna,da bude primecena,da se zna da je Tolstoj velikan.
Nista iskreno nisam pronasao kod njega,samo lazi i obmane,samo gromoglasni glas "velikog" coveka koji nije hteo da bude skroman ni u cemu.
Pogledajte samo njegov zivot van literarnog sveta,prosto nema razlike u samom njegovom karakteru,sve je samo preslikano,ta naucena velicina.
Dostojevski je nesto drugo,sam vrh cele istocno evropske knjizevnosti iako ga ja licno bas i ne volim,ne lezi mi,ali iskrenost sa kojom je on pisao i sama petlja da se hvata u kostac sa stravicnim problemima dubine samoga coveka je nesto fascinatno.
 
Pa ovo ti je pitanje u stilu da li vise volite Bitlse ili Stonse?
Fenomenalni su i jedan i drugi.
Znas da neki psihijatri cesto pacijentima(naravno onim obrazovanijim) postavljaju pitanje kojeg pisca vise cene Tolstoja ili Dostojevskog i zbog cega?
 
Mene je odusevilo Tolstojevo Definisanje istorije u romanu " Rat i mir" . To je onaj dugacak, dosadan deo koji obicno svi preskacu, ali taj deo je toliko bogat mislima, da je to zapanjujuce!
Opet, kod Dostojevskog je politika i gnusni planovi, fantasticno prikazana u " Neciste sile". Koliko god da zelim da uzdignem jednog, toliko mi je tesko da negiram drugog! Toliko razliciti, a toliko slicni!
 
Nemogu, a da ne budem pristrasan u ovoj temi. Ako mi ne zamerite, ja bih malo iz 'žute štampe' (Naučno-obrazovni program RTS-a) koja se bavi ovom dvojicom velikana...
Kažu za Tolstoja da nije voleo svoju ženu, koja mu je ujedno bila i sekretarica. Pored ostalog, terao ju je da nepotrebno prepiše par puta 'Rat i mir'. Ona je za uzvrat u svom dnevniku pisala kako mrzi svoga muža, i namerno ostavljala otvoren dnevnik na stolu da bi on mogao to da pročita.
S druge strane, Dostojevski je bio obožavan od strane svoje žene, koja je takođe radila za svog muža. Pa onda, njegova ljubav prema svojoj deci... Svakog dana je odvajao vreme da im piše pisma, iako su živeli u istom stanu.
Jedan poznanik mi jednom prilikom reče: "Čitam ovih dana 'Bedne ljude' i tako mi dođe svakome da tepam."
Možda nemam prava da iznosim ove stvari, posebno kad se uzme u obzir da sam Tolstoja samo pokušava da čitam, al' nisam uspeo, dok je Dostojevski pisao po mom srcu dok sam čitao njegova dela.
 

Back
Top