Anksioznost

Cao,



Procitao sam delimicno na brzinu....Procitacu lepo pa cu i reci konkretnije....

Dobro je sto nisi uspostavio jos uvek panicni poremecaj, za sada imas samo pojacanu anksioznost, ali ako nastavis ovako mzoe doci do toga...

Ti sada upravo razvijas anticipatorni strah tj strah od straha da se ne ponovi.... Hoces da sve bude idealno i da se nikada vise to ne desi...

Svaki put kada se desi mislis da si izdao samog sebe i vracas se na pocetak a taman mislis otislo je...na ovaj nacin nastaje osujecenje licnosti a kao rezultat ucestalih osujecenja javlja se i depresija ili distimija (hronicno lsoe raspolozenje ali uspevas nekako da odradis sve obaveze) .

Moras da znas da moras sada da prekines sve to iance posle sve ide teze....

dobro me poslusas sta da radis i veruj u to 100% moras ubedjivati sebe:
1) prihvati svoje stanje

2) umesto da budes nesrecan zbog toga, budi srecan jer jos nisi razvio nikakav jak neuroticni poremecaj licnosti koji ti npr ne daje da odes i do prodavnice a kamoli do hitne pomoci.

3) ne smes da budes isfrustriran, osujecen, plasljiv 0 Upravo je ovo sto ti pogorsava stanje....Sada ces reci - e ali sada me teras da radim ono sto mi je najteze, kako to da uspem? veoma lako... kada bi doziveo da dozivis nesto 10 puta gore, ovo sada bi ti bilo maciji kasalj, i kda bi mogao da se vratis kroz vreme sada bi rekao - evo lako cu sve resiti samo da mi ne bude "ono" (pogorsana verzija tvog slucaja) . Tako da ja ti stedim putovanej kroz vreme i iskustvo sa pogorsanim stanejm i odmah ti kazem da se ono sto se narodski kaze "uzmes u pamet"

4) Moras da izbacis svaki vid stresa , nervoze besa, nelagodnosti, jakih iskusenja, promena iz svog zivota do daljeg. Svaka ova situacija moze biti okidac za pogorsanje stanja. Slusaj muziku, setaj u prirodi - bavi se sportom obavezno, lezi u krevet najkasniej do 22h, jedi uvek na vrem ei to zdravu hranu.

5) Moras da razvijes kdo sebe neki "inat' odn kontru za svoj strah od bolesti.... Ne smes da budes "hipohondar" ni u najblazem obliku.... na sve telesne simptome NE REAGUJ , to nisu pravi telesni simptomi nego telesni simptomi izazvani psihosomatskim putem odn tvojom dusom/psihom/svescu, a inace sa organiam je sve u redu, i nema patologije.... Kao sto se i prirodno ne brines kada trcis a srce ti luap ubrzano - tako se ne smes bojati ni kada lezis a srce pocne da bije....Da li shvatas poentu anticipatornog straha? Kada trcis i kada bije srce koej bije isto kao i u slucaju kada lezis - tvoje svesno ja ima RQACIONALNE razloge zasto srce bije - ima objasnjenje - srce bije jer misici vrse odredjeni rad i pluca vise preradjuju kiseonik kako bih trcao pa mi zato kuca srce.... e a kada lezis tvoj psihicki sistem ne mzoe racionalno da razume zasto ti srce kuca brzo - ne bavis se fizickom aktivnoscu, uvek kada trcis srce brzo lupa pa se ne brines, ali uvek kada slezis srce skoro kao i da ne kuca a ovoga puta je veoma jako kucalo...To je nova iskustvena cinjenica za tvoju psihu i zato ti se javblja strah.... Jer nisi do sada to imao u iskustvu, a znamo da se sva ziva bica boje neceg novog, neceg neistrazenog, neceg za sta nemamo objasnjenje, za nesto sto nam se nije nikada desilo...

Na ovaj nacin nastaje i prvi panicni napad.... neki ljudi koji su prirodno da kazem "antiplasljivci" i malo mare za svoj zivot, i dozive panicni napad , cak i vise puta u zivotu a da pojam nisu imali da su ga doziveli niti su znali kako se to strucno zove u psihopatologiji, i nikada nisu razvili panicni poremecaj , a nekima je dovoljan 1 panicni napad da razviju panicni poremecaj licnosti, deporesiju, agorafobiju i sto sta....

