Питање српске круне 1217. године

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Vujadine, pa šta ako nema u Katoličkoj encilopediji? Ne znam ima li ni na Vikipediji recimo...

Па ако нема у енциклопедији онда можеш бити сигуран да је није послао као ни да је написао булу. А може бити да је неко избрисао и то ми је сумњиво.
 
Па ако нема у енциклопедији онда можеш бити сигуран да је није послао као ни да је написао булу. А може бити да је неко избрисао и то ми је сумњиво.

Tako što nisu sve bule očuvane...niti su uopšte i postojale za svako pojedinačno krunisanje.
 
Izvinite što se mešam u raspravu, što se tiče papine bule ili bilo kakvog drugog akta o krunisanju Stefana Nemanjića ona nije sačuvana ili nije ni postojala, Jireček navodi da je nema u regestima pape Honorija dodajući da izgleda da regesti Honorija III ne sadrže tajna i poverljiva dokumenta.

Opet loše rezoniranje. Čini se da je opće stajalište srpske historiografije da ako se nešto nije sačuvalo, to automatski znači da nikad nije ni postojalo. Sačuvaj nas Bože takve logike. :roll:
 
Opet loše rezoniranje. Čini se da je opće stajalište srpske historiografije da ako se nešto nije sačuvalo, to automatski znači da nikad nije ni postojalo. Sačuvaj nas Bože takve logike.
Ja ne znam kako si iz moje recenice :
''Izvinite što se mešam u raspravu, što se tiče papine bule ili bilo kakvog drugog akta o krunisanju Stefana Nemanjića ona nije sačuvana ili nije ni postojala, Jireček navodi da je nema u regestima pape Honorija dodajući da izgleda da regesti Honorija III ne sadrže tajna i poverljiva dokumenta'',
uspeo da zaključiš da ja smatram da ta bula automatski nije ni postojala? Da li je onda ispravno razmišljanje da ako necega nema treba automatski da zakljucim da je postojalo, samo nije sacuvano? NPR nije sacuvana papska bula kojom se kaze da je Srbija sve do Splita i Zagreba, ali je takva bula sigurno postojala?
 
Poslednja izmena:
bula je dokument legat je covek, jedno ne iskljucuje drugo. Toma arhidjakon je zabelezio da je u vreme kad je on kreatao iz splita za bolonju ( ako se dobro secam ) kroz split prosao papin legat ( poslanik ) koji je nosio krunu Stefanu u Srbiju, dakle kruna je postojala, doneo ju je legat. Ostaje pitanje da li je papa izdao neki dokument povodom slanja krune ili nije.
Titula Stefanova je po nekim web informacijama bila “King of Serbia, Dalmatia, and Bosnia.”
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Serbia
Koliko ja znam nije koristio Bosnu u svojoj tituli, bar ne van interneta.
 
Poslednja izmena:
bula je dokument legat je covek, jedno ne iskljucuje drugo. Toma arhidjakon je zabelezio da je u vreme kad je on kreato iz splita za bolonju ( ako se dobro secam ) kroz split prosao papin legat ( poslanik ) koji je nosio krunu Stefanu u Srbiju, dakle kruna je postojala, doneo ju je legat. Ostaje pitanje da li je papa izdao neki dokument povodom slanja krune ili nije.

U ovom tekstu tako izgleda- da je čovek i logično je , ali sam posle proveravala preko prevodioca papal legat i kao prevod je ipak pisani dokument.
Ali ako ima potvrde da je legat de-legat pape, onda još bolje.

Onako uopšteno (iako bih volela da je kruna postojala na Stefanovoj glavi) , koliko se sećam, u papinom pismu Svinimiru- Dmitru pominje se šta sve treba da budu vladarske insignije ali nije mu poslta nikakva metalna kruna. Povodom "krunisanja" prvog ugarskog vladara Stefana/Ištvana I kruna je kasnila skoro 300 godina (ta koju zivu njegovom krunom), a na glavu su mu stavili crvenu kapu izvezenu staroslovenskim slovima.

Ћирилични вез на глави првог угарског краља Szent István-а
Вежена слова доносе текст преузет из православне литургије : "Боже, ушчедри нас и помилуј нас..Просветли своје лице на нас..Буди Господи..милост твоја..на нас и њих.." у вјек и вјеков.

17cd.jpg


Мистерију ствара податак да је дотична капа припадала Вајку, Гезином сину (из династије Арпада), који је познат (након номиналног прихватања хришћанства) као први крунисани краљ територије Угарске, на самом почетку 11.века.

vajkmadjarski.png
hungarysaintstephen01.jpg


Фотографију капе- капуљаче Иштвана, односно Св.Стефана, првог краља "Угорја", објавио је др Чобор Бела ( Czobor Bela, 1852-1904 ) у књизи "MAGYARORSZÁG TÖRTÉNETI EMLÉKEI AZ 1896. ÉVI EZREDÉVES ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁSON", доступну у целини на мрежи на линку
http://mek.niif.hu/00900/00941/html/doc/c100756.htm
http://hu.wikipedia.org/wiki/Czobor_Béla

