mala maca u kuci - i kako dalje?! upomoc!

Tamarela

Zainteresovan član
Poruka
294
Donela sam 2 mace i to pre 3 sata, kojima je mama ili uginula ili ko zna sta, bilo mi ih je mnogo zao... I sta sad?! :shock: Pomagajte! Ne znam nista o macama, imala sam psa (koji je uginuo pre 3 godine :cry: )i bas sam pas-tip, al' ajde, to nije ni bitno. Nego, ne znam tacno kako da ih hranim, cime da ih hranim, kako da ih naucim gde da kake i piske, da li smem da ih 'okupam' - bili su u dvoristu pa nisu bas... :? I jos nesto - toxoplazmoza & macja kaka. Mislim, znam da su macke prenosioci, ali kako da se 'zastitim' ili sprecim (posto mi sutra dolazi bratanica od 8 meseci i znam da je njena majka tj. moja snaja panicar)? I kako posle sa vakcinacijama, tj. kad? Zapravo ne znam ni koliko su stare, ali trce, naravno su preogledale, plavo-sivih ociju, imaju zubice(i to ostre! :wink: )... E, da i jedno ima neku infekciju oka, gnojilo je, nije zatvoreno, pa sam mislila da joj mazem hidrociklin (nemam hloramfenikol, mislim da je i ovo efektno), ali ne znam koliko cesto? Tako da, drugari, svaki savet je dobrodosao! Samo sto pre... :? Hvala vam svima unapred!
I pozdrav za smeh :) !
 
Uf Tamarela... ako te tvoje mace trckaraju, onda verovatno mogu da jedu normalnu hranu i ne moras da ih hranis na cuclu. Kupi brikete/konzervu za macice, mozes da mesas sa domacom hranom. Treba ti za njih posip koji nabavljas u pet sopu, usut u neku plitku plasticnu posudu da mogu bez problema u nju da uskoce. Neces morati nista spec. da ih ucis, instinktivno ce zakopavati. Moraces da ih "deglistiras" najbolje Bajerovom pastom za stence/macice, ili Cestal plusom. Tek nakon toga mozes da ih vakcinises i revakcinises. O ovim medikamentima ce te posavetovati u veterinarskoj apoteci. Ipak je najbolje da pozoves nekog veterinara, pogotovo zbog tog maceta sa okom i dijarejom... Puno srece tebi i tvojim novim drugarima!

PS pokusaj da ih stavis u neku kutiju ili da ih ogradis da ne bi imala dodatni posao sa ciscenjem po kuci, dok se ne sanira taj proliv.
 
Tamarela, bilo da zadrzis muzjaka ili zenku preporuka je da ih kastriras/sterilises. Ukoliko to ne ucinis, muzjak ce piskiti po stanu da obelezi teritoriju, a taj urin ima specificno neugodan miris, dok ce zenka u periodu teranja arlaukati.Ako ti nesto znaci, operativni zahvat je kod muzjaka mnogo jednostavniji i period oporavka kraci i laksi...
 
pudlala:
Tamarela, bilo da zadrzis muzjaka ili zenku preporuka je da ih kastriras/sterilises. Ukoliko to ne ucinis, muzjak ce piskiti po stanu da obelezi teritoriju, a taj urin ima specificno neugodan miris, dok ce zenka u periodu teranja arlaukati.Ako ti nesto znaci, operativni zahvat je kod muzjaka mnogo jednostavniji i period oporavka kraci i laksi...

Prekjuče je veterinar sterilisao jednu od mojih maca, koja je već bila skotna. Ona ima 9 meseci, a sterilizacija se ne preporučuje rano da bi mačka mogla da se razvije u zdravu životinju, za šta su joj potrebni hormoni. To što je pudlala napisala je tačno, ali treba da sačeka, jer su mačići još mali - po opisu procenjum da su stari mesec, mesec i po dana. Takva je bila i ova mala sada sterilisana. Inače, već danas šeta po kući i brzo se oporavlja. Ali, treba veterinaru da platim 4000 din...
 
gigule:
off topic:
znam da je mnogo praktičnije itd. imati sterilisanu mačku...ali nema lepše stvari kad vidite svoju macu kako leži sa tim malim čupavim bubucama uz sebe...

A sad probaj da zamisliš moje 4 mačke sa mačićima - dva puta godišnje bi se macile zbog povoljnih uslova (redovna i fina hrana, udobni kreveti i sl.) x 3-6 mačića... pa tako godinama...ne bi mi preostalo ništa drugo nego da se iselim iz stana i prepustim ih mačkama i njihovoj deci, a ja da stanujem u podrumu i obilazim kontejnere :shock: E, onda je vizija nestala i ja sam pozvala veterinara... :twisted:
 
Slazem se da je super imati male mace, beskrajno su zabavne i slatke, ali ako nemas unapred isplanirane nove vlasnike, malo ih je teze razdeliti. A zenke imaju teranje vise puta godisnje, pa onda izracunaj otprilike koliko je to macica...
Muzjaci se kastriraju posle 36 nedelja (kada napune 9 meseci),nikad pre 3.meseca, jer zahvat u ranijem dobu moze kasnije prouzrokovati probleme sa urinarnim traktom. Sa druge strane, neki tvrde da je kastraciju najbolje uraditi izmedju 3. i 6. meseca. Verovatno zavisi od veterinara. Operacija ukljucuje pravljenje manjih rezova na skrotumu, secenje krvnih sudova testisa i njihovo odstranjivanje . Potpuni oporavak u roku od desetak dana.
Zenke se sterilisu u dobi izmedju 4 i 9 meseci (posle 12 nedelje). Nesterilisane zenke koje se nisu kotile imaju vece sanse da razviju probleme sa matericom i jajnicima (ciste, tumori). Ova operacija podrazumeva pravljenje reza na trbuhu i odstranjivanje jajnika i materice. Posle nekoliko dana se vade konci (ako ih sama ne pocupa). Potpuni oporavak posle 2 nedelje.
 
Uglavnom su ti sve ispisali o uzgoju malih maca. Savjetujem ti da ne kupujes nista napamet u apoteci, nego pozovi veterinara. Jeftinije je, ili cak besplatno, ako ih odvedes do njega, ali mnoge mace burno reaguju ns vozanje i nosanje. Moja potpuno poludi u kolima, pa smo je jednom, kada je morala da ode u ambulantu, morali nositi JAKO zatvorenu u kutiji.

Za okice je odlican caj od kamilice.
Ljudi misle da macama treba mnogo mlijeka, ali radije nemoj da pretjerujes jer moze da uzrokuje proliv, a to ti dodatno ne treba!

Sto se tice streilizacije, moja maca je morala biti sterilisana i nije bitno promjenila ponasanje, normalno se pari, ali nema macice. Muzijaci, osim sto luce neki svoj miris, znaju da napuste dom zbog trazenja zenkica po bijelom svijetu, mada ih ima dovoljno u neposradnoj okolini. Nemam pojma zasto, ali sam to iskusila prije tri godine. Moj macak se nije vratio i ocigledno nece. :(

Zato smatram da je najbolje drzati zenkicu pa je, ili sterilisati ili imati dvoriste, paziti mace, ali im blagovremeno naci vlasnike. Jeste divno gledati macu i njene bebe, ali je tesko gledati kako pati kada ih nose. Ona ne zna da je to za njihovo dobro.

Nadam se da sam pomogla. :wink:
 
Donela sam 2 mace i to pre 3 sata, kojima je mama ili uginula ili ko zna sta, bilo mi ih je mnogo zao... I sta sad?! :shock: Pomagajte! Ne znam nista o macama, imala sam psa (koji je uginuo pre 3 godine :cry: )i bas sam pas-tip, al' ajde, to nije ni bitno. Nego, ne znam tacno kako da ih hranim, cime da ih hranim, kako da ih naucim gde da kake i piske, da li smem da ih 'okupam' - bili su u dvoristu pa nisu bas... :? I jos nesto - toxoplazmoza & macja kaka. Mislim, znam da su macke prenosioci, ali kako da se 'zastitim' ili sprecim (posto mi sutra dolazi bratanica od 8 meseci i znam da je njena majka tj. moja snaja panicar)? I kako posle sa vakcinacijama, tj. kad? Zapravo ne znam ni koliko su stare, ali trce, naravno su preogledale, plavo-sivih ociju, imaju zubice(i to ostre! :wink: )... E, da i jedno ima neku infekciju oka, gnojilo je, nije zatvoreno, pa sam mislila da joj mazem hidrociklin (nemam hloramfenikol, mislim da je i ovo efektno), ali ne znam koliko cesto? Tako da, drugari, svaki savet je dobrodosao! Samo sto pre... :? Hvala vam svima unapred!
I pozdrav za smeh :) !


ej sta se desava?kako je proslo sa macama *ja sam isto nasla neke i imaju isti proble,oci ,kaka...ali mnogo su malo nemaju vise od 10*tak 15 dana...
 
Nisam sigurna da je Hidrociklin za oci. Hloramfenikol jeste (mislim da se maze do 7 dana, vise puta dnevno i imas Vazemicin koji se kupuje u vet apotekama i vrlo je pristojne cene. Acidi borici moze za ispiranje ociju, postoje kapi koje im se takodje mogu stavljati, jos neke masti za oci, ali bi, za pocetak bilo sjajno da dobijes neku smernicu od veta. Ipak su oni mali, pa da nesto ne pogresimo.
 
Umesto kupanja, svojevremeno me je jedan vet savetovao da koristim nakvasenu magicnu krpu. Bilo je ok.

O vakcinaciji mislim da je rano da razmisljas. Prva, valjda, ide sa oko 2 meseca starosti.

Za kakenje/piskenje dovoljno je da im u neku plicu posudu stavis posip i pokazes par puta. Dok su jako mali verovatno ce posip da koriste i da legnu u njega :lol:, ali sto budu stariji bice sve pametniji :).
 
E, da: sad imamo problem sto jedna maca ima proliv...pa stalmo trazi odgovarajuce mesto, a ono kaplje po celoj sobi :x huh, malko sam se sad iznervirala... sta sad da radim?! :(
p.s. hvala gigule... mada sam vec namazala onu antibiot. mast, pa cu da vidim kako ce biti sutra...

Kako su tvoje mace ?
Za oci si vec dobila savete,hloranfenikol,vezemycin moze i hidrociklin .
Sto se tice mekane stolice,skuvaj im pirinac u vodi ,pa ih hrani sa tom pirincanom vodom.
:)
 

Back
Top