Sklapanje PC-a

Unregistered

Početnik
Poruka
24
S obzirom da je ovo moj prvi post-pozdrav svima.
A sad da predjem na stvar.Ono sto me zanima je kako sklopiti racunar(po principu uradi sam).Od toga kako odabrati komponente(tako da se slazu jedna s drugom) to toga kako da ih ugradim ne bi li sklopio kompletan racunar.Sto se softvera tice,s tim nemam problema,u to se razumem,ali od hardvera znam samo da ubacim modem i memoriju.(i to sam naucio iz nuzde).
Naravno da ne ocekujem da mi neko sada ovde napise kompletno uputstvo.Samo se nadam da neko moze da mi da par dobrih linkovagde mogu da nadjem uputstva i objasnjenja.
Hvala.
 
Prvo trebas da znas sta zelis da sklapas... A onda odes na sajtove proizvodjaca procesora, cipseta i maticnih ploca pa vidis sta sa cime ide...

Kad odlucis sta ces gurnuti u masinu, kupis delove, uz svaki dolazi installation manual, pratis instrukcije i ne moz' da omanes...
 
Incognito,
Mozda me nisi razumeo.
Prvo ne sklapam ja jednu konkretnu konfiguraciju,jer pre toga moram da naucim neke opste stvari o toj temi(tipa koja se komponenta prva bira pa ostale na osnovu nje...).Tako da meni sad nista ne znaci manual za neku komponentu,treba mi neko opste znanje pre svega toga.
Nadam se da postoji neki takav site gde moze nesto da shvati neko ko se nikada nije time bavio.
 
Prvo trazi procesor i maticnu. Moja preporuka AMD Athlon64 (Winchester) s939 oznaka 3000+ ili 3200+
Maticna NF4 a koja zavisi od tebe. Sve su dobre. Onda PCI-e grafika GF6600 cista ja bestbuy a moze i GT. Onda uzmesh memoriju koliko ti treba ako ces za default onda DDR400 ako ces da klokujesh u buducnosti onda neku malo brzu a za ostale komponente mozes lako. SATA disk monitor, napajanje i kuciste (vrlo bitno) sve to po licnoj potrebi. Srecno
 
Hvala za odgovore.Valjda ce ispasti nesto od svega ovoga.Ako se neko usput seti jos nekog saveta u svakom slucaju je dobrodosao.
Jos jedno pitanje.Koliko bi mi u shvatanju svega ovoga pomoglo da rastavim moj komp pa da probam da ga sam sastavim?
Hvala.
 
Eee
Pa da mogu negde da nadjem da volontiram,ne bi lutao internetom.Zasto bi neko zaposlio nekoga koga mora da uci i da pazi da nesto ne zabrlja,kad je pun grad "gotovih" radnika.
U svakom slucaju lepa zamisao.
 
Unregistered:
Hvala za odgovore.Valjda ce ispasti nesto od svega ovoga.Ako se neko usput seti jos nekog saveta u svakom slucaju je dobrodosao.
Jos jedno pitanje.Koliko bi mi u shvatanju svega ovoga pomoglo da rastavim moj komp pa da probam da ga sam sastavim?
Hvala.

PAAA guraššš gde paše.
A i nije problem ponovo sastaviti ili nadograditi fazon je novi sastaviti.
ZA ŠTA BI GA KORISTIO :?:
Kao sto je receno prvo Intel ili AMD pa procesor GHz pa maticna koja to podržava pa potrebna je neka graficka u zavisnosti za šta treba comp + HDD+(flopi, CDROM) i mozda modem i sve kad saberes, treba i neko napajanje a i da stane u kuciste.
Ovo je sustina sve ostalo je sminka
 
