Antilogika
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Antilogika

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Antilogika

Postoje fenomeni koji se ne mogu objasniti vazecim teorijama. Antilogika ne bi trebala da bude nedostatak logike, mozda njen odraz u ogledalu. Ima mnogo primera kada covek pre stigne do resenja koristeci antilogiku nego logiku - npr. svi vam kazu da nesto treba uraditi na odredje nacin i vi se sa tim slozite ali ipak to uradite po nekom svom osecaju koji nema veza sa logikom i onda se ispostavi da je to bio dobar izbor. Ako se od istine dobije (kao od ogledala) samo onoliko koliko se u nju stavi logickih cinjenica (a to dobrom govorniku i ne predstavlja neki problem jer vas tako moze ubediti u bilo sta a tu se postavlja i pitanje njegovih motiva) onda je mozda pametnije zanemariti takve logicke istine i poslusati unutrasnji glas antilogike.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Dragi prijatelju Anakin,
    probacu da ti pojasnim, s mog stanovista, sve te fenomene o kojima pricas, pri cemu trebamo da na pocetku odstranimo sva ona bolesna stanja psihe koja mogu zahvatiti logiku.
    Kad se ujutru probudis dolazi da tako kazem do "podizanja" svesti.E sad, sama ta svest(i) koja se moze zamisliti kao slozen proces, se sastoji iz niza procesa koji imaju nesto zajednicko-to je da u
    tim procesima stalno "kruze" logicki procesi, kako da kazem, nema svesti bez logike.Sledece sto obrazlazes u sredini svog teksta je ako sam dobro shvatio, intuicija, koja je takodje ima u svojoj srzi logiku, koja je dosla a posteriori(kroz tvoje iskustvo), a koju prepoznajes kao nesto sto je bez logike.Na kraju tvog teksta povezujes neciju retoriku sa istinom,a dejstvo retorike(necije price) nije da obznani neku istinu, vec da te ubedi da ono sto neko prica, da je to sad neka, toboz, istina i opet se vracas "unutrasnjem glasu antilogike"(samo tvoje intuicije).
    Na kraju, pomenucu ti da postoji jedno stanoviste, da se neke istine mogu pronaci obaranjem uma ili postojeceg uma(mislim na jedan utvdjen pojedinacno prihvacen drustveni sistem), sto je put koji pripada strucnjacima sa svom svojom metodologijom, i ne pripada mistifikacijama, koje nemaju veze sa potrebom za istinom, koja je subjektivna, vec za nekim npr.verskim, misticnim ucenjima.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Dragi prijatelju Andreavk,
    sad sam video moj previd zbog onog anakin!!!Uglavnom, tebi je odgovor upucen.

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Dodao bih da "LOGIKA" u praksi često koristi prečice , a u njima su ugradjeni previdi i stereotipi , u vidu generalizacije (zanemarivanja dovoljno malog broja izuzetaka - šum ).

Inače bih zamolio postavljača teme da ako može malo detaljnije objasni antilogiku i metodiku A.L., jer ovako nisam uspeo da zatvorim sistem šta je pod time mislio...

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

O antilogici sam davno citala, tada mi i nije sam izraz bio jasan a ni danas ga mnogo bolje ne razumem. Mozda se zaista radi o intuiciji...
    Navedeni su neki primeri: prosecan poznavalac saha uvek ce pobediti ako mu je racunar protivnik jer se koristi antilogikom, ili velike korporacije ulazu ogromne sume novca na istrazivanje trzista i marketing pa propadaju dok potpuni anonimusi uspevaju...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Draga Andreavk,
    verovatno je to bila neka od onih knjiga koje na neki nacin hoce ojacati inicijativu i kreativnost pojedinca, mada na jedan naivan nacin.
    U medjuvremenu su stvari postale daleko ozbilnjije, pa je tako svetski prvak u sahu Gari Kasparov, koliko se secam u igri sa specijalnim IBM-ovim kompjuterom jednom izgubio od njega u ukupnom skoru, a drugi put igrao nereseno cini mi se 3:3!?!Sto se tice korporacija i one propadaju, a tek koliko je bankrotiralo kreativnih pojedinaca ili onih koje nije razumelo vreme.

