Ucite li svoju decu neki strani jezik?

da; moje dete je pocelo sa engleskim u zabavistu, od oko 3 godine; kasnije je isla u razlicite skolice, jos kasnije u skole jezika u inostranstvu (englesko govorno podrucje), i sada (srednja skola) ga govori kao maternji, ali sa USA naglaskom, i ispravlja moj britanski :). kada je bila bas malena (od oko 5 godina), ja sam u normalnom razgovoru prelazila iznenada na engleski, pa opet na srpski, i ona je to prihvatala uz smeh i bez ikakvih problema, kao normalno :). jako su prijemcivi.
pokusala sam to i sa madjarskim, ali nije islo nikako. mislim da je tu "odlucila" sveprisutnost engleskog, i na kablovskoj i inace.
negde oko 6-7 razreda osnovne je samoinicijativno posla na italijanski, i godinama ide na casove; ne mogu da procenim koliko zna, ali vidim da se snalazi i da voli. u srednjoj skoli ima nemacki kao drugi jezik, i to joj se dopada, ali - takodje - ne mogu da procenim koliko zna.
moj utisak je da su bolji sto ranije pocnu. vidjam mnogo dece koja engleski govore vrlo pravilno i bez naglaska u uzrastu od npr. 5-6-7. razredu osnovne skole.
 
schatje:
Pitam roditelje odavde, kako to radite, kad ste poceli i sve sto ide uz to.
Moja cerka je pocela sa 20 godina. Najpre je na Instititu za strane jezike zavrsila kompletan kurs engleskog jezika ( mislim 2.5 godine) Veoma dobro govori engleski.
Nakon toga je zapocela sa Grckim i ove godine zavrsava poslednji kurs koji Institu nudi (1 godina). Savladala odlicno, Grci koje srece inace svake godine u Grckoj su odusevljeni njenim pravilnim govorom.
Na jesen upisuje Spanski.

A sta ide uz to?
Pa podosta para, ali takva investicija po meni nema cenu.

U danasnje vreme, poznavanje jezika je pravo bogatstvo, savetovao bih sve roditelje koji su u mogucnosti, da svoje dete posalju u neke skole.
Treba samo obratiti paznju gde. Ima jako mnogo skola stranih jezika a uverio sam se da se kvalitet i nivo veoma razlikuju.
Moja cerka je na samom pocetku zavrsila engleski jedan u jednoj izvikanoj skoli (da ne reklamiram). Posto ja govorim engleski, ustanovio sam tada da to sto je naucila u tom prvoim kursu nije ni izdaleka dovoljno, prebacio sam je odmah u Institut. Tamo je nakon testiranja (da se odredi u koji stepe ce krenuti - stavljena na ponovo pocetno 1 !!! Kao i oni koji nikada nisu ucili engleski? Verovao sam ljudima u Insitutu i nisam zazalio. Cerka je pokazala izvanredne rezultate u daljem ucenju.

Znanje jezika je danas imperativ.
 
kako sam vec rekla, cerka je pocela kada je imala oko 3.5 godine - imali su casove u zabavistu u koje je isla. to je bila jedna divna devojka, koja je dolazila svaki dan na 45 minuta, i koja ih je polako kroz igru i neosetno bas svacemu naucila :).
to je bilo privatno zabaviste, a kada je presla u drzavno (sa oko 5.5), bilo je skoro isto - mi smo placali neku skromnu doplatu (ko je bio zainteresovan), i svaki dan je dolazila jedna devojka da im odrzi cas.
kad je posla u skolu, cerka je isla u skolicu engleskog koja je zakupila prostor u okviru te iste skole, pa je samo posle nastave prelazila u susednu ucionicu, prakticno.... kad je bila u trecem osnovne, zvali su me da mi kazu da je dete preraslo grupu, i da mi savetuju (ako sredstva dozvoljavaju) da ide na casove; ja sam onda molila svoju nekadasnju "ticerku" i nadalje je kod nje isla na casove.

