Informatika. Gdje je najbolje?

U

uros_hn

Gost
Htio bih upisat nesto u vezi s racunarima pa se dvoumim izmedju matematickog (vidim otvaraju neki novi smjer cisto informaticki, koliko-toliko) i elektotehnickog. FON nije opcija. Moja bivsa profesorica informatike je zavrsila FON a ja sam joj u I razredu objasnjavao zadatke. Pomoc, molim.
 
На математици је можда најквалитетнији...али ми се чини да је њихово знање сувише широко и превише уопштено (знају све...али ништа конкретно). За програмера је врло важно да се пронађе...да ли су то базе, програмирање, презентације, статистика...мање је битно...али ми се чини да је боље да будеш врхунски стручњак у некој области, него половичан у свему. Једноставно нема довољно времена.
Имаш и на ЕТФ-у и на вишој електротехничкој, али немам информације о квалитету.
Наравно остају ти ФОН и економија (готово исти ниво знања као и на ФОН-у...само што први има много бољи маркетинг...тј. саморекламирање) али не знам колико те занима да се цимаш око осталих предмета...поготово на ЕКОФ-у. А и посао у перспективи није баш везан за то што се мени чини да ти желиш.
 
Nije mi problem to siroko znanje,bar sto se matematike tice. Ja sam jedan od onih ludaka koji rjesavaju integrale kada im je dosadno. Na ekonomskom sebe svakako ne vidim. Nisam ja za to da menadzerisem i ovako ih je previse.
 
Није проблем ширина...она шири твоје знање, проблем је у превеликој уопштености...тј. нема фокусирања.
Мада у сваком случају, шта год да упишеш...то ти неће само по себи дати неко превелико знање. То је специфична област. Мораћеш сам да радиш доста...и да се онда пронађеш у некој области. Надам се да ме капираш.
Можда је ПМФ ипак најбољи за то што желиш.
 
Svi moji profesori "informatičkih predmeta" su završili ETF, ali, ruku na srce, nisu baš veliki stručnjaci... Ili se to meni čini.
Potpuno je individualna stvar koliko ćeš znanja da pokupiš za vreme školovanja, to ne zavisi od fakulteta. FON nije loš, ne znam odakle takve predrasude. Zbog profesorke, hajde, molim te, žena se dva puta zayebala i ti si sad ubeđen da ništa ne zna i da je za to kriva njena škola :roll:
 
Nisam upucena o programu rada ostalih fakulteta, ali reci cu ti sta ti nudi FON. Predrasude ti i nisu na mestu, jer tvoja profesorka je mogla da zavrsi i PMF, pa opet da nista ne zna o programiranju. To nije do fakulteta, vec do same osobe i koliko je zainteresovana za neki posao, u ovom slucaju programiranje.
Plan rada na FON-u se dosta sada izmenjao, mislim da je dosta poboljsan i ’obogacen’ nekim novim programskim jezicima (Java se valjda uci vec u prvoj godini, ali nisam najsigurnija), ali u svakom slucaju predmeti koji su od velikog znacaja za buduceg projektanta su Baze podataka, Projektovanje informacionih sistema, Projektovanje programa, Distribuirani informacioni sistemi, Simulacija i simulacioni jezici, Operaciona istrazivanja i sl. Na FON-u imas i Numericku analizu, Matematiku 1 i 2, zatim Verovatnocu i statistiku, Linerane statisticke modele, Ekonometrijske metode, a isto tako i Marketing, Ekonomiju, Racunovodstvo i finansije, Investicije i sl. sto je po meni veoma bitno znati u danasnje vreme.
Dosta mojih poznanika je poprilicno brzo zavrsilo FON, ali su zato izucili ’zanat’ perfektno i sada su svi na magistraturi (govorim o ’80. i ’81. godistu), odlicni su programeri, a razlog tome nije samo odskocna daska koju su dobili na faxu, vec njihova zelja da uce sami, da ’kopaju’, da pronadju ono cime zele da se bave u buducnosti, a neki su otisli i ’van’ i snasli su se odlicno.
Zakljucak: Ukoliko te vecim delom zanima softver, a spreman si za samostalno ucenje i usavrsavanje, mislim da je dobra varijanta upisati FON, a ako mislish na hardver i elektroniku onda ETF.
I sa ovim se u potpunosti slazem: Potpuno je individualna stvar koliko ćeš znanja da pokupiš za vreme školovanja, to ne zavisi od fakulteta.