Uporavo je fora u tome - ne obracaj paznju na to, ne zeli da pobegne od tebe, ne zeli da sto pre to resis.....Moras da igras po "kontra" principima..... Kao ono u igrici kada nasteluejs misa da ti u igri pucacini radi kontra - guras misa gore a ono sliak ide gore...U pocetku je veoma tesko i mislis da se neces nikada naviknuti ali kada provalis foru i radis sve kontra onda odjednom postane lako....

Tako i ovo . Ovo je kao senka...Koliko god da bezis od nje i skrivas se , oan ce uvek biti tu.... A kada je pocnes ne primecivati ona ce biti tu, ali ti je neces ni videti niti ces razmisljati o njoj, pa ce biti kao i da ne postoji....

Svi ti mehanizmi koje covek ima su zapravo nesto bez cega covek ne bi preziveo tokom evolucije...Znaci to nam sluzi da nam pomogne a ne da nam otezava zivot....Ali u danasnjem modernom svetu gde se brzo zivi i gde nema realne opasnosti svakog dana (nece lav da iskoci ispred tebe i da te juri kao pra coveka) mi od tih pomocnih mehanizama koji su nam nekada koristili razvijemo neuroticni poremecaj licnosti....

Ovo je nesto za pocetak, ukratko....

Sada mi ti reci nesto vise o sebi....Uzrast, sta radis u zivotu, opisis svoj zivot, probaj da se setis sta ti se desilo ruzno u skorije vreme sto bi moglo ovo da isprovocira itd....

Kada se desi sledeci put ne dozvoli da se anticipatorni strah siri, samo kazi sebi - Sada znam sta je ovo, niej nista telesno, samo su telesni simptomi ali je anatomiaj organa zdrava, nema patologije, samo moje prevelike zabrinutosti za to sto stvara anskioznost, i pusti to neka odradi svoje, nemoj se bojati, kazi sta mi ovo mzoe, ne mogu umreti, ne mogu cak ni ostetiti organ jer je naucno dokazano da ovo ne ostecuje organ, kao sto ni trcanje ne ostecuje...

Videces, cim ne pobracas paznju na to i cim se ne plasis smrtno, to ce poceti slabiti, jer ce tada tvoji podsvesni a i svesni mehanizmi shvatiti da zapravo tu ne postoji nikakva realna opasnost pa te nece ni "braniti" tako sto pripremaju tvoje telo za borbu za opstanak ili bezanje....

Muka ti pripada jer se krv iz zeluca skuplja i odlazi u misice kako bi se pripremili za borbu....

zapamti, osecaj da ce se nesto lose desiti niej realan osecaj, nego samo tvoja interpretacija, iaako deluej stvarno tako ZAPAMTI DA SE NISTA NECE LOSE DESITI i ponavljaj to sebi ako treba i 100 puta:
"Nista se nece lose desiti, nista se nece lsoe desiti, to je samo moj neuroticni osecaj, koji je lazan i subjektivan a ne objektivan, ovo je samo sipmtom anksioznosti, takod a ja znam staje istina i trudim se da se ne plasim i en bojim, iako priznajem da je ovo neugodno. D aovo je neugodno ali proci ce za maximalno pola sata ili 2 minuta a posle kada prodje cu dobiti dokaz da je sve zapravo u redu a da sam samo bio pod napadom. "

I koliko god da ti je tesko, izdrzi muski, i ponavljaj ovo u sebi, nikada ne napustaj ove misli, nikada ne dozvoli da te strah ubedi u suprotno, nikada ne veruj da ti je stvarno lose jer nije.
 
Cao,

Hvala na brzom odgovoru bRu zLi.

Imam 32 god, radim kao programer u nekoj maloj firmi... posao jeste malo stresan zbog rokova i zahtevnih klijenata, ali ne toliko, mozda ja malo to dozivljavam preozbiljno.
Dolazim pesaka na posao i pesaka se vracam kuci tako da pesacim minimum 6km dnevno, cesto i uvece izadjem da prosetam, planiram da ubacim i bazen jednom nedeljno. pokusavam da sviram gitaru...
Na spavanje idem izmedju 11 i 12 retko kada posle toga. Jedem na vreme, jedem voce i povrce, izbegavam brzu hranu koliko god mogu. kao sto sam vec rekao, kafu ne pijem, gazirane sokove skroz slabo, cigarete sam skoro potpuno ostavio, jedino lakohol povremeno sa drustvom.