da skratim: kako codemaker lepo rece, sa rezervom gledajte "skole na glasu" (ja takodje imam lose iskustvo na tu temu, da ne gnjavim sad s tim), a ako trazite privatnog ucitelja - takodje obratite paznju na neki opsti pristup, ako vi sami ne znate jezik dovoljno da mozete "proveriti". cerkina ticerka je bila "od stare garde", insistirala je na tome da "covek ne moze nauciti strani jezik ako ne zna prvo maternji", stalno je pitala sta cita i na srpskom i na engleskom i preporucivala knjige, ucila je i britansku istoriju, knjizevnost i slicno, sve u svemu, bolje nego da je majka rodjena :).
dakle, moguce je da cete malko lutati, al' se ne dajte :).

mnogo srece vama i machencetu :).
 
schatje:
Ovde ne mislim na nasu decu koja zive u inostranstvu i koja moraju, htela-nehtela, da nauce i taj jezik... Pitam roditelje odavde, kako to radite, kad ste poceli i sve sto ide uz to.

negde sam pročitala da deca najlakše prihvataju i nauče jezik dok ga ili ih( više jezika, jelte) još kao bebe slušaju...recimo lakše je kad detetu uđe u uvo što bi rekli...
a kad počne da govori ako je u mogućnosti, najbolje je da počne odma da uči oba jezika...predpostavljam da je u pitanju naša porodica u inostranstvu,jel... ako je taj drugi jezik jezik sredine što bi rekli, dete će samo,spontano da ga uči...jer slušate radio, gledate TV,čuje komšije...
 
...su me moji roditelji slali na kurseve engleskog godinama.
To što engleski jezik govorim odlično donelo mi je
više profesionalnog uspeha u životu nego sam fakultet
i sva ostala znanja zajedno... I nije isto da li se jezik uči od malena ili posle...
Može i posle, ali nikad nije tako dobro (osim ako ne živiš u toj zemlji)

Sigurna sam da ću svoju decu, ako ih budem imala,
slati na kurseve jezika.

Codemaker - svaka čast. NEMA CENU!
 
Svakako veoma preporucujem ucenje jezika u sto mladjem dobu. Veoma je vazno ipak naglasiti (kao i u nekim postovima pre ovog), ko i kako uci vase dete. Jako je to vazno. Moze neko znati neki jezik perfektno, ali jednostavno ne ume da prenese i sistematizuje znanje, sto je i normalno.

Moja supruga ima privatni vrtic (nista vise ne kazem, da ne pravim reklamu ovde) i tamo imaju i casove engleskog. Prijatno sam iznenadjen kako deca jako lepo upijaju reci, recenice, uce mnogo lakse nego stariji. Videci kako ta decica lepo napreduju, shvatio sam da je vec najmladji uzrast veoma pogodan za ucenje jezika.

A sto rece "Calimero", tacno je da se znanjem jezika jako uvecavaju sanse nase dece u buducnosti. Moja cerka vec sada ima zanimljive razgovore u Grckoj, jer govori i taj jezik a i engleski, pa vec imamo i razmilsljanja na te teme...

Dakle roditelji, investirajte, mnogo ce se isplatiti.
Od malena, ako ikako mozete. Mada nikada nije kasno.
 
znam da cete svi da me napadnete ali ja svoju cerku vec ucim malo strane jezike iako je mala.posto smo u regiji gde se dosta prica nemacki(pogranicna regija zapravo) ucim je nemacki i pomalo engleski i srpski.vec zna da kaze "commen sie bitte" ali strasno sarmantno sa fr akcentom.naravno u skoli ce i uciti ta dva jezika a srpski je zbog komunikacije sa babama.
 