43e7.jpg

Фотографија предње и стражње стране капе Вајка Арпада, покрштеног Стефана/Иштвана доступна је на овој страни Белине књиге, преко линка
http://mek.niif.hu/00900/00941/html/doc/c200763.htm

79. ábra. Szent István erszénye. Elülről.
80. ábra. Szent István erszénye. Hátulról.
451b.jpg


Мађарски академик Пал Енгел даје податак да је тзв "круна Св.Стефана" први пут поменута 1304.године, дакле 300 година после реалног крунисања Вајка/Стефана...(на стр 28 ,Realm of St. Stephen: A History of Medieval Hungary, Pál Engel описано је од којих делова је састављена круна Св.Стефана, вероватно у другој половини 12.века)
http://books.google.rs/books?id=vEJ...=onepage&q=Realm of St. Stephen crown&f=false
krunasvstefana1304.png


....што би могао бити знак да је Стефанова капа извезена ћирилицом (строго чувана у Бечу), била једино оглавље и владарска исигнија управо конвертованог владара Стефана Првог Угарског, почетком 11.века :
kukuljica.jpg
Szent-István állitólagos erszénye a kapuczinusok bécsi templomában.

Након што је Вајк/Св.Стефан умро без потомства, Рим је , као наредне владаре "Угорја" именовао :

Петра I Орсеола, Вајковог сестрића (1038-1041); Шамуела Абу(1041-1044) неистраженог етноса (спекулације су да је био Јеврејин,Турчин, Куман, чак и Корејанац); опет сестрића Петра Орсеола (1044-1046), даљег рођака Андрију I (1046 — 1060) и његове потомке Белу I (1060 — 1063),Соломона (1063—1174), још даље рођаке Гезу I (1074.–1077), Владислава Ласла I (1077—1095),Коломана "Књижара" (1095.–1116)...а у време Стефана Иштвана II (1116—1131) интересантни су денари са препознатљивим симболом, не-арпадовским:

eh39szigla.jpe

http://dusankovacev.wordpress.com/2009/12/12/стефан-ii/

а од времена Стефана Другог, проћи ће још више 50ак година док се не искомбинује и залеми "круна Св.Стефана", односно још 70 година до њеног помена под тим називом.


Može da se desi, s obzirom na praksu iz Rima, i u slučaju Stefana Nemanjića da je reč o simbolu, a ne o realnom obliku krune.
 
Poslednja izmena:
papski legat je papin poslanik sa posebnim ovlascenima, izmedju ostalog bavim se istorijom katolicke crkv u srpskim zemljama i mislim da sam dosta upucen u temu. uostalom ne znam gde si gledala, relativno tacna definicija postoji cak i na wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Papal_legate
Мистерију ствара податак да је дотична капа припадала Вајку, Гезином сину (из династије Арпада), који је познат (након номиналног прихватања хришћанства) као први крунисани краљ територије Угарске, на самом почетку 11.века.
srebrena prevod kaze da to nije kapa vec kesa? erszény
 
Poslednja izmena:
papski legat je papin poslanik sa posebnim ovlascenima, izmedju ostalog bavim se istorijom katolicke crkv u srpskim zemljama i mislim da sam dosta upucen u temu. uostalom ne znam gde si gledala, relativno tacna definicija postoji cak i na wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Papal_legate
Da, vidim sad da si u pravu, na gugl prevodiocu sam termin prevodila, ali....kao što rekoh, tim bolje.
Potvrda Vladana Stankovića da je kod Tome arhiđakona zapisano:

У исто време господар Србије или Рашке Стефан, који се називао великим жупаном, пошаље изасланике до Римске столице и испослује од врховнога свештеника Хонорија краљевску круну. Он је био послао изасланика из своје најуже пратње, који дође и круниса га као првога краља своје земље."
Према правилима Римске цркве, круну је из Рима донео папски легат и извршио крунисање.
http://www.academia.edu/2131004/_III_
http://remacle.org/bloodwolf/historiens/thomasdesplit/table.htm
 
Poslednja izmena:
srebrena prevod kaze da to nije kapa vec kesa? erszény

Novčarica, "kesa" za novac, da, u bukvalnom prevodu.
Valjda puna dukata, pa se odatle uzima i baca narodu u času krunisanja.
Ali kesa za dukate imala bi i neki učkur i ne bi imala otvor sa donje, šire strane nego obratno, zar ne?
Zato je verovatnije da je kapa, slična srednjevekovnim "mitrama" .
Sada je skrivena kod bečkih kapucinera.
 
Poslednja izmena:
Veliko je to pitanje. Meni je čudno sledeće - da je Srbija zaista imala medjunarodno, među tadašnjim najvećim silama, priznat rang kraljevine
onda bi joj taj rang ostao doveka bez obzira što nije bilo više potomaka nekakvih Nemanjića ili Kotromanića kao što je slučaj i sa nekim drugim kraljevinama.
Kruna je kruna i nije važno ko je nosi nego da li je ta kruna priznata i ima međunarodno priznanje kao važeća za određenu teritoriju
jer kruna nije bila nacionalno obeležje nego nekakva papska upravna jedinica. Kralj je bio papski vitez hrišćanstva.
Tako je npr. ugarsku, špansku i italijansku krunu nosila skoro cela Evropa, a tzv. srpsku krunu su nosili samo srbi ???
 
