Ana Karenjina

Feanor the elf king

Aktivan član
Poruka
1.984
Nedavno sam poceo da citam ovo veliko Tolstojevo delo, i mogu recida sam odusevljen... Stigao sam negde pred kraj prve knjige i mnogo mi se dopala, pogotovu sto je citam na ruskom... Voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovoj knjizi i posebno o samoj Ani Karenjinoj i da li je opravdan njen postupak...
 
Feanor the elf king:
Nedavno sam poceo da citam ovo veliko Tolstojevo delo, i mogu recida sam odusevljen... Stigao sam negde pred kraj prve knjige i mnogo mi se dopala, pogotovu sto je citam na ruskom... Voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovoj knjizi i posebno o samoj Ani Karenjinoj i da li je opravdan njen postupak...

Knjiga je...hm,
cak i danas u ovom kao 21 veku ana je bludnica, jer je zbog ljubavi ostavila sina i muza i ostala podjednako nesrecna, jer ljubav ne postoji, izgleda..
Zato, pazite sta zelite, mozda vam se i ostvari!!!
Ja ne osudjujem anu, pre tolstoja sto joj je oduzeo pravo na ljubav, ili bar fikciju o njoj.ali sta cete sve prave su ljubavi tuzne.volim tu knjigu.
 
Feanor the elf king:
Nedavno sam poceo da citam ovo veliko Tolstojevo delo, i mogu recida sam odusevljen... Stigao sam negde pred kraj prve knjige i mnogo mi se dopala, pogotovu sto je citam na ruskom... Voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovoj knjizi i posebno o samoj Ani Karenjinoj i da li je opravdan njen postupak...

Ко је без греха, нека се каменом баци на њу...

Ана се издваја од осталих Толстојевих ликова у којима мање-више делује морални закон. Има се утисак да је понашање своје јунакиње строги моралиста Толстој просто морао да осуди бацајући је под точкове воза. Штавише, Толстој као да се, пишући роман, просто заљубио у своју јунакињу, те стога она у делу добија ретку слободу: њен лик се развија у смеру који као да измиче пишчевом надзору и предвиђању.
Погледај и http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=580

Поздрав,
Лилит
 
Feanor the elf king:
Nedavno sam poceo da citam ovo veliko Tolstojevo delo, i mogu recida sam odusevljen... Stigao sam negde pred kraj prve knjige i mnogo mi se dopala, pogotovu sto je citam na ruskom... Voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovoj knjizi i posebno o samoj Ani Karenjinoj i da li je opravdan njen postupak...
Cek' da dodjes do Ljevinove kosidbe. :D I to na ruskom,uh. :D
 
bundeva:
Feanor the elf king:
Nedavno sam poceo da citam ovo veliko Tolstojevo delo, i mogu recida sam odusevljen... Stigao sam negde pred kraj prve knjige i mnogo mi se dopala, pogotovu sto je citam na ruskom... Voleo bih da cujem misljenje ostalih o ovoj knjizi i posebno o samoj Ani Karenjinoj i da li je opravdan njen postupak...
Cek' da dodjes do Ljevinove kosidbe. :D I to na ruskom,uh. :D

aha, pa opisi tzv. zemnih zadruga, hehehe.....
 
:D :D MNOGO VOLIM ANU KARENJINU, ALI MISLIM DA JE ONA SEBE OSUDILA UPRAVO ONOG TRENUTKA KADA JE OSTAVILA SUPRUGA I SINA. I OBZIROM DA SEBI TO PODSVESNO NIKADA NIJE OPROSTILA, NJEN KRAJ JE BIO NEMINOVAN.
 
Svaka cast njenom muzu na cestitiosti i svemu tome, ali ja stvarno smatram da je trebao da joj da razvod i sina... Mislim, razumem ja njega, ali ipak je trebao da ima razumevanja... Uglavnom, nju ni Vronski nije shvatao kako treba, bez obzira sto je voleo... Nije shvatao koliko ona pati za sinom i delom je i on kriv za njenu smrt jer je mogao to da spreci samo da je imao malo vise razumevanja. Eto to je neko moje misljenje... A drug Ljevin mi je bio najbolji i najpozitivniji lik u delu, tako reci, covek za uzor... On je barem imao punu srecu na kraju... TIme je tragicnost romana malo ublazena po mom misljenju, mada je stvarno za plakanje onaj deo kada se Karenjina baca pod voz.
 
MA DA:
:D :D MNOGO VOLIM ANU KARENJINU, ALI MISLIM DA JE ONA SEBE OSUDILA UPRAVO ONOG TRENUTKA KADA JE OSTAVILA SUPRUGA I SINA. I OBZIROM DA SEBI TO PODSVESNO NIKADA NIJE OPROSTILA, NJEN KRAJ JE BIO NEMINOVAN.

