Sta ocekujete od sledece sezone Meridijan 1 lige?

Domaći klupski fudbal u agoniji?

Bez obzira što je reprezentacija na dobrom putu da se posle osam godina nađe na velikom takmičenju i što je jedan klub sa ovih prostora posle deceniju i po prezimio u Evropi, fudbal u Srbiji u Crnoj Gori, na klupskom nivou, nalazi se u ozbiljnim problemima.

Osvajač nacionalnog Kupa odustao je od igranja u Kupu UEFA, a pored toga, Železnik je na dobrom putu da odustane i od takmičenja u domaćim okvirima, zbog velikih finansijskih problema. Istu sudbinu mogli bi da imaju Radnički iz Novog Beograda, Hajduk iz Kule, Zemun, Obilić...

Zajednički problem su finansije. Železnik i Radnički direktno su vezani za odluku Dragana Bulića da li će nastaviti sa ulaganjem ili definitivno napušta fudbal posle osvojenog trofeja. Hajduk je ostao bez generalnog sponzora, koji će nastaviti samo sa donacijama klubu koji se u elitnoj ligi takmiči punih 13 godina, ali je pitanje da li će to biti dovoljno. Zemun i Obilić su u nešto boljoj situaciji, ali je činjenica da se i oni nalaze u problemima.


Zemunci su zahvaljujući administrativnoj grešci ‘prokockali’ mogućnost da se takmiče u Evropi, što je bio dodatni motiv velikom broju igrača da zatraži preostale zarade, koje nisu male. Pored toga, dosta je igrača koji žele da napuste klub, nezadovoljni odnosom BK grupe prema njima.

Kada je nekadašnji šampion Jugoslavije Obilić u pitanju, opstanak je izboren u finišu, a igračima se, pored nekoliko mesečnih plata, duguju i premije za ostvaren uspeh, koje iznose po 10.000 evra.

Lista klubova koji se nalaze u finansijskoj krizi je mnogo duža, ali dobar deo njih stanje na bankovnom računu skriva kao najveću tajnu. Kada se zna da je velika kriza i u Crvenoj zvezdi, jasno je gde se nalazi naš fudbal.


Jedan od ključnih razloga za očajnu situaciju u fudbalu je i nedonošenje Zakona o privatizaciji koji se dugo čeka i stoji kao nepremostiva prepreka na putu ka ulaganju većih finansijskih sredstava u klubove.

Jedini koji u ovom trenutku mirno može da razmišlja o narednoj sezoni je aktuelni šampion Partizan. Crno-beli su organizovani na visokom nivou i daleko su iznad teške stvarnosti našeg fudbala. Svi ostali klubovi, ili barem većina njih, imaće ozbiljnih problema da pronađu 150.000 evra koliko je potrebno uplatiti kao depozit za nadmetanje u eliti.

Ukoliko se u vidu ima da mali broj ekipa na ovim prostorima ima infrastrukturne uslove za takmičenje u Prvoj ligi, ne treba da iznenadi ako u dogledno vreme domaće prvenstvo bude brojalo pet ili, u najboljem slučaju, sedam-osam klubova.
 
pa 'vako, ja mislim da ce zvezda uspeti da se vrati sledece sezone u igru, mozda i da uradi nesto u kupu uefa! partizan - iako u dobroj finansiskoj situaciji, prica se da ce prodati nekoliko perspektivnih igraca, a to bi bila vel'ka greska...
zakon o privatizaciji je sve sto treba i bice odma bolji fudbal u srbiji, to garantujem!

aj poz
 
marco3dx:
pa 'vako, ja mislim da ce zvezda uspeti da se vrati sledece sezone u igru, mozda i da uradi nesto u kupu uefa! partizan - iako u dobroj finansiskoj situaciji, prica se da ce prodati nekoliko perspektivnih igraca, a to bi bila vel'ka greska...
zakon o privatizaciji je sve sto treba i bice odma bolji fudbal u srbiji, to garantujem!

aj poz
:roll: Jednoga dana, kada odem u penziju napisaću knjigu: fudbal i podzemlje.Biće to naj čitanija knjiga ikada napisana.U fudbalu sam 35 godina a mnogima će biti čudno ako vam kažem da sam ja ipak jedna dama :?: :!: Čudna je to mašinerija za običnog smrtnika :oops:
 
Da Vuksanovic u dogovoru sa svojim crnogorskim kolegom uradi sledece:
1) Nastavi da smiruje navijace koji su zaista UZAS! I ja sam u jednoj navijackoj grupi(Partizanovoj), ali zaista mislim da somove treba smiriti!
2) Standardi UEFA moraju se ispostovati po cenu toga da igraju samo Zvezda i Partizan, mada sam negde cuo da ni oni ne ispunjavaju bas sve standarde (!), jer su im svlacionice predaleko od terena! Sledece godine bi mogao da se napravi turnir sa plej-ofom, kao sto je kosarkaska Super liga gde bi igrali Partizan, Zvezda, OFK Beograd, Zeta, Buducnost PG i Smederevo i tako da se resi pitanje prvaka, posto bi tako bilo samo godinu-dve, dok se svi klubovi ne privatizuju, najbolje bi bilo da se ne igra na ispadanje iz prve lige, ili jos bolje, da se napravi nesto kao predtakmicenje (JUBA liga u kosarci) za klubove slabije od Zvezde i Partizana, pa da se najbolja 4 kluba plasiraju na ovaj turnir.
Moglo bi da se napraviu i klasicno prvenstvo za ovih 5 klubova, ali bi utakmice bile retke, igralo bi se kolo na svakih mesec dana, jedino bi stadioni mozda bili puniji...
3) Zar zaista mislite da utakmice treba da se igraju na pasnjacima? Secam se i dalje bezobrazno loseg terena i drvenih tribina "stadiona" Koma, koji bi, koliko sam cuo, trebalo da ponovo nastupa u prvoj ligi! UEFA jasno kaze, 3000 mesta za sedenje, tereni moraju biti dugacki izmedju 90 i 110 metara i mora se igrati bar sa 2 lopte! NE SME SE LICENCIRATI KLUB KOJI NE ISPUNI BAREM OVAJ MINIMUM! Kom je samo jedan primer! Jedine normalne stadione imaju Partizan, Zvezda i Smederevo, ali nije normalno da se igra samo na njihovim terenima!
 
Dok se ne desi privatizacija klubova iluzorna jo pricati o nasem fudbalu. Takodje, jedna od vrlo bitnih odluka mora biti zabrana igranja u klubi vise od odredjenog broja klubova iz istog grada, kao i smanjenje prve i druge lige. Tek kad budes imao normalne klubove iz normalnih gradova u prvoj i drugoj ligi, ima nade da se bilo sta promeni. Takodje, mislim da bi finansijska policija morala da uleti u sve klubovei napravi totalnu kontrolu pre svega ovoga.
 

Back
Top