Nemam nekih velikih briga, niti mi se desilo nesto strasno ili ruzno u poslednje vreme... standardni sitni problemi... mozda bih kao svoje najvece mane stavio nesigurnost i nedostatak samopouzdanja, previse sam samokritican.

najcesce imam osecaj da mi se koci desna ruka i da mi srce kuca brze ili nepravilno i blagi bol u tom predelu, i mucnina... ostali simptomi se povremeno javljaju ali me ne brinu, jedino ovo oko srca ume da me zabrine, ali ni to me ne plasi toliko jer znam da je anksioznost, mada mi povremeno prodje kroz glavu sta ako nije.

Glavni problem je sto mnogo razmisljam o tome, nekada me to ometa dok pricam sa ljudima, ne mogu da se koncentrisem na razgovor vec samo razmisljam o tome...

Inace ne mislim da sam depresivan, mada sam primetio da ne uzivam u svim stvarima kao sto sam ranije uzivao, trebalo bi da nadjem nacin da se vise opustim i da ne razmisljam o tome sta bi moglo da se desi.

Jos jednom hvala
 
Cao,

Hvala na brzom odgovoru bRu zLi.

Imam 32 god, radim kao programer u nekoj maloj firmi... posao jeste malo stresan zbog rokova i zahtevnih klijenata, ali ne toliko, mozda ja malo to dozivljavam preozbiljno.
Dolazim pesaka na posao i pesaka se vracam kuci tako da pesacim minimum 6km dnevno, cesto i uvece izadjem da prosetam, planiram da ubacim i bazen jednom nedeljno. pokusavam da sviram gitaru...
Na spavanje idem izmedju 11 i 12 retko kada posle toga. Jedem na vreme, jedem voce i povrce, izbegavam brzu hranu koliko god mogu. kao sto sam vec rekao, kafu ne pijem, gazirane sokove skroz slabo, cigarete sam skoro potpuno ostavio, jedino lakohol povremeno sa drustvom.

Nemam nekih velikih briga, niti mi se desilo nesto strasno ili ruzno u poslednje vreme... standardni sitni problemi... mozda bih kao svoje najvece mane stavio nesigurnost i nedostatak samopouzdanja, previse sam samokritican.

najcesce imam osecaj da mi se koci desna ruka i da mi srce kuca brze ili nepravilno i blagi bol u tom predelu, i mucnina... ostali simptomi se povremeno javljaju ali me ne brinu, jedino ovo oko srca ume da me zabrine, ali ni to me ne plasi toliko jer znam da je anksioznost, mada mi povremeno prodje kroz glavu sta ako nije.

Glavni problem je sto mnogo razmisljam o tome, nekada me to ometa dok pricam sa ljudima, ne mogu da se koncentrisem na razgovor vec samo razmisljam o tome...

Inace ne mislim da sam depresivan, mada sam primetio da ne uzivam u svim stvarima kao sto sam ranije uzivao, trebalo bi da nadjem nacin da se vise opustim i da ne razmisljam o tome sta bi moglo da se desi.

Jos jednom hvala

I sam si dosta toga rekao....Samo je fora da li mozes da protumacis samog sebe....Mozda i ne mozes ali zato ja mogu :D

Kao sto vidis , perfekcionizam, visoka samokriticnost i zadavanje sebi visokih standarda je kontraproduktivno za anksioznost i to ti je meka za razvijanej ovakvih neuroza.... To sve utice dalje i na to kako te drugi vide, da li ces se lepo prikazati pa se tokom dugog izlaganja takvom stresu moze desiti da se razvije i socijalna fobija odn socijalni anksiozni poremecaj...

Ok, nisi u depresiji (posto je ona pakao, to se odmah vidi i okolina vidi da si u depresiji) ali polako pocinjes da zalazis mozda u distimiju - hronicno svakodnevno osecanje male tuge, nezadovoljstva u stvarima u kojima smo pre uzivali i jednsotvano gledanje crno na svet sa sve manjim traccima nade za bolje sutra ;).