Veliko je to pitanje. Meni je čudno sledeće - da je Srbija zaista imala medjunarodno, među tadašnjim najvećim silama, priznat rang kraljevine
onda bi joj taj rang ostao doveka bez obzira što nije bilo više potomaka nekakvih Nemanjića ili Kotromanića kao što je slučaj i sa nekim drugim kraljevinama.
Kruna je kruna i nije važno ko je nosi nego da li je ta kruna priznata i ima međunarodno priznanje kao važeća za određenu teritoriju
jer kruna nije bila nacionalno obeležje nego nekakva papska upravna jedinica. Kralj je bio papski vitez hrišćanstva.
Tako je npr. ugarsku, špansku i italijansku krunu nosila skoro cela Evropa, a tzv. srpsku krunu su nosili samo srbi ???

Tehnički, ako ćemo da izdvojimo (samo nemojte da me neko pogrešno razumije), nosili su je i Bosanci. ;) A Srbijom kraljevi smatrali su se i svi ugarski vladari od početka XIII stoljeća.
Srbi nisu bili rimokatolička nacija. Da jesu, drugačije bi bilo; tu ti leži i odgovor tvom pitanju...srpskoga kralja nije krunisao papa, već poglavar autokefalne srpske pravoslavne Crkve; papin legat 1217. godine je samo bilo ishodište krune. Dakle u pitanju je jedna samosvojnost, samobitnost; kako da neko drugi, ko nije Srbin, realno ne može ni dobiti srpsku krunu.

Zašto Srpska crkva nije priznala kralja Tvrtka iz dinastije Kotromanića za srpskoga kralja? Zbog rimokatoličke vjeroispovijesti.

Ta jedinstvenost srpske 'pravoslavne krune' se ogleda i u titulisanju - u vizantijskim izvorima, srpski kraljevi su, na grčkom, 'Kral'-evi (bukv. transkripcija sa srpskog jezika).
 
Tehnički, ako ćemo da izdvojimo (samo nemojte da me neko pogrešno razumije), nosili su je i Bosanci. ;) A Srbijom kraljevi smatrali su se i svi ugarski vladari od početka XIII stoljeća.
Srbi nisu bili rimokatolička nacija. Da jesu, drugačije bi bilo; tu ti leži i odgovor tvom pitanju...srpskoga kralja nije krunisao papa, već poglavar autokefalne srpske pravoslavne Crkve; papin legat 1217. godine je samo bilo ishodište krune. Dakle u pitanju je jedna samosvojnost, samobitnost; kako da neko drugi, ko nije Srbin, realno ne može ni dobiti srpsku krunu.

Zašto Srpska crkva nije priznala kralja Tvrtka iz dinastije Kotromanića za srpskoga kralja? Zbog rimokatoličke vjeroispovijesti.

Ta jedinstvenost srpske 'pravoslavne krune' se ogleda i u titulisanju - u vizantijskim izvorima, srpski kraljevi su, na grčkom, 'Kral'-evi (bukv. transkripcija sa srpskog jezika).

Interensantan odgovor. :D

Uvek smo bili specifični zato smo valjda sada najsiromašnija država Evrope :D Kao ona priča sa nesvrstanima - Srbi i afroazijatojuznoamerikanci :D
 
Ta jedinstvenost srpske 'pravoslavne krune' se ogleda i u titulisanju - u vizantijskim izvorima, srpski kraljevi su, na grčkom, 'Kral'-evi (bukv. transkripcija sa srpskog jezika).

Ja mislim da to sve ima veze sa Latinskim carstvom i Jolandom. Razbijanje Vizantijskog carstva na nekoliko malih banana kraljevina medju kojima je i Srbija.
 
Poslednja izmena:

Jolanda Flandrijska (Yolande de Hainaut, Jolante von Flandern, Yolanda of Flanders, 1175-1219) vladarka Latinskog carstva od 1217 do 1219 kao regentkinja sinova Filipa i Roberta.
U periodu od 1217 do 1219, Latinsko carstvo je bez cara na čelu sa devojkom koja je imala šemu sa Rastkom (1174-1236). Nakon smrti Jolande, 1219, Rastko dobija autokefalnost srpske crkve.
 
Jolanda Flandrijska (Yolande de Hainaut, Jolante von Flandern, Yolanda of Flanders, 1175-1219) vladarka Latinskog carstva od 1217 do 1219 kao regentkinja sinova Filipa i Roberta.
U periodu od 1217 do 1219, Latinsko carstvo je bez cara na čelu sa devojkom koja je imala šemu sa Rastkom (1174-1236). Nakon smrti Jolande, 1219, Rastko dobija autokefalnost srpske crkve.

Šemu s Rastkom, hahahaha :D
 

Back
Top