Nepotizam

Amar Toplić

Početnik
Poruka
1
Nepotizam
Ja sam iz BL, radim projekat za skolu koji ima naziv "Suzbijanje nepotizma u RS".
Nepotizam je nacin nelegalnog zaposljavanja ljudi u javna preduzeca, tj. zaposljavanja preko "veze" ili "stele". Najcesce se za ovaj nacin zaposljavanja povlace rodbinske veze.

Koji su Vasi savjeti za suzbijanje nepotizma?
Kako ga sprijeciti?
Da li vi mislite da je nepotizam rasprostranjen u BiH, ne samo u RS?

Navedite svoje zivotne primjere, ako ih imate (kako ste konkurisali a niste primljeni zbog nepotizma i sl) rado bi ih culi.

Unaprijed Vam hvala!
 
nepotizam – davanje prednosti, favorizovanje po rođačkoj liniji kod dodeljivanja zvanja i položaja u odnosu na druge kandidate, koji bi prema svojim sposobnostima, radu i zaslugama bili u prednosti

lat. – nepos, neptis, unuk, unuka, kasnije nećak

Nepotizam kao pojam se javlja kod katoličkih papa, koji su često, uz izgovor da su se zakleli na celibat, postavljali sinove sojih rođaka, braće i sestara za svoje naslednike. Često se radilo o njihovim vanbračnim sinovima.

Najpoznatiji po nepotizmu se bili članovi čuvene porodice Bordžija, papa Kalist III.
 
Nepotizam
Ja sam iz BL, radim projekat za skolu koji ima naziv "Suzbijanje nepotizma u RS".
Nepotizam je nacin nelegalnog zaposljavanja ljudi u javna preduzeca, tj. zaposljavanja preko "veze" ili "stele". Najcesce se za ovaj nacin zaposljavanja povlace rodbinske veze.

Koji su Vasi savjeti za suzbijanje nepotizma?
Kako ga sprijeciti?
Da li vi mislite da je nepotizam rasprostranjen u BiH, ne samo u RS?

Navedite svoje zivotne primjere, ako ih imate (kako ste konkurisali a niste primljeni zbog nepotizma i sl) rado bi ih culi.

Unaprijed Vam hvala!

Kako suzbiti? Pa posto ih postojanje zakona nije do sada suzbilo, onda dovesti nekoga ko ce zakone primeniti i smeniti citave garniture.
Ako tako gledamo mislim da bi vise od polovine radnih mesta ostalo upraznjeno. I pored postojanja velikog brata (kamera i tehnologije),ocito da isti idu u prilog akterima nepotizma, a ne obicnim ljudima koji su zrtve nepotizma. Jbg, ne moze se to spreciti, bilo od vajkada, i bice, samo je sve podmuklije, bezobraznije i bahatije....i bez skole i odgovarajucih kvalifikacija dolaze na celne pozicije bez srama i grize savesti. Svaka funkcija ima svoju odgovornost, sto je veca funkcija za kojom sedi nepismeni, to je veca steta za celokupno drustvo. Za njega i nije, nafatira se para pa cepne za neko ostrvo hiljadama milja daleko.......realnost danasnice...tuga i jad
 
Resenje postoji i vrlo je prosto....posto rojalisti i lopuze koriste kriminalce za svoje prljave poslove,

doturati babama oruzje cime se resava problem babine penzije i viska kriminalaca, a salje jaka poruka

ostalima da moraju da se civilizuju. Ne ide ovako vise, ici od kuce do kuce i pljackati da bi se platile elitno

drustvo u inostranstvu....
 
Zamisli ovako, na funkciju dodje "strucnjak" koji zbog raznih beneficija i igranja u kulturnom drustvu
ima manje godina nego staza i ima dve godine do penzije, primi gomilu mladih jedrih devojaka kao mlad kadar
kada posle dve godine ode u zasluzenu penziju, ostavi desetak samohranih i desetak spremnih za novog funkcionera
visokomoralnih kvalifikacija u trendu, znaci ne ide dati otkaze, a posto neko mora i da radi onda se primi dve tri nove,
udate radnice koje se bore za mesto i rade za celu ekipu ubedjene da ce radom moci da zamene ove prethodne izandjale radnice...
usput zagube muza pa su i one samohrane...i tako raste broj radno sposobnih kojima ne mozes da das otkaz...
 

Back
Top