School shooting (teen edition)

Sukhoi t-50

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.076
Sve smo češće svedoci ovakvih pojava, doduše ne u Srbiji, ali su na Zapadu itekako rasprostranjene... da li u nekim situacijama ovakvu pojavu smatrate opravdanom (kao u slučaju maltretiranja od strane vršnjaka, recimo)? Da li je nekad neko od vas upao u iskušenje da počini takvo nešto? Kako objasniti stvaranje kulta ličnosti od lika i dela odredjenih 'školskih ubica', kao što je to recimo slučaj sa pucnjavom u Columbine školi, nakon čega su otvarani (i još uvek se otvaraju) fan clubovi posvećeni Eric-u David-u Harris-u i Dylan-u Klebold-u, u očima mnogih mladih ljudi oni su heroji, njihovi dnevnici se čitaju, jedan film vezan za to što su počinili nagradjen je Oskarom ("Bowling for Columbine" Majkla Mura) itd itd.

Voleo bih da pokrenemo ovu temu, čisto kako bismo videli kako tinejdžeri posmatraju ovaj fenomen i da li ljude koji čine takav zločin smatraju herojima ili kukavicama, i zašto?
 
Poslednja izmena:
Ne znam, to je već bolest da ubijaš toliko nevinih ljudi, dece čak, ali ja bih realno izrešetao dobar deo đaka u mojoj školi.

Mislim da se ipak treba više baviti pojedincima :evil: A pored njih, i upravom škole. Verujem da su svi čuli za onu mentalno-zaostalu devojčicu koju su ubacili u muški razred gde su je čak i na času seksualno zlostavljali.
E ja bih sve te likove odatle iskasapio, onako polako dok ne počnu da dozivaju majku.

Mislim da se zlo može u toj meri otelotvoriti u umu deteta da deluje zastrašujuće. A roditelji su još veća gamad.
 
A ne znam,tragicno je to. Ne mogu da se izbore i onda krenu od najgoreg moguceg resenja i jos ne stignu sve da pobiju i na kraju se ili ubiju ili ih neko ubije.
Vise su mi gotivne ubice bez kajanja.
Andreas Brejvik mi je mnogo gotivan jer je na kraju sudjenja rekao meni je samo zao zato sto nisam imao vise metkova. Msm onolika pompa oko toga,svi kao tuguju zalost i on im jos na to sve kaze ****** se pobio bih vas sve,ali mi nestalo metkova. :worth:
Ove skoleske ubice su vise ocajnici.
 
Ovi iz Columbine-a nisu bili očajnici. Odnosno - jedan od njih, Dilan, u neku ruku i jeste, ali ovaj drugi koji je bio vodja operacije (Erik Haris) nije bio očajnik. Inače mislim da je Brejvik mogao da nastupi tako samouvereno jedino iz razloga što su njegova ubistva bila ideološki potkovana. Mislim da odredjena ideologija za koju vezuju svoj životni put i postupke ljudima daje ogromnu snagu i lišava ih milosti, pa i drugih osećaja, na neki način. Otud onakva hladnokrvnost kod islamskih bombaša-samoubica, recimo. Oni toliko čvrsto veruju u svoj "poziv" i put, da ni ne pomišljaju na milost. Zato su meni intrigantniji ljudi bez ideologije koji počine tako nešto, jer nisu u službi nečega što je ideologizirano. Kad čovek napravi sranje iz ideoloških pobuda (govorim o nekim političko-verskim ideologijama) onda je on samo instrument u službi te ideologije. Ali kad to počini iz nekih drugih poriva... tu je već pitanje. Da ne govorim o onima u američkim i evropskim školama.
 
Poslednja izmena:
Добро ајде нећемо о Брејвику, зато што он не спада у тај профил.

Профил Ерика и Дилана је описан у овој књизи:

http://4.***************/-Vp8AlmXB2kw/UNv3Mh50GrI/AAAAAAAASlI/3tkUe_XqTwA/s640/why13.jpg

http://www.sendspace.com/file/0knp5q

Која је поента такве врсте масовног убиства? Према двојици истраживача Левину и Фоксу, постоје четири мотива: освета, љубав, профит, терорисање.

Освета је код Дилана ''окидач'', док код Ерика је присутна конфузна мешавина - доказивања са осветом.

Интересантна ствар је лик Роберта Де Нира у филму ''Таксиста'' (Тревис Бикл) који је један од инспиративних ''погонских карактера'' за овакву врсту догађаја.
Шта мислите због чега?
 
Poslednja izmena:
Добро ајде нећемо о Брејвику, зато што он не спада у тај профил.

