Вучић још 2003. планирао да напусти Шешеља

Милица

Buduća legenda
Poruka
26.912
Vučić je još 2003. planirao da napusti Šešelja

Već tokom prvog našeg susreta i razgovora, 31. decembra 2003. u Zemunu, Vučić mi je rekao dve bitne stvari o sebi i svojoj stranci (ili, možda bolje rečeno, o svojoj i Nikolićevoj frakciji u SRS-u) iz kojih se moglo naslutiti kakvu će politiku on voditi u budućnosti (pa makar i po cenu dramatičnog raskida sa Šešeljem, kao što se 2008. i dogodilo).

Prva je stvar bila - promene i evropska, a ne ratnohuškačka i uskonacionalistička orijentacija. Doslovno mi je ovako rekao: "Kada smo mi (mislio je na radikale, op. aut.) to rekli da nismo za Evropsku uniju? Ali ti koji nas mrze ne raduju se tome što su danas svi u Srbiji za integracijske evropske tokove."A druga stvar je bila - hapšenje lopova. "Jeste li ikad čuli od vladajućih da smo mi lopovi?", postavio mi je Vučić retoričko pitanje i odmah na njega ovako odgovorio: "Ni od koga, sigurno. Samo govore da smo ludaci i psihopate. I to je njihov osnovni problem: što nas ne mogu optužiti za lopovluk!

"Upravo su te dve komponente - dosledna evropska orijentacija i "hapšenje lopova" glavne stavke sadašnje politike Srpske napredne stranke, s Vučićem na čelu.Kad sam se u jesen 2005. doselio u Beograd, s namerom da istražujem istoriju srpsko-hrvatskih odnosa i sukoba u Titovoj Jugoslaviji, živeo sam, čisto novinarski gledano, dvostrukim životom. Za "Globus" sam uredno štancovao intervjue sa najistaknutijim političarima Demokratske stranke ili nekih drugih stranaka bliskih demokratama, a privatno sam se družio samo s jednim - s radikalom Aleksandrom Vučićem. Ne računajući jednu posetu Ružici Đinđić, Vučić je bio jedini beogradski političar kojem sam i privatno ulazio u kuću (najmanje šest-sedam, a možda i više puta).

I tako smo se u nedelju, 15. juna 2008. zajedno uputili na izlet u Malo Crniće upamtio sam samo jednu ključnu rečenicu: Vučić je Ivkoviću rekao da će oni (mislio je na radikale, odnosno na većinsku frakciju u SRS-u iz koje je kasnije nastala Srpska napredna stranka) u datom trenutku garantovati bezbednost Borisu Tadiću i njegovoj porodici - kad krene njihova akcija. Naravno, pod preduslovom da tada već budu na vlasti (što se ipak tada nije dogodilo).

Iz te sam Vučićeve izjave izvukao zaključak da će, kada on dođe na vlast, uslediti jedna žešća akcija protiv korumpiranih demokrata, iz koje će, međutim, biti izuzet predsednik Boris Tadić, sa svojom užom porodicom.Kad je početkom jeseni 2008. napokon došlo do rascepa među radikalima i kad je osnovana Srpska napredna stranka, Vučić je održao ranije dato obećanje i dao mi svoj prvi intervju u životu - kao naprednjak.

Razgovor smo 3. oktobra 2008. obavili u jednom otmenom restoranu na Vračaru, nedaleko od Hrama Svetog Save.Na putu od njegove zgrade "crvenkape" do restorana prošli smo pokraj Hrama. Ne, Vučić se nije prekrstio. Naprotiv, glasno je izrekao jedno negativno i optužujuće mišljenje o Srpskoj pravoslavnoj crkvi - zapravo ne toliko o SPC kao srpskoj nacionalnoj instituciji koliko o crkvi kao takvoj, jednako kao i o popovima. Nije prikrivao da mu je taj milje prilično stran i da je zakleti antiklerikalac.Atmosfera u restoranu bila je vrlo ugodna.

S nama je opet bila Vučićeva supruga Ksenija. Malo smo jeli, a malo razgovarali tako da je intervju ispao prilično spontan. Vučić se prisećao svojih mlađih, tinejdžerskih dana, kada je bio jedan od vođa Zvezdinih navijača i kada je redovno dolazio na Zvezdine utakmice protiv Dinama u Zagrebu. Znao je po nadimcima sve vođe BBB-a, s kojima se redovno tukao. Priznao mi je i da je bio na maksimirskom stadionu onog famoznog 13. maja 1990, kada utakmica nije ni odigrana jer je uoči nje došlo do strašnih nereda. Tada je, rekao je, stajao na gornjem delu tribine, zajedno sa ostalim „delijama" iz Beograda, dok su "Srbi iz Krajine, oni malo gospodstveniji" bili u donjem delu zapadne tribine.

