ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ ПОСТАО "БИСКУП"?

Poruka
24.185
vladika-grigorije-1359129670-258653.jpg


ДУБРОВНИК - Владика Захумско-Херцеговачки Григорије у изјави за БН ТВ себе назвао бискупом.

Да ли је у питању лапсуз или намерно поређење с обзиром на то да је изјаву дао у Дубровнику само је њему познато.

Владика Григорије врло је утицајан и познат у јавности као особа која СПЦ приближава Католичкој цркви својим бројним посетама Загребу и Западу, а од скора седиште своје епархије из Требиња преселио је у Мостар.

Наиме, у православној цркви Светог Благовештења у Дубровнику херцеговачки владика Григорија и дубровачки бискуп Мато Узинић служили молебан за јединство свих хришћана. Два вјерска великодостојника у својим беседама истакли су важност екуменистичког дијалога.

0:56
 
Pa ocigledna je njegova namera i njegovo opredeljenje
Ovako nesto ne izgovara se slucajno.
Da je izgovorio neki prosti covek, pa ajde. Ali kad to izgovori vladika SPC, to se kaze sa namerom
I jeste, zvuci glupavo i raspalo ulizicki, kao da bi sutra obukao tu odoru biskupa, pa se nudi
Mislim, samo nam jos fali da kao u fudbalu ili politici, "profesionalci" pocnu da menjaju timove :lol:
 
Ма ко шиша тог мантијаша. Православље је у реду само док је уско повезано са Српством, остале екуменстичке елементе удаљити.

Tacno tako,pravoslavlje bez popova bi bilo jos ponajbolje!Nek ovi nasi svi odu kod katolika,ali na njihov budzet,a narod ce se vec snaci i bez njih! Ionako SPC nigde nema kad je tuga,jad i beda,ali tu su di zveckaju novci!
 
Тврдош је, од сиротињског манастира, постао палата, он је, сиромашни дечко из Вареша, повезао најбоље аутомобиле и џипове, потшишао се, поткресао браду, уредио зубе да цакле (кажу да такве ствари коштају на хиљаде евра), почео да носи „паћоти“ ципелице и да се виђа у београдском кафићу „Ке Паса“, где се окупљају људи његовог духа. Почео је да редовно игра фудбал, са свештенством, монаштвом, мушким и женским, и народом, а од 2008. стао је да тражи смену патријарха Павла, обрачун с владикама који нису одговарали његовој новој, САД-ЕУ политици интеграције и приближавања Ватикану, и нудио себе за патријарха, поредећи се, по младости и мудрости, са Александром Великим и Димитријем Медведевом. Оно мало црквеног поретка у Херцеговини урушио је, уклањајући иконостасе, служећи како му се ћефне, режући славске колаче у џемперу и тренерци. Здружио се с овоземаљским моћницима, летећи хеликоптером изнад градова и села.

http://facebookreporter.org/владика-григорије-се-извињава-како-к/
 
Tacno tako,pravoslavlje bez popova bi bilo jos ponajbolje!Nek ovi nasi svi odu kod katolika,ali na njihov budzet,a narod ce se vec snaci i bez njih! Ionako SPC nigde nema kad je tuga,jad i beda,ali tu su di zveckaju novci!
Усудићу се да напишем нешто иако знам да ће то погодити вернике, али ебига, не замерите.
Девијација у оквиру СПЦ је настала појавом владике Николаја и Јустина.
Нико до тада као они није стављао хришћанство и православље испред Српства.

Зато добро запамти, чедо моје мило: никада нећемо бити већи христјани ако мање будемо Срби. - Стефан Немања (Свети Симеон)

Српствуј дјелом – вјеруј што вјерујеш!
Лактом вјере глупост чојка мјери,
А озбиљност дјелом и врлином.
- Његош
 
ДУБРОВНИК - Владика Захумско-Херцеговачки Григорије у изјави за БН ТВ себе назвао бискупом.

Да ли је у питању лапсуз или намерно поређење с обзиром на то да је изјаву дао у Дубровнику само је њему познато.

Владика Григорије врло је утицајан и познат у јавности као особа која СПЦ приближава Католичкој цркви својим бројним посетама Загребу и Западу, а од скора седиште своје епархије из Требиња преселио је у Мостар.