Профил Ерика и Дилана је описан у овој књизи:

http://4.***************/-Vp8AlmXB2kw/UNv3Mh50GrI/AAAAAAAASlI/3tkUe_XqTwA/s640/why13.jpg

http://www.sendspace.com/file/0knp5q

Која је поента такве врсте масовног убиства? Према двојици истраживача Левину и Фоксу, постоје четири мотива: освета, љубав, профит, терорисање.

Освета је код Дилана ''окидач'', док код Ерика је присутна конфузна мешавина - доказивања са осветом.

Интересантна ствар је лик Роберта Де Нира у филму ''Таксиста'' (Тревис Бикл) који је један од инспиративних ''погонских карактера'' за овакву врсту догађаја.
Шта мислите због чега?

Ovo link sa Pandžinog bloga? :mrgreen:

Što se "Taksiste" tiče - zanimljiv je takodje i način na koji je nastao scenario za taj film. Scenarista se razveo od žene, upao u duboku depresiju, mesecima živeo u kolima i sakupljao oružje (bez njemu samom znanog razloga). Kasnije je to iskustvo pretočio u scenario za "Taksistu" :mrgreen: (koji je, baj d vej, izvrsno kinematografsko delo, a sam Trevis oličenje usamljenika zgadjenog lažima, površnostima i licemerjem koje hoda ulicama, naseljava stanove i kontinente, zauzima političke govornice, a veoma često ušeta i u školske klupe).
 
Poslednja izmena:
Ne...Pre koji dan je bačena bomba na kuću i zbog toga dvoje male dece sada leži u bolnici.Ako se divite tim bombašima:
-umobolni ste i ne zaslužujete vazduh deliti sa drugima,neka vam šulju vezuju pozadi
-skoknite i divite se divljacima,barem znate gde i koga da tražite.
 
Ovo link sa Pandžinog bloga? :mrgreen:

Što se "Taksiste" tiče - zanimljiv je takodje i način na koji je nastao scenario za taj film. Scenarista se razveo od žene, upao u duboku depresiju, mesecima živeo u kolima i sakupljao oružje (bez njemu samom znanog razloga). Kasnije je to iskustvo pretočio u scenario za "Taksistu" :mrgreen: (koji je, baj d vej, izvrsno kinematografsko delo, a sam Trevis oličenje usamljenika zgadjenog lažima, površnostima i licemerjem koje hoda ulicama, naseljava stanove i kontinente, zauzima političke govornice, a veoma često ušeta i u školske klupe).
Ne mogu da kazem i ja sam pomislio o istom delu posle tog filma.
 
Ovo link sa Pandžinog bloga? :mrgreen:

Što se "Taksiste" tiče - zanimljiv je takodje i način na koji je nastao scenario za taj film. Scenarista se razveo od žene, upao u duboku depresiju, mesecima živeo u kolima i sakupljao oružje (bez njemu samom znanog razloga). Kasnije je to iskustvo pretočio u scenario za "Taksistu" :mrgreen: (koji je, baj d vej, izvrsno kinematografsko delo, a sam Trevis oličenje usamljenika zgadjenog lažima, površnostima i licemerjem koje hoda ulicama, naseljava stanove i kontinente, zauzima političke govornice, a veoma često ušeta i u školske klupe).
Јесте, са Панџиног блога је, али ти препоручујем да је прочиташ. Изненадио би се каквих ''сликовитих примера'' има у књизи, и каква објашњења аутор нуди за своје тезе.

Провали ово, нпр:

''This dynamic a lso occurred with school shooters. For example, Eric
Harris said, “Our actions are a two-man war against everyone else.” He
and Dylan set themselves apart from other people, claiming that their own
status was higher than that of others. Part of this process involved dehumanizing
others by calling them “robots” or “zombies.” It is easier to kill people
not only when they are different but also when they are seen as inferior or
subhuman
.''

Да ли ти ово изгледа као мотив (поента) који је покренуо убилачку машинерију?

Што се Таксисте тиче - јесте изванредно кинематографско остварење, али поред изврсне Робертове глуме, шарма младе и атрактивне Џоди Фостер, оно нуди нешто
што је својствено само њему. Сурова критика деградираног капиталистичког друштва у којем царује хипокризија, лаж, је оно што даје овом филму ''шмек''.
Ето, тај филм је упалио лампицу Џону Хинклију, који је покушао да убије Регана, а у слободно време прогонио Џоди Фостер.

П.С - Мислим да није ово адекватна тема за овај пдф. :mrgreen:

Само треба брате, да овој омладини дамо неки ваљан разлог, да ионако фрустирани и сјебани упадну у своју школу са калашом и направе белај.
А после тога да у неким тиражним новинама окриве нас два матора коња, како хушкамо младеж на кривична дела.

