Zasto niko ne pominje ETF

Dovla:
Ja cu konkurisati na ETF ove godine i malo sam istrazivao i saznao da je granica za upadanje na budzet nekih 60 bodova sto i nije neka cifra. Obicno se prijavljuje od 600-700 kandidata a ukupno primaju 600. Detaljnije informacije imas na njihovom sajtu www.etf.bg.ac.yu :arrow: Prijemni 2005
To je sve priblizno tacno ali uradi ti dobro fiziku i pogotovo matu... Kad sam ja polagao mata je bila katastrofalno teska
 
POP Mare:
Dovla:
Ja cu konkurisati na ETF ove godine i malo sam istrazivao i saznao da je granica za upadanje na budzet nekih 60 bodova sto i nije neka cifra. Obicno se prijavljuje od 600-700 kandidata a ukupno primaju 600. Detaljnije informacije imas na njihovom sajtu www.etf.bg.ac.yu :arrow: Prijemni 2005
To je sve priblizno tacno ali uradi ti dobro fiziku i pogotovo matu... Kad sam ja polagao mata je bila katastrofalno teska

zar ti nisi na mashinstvu??? :? :roll:
 
POP Mare:
Dovla:
Ja cu konkurisati na ETF ove godine i malo sam istrazivao i saznao da je granica za upadanje na budzet nekih 60 bodova sto i nije neka cifra. Obicno se prijavljuje od 600-700 kandidata a ukupno primaju 600. Detaljnije informacije imas na njihovom sajtu www.etf.bg.ac.yu :arrow: Prijemni 2005
To je sve priblizno tacno ali uradi ti dobro fiziku i pogotovo matu... Kad sam ja polagao mata je bila katastrofalno teska

Ove godine je moguce polagati samo jedan predmet. Ja cu polagati samo matematiku i mislim da nije preterano teska i s obzirom da imam 39 bodova iz srednje dovoljno mi je da uradim 50% sto i nije tako tesko.
 
bigsister:
POP Mare:
Dovla:
Ja cu konkurisati na ETF ove godine i malo sam istrazivao i saznao da je granica za upadanje na budzet nekih 60 bodova sto i nije neka cifra. Obicno se prijavljuje od 600-700 kandidata a ukupno primaju 600. Detaljnije informacije imas na njihovom sajtu www.etf.bg.ac.yu :arrow: Prijemni 2005
To je sve priblizno tacno ali uradi ti dobro fiziku i pogotovo matu... Kad sam ja polagao mata je bila katastrofalno teska

zar ti nisi na mashinstvu??? :? :roll:
Jesam :lol: Tad kad sam polagao na ETF-u bilo je nekih problema u ministarstvu pa su nesto smanjili listu i nisam prosao pa sam otisao na masinac :wink:
@Dovla
Sad se radi po Bolonjskoj konvenciji(polaze i studira) i to je sto puta lakse... Sve u svemu srecno :wink:
 
Polagala sam prijemni i na FON-u, i na masincu i na ETF-u i neplanirano :D , prosla sam svuda na budzet. Sada mi kazu da sam se presla jer na ETF-u "oci iskacu" od ucenja, pa me zanima kakve su mi sanse, ako odlucim da bezim sa ETF, da se prebacim na budzet na npr. gradjevinu. Uh...
 
Moj decko je zavrsio ETF posle dugih i mukotrpnih godina studiranja. Ne znam da li ce doci do nekih promena programa u skladu sa Bolonjskom deklaracijom ili do nekih olaksica, ali ja zaista ne bih nikom preporucila da ide tamo jer ce dusu da vam izvade. I ne samo sto je katastrofa tesko, nego kad zavrsite jako je problematicno pronaci posao (ako nemate vezu) zato sto svi traze polozen strucni ispit i licencu, a licenca se dobija posle tri godine!!! Pri tome, ako i uspete da se ubacite kao pripravnici u neka preduzeca tipa Energoprojekt, plate su vise nego bedne, nekih 15000, pa to tako naraste do nekih 20000, i to oni nazivaju platom za diplomirane elektroinzenjere. A onda ce lepo da vas posalju u Ganu ili neku rusku zabit uz uzasne uslove rada, mada tu i moze nesto da se zaradi. U svakom slucaju, dobro razmislite da li zaista to zelite i sta cete posle da radite sa ETF-om ovde. Pozz.
 
