Filozofski faks-Beograd ili Nis???

Amalgama

Početnik
Poruka
11
Ljudi,ovo je zaista problem! Ucim,spremam se,i sve to, ali pojima nemam gde cu da upisem. Najveci problem je kes. Da li ce me skuplje stajati stanovanje u Bg_u ili u Nisu? Mozda ipak treba da obratim vise paznje na to gde cu steci bolje obrazovanje.Kazu da ako zelim zaista nesto da naucim,da idem u Bg. Sta da radim??? :(
 
Prijatelju, drago mi je sto nisi odmah odlucio, vec postavljas ova dva grada i njihove fakultete makar kao dilemu u tvom odlucivanju. Pise ti neko ko Nish voli i u njega veruje vise no bilo ko na planeti, ali cu se potruditi da ti sto objektivnije prikazem kako je studirati ovde a kako u bgd-u, koje su mane i prednosti (ako ih ima), jer ne bih voleo da dodjes u Nish i ubrzo shvatis da si pogresio (najmanje bih voleo da sam ja taj koji te je na to nagovorio ili lazima uticao na takvu ocenu).

Primecujem da nisi naveo sta bi zeleo da upises, vec si samo rekao da je to nesto na Filozofskom fakultetu. Pretpostavljam da to mora biti neka od onih grupa koje postoje i na tamosnjem (bgd-skom) i na nishkom filozofskom, a to mogu biti jedino: filozofija, sociologija, pedagogija, psihologija ili istorija.

Kad je filozofija u pitanju, ja sam na trecoj godini, ali daleko od toga da sam zadovoljan onim sto mi fakultet i grad nude. Ta grupa jeste mlada, sto znaci da se i nije moglo mnogo od nje ocekivati vec sada, ali kako trenutno izgleda, pre ces steci utisak da se radi o obdanistu. Svako ce moci uz malo volje da zavrsi: ovih meseci upisujem IV godinu a da do sada nisam ulozio ozbiljnog truda (sto ne znaci da nista ne znam, govorim o tome koliko se trazi). Zanimljivo je da je u prvoj godini bilo dosta ljudi iz Bora na mojoj grupi, i da gotovo niko nije dosao do trece, a ne bih rekao da su dospeli ni do druge godine. No, veruj mi, za tako nesto je potrebno pokazati vise vestine nego za redovan prelazak iz godine u godinu. Tako da, kad je filozofija u pitanju, pitam se kako bih posavetovao cak i svog sugradjanina, da li da ode u bgd ili da ostane ovde. Kad je u pitanju neko iz Bora, kome je bgd na gotovo istom rastojanju kao Nish, moj bi savet bio - ako zaista volis to sto zelis da upises - bgd.

Kad su u pitanju ostale grupe... Po fakultetu se govori da su one (sociologija, pedagogija, psihologija, istorija) na daleko visem stupnju ozbiljnosti, daleko jaci profesorski kadar, da je na grupi za sociologiju organizacija prilicno jaka i studij kvalitetan. Na istoriji sam primetio da ima dosta ljudi sa strane, sto isto tako moze biti pokazatelj da je grupa jaka. Uostalom, to pokazuju podaci u listama za prijemni ispit, kada je na tim grupama mnogo ljudi koji budu ispod crte, dok kod slabijih grupa (filozofija, zurnalistika, ruski jezik) ostane mesta i nakon drugog roka (mozda sam malo preterao, ali ostane mesta na budzetu nakon prvog roka zasigurno). Dakle, sto se ovih grupa tice, mogao bi da poredis ta dva fakulteta (mada bi trebalo da su i u ovome grupe na bgd-skom filozofskom jace), i da sebe postavis u pitanju koji da izaberes, jer daleko od toga da ovde ne bi mogao nista da naucis, i da bi mogao bez truda i ozbiljnog ucenja to da zavrsis. Medjutim, trebalo bi jos nesto tu da razmotris, a to je kvalitet zivota u ovim gradovima, kao i ono sto si ti postavio kao jedan od glavnih problema - cena studiranja.