:mrgreen:
 
Ja nisam mogao da verujem kad sam pre mesecak dana na klipu video klince od, ne znam, valjda oko 6-7-8 god. koji ubijaju svoje vrsnjake, znaci strasno...mislim da je za to zasluzna televizija, pogotovo zato sto mi je nelogicno da neko dete dobije onakvu inspiraciju i ideju da ubije na totalno monstruozan nacin...tipa dva klinca isprebijaju treceg i zakopaju ga iza prodavnice.

A sto kaze Over likovi kao Brejvik mi deluju kul, jeste to sto je on uradio pogresno, ali je kul lik, 'ladan k'o spricer... :mrgreen: A ne k'o neki sto pobiju pola grada, a onda u sudnici zaplacu k'o devojcice.

...da li u nekim situacijama ovakvu pojavu smatrate opravdanom (kao u slučaju maltretiranja od strane vršnjaka, recimo)?
Ne, zato sto ako neko ima muda da kupi oruzje i izroka pola skole onda bi trebao da ima i malo mozga da skapira da postoji mnogo boljih resenja, recimo odselis se ili se suprostavis siledzijama, platis nekome da te brani...ili jednostavno trpis i brojih dane do kraja skole.
Da li je nekad neko od vas upao u iskušenje da počini takvo nešto?
Nisam bio u iskusenju, nisam imao razloga...mis'im, jeste mi par puta doslo da prebijem neke profane, ali brzo to prodje...
Kako objasniti stvaranje kulta ličnosti od lika i dela odredjenih 'školskih ubica', kao što je to recimo slučaj sa pucnjavom u Columbine školi, nakon čega su otvarani (i još uvek se otvaraju) fan clubovi posvećeni Eric-u David-u Harris-u i Dylan-u Klebold-u, u očima mnogih mladih ljudi oni su heroji, njihovi dnevnici se čitaju, jedan film vezan za to što su počinili nagradjen je Oskarom ("Bowling for Columbine" Majkla Mura) itd itd.
... :mrgreen: Pretpostavljam da je film ispao dobar, a i dogadjaji poput tog su veliki i kao takvi imaju i veliki efekat na ostale. Kao kad umetnik prereze vene i naslika sliku svojom krvlju i zatim umre, naravno da ce ta slika posle nekog vremena vredeti.

P.S. Je l' to smao do mene ili jos nekome Dylan lici malo na North-a? :lol:
 
Ne...Pre koji dan je bačena bomba na kuću i zbog toga dvoje male dece sada leži u bolnici.Ako se divite tim bombašima:
-umobolni ste i ne zaslužujete vazduh deliti sa drugima,neka vam šulju vezuju pozadi
-skoknite i divite se divljacima,barem znate gde i koga da tražite.

Čekaj, ne razumem - kakve veze to bacanje bombe (koje ja osudjujem) ima sa ovom temom? :/
 
Јесте, са Панџиног блога је, али ти препоручујем да је прочиташ. Изненадио би се каквих ''сликовитих примера'' има у књизи, и каква објашњења аутор нуди за своје тезе.

Провали ово, нпр:

''This dynamic a lso occurred with school shooters. For example, Eric
Harris said, “Our actions are a two-man war against everyone else.” He
and Dylan set themselves apart from other people, claiming that their own
status was higher than that of others. Part of this process involved dehumanizing
others by calling them “robots” or “zombies.” It is easier to kill people
not only when they are different but also when they are seen as inferior or
subhuman
.''

Да ли ти ово изгледа као мотив (поента) који је покренуо убилачку машинерију?

Čitao sam Harisove dnevnike... imao je on tih momenata narcisoidnosti svakako, ali daleko od toga da je samo to motiv. Ne znam da li je policija Kolorada pustila u javnost čuvene Basement tapes, koje su kamerom snimili Erik i Dilan dan pre masakra? To je ključno, mada postoje transkripti. Lično mislim da je u pitanju mešavina mržnje prema ljudskoj rasi, želje za osvetom, želje za zabavom, uzbudjenjem i haosom, i iskazivanja nadmoći od strane Erika. Kod Dilana je u pitanju depresija (mada je poznato da ga je Erik manipulisao).

Што се Таксисте тиче - јесте изванредно кинематографско остварење, али поред изврсне Робертове глуме, шарма младе и атрактивне Џоди Фостер, оно нуди нешто
што је својствено само њему. Сурова критика деградираног капиталистичког друштва у којем царује хипокризија, лаж, је оно што даје овом филму ''шмек''.
Ето, тај филм је упалио лампицу Џону Хинклију, који је покушао да убије Регана, а у слободно време прогонио Џоди Фостер.