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

...pa da... a ja se nadala
    ...ako je coveku trebalo milion godina da nivo svesti podigne na svega par procenata a vec sad gubi "trku" sa masinama kako ce se stvari dalje razvijati - mislim da li ce i ono malo svesti ostati ako se bude mnogo na njih oslanjao :?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano ta mala sinteticka zadovoljstva

Draga Andreavk,
    daj malo sanse coveku buducnosti i njegovom zivotu sa masinama.Izgleda da te ova tema dosta interesuje,
    buducnost), pa da ti kazem da postoji jedna knjiga Frensisa Fukujame(skupa je oko 20 eura) ,koja aktuelno govori o buducnosti coveka, a zove se, cini mi se, "Nasa posthumana buducnost"(buducnost koja ce pripadati masinama!?!
    Daj malo sanse sintetickim zadovoljstvima?Ustvari ti si vec dala sanse jednom malom belom ili crnom zadovoljstvu, zahvaljujuci kome si ovde, u kiber prostoru, tvom kompjuteru!

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Tacno je da me buducnost mnogo interesuje i hvala za preporuku da procitam Fukujamu. Nasla sam na netu da je napisao nekoliko interesantnih knjiga koje su i kod nas prevedene

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Draga Andreavk,
    nadam se onda da ces jednom u buducnosti, otvoriti neku temu na osnovu Fukujamine knjige, tako da cemo svi moci malo da filosofiramo i o buducnosti.Ako slucajno naidjes na nesto nejasno u knjizi, ti opet otvori temu, tako da mozemo zajedno da osvetlimo problem.

Obećava
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Podrazumevano objasnjenje

Postovani Empedokle,
    molio bih te za jedno objasnjenje.Vidim da preporucujes knjigu u kojoj se (verovatno) "prognozira" nasa buducnost.Zanima me kako to mislis da neko moze uopste da pise o buducnosti,osim,naravno,ako to ne spada u naucno-fantasticnu ili zabavnu literaturu?Sa kog racionalnog stanovista autor prilazi pisanju takve knjige?Koji su mu "izvori informacija" o nasoj buducnosti?Ako se misli strogo na tehnoloski razvoj mozda i mogu da razumem-po meni to bi bila neka vrsta nadogradnje danasnje "racunarske ere",ali da neko pise uopste o buducnosti sveta,coveka,zivota...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Dragi zoransrbo,
    kao sto nekog interesuje proslost, nekog moze da interesuje buducnost.Ja mogu onom tvom skepticnom, zdravorazumskom da " u principu jedan covek ne moze da zna buducnost" suprostavim "u principu se danas sve zna"!
    Fukujama je jedan relevantan autor koji "ne tipuje" buducnost vec "sedi" na izvoru informacija i to nije zabavna literatura, vec filosofsko-socioloska, bas kako se zove ovaj forum.
    Ako ti mozes da razdvojis "strogo" tehnoloski razvoj od danasnjeg coveka pokazi na licnom primeru, pa ostavi iza sebe, kompjuter, mobilni, TV, aparate po kuci.Ovo je sala!
    Sve je povezano zoransrbo i buducnost je vec pocela za neke ljude u svetu, mada u Srbiji to jos mnogima nije jasno.
    Uostalom, ja ovde ne zastupam Fukujamu, ja upucujem na relevantnu literaturu, priznatu u celom svetu!

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Živeo Karl Marks i njegova zlatna:

Razvoj društvenih odnosa i uredjenja prati razvoj sredstava za proizvodnju.
    ------------------------
    Znajući ovo izračunajte da li je američki kapitalizam (razlika izmedju američkog militarističkog i evropskog društvenog je u ulozi države u evropi da ispuni ciljeve veće zaposlenosti i razvojnih projekata) iako psihološki najpribližniji trenutnoj psihologiji srbijanaca (ko bi rekao da je ovo istina , pre samo neku godinu je evropski kapitalizam ili švedski sociokapitalizam bio težnja , prim.aut. i sada je ali smo psihološki tako daleko)
    ima daleku budućnost u miru.....

Zainteresovan član Tegularijus (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Do prave istine se srcem, a ne razumom dolazi... (Ko je to rekao?)