Наиме, у православној цркви Светог Благовештења у Дубровнику херцеговачки владика Григорија и дубровачки бискуп Мато Узинић служили молебан за јединство свих хришћана. Два вјерска великодостојника у својим беседама истакли су важност екуменистичког дијалога.
http://www.kurir-info.rs/preobrazenje-vladika-grigorije-postao-biskup-clanak-620531

0:56

Ако је стварно ово урадио(ипак не могу да верујем) ТО ЈЕ БЛАГО РЕЧЕНО СКАНДАЛОЗНО...


Иначе:

I vladika Grigorije na Wikileaks-u
09. septembar 2011. 16:37 > 16:45



Episkop zahumsko-hercegovački je moćan igrač u svetu SPC i političkom miljeu Srpske, navodi se u depeši koju je svojevremno centrali u Vašingtonu poslao američki ambasador u BiH.





"Vladika Grigorije ima duhovnu i svetovnu moć u Trebinju. Sa vlašću koja se pruža duž čitave južne BiH, uključujući i Mostar. Relativno mladi Grigorije je jedan od glavnih igrača u svetu SPC i ima značajnu moć u BiH u političkoj sferi putem lokalnih i nacionalnih veza", naglašava se u depeši tadašnjeg ambasadora Čarlsa Ingliša poslatoj 2009. godine, objavile su banjalučke "Nezavisne novine".

Dodaje se da ga njegov pritisak za promene unutar SPC stavlja na poziciju mlađe frakcije verskih vođa, te da će Grigorije biti snaga na koju treba računati u vremenu koje dolazi.

"Sam Grigorije nam je rekao da ga smatraju vođom među 'mlađim vladikama' zbog čega se često nalazi u opoziciji prema starijim zvaničnicima SPC, naročito vladike Vasilija Kačavende, crnogorskog mitropolita Amfilohija i banjalučkog vladike Jefrema", dodaje se u depeši, a kao primer se navodi rasprava Sinoda o prihvatanju ili neprihvatanju ostavke patrijarha Pavla.

Ingliš vladiku Grigorija opisuje kao "mudru političku životinju" sposobnu da gleda mnogo dalje u budućnost nego većina političkih vođa u BiH, kao i to da će u narednom periodu sigurno biti značajan sabesednik, bilo u njegovoj eparhiji, ili na nekoj moćnijoj poziciji u Beogradu.

"Nedavni izbori u Svetom Sinodu su to već potvrdili. Njegova nastojanja su daleko od demokratskih ili nastojanja uključivanja i zbog toga zahtevaju korektibilni i srčani, ali ne i preterano prijateljski pristup od strane nas. Uvek spreman da kaže 'pravu stvar', Grigorije može biti od koristi", pojašnjava Ingliš.

U depeši se naglašava da vladika Grigorije nema problematičnu ratnu prošlost kao što je slučaj sa vladikom Kačavendom, te da ima šire svetske poglede i veze nego vladika Jefrem i drugi u hijerarhiji SPC.

"Njegov kadar mladih obrazovanih sveštenika, kojima izgleda daje širok dijapazon delovanja, dobro služi za očuvanje srpske kulture i službe Crkve", smatra Ingliš.

(Tanjug)

Осим што игра фудбал са монахињама, ево њега "у спортским активностима"...


vladikagrigorije.jpg
 
ЦРКВЕ КАО ЖИРАНТИ

Међутим, упућени у финасијско пословање Владике тврде да су владику Григорија на оснивање фонда за борбу против бијеле куге натјерали милионски дугови према банкама. Ова епархија, у чије се име Григорије задуживао, комерцијалним банкама по разноразним основама дугује око шест милиона марака без камата. Владика кредите већ дуже вријеме не враћа, а подизао их је зарад привредних активности, реноварања хотела Платани и подизања разних грађевинских објеката. Подсјетимо да је владика Григорије руководио фирмама Агрокоп, Попово Поље и Неимарство, које су углавном уништене.

Наш лист, истражујући колико је заправо Григорије комерцијалним банкама дужан, дошао је до шокантног податка који говори да је владика за све кредите које је посљедњих година подизао заложио православне храмове и црквено земљиште у Херцеговини. Довитљиви владика Григорије сматрао је да црква не може отићи на добош, међутим поједине банке су ипак пронашле начин да од владике наплате потраживања.