Svasta! Nemoj da demoralises ljude. 15000 sa ETF-om ? Smesno. Bar ja ne znam takvog. Cak i oni iz Energoprojekta odlaze u Dubai (preko firme) i sl. pa tamo mlate po 1000 - 2000 E. Naravno, ako nisu totalni paceri. A najbolji programeri mogu da namlate toliko i kod nas. Al' ne moze odmah, treba par godina iskustva.
Ne znam kako je sad ali nekad je bilo da kazemo tesko, uslovni ispiti, cetiri-pet bas teskih ispita(3 elektronike, elektrotehnika i mata 2), svaki od njih je mogao da te saceka pa da ga polazes po godinu dana, ludi profesori ( Caja & co !), strajkovi svake godine ( ovo je bio najzanimljiviji deo!). Ali ko je hteo stvarno da uci, mogao je da zavrsi u roku. Sve u svemu, bilo je zanimljivo.
U svakom slucaju ETF preporucujem samo ljudima koji imaju sklonosti ka kompjuterima. Streberi stop!
 
U svetu gde je elektrotehnika imperativ elektroinzenjer ne moze da nadje posao.
Ova recenica je toliko smesna da nemam reci. Mislim da je problem u ljudima da previse biraju i misle da ce pare doci s neba. Mi bi situaciju da danas me hrane roditelji e a sutra idem da podignem platu od 2000e. To naravno nikome nece poci za rukom. Ono sto svako od nas mora da prodje je pekarski ili mlekarski zivot. Tada se stice prava svest o poslu i vrednostima. Ove godine sam upisao ETF na budzet i roditelji su hteli da mi plate more 14 dana ali sam ja ostao da radim mesec dana u mlekari. Svako jutro od 4h idem za Vrsac razvozim mleko u 70 radnji dnevno i nikad se ne vratim pre 13h. I sve to za 12000. Mnogi ce reci da sam lud (sto sam i ja mislio u pocetku) ali ako vam kazem da sa mnnom radi jos 10-ak ljudi koji su tu preko 10 godina vi onda vidite. Oni imaju 14000 platu kao stariji radnici. Probajte vi da svako vece lezete u 21h ustajete u 3h i radite do 13-14h da vidite sta je zivot. I sad mi se javljaju neki koji bi da rade od 10-15h i da imaju 2000e platu. Mnogi ce reci on ima fakultet... slazem se ali i sa fakultetom se mora zapeti inace nista od love.
 
Estella:
Moj decko je zavrsio ETF posle dugih i mukotrpnih godina studiranja. Ne znam da li ce doci do nekih promena programa u skladu sa Bolonjskom deklaracijom ili do nekih olaksica, ali ja zaista ne bih nikom preporucila da ide tamo jer ce dusu da vam izvade. I ne samo sto je katastrofa tesko, nego kad zavrsite jako je problematicno pronaci posao (ako nemate vezu) zato sto svi traze polozen strucni ispit i licencu, a licenca se dobija posle tri godine!!! Pri tome, ako i uspete da se ubacite kao pripravnici u neka preduzeca tipa Energoprojekt, plate su vise nego bedne, nekih 15000, pa to tako naraste do nekih 20000, i to oni nazivaju platom za diplomirane elektroinzenjere. A onda ce lepo da vas posalju u Ganu ili neku rusku zabit uz uzasne uslove rada, mada tu i moze nesto da se zaradi. U svakom slucaju, dobro razmislite da li zaista to zelite i sta cete posle da radite sa ETF-om ovde. Pozz.

Sa takvim stavom nije ni cudo sto ti je decko dugo studirao
 
Ako te interesuje programiranje,moj ti je savet fon.
A etf nije za strebere.Uostalom kao i za svaki fax.

2 dovla
E a to sto si raznosio mleko,to je glupost.Trebo si ili da ucis ili da se odmoris za fax.To sto si uradio mi govori da nisi neki student.I ako si prva godina.Cenio bi pauzu.
 
inspirion:
Estella:
Moj decko je zavrsio ETF posle dugih i mukotrpnih godina studiranja. Ne znam da li ce doci do nekih promena programa u skladu sa Bolonjskom deklaracijom ili do nekih olaksica, ali ja zaista ne bih nikom preporucila da ide tamo jer ce dusu da vam izvade. I ne samo sto je katastrofa tesko, nego kad zavrsite jako je problematicno pronaci posao (ako nemate vezu) zato sto svi traze polozen strucni ispit i licencu, a licenca se dobija posle tri godine!!! Pri tome, ako i uspete da se ubacite kao pripravnici u neka preduzeca tipa Energoprojekt, plate su vise nego bedne, nekih 15000, pa to tako naraste do nekih 20000, i to oni nazivaju platom za diplomirane elektroinzenjere. A onda ce lepo da vas posalju u Ganu ili neku rusku zabit uz uzasne uslove rada, mada tu i moze nesto da se zaradi. U svakom slucaju, dobro razmislite da li zaista to zelite i sta cete posle da radite sa ETF-om ovde. Pozz.