Unregistered:
Hvala za odgovore.Valjda ce ispasti nesto od svega ovoga.Ako se neko usput seti jos nekog saveta u svakom slucaju je dobrodosao.
Jos jedno pitanje.Koliko bi mi u shvatanju svega ovoga pomoglo da rastavim moj komp pa da probam da ga sam sastavim?
Hvala.
Pa naucio bi kako da ga sklopis(za pocetak je dovoljno)...novi racunar...
ako mene pitas...prvo kreni od kolicine novca koji nameravas da utrosis na taj komp...ako se ne varam samo CPU i MB moraju striktno da se poklope tj. ne mozes da guras procesor u bilo koju maticnu :D...ostalo sam izaberes...ako igras igre uzmes jacu graficku...ako volis da gledas filmove uzmes veci hard...ako radis nesto pametno uzmes jaci procesor i vise memorije...
nema tu sta mnogo da se kaze...
jedino obrati paznju kad stavljas one kablice iz kucista...power led, hdd led...itd. ja kad sam sklapao nisam ih stavio kako treba, pa komp nije hteo da se pokrene...pa dok nisam to proverio...bla bla
toliko od mene...

good luck
 
Jos jednom hvala cvima koji ste nasli vremena za mene.Samo jedno objasnjenje-ne nameravam ja sad da sklopim jedan konkretan komp(za sebe ili za drugoga)pa trazim savete po forumu da bih prosao jeftinije.
O ovome se raspitujem jer su mi kompjuteri hobi,softver sam u dobroj meri savladao,pa mislim da je vreme da predjem na hardver.
U principu koliko sam do sada shvatio prvo treba da odaberem procesor,na osnovu njega maticnu plocu,a onda ovo ostalo ne bi trebalo da predstavlja problem.
BTW kablovi me stvarno plase.Kad sam otvorio moj kom i video koliko ih ima-to me je ubilo u pojam.(verovatno glupo pitanje ali ti kablovi se verovatno dobijaju uz komponente?).
 
Pa kako koji, kablovi koji strujom napajaju uredjaje idu logicno uz napajanje, IDE kablovi za hardove idu uz plocu, kao i S-ATA kablovi ako ploca ima takav kontroler. U principu, kad sklopis prve dve tri masine, videces da ta suma i nije tako strasna, svaki kabl ima svoje zasto i kako.
 
Unregistered:
Jos jednom hvala cvima koji ste nasli vremena za mene.Samo jedno objasnjenje-ne nameravam ja sad da sklopim jedan konkretan komp(za sebe ili za drugoga)pa trazim savete po forumu da bih prosao jeftinije.
O ovome se raspitujem jer su mi kompjuteri hobi,softver sam u dobroj meri savladao,pa mislim da je vreme da predjem na hardver.
U principu koliko sam do sada shvatio prvo treba da odaberem procesor,na osnovu njega maticnu plocu,a onda ovo ostalo ne bi trebalo da predstavlja problem.
BTW kablovi me stvarno plase.Kad sam otvorio moj kom i video koliko ih ima-to me je ubilo u pojam.(verovatno glupo pitanje ali ti kablovi se verovatno dobijaju uz komponente?).

-Ma nije komplikovano, kablovi za napajanje(ima crvenu, crnu i zutu boju) zavrsavaju se sa belim plasticnim delom koji ide u delove kao sto su HDD, CD-rom, flopy...(idu uz napajanje od kog ne mogu da se odvoje :D )

-ima jedan "debeo" kabal koji ima bas puno boja i zavrsava se sa jednim velikim plasticnim delom on je isto od napajanje i on ide u maticnu(videces gde kad budes rasklapao)
-Siroki sivi iliti IDE kablovi za prenos podataka ...idu u ove gore navedene delove...jedan kraj se prikaci za maticnu...ako imas rezac najbolje je da rezac i HDD prikacis na jedan isti(dobijes uz cd-rom i maticnu)

-i jos mali kablici koji idu iz kucista u maticnu, u jednoj prethodnoj poruci sam ti rekao...bilo bi korisno da nadjes knjizicu sa uputstvim za maticnu pre nego sto ih iskljucis...(idu uz kuciste)

Mozda bi bilo pametno da ne vadis procesor :!: :!: :!: ...posto si ipak pocetnik...
valjda sam ti bar malo pojasnio...
 

Back
Top