vec dete i veoma sam zahvalna mojim roditeljima sto su me slali u skole stranog jezika...naravno da je najbolje sto ranije poceti, mozda oko 3 godine kad dete vec dosta moze samostalno da uci...i naravno da sto vise jezika to bolje ja sam sticajem okolnosti naucili tri jezika i u pocetku mi se desavalo da neku rec umesto na engleskom kazem na italijanskom ali sad ih govorim bez nekog veceg razmisljanja...lepo je moj deda rekao koliko jezika govoris toliko fakulteta si zavrsio, jer bez obzira na sve moje skole kad sa poslovnim partnerom pricam na njegovom maternjem jeziku sve ide lepse i lakse :)
 
hanibal77:
znam da cete svi da me napadnete ali ja svoju cerku vec ucim malo strane jezike iako je mala.posto smo u regiji gde se dosta prica nemacki(pogranicna regija zapravo) ucim je nemacki i pomalo engleski i srpski.vec zna da kaze "commen sie bitte" ali strasno sarmantno sa fr akcentom.naravno u skoli ce i uciti ta dva jezika a srpski je zbog komunikacije sa babama.
Zasto bi te napadali? Pa to je odlicno!
Samo napred, i ne zaboravi da forsiras srpski, ipak je to najvazniji jezik za nasu decu :)
 
codemaker:
hanibal77:
znam da cete svi da me napadnete ali ja svoju cerku vec ucim malo strane jezike iako je mala.posto smo u regiji gde se dosta prica nemacki(pogranicna regija zapravo) ucim je nemacki i pomalo engleski i srpski.vec zna da kaze "commen sie bitte" ali strasno sarmantno sa fr akcentom.naravno u skoli ce i uciti ta dva jezika a srpski je zbog komunikacije sa babama.
Zasto bi te napadali? Pa to je odlicno!
Samo napred, i ne zaboravi da forsiras srpski, ipak je to najvazniji jezik za nasu decu :)
pa zato sto jos nije napunila ni 3 god.i zato sto je ucim srpski kao drugi jezik jer za nju je najvazniji valjda francuski buduci da ce ovde ici u skolu i ziveti i raditi na francuskoj.mene bas briga,svesna sam da ce srba nestati sto se moje i muzevljeve strane tice ,vazno je da ona i njeni budu srecni
 
Ne zivim u inostranstvu,nemam decu,ali mi je jako glupo kad ljudi koji zive van ne uce svoju decu srpski jezik ili bilo koji drugi maternji.Kao bolje im je da znaju sve druge a za srpski se nema vremena....Jer gde god da zivis (trenutno,za uvek) ti ne mozes da pobegnes od svog porekla.Koliko puta sam rekla : Ih da mi je neko drugo drzavljanstvo,nasta se moja majka nasmeje i kaze: mozes da uzmes i 5 drzavljanstva od sebe i svoje nacionalnosti,korena ne moze da pobegnes.Ti si to svidjalo ti se ili ne.Isto ukoliko bi deca bila iz mesovitih brakova,po meni bi moralo da zna kako moj tako i ocev jezik.Sto rece moj komsija koji zivi u USA i ciji je sin rodjen tamo :"Kod mene srpski mora da se zna i ne sme da se zaboravi nikad" Mali prica srpski kao i mi koji smo rodjeni ovde,ne primecuje se razlika iako on provodi ovde samo letnji raspust.A ja.....Ja sam kao mala jedno vreme zivela u Svajcarskoj i mesala srpski i nemacki,koji sad ne da ne volim nego mi je totalno odbojan.Isla sam na engleski pre nego sto sam posla u skolu,znala ga super do polaska u srednju i bombardovanja,kada sam ga iz revolta zamrzela toliko da i kad cujem britanski akcenat dize mi se kosa na glavi.Ucim samoinicijativno par jezika koje volim i zadovoljna sam svojim znanjem...Jos samo da otputujem negde pa da se vidim na delu,kako parlam.... :D :D :wink:
 
Jos nisam ni udata, niti imam decu, ali mislim da cu, kada ih budem imala, sigurno slati na jezike. Mene je mama upisala u francuski vrtic kad sam imala 3 i po godine, i taj jezik sam naucila da nisam ni osetila! Kasnije sam naravno naucila i engleski, na faxu i spanski, a privatno ucim i grcki.
Sto vise jezika covek zna to bolje!
Inace, drzala sam casove deci, i mislim da u prilicno ranom uzrastu mogu da pocnu sa ucenjem. Naravno, nije to kao u skoli, gramatika i slicno, nego kroz igru, pesmu itd. Vazno je da dete od malena stekne i samopouzdanje u koriscenju jezika, mnogi koji ga kasnije uce ne mogu da se nateraju da "progovore", a deca se brzo oslobode.
 