Usput, imala sam priliku da budem na praksi u Republickom zavodu za statistiku u njihovom racunskom centru i za tri nedelje koliko sam provela tamo, verujes li da je 80% njih zavrsilo PMF, a njihovo znanje informatike je veoma malo. Devojke, mozda ’75. godiste, su mi licno rekle: „Zavrsile smo PMF, smer za informatiku, a bukvalno dok nismo dosle ovde, skoro da nismo znale ni racunar da ukljucimo!“ :roll: Dakle, nije tvoja profesorka reprezentativan primer studenta FON-a, jer sve to zavisi od coveka do coveka, tj. individualna stvar i nemoj generalizovati!!!
Uostalom, znas i sam da se tehnika i tehnologija menjaju iz dana u dan, pa kako onda ocekujes isto znanje ljudi koji su zavrsili pre ko zna koliko godina fakultet i ljudi koji studiraju danas. A i svestan si da danas deca sa tri godine igraju igrice i snalaze se na racunaru bolje nego neki odrastao covek... Sve se menja, u tome je poenta!!!

P.S. Ovo je ipak samo moje misljenje :wink:
 
У сваком случају сваки од тих факултета тражи велико залагање и ван саме наставе, да би постао квалитетан рачунарац. Једино је питање шта теби од свега тога највише одговара.
Истина је да РАФ има најмодернији и најквалитетнији план и програм, врхунске професоре које је углавном скупио са осталих конкурентских факултета и најбоље услове за студирање. Али да је скуп - богами, јесте, школарина је 3000 евра за годину.
Што се ФОНа тиче, да се не лажемо, упркос свом маркетингу далеко је од нивоа МатФа и ЕТФа. Релативно лагано се завршава, многе ствари везане за теоријско рачунарство се не уче или се само претрче овлаш, а након завршеног факултета си ипак уже стручан за неку област рачунарства. Уз то добијеш гомилу економија, маркетинга и других глупости.
На МатФу су студије мање оријентисане струци, а више рачунарству као науци, с тим да је тај нови смер који отварамо више ослобођен математике и окренут практичној настави, тако да приче да онај ко заврши МатФ не зна да укључи рачунар не стоје. Студије на старом Р смеру имају више математике тако да дају много ширу подлогу да на ту теорију накалемиш конкретно знање из које год области. У сваком случају, оба смера траже да се заседне и да се ради за рачунаром, а не као неки што покушавају да заврше пишући по папиру... Предност у односу на ФОН је што касније можеш да бираш коју год грану рачунарства да се њоме бавиш, јер си добро теоретски поткован.
На ЕТФу, опет, има битно мање програмирања него на МатФу, а доста више ствари о хардверу и архитектури рачунара, па ће то највише да ти одговара ако волиш да се бавиш електроником.
 
Vidi, period zastarevanja informacija u IT danas je 6 meseci. Ukoliko profesorka nije spremna da uci :arrow: ondak nije ni cudo sto si jos objasnjavao.

Ja zavrsih MTF, pa postdiplomske na FON-u. MTF-sta da ti kazem od 150 na prvog godini 15 je preslo u drugu, a u roku diplomiralo 5...Statistika, bato.Sa FON-om i nemam neka super iskustva. Ogroman je i sve zavisi ko ti od profesora dopadne.Naucices ako sam ucis ko lud..Al' tako mozes bilo gde.

Za ETF ne znam-nemam podatke. Ja bih ti preporucila da pogleda sajt www.bccs.edu.yu - zato sto mislim da ukoliko se neko bavi IT-em ili informatikom (slazem se da je to presirok pojam)mora da ima sajt koji odgovara svemu za sta se zalazu. O sajtu MTF i FON-a, ne treba trositi reci...Pogledaj, pa proceni.
 

Back
Top