Ono sto ti mogu reci je da pokusas da se ne skrivas od toga ko si i sta si - to ne mzoes promeniti a ako pokusas da promenis - eto sta dobijes (to sto ti osecas i imas sada). Znaci ne trudi se da budes bolji nego sto si zaista bolji, ne trudi se da te nego dozivi najbolje sto moze, pusti da budes takav kakav si, a neko kome si ok bices ok kome neces, biti ok, neces mu biti pa i trudio se do prekosutra....

Da li si mzoda zapazio da cak i priprosti ljudi koji imaju stav - "Ma bre bas me boli uvo kome se ne svidjam ovakav/ovakva, mzoe da mi pljune pod prozor" nikada nemaju ovakvih psihickih problema i nezgodacija?

Oni su potpuno samouvereni u sebe i to cak neosnovano jer su neobrazovani, nekulturni, neobjektivni, glupi, uzivaju u kicu i sundu, ruzne su spoljasnostiali se ponasaju kao da su Bogovi....

Upravo zbog svoje niske svesti oni i ne vide svoje mane, maltene su kao zivotinje, nesvesni su .... Zamisli u kakvu bi depresiju upala muva kada bi imala svest da zivi 15 dana i da joj je svrha zivota da leti na izmet a posle toga ne postoji vise nikada :mrgreen:


Obicno obrazovni , iskreni, inteligenti ljudi sa visokim stepenom aspiracije (visoki kriterijumi i visoka ocekivanaj od sebe) zapadnu u ovakvo stanej usled stresa pregomilanog, traume, loseg detinjstva i jos mnogo toga...

Oni su samokriticni i iako je to pozitivna i dobra osobina, to je "hod po tankom ledu" i za neke moze biti produktivno kao npr za tebe....

Hajde da se nesto dogovorimo, odi kod kardiologa da ti radi sve nalaze srca, cisto da iskljucimo ipak tu telesnu simptomatologiju...Da ne bude da ti ovde pricam napamet.....Ali kada ides nemoj se osecati kao bolesnik, jednostavno kazi sebi idem tamo cisto da dokazem sebi da je to sve od anksioznosti i da nema realne opasnosti.....Kada odes tamo i kada ti kardiolog da dokaz da je srce ok, onda imas jos jaci argument i uverenje od strucnjaka da je to samo anksioznost i onda se neces vise bojati ni malo kada anksioznost pocne da ti pravi probleme.....

U medjuvremenu kupi neki caj za zivce na prirodnoj bazi i kupi vitamine kompleksa B (beviplex npr) i pij caj od kantariona ili kantarionovo ulje.....Slucaj chillout muziku i inspirisi sebe na poslu maximalno, napravi sebi cilj zasto radis (da kupim ovo i ono, i sl) , nadji lepotu u svom poslu, pomisli na to kako se sve ljudi muce a sta ti radis (neciji san da radi tvoj posao) i onda odlazi na posao sa osmehom na licu i vracaj se sa osmehom, uzivaj u njemu, samo kazi sebi, a sta da sam neki prodavac koji radi u trafici ili da moram da radim 12h na gradjevini, pa ja sam zaista srecan i zahvalan...

reci mi da li si ozenjen, imas li dece, sa kim zivis, da li si sam ili sa roditeljima u kuci, da li imas devojku, ako en kada si zadnji put imao?
 
Cao,

Dobro si protumacio... mozda i nisam sebi postavio tako visoke ciljeve koliko zelim da u svakom trenutku ispunim tudja ocekivanja, plasim se da se meni bliski ljudi ne razocaraju u mene, a takodje se plasim da ne ispadnem glup i smesan pred nepoznatim ljudima.

Na neki nacin sam uvek pokusavao da ispunim ocekivanja porodice: dobar djak, poslusan sin, nisam bio problematican u skoli, do kraja srednje sam slabo izlazio, tek na studijama kada nije bilo kontrole sam poceo da zivim onako kako sam mislio da hocu... tako da sam kasno radio neke stvari koje je trebalo da radim kao klinac. Mozda sam predugo bio ono sto je okolina ocekivala od mene pa sam u jednom trenutku izgubio sebe, ja trenutno ne znam tacno sta hocu, zapravo sada znam, sada samo zelim da ode ova anksioznost... ali neko vece sam razmisljao da mozda i nije lose sto se to desilo jer ce mi mozda pomoci da pronadjem sebe.

