Kako iskoristiti stari hleb...

Прженице и код мене, али и квашенице, да се зна да је умочено у јаја и млеко, јербо се прженицама назива и препечени хлеб било у тостеру, било у рерни, на рингли, решетки. :) Моче ретко, а пофезне само међу ноблесом. :)))
 
Ono što sam kao mali znao kao popara se u mom selu zove topenica.
Hleb se iskida na zalogaje i stavi u blago nauljenu plitku tepsiju, poprska vodom iz sira (presolac) da bude vlažan, i preko izmrvi mator sir.
Peče se u rerni dok se ne zapeče. U tiganju se isprži maslac (ne margarin nego maslac) dok ne potamni, i kada tepsija izađe iz rerne poprskati - preliti vrelim maslacom.
I to je to.
Može uz kiselo mleko, može uz raso (ko voli) a najbolje je uz kuvani paradajz u koji su naseckana sitna perca praziluka.
Liči na bruskete ali je nemerljivo bolje.
 
Ono što sam kao mali znao kao popara se u mom selu zove topenica.
Hleb se iskida na zalogaje i stavi u blago nauljenu plitku tepsiju, poprska vodom iz sira (presolac) da bude vlažan, i preko izmrvi mator sir.
Peče se u rerni dok se ne zapeče. U tiganju se isprži maslac (ne margarin nego maslac) dok ne potamni, i kada tepsija izađe iz rerne poprskati - preliti vrelim maslacom.
I to je to.
Može uz kiselo mleko, može uz raso (ko voli) a najbolje je uz kuvani paradajz u koji su naseckana sitna perca praziluka.
Liči na bruskete ali je nemerljivo bolje.

a hleb treba da bude suv, ne malo nego više?

* tema

ne volim nekako poparu, izbegavam je :D možda vizuelno ;) postoji i nekakav koh od starog hleba tj kifli i idu jabuke, moguće da ga ima u patinom kuvaru, eto malo drugačije
 
Кога питаш бата Проко, јел рецепт за попару? :))) Исто као кад се спрема на води, наспе се зерица врелог млека, па се накнадно долива да би се добила адекватна форма, онако по жељи. Остало исто, суви лебац и путер да замасти, може да се љуљне и скоруп ако је млеко масније, јаче.
 
Мени некако најбоље лежи слана торта у којој уместо тост хлеба користим кришке старог хлеба, али мана јој је што је толико готивим да кад почнем да једем не знам шта је доста, навалим на њу као швалер на снашу. :rumenko: :)))
А најчешће спремам топле сендвиче од старог хлеба, сваку кришку одоздо овлаш премажем "добројутром", послажем их по плеКу, што би рекле наше Сосе и лепа Троја :), oдозго послажем свашта нешто што се затекне у фрижидеру и око њега; сир, сухомеснате, поврће, посолим зеричак, прелијем соком од парадајза и кечапом да томе да мало слаткоће (скоро сваки јефтин кечап је сама шећерчина, тако да то и не зовем кечап него пекмез од "парадајза"), поспем ориганом и рокнем плеК у рерну на десетак, петнаестак, двадесетак минута да се запеку и да се присуше, оно да не буду ни гњецави ни спржени. Корица им буде тврда, а средина хрскава, као решији тост, тако да захтевају здраве и јаке зубе. :)))
 
Panirani kroketi: Najbolji način da iskoristite stari hleb!


8cf1a916a9dde23fb425ac23a6d71d3c_670x0.jpg

  • 4
  • 15-30

Trk u kuhinju da što pre saznate zašto je stari hleb u ovoj varijanti apsolutno neodoljiv!


SastojciKoličina
stari hleb500 g
mleko2,5 dl
jaja3-4
prašak za pecivo1 kesica
šunka100 g
gauda100 g
prezlepo potrebi
Kako pripremiti


  • Isecite hleb na komade, prelijte mlakim mlekom i ostavite da odstoji desetak minuta. Iscedite i izmrvite hleb rukama, pa mu dodajte jaja i dobro promešajte.
  • Zatim dodajte šunku seckanu na kocke, izrendanu gaudu, origano, so, biber, prašak za pecivo i prezle. Smesa treba da bude čvrsta toliko da se lako oblikuje. Ako je previše retka, kroketi će se raspadati prilikom prženja.
  • Nauljenim rukama oblikujte loptice. Svaku umočite u jaja, pa uvaljajte u prezle i pržite u vrelom ulju.

 
Топеница: стари хлеб уситнити на залогаје, и пржити на масти, кад буде хрскав склонити са ватре и додати уситњен тврди сир.

Ми смо ово обожавали као мали, а и сад некад направим.
 
Трик је само не ставити превише масти, једна кашика је довољна за пар дебљих кришки, пржи се док не постане хрскаво, а сир се сам отопи од врелог хлеба...сликаћу кад будем правила, није баш на изглед, али је укуснооо...
 

Back
Top