Да, мислим да би с тим у вези требало пратити еволуцију Аниног осећања кривице. Најпре се она осећа недужном или "сасвим мало кривом" затo што је Кити упропастила бал, а на крају, прихвативши свој грех, "неопростиво срећном". Та неопростива срећа или преступна радост представља сјајан оксиморонски поступак којим Толстој сажима смисао кривице у срећи.
 
Feanor the elf king:
Uglavnom, nju ni Vronski nije shvatao kako treba, bez obzira sto je voleo... Nije shvatao koliko ona pati za sinom i delom je i on kriv za njenu smrt jer je mogao to da spreci samo da je imao malo vise razumevanja. Eto to je neko moje misljenje... A drug Ljevin mi je bio najbolji i najpozitivniji lik u delu, tako reci, covek za uzor... On je barem imao punu srecu na kraju... TIme je tragicnost romana malo ublazena po mom misljenju, mada je stvarno za plakanje onaj deo kada se Karenjina baca pod voz.

Мислим да је Анина љубав према Серјожи прилично проблематична: и Ана је свесна тога да је та љубав "недовољна", јер је успела да живи и без сина, променила га за другу љубав и због тога се није жалила - све док се том другом љубављу, према Вронском, задовољавала - па је зато мучи грижа савести. Фрапантна је такође и њена незаинтересованост за новорођену ћерку Ану: она не зна ни колико јој беба има зуба...

Када је о Љевину реч, он је, чини се, једини у роману успео да одгонетне Анину суштину, и то преко портрета сликара Михајлова (гледајући Анин портрет, он увиђа да у њој нима и ума, и грације, и лепоте, али и истинитости), што нас опет враћа на тезу да је за разоткривање Анине суштине неиопходно било имати таленат, ког су Карењин и Вронски били лишени.
Не бих се, међутим, сложила с тим да је Љевин на крају остварио пуну срећу: каже се да је дошао до сазнања да треба да верује у Бога и добро у ком се Бог манифестује, али то његово сазнање иронијски је подривено приповедачевом напоменом да је у часу када се чини да је остварио пуну срећу породичног живота и нашао мир у себи на тавану крио конопац и избегавао да носи пушку како не би пао у искушење да себи одузме живот.
 
Ama Karenjina je jaka , stabilna licnost.Ne osudjujem je. Slazem se sa komentarom da je ona izmakla Tolstojevoj kontroli... i kraj je bio neminovan.Ipak, mogao joj je dati metafizicki produzetak jer je to i zasluzila. Anina ljubav prema Vronskom je bila idealizacija, sa njom Ana je mislila da ce doziveti apoteozu, a nije. Zato je i naglasen tragizam u ovoj junakinji,tj. njena smrt.
 
KV:
Ama Karenjina je jaka , stabilna licnost.Ne osudjujem je. Slazem se sa komentarom da je ona izmakla Tolstojevoj kontroli... i kraj je bio neminovan.Ipak, mogao joj je dati metafizicki produzetak jer je to i zasluzila. Anina ljubav prema Vronskom je bila idealizacija, sa njom Ana je mislila da ce doziveti apoteozu, a nije. Zato je i naglasen tragizam u ovoj junakinji,tj. njena smrt.

Имам утисак да се Толстој просто саблазнио властитог открића о могућности постојања сасвим другачијих људских вредности (мислим на Анину смелу креацију смисла живота), па је брже-боље морао да га поништи трагичним крајем своје јунакиње. Но, остаје нам ипак да у Аниној смрти видимо спасење, избављење из света у ком је апсолутна љубав осуђена на пропаст, па тако и апотеозу. Да није завршила под точковима воза, можда би, као Наташа Ростова, завршила међу пеленама :wink:
 
Лилит:
Feanor the elf king:
Uglavnom, nju ni Vronski nije shvatao kako treba, bez obzira sto je voleo... Nije shvatao koliko ona pati za sinom i delom je i on kriv za njenu smrt jer je mogao to da spreci samo da je imao malo vise razumevanja. Eto to je neko moje misljenje... A drug Ljevin mi je bio najbolji i najpozitivniji lik u delu, tako reci, covek za uzor... On je barem imao punu srecu na kraju... TIme je tragicnost romana malo ublazena po mom misljenju, mada je stvarno za plakanje onaj deo kada se Karenjina baca pod voz.

Мислим да је Анина љубав према Серјожи прилично проблематична: и Ана је свесна тога да је та љубав "недовољна", јер је успела да живи и без сина, променила га за другу љубав и због тога се није жалила - све док се том другом љубављу, према Вронском, задовољавала - па је зато мучи грижа савести. Фрапантна је такође и њена незаинтересованост за новорођену ћерку Ану: она не зна ни колико јој беба има зуба...