Moja svekrva je Nemica pa su mi deca u kontaktu sa tim jezikom od malih nogu i veoma dobro govore taj jezik,a engleski su poceli da uce sa cetiri god.
Oboje pohadjaju kurs engleskog na Institutu,koji papreno kosta ali ja sam njihovim napretkom prezadovoljna.
Ukoliko stvarno zelite da vam dete nesto nauci predlazem da se podrobno raspitate o kvalitetu skole i predavaca u koju dete upisujete.
Obrazovanje nema cenu,a jezici su vam jedini nacin da to obrazovanje i realizujete.Puno srece u ucenju i pozdrav...
 
Giovanna:
Ne zivim u inostranstvu,nemam decu,ali mi je jako glupo kad ljudi koji zive van ne uce svoju decu srpski jezik ili bilo koji drugi maternji.Kao bolje im je da znaju sve druge a za srpski se nema vremena....Jer gde god da zivis (trenutno,za uvek) ti ne mozes da pobegnes od svog porekla.Koliko puta sam rekla : Ih da mi je neko drugo drzavljanstvo,nasta se moja majka nasmeje i kaze: mozes da uzmes i 5 drzavljanstva od sebe i svoje nacionalnosti,korena ne moze da pobegnes.Ti si to svidjalo ti se ili ne.Isto ukoliko bi deca bila iz mesovitih brakova,po meni bi moralo da zna kako moj tako i ocev jezik.Sto rece moj komsija koji zivi u USA i ciji je sin rodjen tamo :"Kod mene srpski mora da se zna i ne sme da se zaboravi nikad" Mali prica srpski kao i mi koji smo rodjeni ovde,ne primecuje se razlika iako on provodi ovde samo letnji raspust.A ja.....Ja sam kao mala jedno vreme zivela u Svajcarskoj i mesala srpski i nemacki,koji sad ne da ne volim nego mi je totalno odbojan.Isla sam na engleski pre nego sto sam posla u skolu,znala ga super do polaska u srednju i bombardovanja,kada sam ga iz revolta zamrzela toliko da i kad cujem britanski akcenat dize mi se kosa na glavi.Ucim samoinicijativno par jezika koje volim i zadovoljna sam svojim znanjem...Jos samo da otputujem negde pa da se vidim na delu,kako parlam.... :D :D :wink:
to kaze neko kome su koreni bitni!meni je bitno da zivim lepo :wink:
 
Meni je bitno da mi dete govori srpski, ipak mu je to maternji jezik, iako je rodjen u Nemackoj i zivi u nemackom govornom podrucju. Ja ga jedino srpski i mogu nauciti pravilno, a nemacki ce on mene uciti za koju godinu, kad ga bude znao isto kao i maternji jezik. Jos uvek ne ide u obdaniste, ali sa nepune tri godine vec zna neke stvari na nemackom, i to je sam naucio gledajuci TV ili slusajuci decu u parku. Mene odusevljava taj proces kapiranja kod male dece,...prakticno u tom uzrastu on svaki jezik uci kao maternji. I tacno zna da jedan pojam nazove na oba jezika i sta znaci, i kad koji da koristi.
Naravno ucice i engleski, kao jezik bez kojeg se danas apsolutno ne moze,... Muz i ja se salimo, posto oboje volimo strane jezike i ucimo ih ili govorimo manje, vise nekoliko njih, da ce sin bar 4 ziva i tri mrtva da zna. :roll: :D
Koliko jezika govoris, toliko vredis......zar ne?! :wink: :D
 
Ja sam moju malu plavusicu,osim toga sto redovno od 4 godine ide na engleski iz cistog zezanja poceo da ucim norveski i danski,samo sto je ona to shvatila prilicno ozbiljno i bio sam porazen kada sam video koliko hvata akcente,mnogo bolje od mene koji sam ekspert za sve skandinavske jezike.
Sada je finski na redu,e tu vec moze da nastane problem jer je totalno drugaciji od bilo kog pod-germanskog jezika ali ona insistira.
Ali je fascinantno kako sve upija,kako slusa,vezba akcente,cak i mene ispravlja kada pogresim.
Mada mislim da je zabluda i glupost da deca treba da uce samo svetske jezike,a jos gore mi je kod nasih u inostranstvu koji teraju decu da znaju srpski.Malo mi to nacionalisticki izgleda.
 