Sa takvim stavom nije ni cudo sto ti je decko dugo studirao

Nije to stav, nego nazalost realnost. I on je krenuo pun entuzijazma. On je smer energetika, a ne telekomunikacije, ni racunarska tehnika (koji su mozda bolji za zaposlenje). I on je mislio da je ETF strava faks, da moze da se nadje posao, da moze da se zaradi. Nije mnogo birao, kao sto je neko napisao, jer nije imao sta da bira, poslao je sigurno stotinak molbi za posao, i dobio mozda 5-6 odgovora tipa "hvala, ali ne hvala" i samo u jednoj (drzavnoj) firmi - poznatoj u svom domenu su mu ponudili posao kao inzenjeru projektantu. Prva tri meseca nije ni video platu posto plate kasne tri meseca. Onda je dobio pocetnu platu od 12000 dinara podeljenu na dva dela. Sada, posle osam meseci rada ima oko 16000 platu. I dalje salje molbe za posao kad god se pojavi neki konkurs, skoro je bio na nekom razgovoru gde su mu ponudili 18000, odbio je zato sto ce mu uskoro i ovde plata biti tolika. Ni njegovi drugovi - kolege sa smera nisu u mnogo boljoj poziciji i vecina radi za male plate. Samo se jedan snasao i radi u nekoj americkoj firmi za 1000 dolara. U svim konkursima za te poslove se trazi polozen strucni ispit i licenca za projektovanje koja se moze dobiti posle tri godine. A dok nemas licencu, uglavnom radis za bednu platu. Pritom, on je jedan vrlo vredan i sposoban momak koji ume toliko toga da radi i nije neki debil pa da covek pomisli da je to uzrok problema. Ova prica je 100% isinita i ne kazem da je svima tako, ali znam za vise slucajeva. Isto tako, ne znaci da se u buducnosti nece snaci i da mu na kraju ipak nece biti drago sto je zavrsio ETF, ne znam, videcemo. Onaj ko zeli da upise ovaj fax, on ce ga upisati, nemam iluziju da mogu da uticem na neciji izbor, samo sam iznela jednu cestu pricu iz zemlje Srbije.
 
inspirion:
2 dovla
E a to sto si raznosio mleko,to je glupost.Trebo si ili da ucis ili da se odmoris za fax.To sto si uradio mi govori da nisi neki student.I ako si prva godina.Cenio bi pauzu.

Objasni ti meni sta treba da uci neko ko je upisao faks pre 15 dana i do njegovog pocetka ima jos tri meseca?? Takodje ne mozes da kazes da i nisam neki student kad ja zvanicno jesam ali prakticno i nisam student. Objasni mi zasto je neko, ko je umesto da ode na more ostao da radi, los student. Mozda budala ili kreten ali kakve to veze ima s tim ko je kakav student?
 
2 dovla

Greska onda.Nisam pazljivo procitao.A kad budes ucio,shvatices vrednost odmora.Jedno je sigurno.posao i studiranje ne idu zajedno u bilo kakvoj kombinaciji.

2 estela

Ima i drugih primera.
A da ti je decko vredan,ranije bi zavrsio fax.
Bez ljutnje.Kazem istinu.

I sta fali cekanju od 3 godine? Posle mozes da radis jos vise poslova.
 
inspirion:
2 dovla

Greska onda.Nisam pazljivo procitao.A kad budes ucio,shvatices vrednost odmora.Jedno je sigurno.posao i studiranje ne idu zajedno u bilo kakvoj kombinaciji.

2 estela

Ima i drugih primera.
A da ti je decko vredan,ranije bi zavrsio fax.
Bez ljutnje.Kazem istinu.

I sta fali cekanju od 3 godine? Posle mozes da radis jos vise poslova.

He, he, ne ljutim se naravno, zasto bih, pa ti nas ne poznajes, a cak mi je i simpaticno to pojednostavljivanje i donosenje crno-belih zakljucaka. Znas, neki su imali srece da zive kod roditelja tokom studiranja ili da ih oni izdrzavaju, a neki su pak morali da se sami bore i snalaze... Ne mozes da kazes da neko nije vredan samo zato sto je duze studirao zato sto ne znas zbog cega je duze studirao. Uostalom, prosek studiranja na nasim fakultetima je bas veliki, znaci da su samo studenti krivi jer su lenji? U ovom konkretnom slucaju, on je studirao osam godina, ali za to vreme u radnoj knjizici ima pet godina radnog iskustva (van struke), pa je ipak uspeo da zavrsi (iako se slazem da studiranje i posao tesko mogu da idu zajedno). Naravno da je super ako mozes u potpunosti da se posvetis fakultetu, ali mnogi moraju da misle i na druge stvari, jer takva su vremena i takva je ova zemlja u kojoj zivimo.
 

Back
Top