Na posao uglavnom i idem nasmejan, polako pesaka, jeste da cesto razmisljam o poslu, ali se ne plasim otkaza, vec se palsim da ne ispunim ono sto se od mene ocekuje... evo, bas sam danas razmisljao, kada bih igrao loto i da dobijem ovih dva miliona sada, i u slucaju da nastavim da idem na posao, moj odnos prema poslu bio ostao isti... imao bih sigurnost ne bih se plasio otkaza, ali bih i dalje osecao veliku odgovornost prema onome sto radim olaksanje bi bilo jedinu u slucaju da dam otkaz... nadam se da razumes sta hocu da kazem.

Poslusacu tvoj savet, sledece nedelje idem kod kardiologa da otklonim sumnju sa srca, to je ujedno i jedino sto me brine u ovom trenutku, mozda cak i da proverim stitnu zlezdu, kazu da i od nje ljudi imaju slicnih simptoma. Mada ipak mislim da je to anksioznost i da je sve iz moje glave.

A sto se bracnog stanja tice, nisam ozenjen i nemam dece... Iznajmljujem sobu kod druga, povremeno odem do sela da obidjem rodbinu i staro drustvo posto sam vec 12 god u bg-u. Devojku nemam, imao zimus ali nije islo...
 
To mi je plan za sledecu nedelju... Da proverim srce kod kardiologa i da proverim stitnu zlezdu... ne znam onaj koksaki virus? negde sam video da i on moze imati slicne simptome ako napadne srce.

Hvala na savetima.
 
To mi je plan za sledecu nedelju... Da proverim srce kod kardiologa i da proverim stitnu zlezdu... ne znam onaj koksaki virus? negde sam video da i on moze imati slicne simptome ako napadne srce.

Hvala na savetima.

Da, proveri i stitnu zlezdu, zaboravih to da napomenem, hoce i ona da da simptome panicnog napada, ali obzirom da si naveo kako razmisljas ja ti sada odmah mogu reci da to niej stitna zlezda....Dosta pogresno razmisljas i to je dovoljno da ti izaziva anksioznost....Kao npr jer previse brines i strepis kako ce te doziveti drugi ljudi, i preveliko opterecenje da bude sve ok, ne dajes sebi prostora za gresku kao da mislis da si savrsen, i onda tolika briga zacas stvori anksioznost a potom i napad.
 
U jednoj knjizi sam nasla da su konceptualni simpt. anksioznosti
- kognitivna iskrivljenja,
- strah od gubitka kontrole,
- strah da necemo izdrzati
- strah da cemo se fiz. povrediti ili umreti
- strah od mentalnog poremecaja
- strah od negat. procene od strane drugih
- strasne slike u glavi
- ponavljajuce zastrasujuce ideje.

Da li moze pojasnjenje sta se podrazumeva -strah da necemo izdrzati
kao i na sta se misli pod kogn. iskrivljenjima?
 
Poslednja izmena:
sto se kardiologa tice mislio sam da uradim EKG, Ultrazvuk srca i naravno pregled kod kardiologa.
a za stitnu zlezdu da uradim isto ultrazvuk i hormone t3, t4, tsh i pregled kod edokrinologa da li je to dovoljno?
treba li da uradim jos nesto ili ne?
 
sto se kardiologa tice mislio sam da uradim EKG, Ultrazvuk srca i naravno pregled kod kardiologa.
a za stitnu zlezdu da uradim isto ultrazvuk i hormone t3, t4, tsh i pregled kod edokrinologa da li je to dovoljno?
treba li da uradim jos nesto ili ne?

trebas manje da guglas boljke na netu a vise budes sa onima koje volis i u prirodu na vazduhu.
 
rezultati do kraja sledece nedelje, nadam se... jebeni privatnici, kasni mi plata za prosli mesec, cim legne lova da mogu da platim pregled ja zakazujem. ne znam smem li da pisem to ovde ali razmisljam se izmedju euromedik i dr.ristic...

sada razmisljam sta je najmanje zlo, glava, stitna ili srce :)

nadam se samo da nije nista ozbiljno.
 