Када је о Љевину реч, он је, чини се, једини у роману успео да одгонетне Анину суштину, и то преко портрета сликара Михајлова (гледајући Анин портрет, он увиђа да у њој нима и ума, и грације, и лепоте, али и истинитости), што нас опет враћа на тезу да је за разоткривање Анине суштине неиопходно било имати таленат, ког су Карењин и Вронски били лишени.
Не бих се, међутим, сложила с тим да је Љевин на крају остварио пуну срећу: каже се да је дошао до сазнања да треба да верује у Бога и добро у ком се Бог манифестује, али то његово сазнање иронијски је подривено приповедачевом напоменом да је у часу када се чини да је остварио пуну срећу породичног живота и нашао мир у себи на тавану крио конопац и избегавао да носи пушку како не би пао у искушење да себи одузме живот.
FANTASTICNO ZAPAZANJE O LIKU LJEVINA!!!! :D IMAM PITANJE:DA LI SE SLAZETE DA JE PISAC MOMENTE I RAZMISLJANJA IZ SOPSTVENOG ZIVOTA U POTPUNOSTI PRETOCIO U LIK LJEVINA?
 
FANTASTICNO ZAPAZANJE O LIKU LJEVINA!!!! :D IMAM PITANJE:DA LI SE SLAZETE DA JE PISAC MOMENTE I RAZMISLJANJA IZ SOPSTVENOG ZIVOTA U POTPUNOSTI PRETOCIO U LIK LJEVINA?[/quote]

Мислим да је Љевинов лик пун аутобиографских елемената, наравно стилизованих и фикционализованих, штавише, да је Љевин заправо носилац Толстојеве мисли у роману, док је Ана, иако је аутор на махове осуђује, носилац његовог емоционалног израза. Има се утисак да је управо она, снагом своје љубави, остварила поезију оног живота који је Љевин философски настојао да објасни.

Поздрав,
Лилит
 
Лилит:
FANTASTICNO ZAPAZANJE O LIKU LJEVINA!!!! :D IMAM PITANJE:DA LI SE SLAZETE DA JE PISAC MOMENTE I RAZMISLJANJA IZ SOPSTVENOG ZIVOTA U POTPUNOSTI PRETOCIO U LIK LJEVINA?

Мислим да је Љевинов лик пун аутобиографских елемената, наравно стилизованих и фикционализованих, штавише, да је Љевин заправо носилац Толстојеве мисли у роману, док је Ана, иако је аутор на махове осуђује, носилац његовог емоционалног израза. Има се утисак да је управо она, снагом своје љубави, остварила поезију оног живота који је Љевин философски настојао да објасни.

Поздрав,
Лилит[/quote]
KONACNO NALAZIM NEKOG KO SE SLAZE PO PITANJU ANE KARENJINE!STO SE TICE MISLJENJA MUSKARACA O POMENUTOJ TEMI,MISLIM DA SU PRILICNO SKEPTICNI ILI IZ NJIH PROGOVARA SUJETA...TESKO JE PROSUDITI ZASTO JE TACNO SMATRAJU NEMORALNOM ZENOM!MOJE LICNO MISLJENJE SE NE POKLAPA SA TOM DEFINICIJOM!
POZDRAV SVIMA :D
 
stefanzemun:
E ljudi sutra imam pismeni iz Srpskog, a tema ce mi biti "Zaili protiv Ane Karenijine"
Trebate da budete i tuzilac i branilac Aninih postupaka!

Eto, baš tako kako si i sam/sama rekao ! Možda ti deluje smešno, ali ja bih uradila baš tako. Ako si pročitao knjigu, i Ana K. je kao i svaku drugi živi čovek: ima i vrlina i mana.
Nemoguće da si baš u svemu protiv nje! Nešto kod nje pokudi, nešto pohvali. Predpostavljam da će tvoji drugari biti svi protiv nje, ti budi poseban, budi realan. Ja bih je pohvali zbog umeća da voli, da snažno voli a ono zbog čega bih je ja pokudila to je odnos prema detetu. Sve u svemu, nije to knjiga za srednjuškolu ! Kako ćeš ti shvatiti život žene bez ljubavi ? Prema tome ne možeš ni shvatiti ni šta za tu ženu znači ljubav. Dete ? Ako ne voli muža, ne voli ni dete. Vidi muža u detetu. Po, tom pitanju nije ni prva ni poslednja.
Al, sam se ras.... a? Uostalom kako ćeš protumačiti njen kraj?
Nadam se da ćeš dobro uraditi pismeni.
Pozz
 
Pa kasno si se setio da sutra imas pismeni...
Ja ti preporucujem da kazes svoje misljenje iako je verovatno suprotno profesorovom(verovatno je profesorka, a one sve brane Anu ne znam zasto...) pa lepo sve objasni, izmazi Anu i nadaj se najboljem... srecno
 
Ma ospi paljbu po Ani sta ima da se ulizujes.Ostani pri svojim stavovima to ti je najbolje.Tako se brani licnost, mozda ces imati i mali 'rat' mislim diskusioni sa profesorkom, to je tek uzivancija.Joj kad se prime....
 
kod mene je prosle godine jedan lik napao Anu, ali nekim glupavim razlozima (tip je onaj okoreli balkanac) tako da je dobio 4...a mi 5...branila sam anu ali i navela njene lose strane...i pokusala da ih obrazlozim na razne nacine...
 

Back
Top