Ja neću da ponovo pokrećem temu, vidim da je već matora. Samo bih nešto rekao o ovome:

Citat Original postavio "Andreavk
    ...ako je coveku trebalo milion godina da nivo svesti podigne na svega par procenata a vec sad gubi "trku" sa masinama kako ce se stvari dalje razvijati
    Verovatno misliš na procenat iskorišćenja moždane mase (ili nečeg sličnog), a ne svesti (mada to nije toliko bitno).

Vera u ljudsko mišljenje danas se sve više gubi, otuda sve ove priče o gubljenju trke sa računarima. Glavni razlog tome je svođenje mišljenja na puko računanje - procenu verovatnoće, planiranje, kalkulisanje, tj. svođenje na algoritam (a ona je naravno u tom pogledu prilično nesavršena).
    Meni je ta tema -o veštačkoj inteligenciji na primer- prilično zanimljiva, ali ja neću o tome. Ja samo hoću da kažem da se ljudska svest ne sme svoditi na to, kao što se danas radi. To je dovelo npr. do toga da biti moralan znači biti nepraktičan ili, kako se još češće kaže, nerealan. Nemoralnost se svakodnevno opravdava nekakvom svešću o realnosti situacije... Da ne govorim o drugim posledicama (npr. po filozofiju).

Gubljenje vere u misao nije ništa drugo do gubljenje vere u Čoveka. Kao što kaže Sizif »svest je samo najsavršeniji instinkt«.
    Ovom vremenu treba jedan humanizam, jer se zaboravilo za šta je sposobna ljudska misao koju je smešno porediti sa bilo kojim računarom. A što se to zaboravilo nije nikakvo čudo s obzirom na oblik i potrebe današnjeg društva.
    Pozdrav

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Tegularijus
    Do prave istine se srcem, a ne razumom dolazi...
    »svest je samo najsavršeniji instinkt«.
    Ovo mi se svidja - Svest je stanje spoznaje sebe i sveta oko sebe. Instinkt je uslovljen genima i vrsti kojoj neki organizam pripada a pokretacaka snaga instinkta su emocije. Thanks

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Citat Original postavio Tegularijus
    Do prave istine se srcem, a ne razumom dolazi... (Ko je to rekao?)

.......
    Gubljenje vere u misao nije ništa drugo do gubljenje vere u Čoveka. Kao što kaže Sizif »svest je samo najsavršeniji instinkt«.
    Ovom vremenu treba jedan humanizam, jer se zaboravilo za šta je sposobna ljudska misao koju je smešno porediti sa bilo kojim računarom. A što se to zaboravilo nije nikakvo čudo s obzirom na oblik i potrebe današnjeg društva.
    Pozdrav
    Molim autora da izadje iz omče površnosti i nelogičnosti (i nesklada hteti/smeti,poći/moći) iskazane u crveno označenim rečima...

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Ovako tumačiti bilo šta (a posebno filozofiju) je savršen način da se dođe do nerazumevanja. Slepo se lepiti za reči i otkrivati ovakve »nelogičnosti«, e to je površno. Da bi se filozofija razumela (ne mislim na svoju poruku koja nema velike veze sa fil.) za početak je potrebno osloboditi se ovakvog čitanja, jer su pojmovi u fil. (kako to kaže Adorno) živi, a ne okoštali. Filozofija nije logika. To izgleda ne mogu da shvate ni mnogi filozofi...
    Kako sa ovakvim pristupom shvatiti (ili osetiti) suptilna pomeranja pojmova u nekoj filozofiji (kao što to opet Adorno fenomenalno pokazuje na primeru Kanta)...
    Upravo zato nije moguće definisati osnovne filozofske pojmove... Ali nije problem u fil., nego u toj opsednutosti definicijama i preciznim izražavanjem. A to, po meni, možda ima veze i sa gubitkom vere u ljudsku misao koja onda izgleda nesavršeno (i jadno) jer ne može da dostigne ideal nekakvog logičkog sistema...
    Moguće da ovo nije baš razumljivo, zato svakom koga zanima fil. preporučujem da čita Adorna (od koga se može najviše naučiti).

Što se tiče moje poruke, stvarno nemam neku želju da odgovorim Patku. Neću da se upuštam u diskusije jedino zbog klime koja ovde vlada. Koliko vidim na većini tema se jedino vređate i prepucavate, a ja ne bih da ulazim u to.
    Da si mi rekao da razjasnim ili nešto tipa »mislim da si ovde pogrešio« ili »ovo je nelogično«, ali posle: “Molim autora da izadje iz omče površnosti i nelogičnosti” nekako me mrzi da odgovaram.