П.С - Мислим да није ово адекватна тема за овај пдф. :mrgreen:

Znaš da je De Niro u okviru pripreme za ulogu nedeljama unapred vozio taksi? :mrgreen: Eto, zanimljiv detalj. Hinkli je zanimljiv, mada ipak mislim da je kod njega u pitanju opsesija ulogom koju je Džodi igrala. Lik se poistovetio sa Travisom - ali sa ciljem da zadivi Džodi.

Što se tiče adekvatnosti - stavio sam je ovde namerno jer su u pitanju masakri u školama, a ovde su ipak tinejdžeri. :mrgreen:

Само треба брате, да овој омладини дамо неки ваљан разлог, да ионако фрустирани и сјебани упадну у своју школу са калашом и направе белај.
А после тога да у неким тиражним новинама окриве нас два матора коња, како хушкамо младеж на кривична дела.

:mrgreen:

Šta bi ti radio u tim trenucima? Predao se organima vlasti i kao Menson zajebavao javnost godinama (mada u Srbiji takav vid publiciteta nije moguć) ili pošao u konačni obračun (do poslednjeg daha)? :mrgreen: Ja bih se opredelio za drugu opciju.
 
Fani, mislim da selidbom ne može ništa da se reši, samo se beži od problema a verovatnoća da se isti problemi ponove je 99% jer nema škole niti kraja u kojoj nema degenerisanih nasilnika.

Kako moze biti bezanje od problema ako te problem ne prati? Pa evo ja za godine skolovanja sam imao svakakve cudne osobe u skoli i uvek smo svi bili ok i sa njima...ako bi ih neko drkao onda bi bila za'ebancija, nista opasno... Doduse la america je cudo, mi smo za njihove debile cvece... :lol:
 
Čitao sam Harisove dnevnike... imao je on tih momenata narcisoidnosti svakako, ali daleko od toga da je samo to motiv. Ne znam da li je policija Kolorada pustila u javnost čuvene Basement tapes, koje su kamerom snimili Erik i Dilan dan pre masakra? To je ključno, mada postoje transkripti. Lično mislim da je u pitanju mešavina mržnje prema ljudskoj rasi, želje za osvetom, želje za zabavom, uzbudjenjem i haosom, i iskazivanja nadmoći od strane Erika. Kod Dilana je u pitanju depresija (mada je poznato da ga je Erik manipulisao).
Нико ни не спори да је то само један мали део - слагалице, јер је ту укључен широк дијапазон састављен од воље за успехом,
осветом (која је почетна поента, од које се касније ''гранају'' и разлажу друге), мизантропијом, жељом за доказивањем, хаосом,
итд... Када на све то додаш социјалдарвинизам, добијаш бато, токсични коктел, који се прелива и сипа у сличним ситуацијама сличним
таквим особама, и добијаш крајњи резултат - смртоносну утакмицу: са једне стране два убијена нападача и са друге - дванаесторо жртава.

Занимљива ствар у вези споменуте ''дехуманизације'' (из мог претходног поста) - у филму ''Кад јагањци утихну'',
имаш ону реченицу коју Џоди Фостер :D изговара:

''If he sees Catherine as a person and not just an object, it's harder to tear her up.''

Znaš da je De Niro u okviru pripreme za ulogu nedeljama unapred vozio taksi? :mrgreen: Eto, zanimljiv detalj. Hinkli je zanimljiv, mada ipak mislim da je kod njega u pitanju opsesija ulogom koju je Džodi igrala. Lik se poistovetio sa Travisom - ali sa ciljem da zadivi Džodi.
То је учинио (Де Ниро) како би се лакше ''увукао у кожу'', и схватио улогу у потпуности.
А што се тиче Хинклија - постоји она ''теорија завере'' која говори о њему као жртви чувеног програма контроле ума ЦИА (МК Ултра)
и која га је учинила ''још једним у низу'' подметнутих ''лудих атентатора'' и жртвених јагањаца.

Што се тиче Џоди - па није погрешио у свом избору. :mrgreen:

Šta bi ti radio u tim trenucima? Predao se organima vlasti i kao Menson zajebavao javnost godinama (mada u Srbiji takav vid publiciteta nije moguć) ili pošao u konačni obračun (do poslednjeg daha)? :mrgreen: Ja bih se opredelio za drugu opciju.
Отишао бих у шуму, скупио екипу као Менсон, представио бих се као Ајатолах, и кренуо у јуриш, као и ти. :mrgreen:
 

Back
Top