Ko će odlučivati o Kosovu

katana_blade

Zainteresovan član
Poruka
226
Info Vesti Politika

Ko će odlučivati o Kosovu
8. jun 2005. | 08:23 -> 16:58 | Izvor: B92
Beograd, Priština, Vašington -- Državni podsekretar SAD Nikolas Berns obilazi Balkan, a posle Sarajeva, danas posećuje Prištinu i Beograd.

Berns je doputovao u Prištinu, a zatim dolazi u Beograd, gde će se voditi razgovori o viziji koju SAD imaju o budućnosti Kosova i saradnji u Kontakt-grupi. Američki državni podsrektar za politička pitanja izjavio je u Prištini da je "ova godina period donošenja odluka za Kosovo".

Berns je to rekao pre početka razgovora sa šefom UNMIK-a Sorenom Jesenom Petersenom sa kojim je počeo seriju susreta sa najvišim međunarodnim i predstavnicima kosovskih institucija i etničkih zajednica. "Došao sam u Prištinu da razgovaram sa vladinim predstavnicima i predstavnicima opozicije oko budućnosti Kosova, jer je ova godina - godina donošnje odluka za Kosovo", rekao je Berns.

Berns se posle susreta sa šefom UNMIK-a sastao sa predsednikom Kosova Ibrahim Rugovom, premijerom Barjamom Kosumijem i predsednikom parlamenta Nedžatom Dacijem. Berns će se sastati sa stranačkim liderima Srba i Albanaca, a najavljeno je da će posetiti neke srpske porodice. Iz Prištine Berns će doputovati u Beograd.

Pred dolazak na Balkan Berns je bio u Londonu, gde je izjavio da je šestogodišnji status kvo na Kosovu neodrživ. "Evropa i SAD namerno nisu želeli da određuju status Kosova jer nije primereno da mi to propisujemo pre nego što su zainteresovane strane i sele za pregovarački sto. Na njima je da odrede budućnost svoje zemlje", rekao je Berns.

Vašington već presudio

"Šest godina po okončanju rata, narod Kosova zaslužuje da zna kakva će mu biti budućnost i u tome možemo da mu pomognemo. Ujedinjene nacije će, kada za to dođe vreme, sazvati pregovore u koje će morati da budu uključeni i Evropa i SAD. Balkan je već duže u drugom planu jer su u međuvremenu našu pažnju zaokupljali brojni dramatični događaji u svetu. Sada je nastupio trenutak da se vratimo Balkanu i da okončamo posao koji smo tako dobro počeli sredinom devedesetih", kaže Berns.

Prema Brnsovim rečima, Vašington je već doneo sud o stepenju ispunjenja standarda na Kosovu. “Moja vlada smatra da je u ispunjenju standarda već postignut dovoljan napredak i, ako Kai Eide dođe do istog zaključka, ohrabrićemo generalnog sekretara UN Kofija Anana da tokom jeseni sazove pregovore o konačnom statusu. Naš je stav da bi pregovorima trebalo da predsedava Evropljanin jer je reč o evropskom problemu, a Kosovo deo Evrope. SAD će sigurno biti uključene i biće nam drago da evropskom pregovaraču pomognemo i ponudimo mu zamenika, Amerikanca", kaže Berns.

Početak na jesen?

Šef UNMIK-a Soren Jesen Petersen pozvao je albanske političare na Kosovu da odmah počnu pripreme za pregovore o budućem statusu Kosova.

"Saglasili smo se o tome da je početak priprema za određivanje statusa prioritet", rekao je Petersen i albanskim političarima na Kosovu poručio da počnu da razmišljaju o tome kako će pristupiti razgovorima o budućem statusu, što je, prema nekim tumačenjima, znak da će razgovori o statusu početi na jesen, prenosi RTS.

Ivanović: Jasni Bernsovi stavovi

Nikolas Berns je tokom razgovora sa predstavnicima "Srpske liste za Kosovo" izneo jasne stavove američke diplomatije po pitanju budućnosti Kosova rekao je za B92 Oliver Ivanović, nosilac Srpske liste za Kosovo:

„Prvo, nema gotovog rešenja za Kosovo, drugo standardi ostaju dominantna tema i puno se polaže u to kakav će izveštaj napraviti Kai Eide, norveški diplomata koji je specijalni izvestilac. Učešće Srba je neophodno u svim političkim procesima, ali i učešće Beograda. Decentralizacija ostaje glavna tema i mi smo na tome insistirali da decentralizacija mora biti potpuna, sveobuhvartna i da istovremeno da jasnu sliku toga kako će Kosovo izgledati 2006.godine, u vreme kada se održavaju naredni lokalni izbori. Standardi, kada su u pitanju prava manjina i posebno prava srpske zajednice – pravo na povratak, sloboda kretanja i bezbednost će biti najvažniji element za ocenjivanje dostignutosti standarda i velika odgovornost leži na privremenim institucijama, odnosno na Albancima.“

Ivanović kaže da je američki državni podsekretar istakao da će budući status Kosova biti plod dugih razgovora između Srba i Albanaca sa Kosova i zvaničnog Beograda.