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

U bre, sujeta te malo preplavila....
    Znam da si podlegao atmosferi, ti a ne ja, baš i zbog toga što si pomislio da sam ti uputio površnu zamerku "hvatanja za reč". U takvim slučajevima bez obzira ko upućuje reč, primedbu ja se trudim da pronadjem zbog čega se osoba javila (jer i od pijanca koji jedva govori možete čuti nešto što će imati značaj za vas u tom trenutku).

Moja primedba se odnosila na to da narodu treba nešto , a to nedostaje upravo zbog potreba naroda.
    To često primećujem kod filozofa , a zovem prenošenje ličnih potreba na namete sredini.A kasnije postaju izraziti pasivisti.

To što su neke stvari naprednije i društveno vrednije i to je ono što znači tvoja reč treba u prvom delu rečenice (čak narod zahteva to i oseća se da bi mu to donelo neko zadovoljstvo) NE ZNAČI DA TO TREBA I DA IMA.
    Za mnoge stvari društvo se deklarativno zalaže, a potrebe koje su kreirane i preče nikada neće dovesti do realizacije nekih viših ciljeva.

Zato pažljivije treba obratiti pažnju šta je moguće i verovatno od realizacije potreba nego šta "treba" narodu od uzvišenih ciljeva.

Bez povratne reakcije i prihvatanja naroda svako "treba" ostaje izigrano i ismejano.
    Ovo ne znači da se ne mogu "nametnuti", sugerisati potrebe, i zakonskim aktima se upravljati razvijanjem pojedinih. Ali samo zbog pozitivnih namera i želje naprednih za razvojem intelektualnih i svakih drugih sposobnosti , ne treba se povesti i krenuti u avanturu koja polako liči na diktaturu i kao odgovor naroda farsu.

Zato bez velikih uzleta u nebo , i velikih padova ka zemlji , stalna snaga spremna da pozitivno reaguje.

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Ne, nije nikakva sujeta u pitanju, zaista. Nisam ja mogao da podlegnem atmosferi jer izvesno vreme nisam svraćao ovde, a koliko vidim klima se nažalost dosta pogoršala. Zato sam hteo da stavim do znanja da se u takva eristička nadmetanja neću upuštati. Da si odmah obrazložio šta ti smetau mojoj poruci ne bi bilo problema.

Nego da razjasnim šta sam hteo da kažem (kao da je to nešto specijalno).
    Ja sam govorio o duhu današnjice, o statusu mišljenja, pa tako i Čoveka i svih ljudskih vrednosti. (Za one koji znaju Fukujaminu terminologiju: o statusu X-faktora)
    A to sam govorio nadovezujući se na priču o (anti)logici, računarima itd.
    U tom kontekstu sam rekao da ovom vremenu treba podsećanje na te osnovne vrednosti. Ja to nisam rekao kao nešto što stvarno treba uzeti u razmatranje kao nešto realno moguće, to bi bilo stvarno smešno. To sam rekao,ne preterano ozbiljno,tek da kažem kakvo je današnje vreme i ovaj *** svet. Nisam govorio o nekom delanju, diktaturi, revoluciji ili sličnim stvarima. To je potpuno druga tema, ali složio bih se de se narodu ne može nametati nikakva ideologija ni zbog kakvih ciljeva. Ne ulazim u pitanje da li to treba raditi ili ne, ja kažem da je to nemoguće.

Kada sam rekao “potrebe današnjeg društva” mislio sam na to šta se zahteva danas od čoveka u zajednici. O tome smo već govorili tako da neću da ponavljam, a mislim da je svim ovde jasno koje su (izgleda pogubne) slabosti potrošačkog kapitalizma.
    Pozdrav

Ps- Ništa lično, ali ako već kritikuješ prihvatam samo argumente. Možda sam prestrogo reagovao, ali ovde je zaista opao kvalitet diskusija...

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

dobri su vam nickovi...pravi filozofski : ))

Aktivan član Hektor (avatar)
    Učlanjen
    14.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano

Citat Original postavio ?
    dobri su vam nickovi...pravi filozofski : ))
    Mislim da je tvoj nick jedini pravi filosofski.Sustina filosofije je da postavlja pitanja...

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •