Apstraktna fotografija

tLc5tXr.jpg
 
Па, већ неко време имам на уму да изнесем неку личну интерпретацију и општу дефиницију апстрактне фотографије, пошто је ово једна од интересантних и активних тема, па, рачунам, не би било лоше да се мало прозбори о тој, многима нејасној категорији...
Она заправо покрива много тога али је упркос тој ширини прилично јасно оивичена од осталих форми...
Шт би рекли, можда се и не зна шта је, али се одлично зна шта није...
Неко опште прихваћено тумачење је да је то експериментална, концептуална...фотографија која се разликује од класичних видова фотографије... често се назива и необјектна фотографија јер је њена сврха и природа таква да нема дефинисан, или нема субјект уопште, већ се најчешће базира на доживљају аутора, фиксацијом на нкеи детаљ, неки посебан угао или приступ субјекту или појави, ономе што се већ налази на фотографиј. није ретко ни да се комплетна сцена удешава такод а оно што је на фотографији добије тај... нереални и необични изглед, опет, у складу са самим ауторовим доживљајем...
Доста често се том формом фотографије обраћамо посматрачу тако што се оно фотографисано постави ван контекста и неког уобичајеног места и тиме чак обична ствар добија апстрактну ноту...
Ваља поменути да се апстрактност и саме идеје рачуна као ваљан разлоиг да се дело назове апстрактном фотографијоим, али о свему томе ће већ да буде прилике за разгвор уз конкретне примере.


Но што је суштина апстрактне фотографије је управо тај момент настајања, сцене или саме фотографије... све оно што се дешава после тога (у обради) може да поспеши и поквари саму идеју и фотографију...
Те да се дотакнемо и конкретног повода за овако на брзину склепан редак о апстракцији у фотографиј... обрада, посебно неумешна и неумерена, не може од обичног кадра да начини апстрактан.
а како видим, неки су ме и похвалили и њима се посебно захваљујем. а неки су се, благо мени и жалили да је ова последња коју сам у овој теми оставио украдена идеја и да је као та 'украдена' заправо последица некакве обраде, манипулације и неког шарања по... некој обичној...
Па сам дужан да и онима који су ме лепо питали и онима који су предпоставили да се тако...подмуклим стварима бавим, елаборишем настанак и потврдим аутентичност апстрактности ове фотографије.,..
Оно што се на мојој фотографији види је заправо екран телефона, заштитног стакла које је термички и хемиски обрађено те због своје специфичне молекуларне структуре рефрактује светло у разне таласне дужине што бело светло растура на овај каректиристчан дугин спектар... а ово што се у том стаклу огледа је мала призматична стаклена лампа с које се управо то сунчево светло одбијало и падало на површину екрана који је произвео ову шару и боје.
сама чињеница да је то одјсјај сунца у лампи, огледан у комаду стакла је довољан да се то подведе под апстракцију, посебно кад се на то дода и та необична шара, тако вибрантних и јаких боја, на тако нејасној и недефинисаној позадини...
ако кога занима, могу и дијаграм да нацртам, а могу и да покажем као то изгледа и из неког другог, јаснијег угла... а имам и оригинале, ако ко воли да види...
и за крај да цитирам и Дракчета..
''слушај мали,(
) примам сутра од 11 до 12, а остатак дана сам заузет...''
 

Back
Top