Тако је храм Светог Архангела владика Григорије заложио као јемство код Балкан инвестмент банке која је одобрила кредит од 350 хиљада КМ фирми Неимарство, која је у власништво Мате Уљаревића, Григоријевог личног градитеља. Владика је паре узео средином 2007. године. Међутим, Неимарство је престало враћати кредите, након чега је банка блокирала рачуне Епархије захумско-херцеговачке и мјесецима с њега скидала новац. Црква је иначе претходно била кула у власништву Ратка Бодироге, који ју је са Григоријем замијенио за кућу у центру Требиња.

Несумњиво да је све кредите Григорије добио захваљујући великој благонаклоности свог пријатеља Милорада Додика. Преко Инвестиционо-развојне баке РС-а Григорије је добио 3,2 милиона КМ. За хотел Платани Григорије је добио 2,4 милиона КМ и то 1,2 милиона КМ преко Хyпо Алпе Адриа банке и исто толико преко Волкс банке. За Подруме манастира Тврдош у којима производи вино, Григорије је добио 420 хиљада КМ и за фирму Попово поље, како стоји у извјештају ИРБ РС, 600 хиљада КМ које му је исплатила Хyпо Алпе Адриа банка са роком отплате од десет година.

Кредитна оптерећења Епархије Захумско-херцеговачке у овом тренутку износе најмање 5.757.684 конвертибилне марке. С обзиром да је већина ових кредита узета у швајцарским францима, задужење је знатно веће. Григорије је од Хyпо банке узео још неколико кредита, и то 27.06.2006. године 250 хиљада КМ са роком отплате 10 година. Октобра 2007. године од Хyпо банке је позајмио 2.500.684 КМ, а кредит је требало да врати до 31. децембра 2009 године, што владика није учинио.

Да би обезбиједио ове кредите, владика је заложио црквену имовину и то спомен капелу, кућу, двориште и градилиште површине 238 квадрата и простор херцеговачке Грачанице са парком, од 15.640 квадратних метара. Затим хотеле „Платани“ и „Платани 1“, те бројне куће и хектаре земљишта који припадају СПЦ-у и без којих би та фирма могла остати, јер Григорије не измирује редовно своје обавезе. Наш лист је писао на који начин су „Платани“ отети од бошњачке породице Ресулбеговић. Епархија је у посјед земљишта и зграде у којој се налази хотел Платани дошла „даровним уговором“, а „добротвор“ који је поклонио бошњачку имовину је Божидар Вучуревић, бивши градоданачелник Требиња.
http://www.trebinje.se/index.php?option=com_content&task=view&id=893&Itemid=42
 
... Наш лист је писао на који начин су „Платани“ отети од бошњачке породице Ресулбеговић. Епархија је у посјед земљишта и зграде у којој се налази хотел Платани дошла „даровним уговором“, а „добротвор“ који је поклонио бошњачку имовину је Божидар Вучуревић, бивши градоданачелник Требиња.
http://www.trebinje.se/index.php?option=com_content&task=view&id=893&Itemid=42

лепо је видети како колега Андроник брани оштећена права Бошњака. то је за сваку похвалу :ok:
 
владика Григорије исправно поступа. мудар човек.
Па јесте Стет, али све ми то личи на некакво додворавање.
Да ли сам на сајту СПЦ или можда на страници Српске хералдике наишао на грб Бискупа...

Да ли је у Далмацији обичај да православни великодостојници носе "титуле" бискупа/надбискупа?
 
Па јесте Стет, али све ми то личи на некакво додворавање.
Да ли сам на сајту СПЦ или можда на страници Српске хералдике наишао на грб Бискупа...

Да ли је у Далмацији обичај да православни великодостојници носе "титуле" бискупа/надбискупа?

to je totalno nebitno pitanje... mi kao i uvijek se bavimo terminološkim i nebitnim stvarima, a suštinu zanemarujemo...
 
Па јесте Стет, али све ми то личи на некакво додворавање.
Да ли сам на сајту СПЦ или можда на страници Српске хералдике наишао на грб Бискупа...

Да ли је у Далмацији обичај да православни великодостојници носе "титуле" бискупа/надбискупа?