Koliko mi je doktorka objasnila stitna nije strasna cak ida se operise ne dao bog,a preporucila bih ti euromedik posto znam pouzdano da nisu ok ovi u dr ristic,sa vise ljudi sam pricala i uglavnom su ih zavlacili ne znam od obicnog problema sa ocim pravili da je ne znam sta i covek ode posle kod drzavnog i zena mu kaze nije nista i dala neke kapi i proslo to,ovu pricu znam komplet posto mi je to jedna bliska osoba,a ostale znam delimicno pa necu da pisem ako ne znam 100% stanje stvari.
 
euromedik mi je i blizi stanu... mada je meni najbitnije da doktori budu ljubazni, da ume da saslusa i da poprica sa pacijentom. ljudi sa kojima sam ja pricao, kazu da su dobri ijedni i drugi i da idem tamo gde ce manje da me kosta...

kada sam u martu bio kod drzavnog zbog ovih problema, tada sam imao samo mucnine i povremeno osecaj da mi srce udara nepravilno, doktor internista ja spremio ekg, ultrazvuk celog gornjeg dela, krvna slika... nije se ni trudio da izgleda zainteresovano dok sam ja izlagao svoj problem, a kazu da je dobar doktor. tada sam imao pritisak 150/100, malo uvecanu stitnu zlezdu ( niko nije davao znacaj tome ) i presavijena zucna kesa, sve ostalo dobro. doktor je izmumlao nesto, dao mi 2 leka za zeludac nesto za oblaganje i jos nesto, i jedan za pritisak... i to je to... ja bio preplasen posle toga :)

hvala na savetu, verovatno cu u euromedic, nadam se da se ne ceka dugo i da ce mi sef dati platu do kraja nedelje :)
 
U jednoj knjizi sam nasla da su konceptualni simpt. anksioznosti
- kognitivna iskrivljenja,
- strah od gubitka kontrole,
- strah da necemo izdrzati
- strah da cemo se fiz. povrediti ili umreti
- strah od mentalnog poremecaja
- strah od negat. procene od strane drugih
- strasne slike u glavi
- ponavljajuce zastrasujuce ideje.

Da li moze pojasnjenje sta se podrazumeva -strah da necemo izdrzati
kao i na sta se misli pod kogn. iskrivljenjima?

Ako bi neko strucan (ili strucniji) bio ljubazan da mi odgovori..
 
Moj muz i ja oboje imamo celijakiju. Uz prisustvo glutena (nenamerno, neka kroskontaminacija), on ima anksioznost, a ja depresiju. Nedavno su i istrazili vezu, antitela za gluten koja pravi nas organizam reaguje sa nekim proteinima u mozgu i utice znacajno na njega. Izmedju ostalog notiran je nedostatak seratonina. To kod mnogih celijaka izaziva veliku zelju za secerom, ali to je put u pakao (posegnuti za secerom). Postoje drugi nacini i druge hrane koje mogu da pomognu da se podigne nivo seratonina. Veoma je vazno dovoljno spavati, provoditi vreme na svezem vazduhu i ako mene neko pita jesti ljute paprike. Chili, jalapeno i druge ljute paprike imaju isto dejstvo kao secer bez posledica na zdravlje, a pri tom su jos i super zdrave. Moze se jesti i kao zacin, u prahu ili mlevena, ne mora da se jede sveza.

Samo sam htela da dam ideju ljudima sta jos moze da izazove anksioznost. Lek je u ovom slucaju samo detaljno izbegavanje glutena sto uopste nije tako lako kao nekome moze da deluje, ali je izvodljivo i ljudi u nasoj situaciji i nemaju drugog izbora.

Svakako ce vam pomoci ljuta paprika :)
 
Tvoje telo ti daje odlicne instrukcije :)
Evo ja sada imam neki virus i bas mi pomaze, pravila sam supu i sebi u tanjir dodala kajen papriku u prahu (ne mogu u celu kolicinu jer moj dvogodisnjak onda ne moze da jede) i zaista mi je prijalo.

Imam tako te "gluposti" i kad razmislim ima logike za dosta stvari nije samo ovo u pitanju.Imam pametno telo he he he
 
Pa sta mozda decku nije u redu stitna nikad se ne zna,meni su to slucajno otkrili i tog doktora cu da slavim kao slavu bre spasao me je!

A sta je uzrokovalo problem stitne zlezde?
Veoma cesto celijakija dovodi do toga. Veoma veoma cesto. Zbog toga bih ja sve te ljude koji pate od stitne zlezde testirala za celijakiju. Doktori vrlo malo znaju o celijakiji i generalno prate na sta se zale celijaci i onda istrazuju pa dokazuju.
 

Back
Top