Finski ne spada uopste u germanske jezike, vec u ugro-finsku grupu jezika, a samo ime kaze da nju cine madjarski i finski.
A sto se tice insistiranja da mi dete zna srpski, a "gastarbajter" sam, uopste ne smatram nacionalistickim. Jedan jezik vise, pa makar to bio i srpski, samo ce ga obogatiti, i nikako mu nece skoditi.
 
Dont_Break_The_Oath:
Ja sam moju malu plavusicu,osim toga sto redovno od 4 godine ide na engleski iz cistog zezanja poceo da ucim norveski i danski,samo sto je ona to shvatila prilicno ozbiljno i bio sam porazen kada sam video koliko hvata akcente,mnogo bolje od mene koji sam ekspert za sve skandinavske jezike.
Sada je finski na redu,e tu vec moze da nastane problem jer je totalno drugaciji od bilo kog pod-germanskog jezika ali ona insistira.
Ali je fascinantno kako sve upija,kako slusa,vezba akcente,cak i mene ispravlja kada pogresim.
Mada mislim da je zabluda i glupost da deca treba da uce samo svetske jezike,a jos gore mi je kod nasih u inostranstvu koji teraju decu da znaju srpski.Malo mi to nacionalisticki izgleda.
A meni je vidis jako glupo i jadno kada nasa deca ne znaju svoj jezik... :roll: Zbog cega je jedan norveski bolji od srpskog? :roll:
Vazno je da se maternji jezik govori kod kuce, a ako vec zive u inostranstvu lako ce deca nauciti strani jezik (u skoli, zabavistu, vrticu...), deca brzo uce... :roll:
 
chokolada:
Dont_Break_The_Oath:
Ja sam moju malu plavusicu,osim toga sto redovno od 4 godine ide na engleski iz cistog zezanja poceo da ucim norveski i danski,samo sto je ona to shvatila prilicno ozbiljno i bio sam porazen kada sam video koliko hvata akcente,mnogo bolje od mene koji sam ekspert za sve skandinavske jezike.
Sada je finski na redu,e tu vec moze da nastane problem jer je totalno drugaciji od bilo kog pod-germanskog jezika ali ona insistira.
Ali je fascinantno kako sve upija,kako slusa,vezba akcente,cak i mene ispravlja kada pogresim.
Mada mislim da je zabluda i glupost da deca treba da uce samo svetske jezike,a jos gore mi je kod nasih u inostranstvu koji teraju decu da znaju srpski.Malo mi to nacionalisticki izgleda.
A meni je vidis jako glupo i jadno kada nasa deca ne znaju svoj jezik... :roll: Zbog cega je jedan norveski bolji od srpskog? :roll:
Vazno je da se maternji jezik govori kod kuce, a ako vec zive u inostranstvu lako ce deca nauciti strani jezik (u skoli, zabavistu, vrticu...), deca brzo uce... :roll:
norveski je bolji od srpskog ako zivis u norveskoj i naravno da se tom jeziku daje prednost.pa nek izadje na ulicu i kupi hleb na srpskom.ne vidim gde moze da joj koristi srpski sem u srbiji jer posao prevodioca na srpski tesko moze da nadje,jer je mesta malo i vec su popunjena.a ako dete nece da zivi u srbiji onda ne vidim poentu.to je sa moje tacke gledista.ne stidim se svojih korena kako cete mozda reci ja svuda kazem da sam srpkinja ali nisam nista dobila od srbije tako da se ne osecam nikako duznik prema njoj.ne mrzim svoju zemlju porekla ali niti je volim.od kad sam kupila rostilj bas mi nista ne nedostaje :wink:
 

Back
Top