Влајкец, мудрости никад превише. Григорије се руководи начелом- ако смо протерани из приморја и долине Неретве, то не значи да се требамо лишити и наших права и интереса у тим областима. Григорије је продоран и неустрашив човек. си видео како је усред Сарајева пред очима целог света натрљао реисе Церића тако да овај није знао где се налази. док су сви остали ћутали.
 
лепо је видети како колега Андроник брани оштећена права Бошњака. то је за сваку похвалу :ok:

А ти би да отимаш туђе? А замисли још да то ради и црква?
п.с "Бошњака" никада није било у Херцеговини
 
Episkop = biskup = vladika

Češki i slovački pravoslavci oslovljavaju svog vladiku sa biskup.

Srbsky_patriarchat.jpg

Jeho Svätosť Irinej,arcibiskup pečský,metropolita karlovačsko-belehradský, patriarcha Srbský


Josipa Juraja Štrosmajera su oslovljavali vladikom.

Није он ни чешки ни словачки епископ а нико од странаца њега није ни ословљавао тако, већ је он сам себе тако назвао у интервуу српској телевизији...
 
А ти би да отимаш туђе? А замисли још да то ради и црква?
п.с "Бошњака" никада није било у Херцеговини

где сам то рекао?! напротив, ја сам одушевљен твојом спремношћу да дигнеш глас против кршења права Бошњака. то је храбро и за сваку похвалу :ok:
 
где сам то рекао?! напротив, ја сам одушевљен твојом спремношћу да дигнеш глас против кршења права Бошњака. то је храбро и за сваку похвалу :ok:
Опет ти као Шваба тра-ла-ла...откуд "Бошњаци" у Херцеговини?
 
Влајкец, мудрости никад превише. Григорије се руководи начелом- ако смо протерани из приморја и долине Неретве, то не значи да се требамо лишити и наших права и интереса у тим областима. Григорије је продоран и неустрашив човек. си видео како је усред Сарајева пред очима целог света натрљао реисе Церића тако да овај није знао где се налази. док су сви остали ћутали.
to je tačno... mada ja mislim da mi nema šta da tražimo u Mostaru i Dubrovniku, na žalost... iako su prije 100-150 godina to bili stubovi srpstva... katastrofa je što i u istočnoj Hercegovini je zemlja opustjela... popis će pokazati da u 7 srpskih hercegovačkih opština (Trebinje, Bileća, Gacko, Ljubinje, Nevesinje, Berkovići i Istočni Mostar) nema više od 70-80 hiljada ljudi, a starosna struktura je katastrofalna tako da svake godine očekujemo sve manje i manje stanovnika...

Time trebaju svi da se bave i Vlada RS i SPC.... da se otvore fakulteti dole, mladi da ostaju (ali ono što treba, neke tehničke nauke, turistički fakultet isl.), da se daju poljoprivredne subvencije i krediti itd. ...
 
Опет ти као Шваба тра-ла-ла...откуд "Бошњаци" у Херцеговини?

не знам ја. ти си поставио онај чланак у коме пише:

„Платани“ отети од бошњачке породице Ресулбеговић.

ваљда си прво прочитао пре него си поставио на тему? или можда ниси ни читао него си лепио шта ти падне под руку?
 
to je tačno... mada ja mislim da mi nema šta da tražimo u Mostaru i Dubrovniku, na žalost... iako su prije 100-150 godina to bili stubovi srpstva... katastrofa je što i u istočnoj Hercegovini je zemlja opustjela... popis će pokazati da u 7 srpskih hercegovačkih opština (Trebinje, Bileća, Gacko, Ljubinje, Nevesinje, Berkovići i Istočni Mostar) nema više od 70-80 hiljada ljudi, a starosna struktura je katastrofalna tako da svake godine očekujemo sve manje i manje stanovnika...

Time trebaju svi da se bave i Vlada RS i SPC.... da se otvore fakulteti dole, mladi da ostaju (ali ono što treba, neke tehničke nauke, turistički fakultet isl.), da se daju poljoprivredne subvencije i krediti itd. ...

Григорије је схватио да источна Херцеговина не може опстати као слепо црево. зато је и покренуо кораке да то промени. слепци не виде, али зато имају уста да лупетају глупости.
 

Back
Top