Kad smo intervju priveli kraju, Vučić mi je, u privatnom delu razgovora, otkrio i svoju veliku želju: da Novu godinu dočeka u Las Vegasu. "Pazi ovo", pomislio sam u sebi, "najpre se obrecnuo na srpske popove, a sada bi u Las Vegas na novogodišnji doček; ovo zaista nije Šešeljev radikal kakvog smo ranije poznavali."S Vučićem sam se nakon dužeg vremena čuo tek potkraj februara ili početkom proleća 2011. Zamolio sam ga da me poveže s Tomom Nikolićem, s kojim sam tada želeo da radim intervju. Ali nije se mnogo pretrgao da mi pomogne. Tada sam se još jednom uverio da mu je bilo mnogo draže kad sam intervju tražio od njega, a ne od njegovog stranačkog kolege i saborca Nikolića.
 
Кад му је то већ тако велика жеља дајте да уплатимо који динар за Алека, још има времена да за Кинеску нову годину посети ЛАС ВЕГАС!
Уосталом, зар нисмо сви макар једном пожелели да одиграмо партију рулета с дебелим ликовима у Елвис Присли костимима или уживо погледамо како оматорела Селин Дион пева своје чувене хитове попут ''My Heart Will Go On'' и ону другу песму што је мазнула Кеби?
 
"Pazi ovo", pomislio sam u sebi, "najpre se obrecnuo na srpske popove, a sada bi u Las Vegas na novogodišnji doček; ovo zaista nije Šešeljev radikal kakvog smo ranije poznavali."

заебо си се "мики", или се фолираш да не знаш да су радикали одувек били 'антиклеркални', и ако занемаримо представу са "радикалском заклетвом у цркви", њихов тадашњи вођа ( и садашњи једном мањем делу који је задржао његов беџ ) је прави "антихрист" који је о поповима (нпр. о патријарху Павлу, о владикама Артемију, Атанасију), причао све најгоре, а у Хагу је изјавио да - цитирам - "више цени било ког античког мислиоца од највећих хришћанских мислиоца". То му је једна добра особина, види се да је пола живота био комуниста.

Друго, 'Алек' је ОДУВЕК био у политичком смислу "прозападан", али га његов татица, директор банке и СПС кадар, почетком деведесетих није могао убацити у Демократску странку ('Алекова' највећа политичка љубав је управо ДС), а да одмах буде народни посланик јер све остало је бљак за умишљеног татиног сина, већ је то могло само код радикала, ОДНОСНО КОД ШЕШЕЉА.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vucic, kao i ostali EU-kontrolisani politicari su najvece stetocine.
Povecao je namete u Srbiji i uveo granicu prema Kosmetu terajuci pri tom Srbe da se integrisu u siptarski sistem, naravno sve to zajedno sa Nikolicem i Dacicem.

Pored toga sprema legalizaciju gmo sto bi bio najveci zlocin koji je pocinjen nad nasim narodom jos od Jasenovca.
 
Poslednja izmena:
Vucic, kao i ostali EU-kontrolisani politicari su najvece stetocine.
Povecao je namete u Srbiji i uveo granicu prema Kosmetu terajuci pri tom Srbe da se integrisu u siptarski sistem, naravno sve to zajedno sa Nikolicem i Dacicem.

Pored toga sprema legalizaciju gmo sto bi bio najveci zlocin koji je pocinjen nad nasim narodom jos od Jasenovca.

A šta kažeš, u Baču lepo, divota ? :lol:
 
Кад му је то већ тако велика жеља дајте да уплатимо који динар за Алека, још има времена да за Кинеску нову годину посети ЛАС ВЕГАС!

Ма, у Лас Вегасу је сваки дан "нова година"..
 
Зашто ви напредњаци стално зезате радикале за Бач, када сте ви са Ђидом у коалицији у нпр. Раковици?

Pa to je bar jasno. Naprednjaci su . . . i od njih se SVE može očekivati. Ali, radikali su neprikosnoveno čisti, patriote, nikad izdajnici, heroji, extra-mega-giga Srbi te nije normalno kad se negde javno ukake, obrukaju i pogaze sve svoje nadljudske epitete.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Професор доктор Војислав Шешељ је очито интелектуална и морална громада (можда мало луд, не иде изгледа ово прво без овог другог), али на практичном политичком терену је аматер за гљивице, томице и сашице. Они ће да нам покажу где се ђаволи легу, односно да исправе пропусте њихових претходника.
 
Професор доктор Војислав Шешељ је очито интелектуална и морална громада (можда мало луд, не иде изгледа ово прво без овог другог), али на практичном политичком терену је аматер за гљивице, томице и сашице. Они ће да нам покажу где се ђаволи легу, односно да исправе пропусте њихових претходника.

Šešeljev intelekt je neosporan, ali je on užasan političar i državnik. Pogrešnu profesiju je izabrao, 'ebiga.
 

Back
Top