Nish je prilicno lep grad za nekoga ko dolazi iz Bora, Pirota, Prokuplja, Kursumlije, Vranja, Jagodine (mada ne uvek), cak mi je jedan kolega na nizoj godini studija, koji je upravo iz Bora dosao u Nish rekao da je bas zavoleo Nish, da mu se narocito dopada. Kolega iz Kursumlije mi kaze da nikad ne bi studirao u bgd-u jer je to dzungla u kojoj se gubi licnost i tesko ostvaruje kontakt baziran na individualnom kvalitetu, kako je to obicno pri upoznavanju ljudi u manjem mestu, tako da mu Nish dodje kao idealna sredina jer niti je mali grad, niti je toliko veliki da bi se u njemu osecao kao zrno peska u pustinji. Ja se s tim ne slazem, i ono sto me jedino sprecava da odlucno stanem iza stava da sam pogresio pri odabiru fakulteta, tj. grada, jeste duznost da pomognem ovoj sredini i svojim bliznjima da ostvare oko sebe atmosferu kakvu ima jedan veliki grad u kulturnom smislu. Meni ovaj grad, kako rekoh, nista ne nudi, jer nemas ovde niti jednu ozbiljnu studentsku organizaciju, niti kakav zaista vredan kulturni dogadjaj (ako su za tebe Nisomnia, Filmski susreti, Nishville i slicno - kulturni dogadjaji, onda u redu, ali sto se mene tice bolje da ni njih nema), niti knjizevnih niti filozofskih okupljanja (ima jednom godisnje, ako je to neka uteha), dok u bgd-u takvih okupljanja ima nekoliko u jednom danu (mada je posecenost najcesce slaba). Nadalje, ovde su ljudi narocite palanacke naravi, sto znaci da bi intelektualca hteli pre svih da progutaju, uniste, onesposobe... Uspeh se tumaci kao opasnost. Sve to navodi na tezak zivot studenta (ozbiljnog) u ovom gradu.

Sto se tice cene stanova... Ako zelis da kupis stan, u Nishu se na najboljim lokacijama cene krecu od 900 do 1100 eura po m2, sto je - cini mi se - prilicno jeftinije nego u bgd-u. Na slabijim lokacijama mogao bi da nadjes i za 700 eura po m2. Ako zelis iznajmljivati, tu nisam dobro informisan, ali znam da su neke kolege pre dve godine delile stan pri cemu su obojica imala izdatak od po 50 eura (dakle 100 eura ako hoces da budes sam), a stan (namesten inace) je bio na 15 minuta od fakulteta. Danas je mozda malo skuplje, ali ne verujem da moze biti ni blizu onih cena kakve su u bgd-u.

Na kraju, valjalo bi da odaberes s obzirom na kulturnu atmosferu, tj. atmosferu koju ima jedan ili drugi grad. Rekao sam ti da je ovde tesko podnosljivo postojati kao intelektualac, jer se uspeh ovde ne prasta, niti bilo kakvo "iskakanje" iz onog povrsno-puchkog. Popularnost i postovanje dobijaju slucajno pojedinci iz bezvezne gomile, novinari-provincijalci, nadripoliticari i lazni umetnici koji naglas vicu kako im ni pokraj te uvazene pozicije nesto ne odgovara. Kako je pravom intelektualcu - ne vredi ni govoriti. U bgd-u mozes ostati neprimecen, ali ces makar moci da cujes ponegde i vrednog coveka, pravog intelektualca u gomili onih laznih kojih posvud ima i koji nece nikad utihnuti. Tamo mozda vlada sarenilo i haos od kulture, relativizam i nemoral, ali ovde vlada dogma idiotije i povrsine, palanacki duh i jos gore ponasanje koje iz njega proizlazi u aktu, oko prezrenja prema onome ko se ucini vrednim (cak i onda kada jos nije ni stigao da ostvari sebe), i naravna ljubav i navika kopiranja onoga sto se dogadja u gornjem svetu - tj. bgd-u, koji je i za ove ovde ljude, kao sto je za mnoga palanacka mesta po Srbiji, bog i cilj u zivotu svakog palanackog slepca.

Ovo ti govorim da bih ti docarao kako to izgleda ako ti je izbor fakulteta i grada zaista nesto jako vazno. Dakle, nije toliko stvar oko toga gde ces sta nauciti, jer naucices ti i ovde i tamo podjednako ako te to zanima i ako hoces time ozbiljno da se bavis, ali nece ti biti svejedno kada budes izasao da prosetas ulicama jednog ili drugog grada.

Na kraju ti ostaje da sam odlucis. Dilemu ne mozes ocekivati da resi neko sa foruma. Pisace ti ovi ovde sve najgore o Nishu, a najbolje o bgd-u, jer vecina studira tamo, i nikome nije do toga da svoju diplomu ucini jednakom sa onom u nekakvom tamo Nishu. Ja sam pokusao da ti priblizim na jednostavan nacin kako stvari izgledaju iz ugla nekoga ko bi ozbiljno da se bavi svojom naukom.