Gleni: Šta će reći Rusija

Britanski publicista Miša Gleni ocenio je da u postojećim okolnostima ograničena nezavisnost za Kosovo neće naići na protivljenje Rusije.

"Rusi se u Kontakt-grupi ponašaju po principu toplo-hladno i u ovom trenutku su hladnokrvni. Za Ruse, shodno informacijama koje imam iz diplomatskih izvora, Kosovo nije principijelno pitanje", rekao je Gleni za "Glas Amerike". "Rusija bi mogla da podigne glas zbog Kosova samo ako u Moskvi procene da je Zapad nerazuman u vezi s nekim drugim pitanjem", kaže Gleni, prenosi Beta.

Eide: Duboko

Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za Kosovo najavio je da u ponedeljak, 13. juna, počinje misiju na Kosovu, tokom koje će, kako kaže, biti potpuno nezavisan od UNMIK-a. "Moj zadatak je da spremim teren za Anana, a šta će biti posle toga stvarno ne znam, neću da prejudiciram", rekao je Eide za "Danas".

"Neću dati prost snimak situacije na terenu, već opis političkih prilika, njihov dubok prikaz. Tokom misije ću biti i na Kosovo i u Beogradu, razgovorati sa zvaničnicima, međunarodnim organizacijama, lokalnim strukturama i institucijama, sa svim ključnim igračima, u cilju dobijanja što šireg uvida u situaciju", kaže Eide.

Detke: Ne pristati olako na nezavisnost

Izvršni direktor ogranka nemačke Fondacije "Fridrih Ebert" u Vašingtonu Diter Detke ocenio je da Evropa i SAD ne treba olako da pristanu na nezavisnost Kosova.

Detke je za "Glas Amerike" rekao da je na Amerikancima i Evropljanima da objasne šta smatraju najboljim rešenjem za Kosovo, ali da su građani Kosova ti koji treba da nađu rešenje i da njihova reč treba da bude poslednja. "Postoji realna opasnost da zbog preteranog pritiska na lokalne lidere dođemo u situaciju da to pitanje postane novi nacionalistički simbol. Treba voditi računa o tome da rešenje koje ne bude podržala Srbija može kasnije da stvori nove probleme", rekao je Detke, prenosi Beta.




Pa cini mi se da je o sudbini Kosova vec sve odluceno, mi ovde mlatimo praznu slamu i drvimo da smo neki politicki faktor, a Ameri kroje sudbinu kako nama , tako i ostalom svetu. Na zalost ja mislim da su oni vec odlucili da Kosovo bude podeljeno izmedju ALBANACA I SHIPTARA......
 
vi srbi ste o kosovu davno odluchili tako shto ste ga zaboravili i pustili shiptare da se nakote. probudili ste se tek kad su 90% ljudi tamo dole chinili shiptari i pocheli da trazhe svoju drzhavu.
sad vam je kasno....... trebali ste se ranije setiti da je to kosovo vashe.
 
Keeper:
vi srbi ste o kosovu davno odluchili tako shto ste ga zaboravili i pustili shiptare da se nakote. probudili ste se tek kad su 90% ljudi tamo dole chinili shiptari i pocheli da trazhe svoju drzhavu.
sad vam je kasno....... trebali ste se ranije setiti da je to kosovo vashe.
hahaha a i markice su bile slatke kada su srbijanci prodavali kuce imanja zemlju dedovinu
ali naj interesantnije od svega je da uz sve za*ebancije i tragedije koje su na kosmetu doziveli srbijanci nece da priznaju da su ih ipak siptarcine isplatile iskesirale i sta ti sada mozes traziti kada su ih siptari sveli na nivo statisticke pogreske
e sada srbijanci nemojte poskakivati sa stolica to je ipak tako
ajte mi objasnite kako su se siptarcine stvorile na jugu srbije ma nemojte molim vas kupili su ljudi zemlju i naselili se a kupuju i danas i placaju koliko srbijanci traze
prema tome kakovo ce biti resenje e tu srbijancima bog da je u pomoci
 
a nisam siguran da i bog neshto mozhe pomocji kad su se tamo nakupili svi mogucji belosvetski leshinari, svega ima samo nema srba. a do toga nije doshlo nekom teorijom zavere, nekom nepravdom svetske razmere, jednostavno, dok ste vi ljudi kulirali shiptari se mnozhili i niko se nije zapitao shta cje se desiti. a shta se desilo, to svi znate. oni magarci tamo dole necje ostaviti nijednog srbina i nijednu vashu crkvu, i to je pre svega vasha greshka. zato ne znam shta sad hocjete.....
 

Back
Top