PS: Inace, i u bgd-u imas takvih - slabih - grupa kakva je u Nishu SG za filozofiju, ali o njima nisam hteo da pisem jer si rekao da se dvoumis izmedju Nisha i bgd-a, sto iskljucuje mogucnost onih studija koje postoje samo na bgd-skom filozofskom.
 
Sto se tice katedre za psihologiju na beogradskom filozofskom o tome sam iz relativno pouzdanih izbora cuo samo najgore: da se mnogi profesori sa nipodnistavanjem odnose prema studentima, da kasnije kada biraju asistente biraju one losije ( tj. gluplje ) od sebe i da se tako vrsi negativna selekcija, zatim da se sve svodi na teoretska znanja ( tj. bubacenje ) itd.
Ne znam da li je ovo istina, ali to sam cuo od jedne profesorke psihologije iz moje gimnazije.
 
Amalgama:
Misanthropos,hvala ti puno na ovim savetima. Nisam mogao ni da pretpostavim da ima takvih ljudi na forumu koji ce mi ovako zdusno pomoci da donesem ispravnu odluku! Hvala,hvala jos jednom!!! :D

a moze li se znati sta planiras da upises?

ja studiram istoriju na filozofskom u Nisu i mogu ti o tome dati najpotpunije podatke, ali mogu da ti kazem i nesto o drugim grupama. O Nisu, kao gradu ne bi da komentarisem.
 
AKHENATON:
O Nisu, kao gradu ne bi da komentarisem.

Misljenje o gradu je presudno u odluci gotovo svih buducih studenata. (Iz tog razloga oni iz Leskovca ili Vranja putuju 3 ili 5 puta duze, imaju toliko puta vece izdatke, itd.) Zato mislim da bi bilo vazno da izneses misljenje kako tebi, kao dosljaku - koji bi trebalo da ima relevantniji glas od onoga ko u Nishu zivi, izgleda studij u Nishu. To je, mislim, verovatno najvazniji podatak za one koji razmisljaju o uslovima studiranja u ovom gradu.

Najvecem broju studenata nikad nije bilo do tezih studija i tezeg fakulteta, to mozes i sam da primetis na nasem fakultetu: da ima slabijeg fakulteta ili da su mogli da biraju, izabrali bi jos laksi put do diplome. Zato kazem, mali je broj onih koji su u bgd otisli da bi tamo zaista nesto vise naucili nego sto bi to mogli drugde. Odlazi se zbog neceg drugog, samo ako to finansijski uslovi dozvoljavaju.
 
Misanthropos:
AKHENATON:
O Nisu, kao gradu ne bi da komentarisem.

Misljenje o gradu je presudno u odluci gotovo svih buducih studenata. (Iz tog razloga oni iz Leskovca ili Vranja putuju 3 ili 5 puta duze, imaju toliko puta vece izdatke, itd.) Zato mislim da bi bilo vazno da izneses misljenje kako tebi, kao dosljaku - koji bi trebalo da ima relevantniji glas od onoga ko u Nishu zivi, izgleda studij u Nishu. To je, mislim, verovatno najvazniji podatak za one koji razmisljaju o uslovima studiranja u ovom gradu.

Najvecem broju studenata nikad nije bilo do tezih studija i tezeg fakulteta, to mozes i sam da primetis na nasem fakultetu: da ima slabijeg fakulteta ili da su mogli da biraju, izabrali bi jos laksi put do diplome. Zato kazem, mali je broj onih koji su u bgd otisli da bi tamo zaista nesto vise naucili nego sto bi to mogli drugde. Odlazi se zbog neceg drugog, samo ako to finansijski uslovi dozvoljavaju.


Nisam hteo da komentarisem Nis, kao grad iz prostog razloga sto mi se ne svidja provod u Nisu pa mi je samom tim smoran, a i navikao sam na mali grad gde se ne zivi 200 na sat.

Mislim da je jako pogresno birati fax zbog grada. Ipak to su samo 4 godine (pod uslovom da zavrsis u roku), pa ako se i malo dosadjujes nije strasno. A i nerviraju me osobe koje ocajnicki zele da idu u Bg zbog provoda, a onda upisu nesto sto ima samo u Bg iako nisu za to, da bi roditelji morali samo tamo da ih salju na studije. Imam takvu drugaricu, koja je upisala defektologiju, a ne voli ni jedan predmet koji ima tamo, ali Bg je Bg. Strasno!
 
@ Akhenaton

Slazemo se oko glavnih stvari, npr. karaktera ljudi koji bi po svaku cenu da idu u bgd, iako ih konkretne studije ne zanimaju. To ne mogu biti ljudi koji vrede. Mada s druge strane stoji cinjenica da bgd nudi bolje uslove za gotovo svaku studijsku oblast, tako da - kad je u pitanju sam studij - moze ispasti da bi bas trebalo zbog toga izabrati bgd (i o tome sam govorio onda kad sam imao na umu grad). Postoje i kontraargumenti, ali ne bih sada da i o tome govorim.
 
Misanthropos:
@ Akhenaton

Slazemo se oko glavnih stvari, npr. karaktera ljudi koji bi po svaku cenu da idu u bgd, iako ih konkretne studije ne zanimaju. To ne mogu biti ljudi koji vrede. Mada s druge strane stoji cinjenica da bgd nudi bolje uslove za gotovo svaku studijsku oblast, tako da - kad je u pitanju sam studij - moze ispasti da bi bas trebalo zbog toga izabrati bgd (i o tome sam govorio onda kad sam imao na umu grad). Postoje i kontraargumenti, ali ne bih sada da i o tome govorim.

Slazem se sa tobom. Ja sam najpre odlucio sta cu da upisem, onda pogledao informatore fakulteta gde se to izucava i mogu ti reci da, sto se tice moje oblasti, Bg pruza za nijansu bolje uslove od Nisa, a za Nis sam se odlucio zbog blizine, mada mi ne bi bio nikakav problem ni da sam u Bg. POZDRAV
 
Uh... ne znam da li sam kompetentna da se ukljucim u ovu raspravu... Ali dobro, nadam se da ce moj odgovor biti od pomoci.

Evo ovako... Koliko ja znam (pricali mi prijatelji) psihologija u BG uopste nije suvoparna- naprotiv, svi koji upisu veoma su zadovoljni (doduse, to su mi pricali studenti prve godine- zaista nisam sigurna za ostatak studiranja). Veliki je problem upisati psihologiju, psoto je to najtrazeniji smer. Ne znam kakav si bio djak u srednjoj skoli i koliko bodova nosis- to bi moglo da igra veliku ulogu. Ukoliko nemas savrsen prosek i ne spremis najbolje prijemni- mislim da je bolej konkurisati u Nisu. Sto se tice Nisa kao grada, meni se dopada. Jeste sredina malo palanacka, ali opet, BG je zaista grozan ponekad.

Ovo nisam razumela...

AKHENATON:
Pa poprilicno je jaka i teze se upada jer je konkurencija jako velika. Dobro spremi test znanja, jer je test opste informisanosti jedan od najtezih (mislim da je samo test OI tezi na SG za pedagogiju)
POZ

Zar nije test opste infomisanosti isti za sve grupe?

Pozdrav!
 
Zvezdica:
Ukoliko nemas savrsen prosek i ne spremis najbolje prijemni- mislim da je bolej konkurisati u Nisu.

Ne znam kako bi prosao u bgd-u sa takvim spremanjem i prosekom, ali u Nishu bi bio 150. ispod crte.

Nema potrebe za tolikim potcenjivanjem... makar sacuvajte pljuvacku kad je u pitanju studijska grupa za psihologiju (i jos neke za koje vlada ogromno interesovanje i konkurencija je jaka) na ovom fakultetu.

Onome ko bi po svaku cenu da upishe bas psihologiju, valjalo bi da razmotri situaciju sa proporcionalnog stanovista broja kandidata koji se prijavi u prvom prijemnom roku i broja slobodnih mesta koje je fakultet obezbedio za tu studijsku grupu. Tako ce najrealnije izracunati gde su najvece sanse da se upise studij. Drugih kriterijuma nema.
 
Decky_Nis:
Samo ti dodji u nis pre ces zavrsiti nego u bg-u a i lakse ces se snaci manji je grad i ljudi nisu iskompleksirani kao ovi gore ja kada ti kazem.
Pa zasto ljudi ne razmisljate malo o tome da imate neke koristi od toga sto radite?! Sta cu imati od toga ako pre zavrsim fax? Primarno mi upotrebljivo,korisno i stabilno znanje iz one oblasti koju biram kao svoju omiljenu!
P.S. Izbor je vec pao na Beograd iako sam u Nishu bio 4. na rang listi!
P.P.S.U BG-u sam 2. na rang listi! HA,HA,HA :lol:
 

Back
Top