Misterije svetlosti

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:
 
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:

Kako misliš da se gube? Apsorbuje ih okolina...
 
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:

Nauka ne kaže da su fotoni materijalne čestice!

Fotoni ne nestaju, putuju prostorom. Do nas danas stiže i svetlost zvezda koje su već umrle.

Btw: Prema Prostornom crvenom pomaku, fotoni putovanjem lagano gube energiju jer im se smanjuje frekvencija...
 
Ne misli on na to... nego kako kad ugasiš baterlampu bude odma mrak...

Mislim recimo na mocan laser koji u fotonima nosi energetski naboj koji moze da probije debeo celik...

Kada ugasimo laserski zrak - toga momenta nestaje I FOTONA I ENERGIJE koju nose u sebi..

A znamo da se energija NE MOZE IZGUBITI!

Pa GDE NESTANE ONDA???
 
Poslednja izmena:
Svetlosna matereija i energija mora da se PRETVORI U NESTO DRUGO kada svetlosti nestane....U STA SE PRETVORI?

Ne moze okolina da ih APSORBUJE.

Ja sumnjam u nesto drugo, sto je na danasnjem stepenu nauke sasvim neverovatno ...

Blajbi blajbi..... Jesi li ti nekad stajao na suncu pa posle jedno sat vrmena rekao..... "uh al je vrućina. Usijala mi se odeća..." a jesi li primetio da se mnogo brže zagreje crna odeća nego recimo crvena ili plava ili već neka druga... Pazi sad, ovo ću ispričati samo jednom...

Bela svetlost pada na neku materiju. Materija apsorbuje svetlosnu energiju i zagreva se. Pri tome se deo svetlosti, obično uskog spektra i odbija do oka posmatrača. Taj deo koji se odbije u stvari čini boju tog predmeta. Plava odeća upija sve druge nijanse a odbija plavu. Crvena crvenu, zelena zelenu... Bela odbija ceo spektar. a crna upija isti... Zato se crna najviše i greje. Suština je ista kao i sa toplotnim zračenjem. To je u stvari takođe "svetlost" ali je za naše oko nevidljiva jer je u IC spektru, a nosi daleko više energije. Ono što ti ne opažaš je da će se neki predmet vremenom pomalo zagrevati ako je izložen svetlošću, mada je to neprimetno, jer je zagrevanje malo, a razmena toplote sa okolinom velika.

Međutim, u slučaju polarisane svetlosti visoke energije, tj lasera... zagrevanje osvetljavanjem je vrrrrrrlo primetno, zar ne?
 
Mislim recimo na mocan laser koji u fotonima nosi energetski naboj koji moze da probije debeo celik...

Kada ugasimo laserski zrak - toga momenta nestaje I FOTONA I ENERGIJE koju nose u sebi..

A znamo da se energija NE MOZE IZGUBITI!

Pa GDE NESTANE ONDA???

Ne nestanu. Stignu svi na cilj, interaguju sa elektronima i daju im svoju energiju. Posledica je da se to nešto zagreva. E sad imaš i obrnu proces. Elektron koji ima veliku energiju počne da je smanjuje tako što otpušta fotone. Onda vidiš da je predmet usijan, odnosno da je sam postao izvor svetlosti.
 
Blajbi blajbi..... Jesi li ti nekad stajao na suncu pa posle jedno sat vrmena rekao..... "uh al je vrućina. Usijala mi se odeća..." a jesi li primetio da se mnogo brže zagreje crna odeća nego recimo crvena ili plava ili već neka druga... Pazi sad, ovo ću ispričati samo jednom...

Bela svetlost pada na neku materiju. Materija apsorbuje svetlosnu energiju i zagreva se. Pri tome se deo svetlosti, obično uskog spektra i odbija do oka posmatrača. Taj deo koji se odbije u stvari čini boju tog predmeta. Plava odeća upija sve druge nijanse a odbija plavu. Crvena crvenu, zelena zelenu... Bela odbija ceo spektar. a crna upija isti... Zato se crna najviše i greje. Suština je ista kao i sa toplotnim zračenjem. To je u stvari takođe "svetlost" ali je za naše oko nevidljiva jer je u IC spektru, a nosi daleko više energije. Ono što ti ne opažaš je da će se neki predmet vremenom pomalo zagrevati ako je izložen svetlošću, mada je to neprimetno, jer je zagrevanje malo, a razmena toplote sa okolinom velika.

Međutim, u slučaju polarisane svetlosti visoke energije, tj lasera... zagrevanje osvetljavanjem je vrrrrrrlo primetno, zar ne?

Ne razumes ti mene....

ja znam da kada laser osvetli celik da prenosi energiju i da se zagreva...Isto kao i suncevi zraci kada padnu na neku povrsinu...

Ali, sta biva sa onom energijom koju nose fotoni kada izadju iz izvora svetla i jos ne dodju do cilja, a svetla nestane?
 
Ne razumes ti mene....

ja znam da kada laser osvetli celik da prenosi energiju i da se zagreva...Isto kao i suncevi zraci kada padnu na neku povrsinu...

Ali, sta biva sa onom energijom koju nose fotoni kada izadju iz izvora svetla i jos ne dodju do cilja, a svetla nestane?

A ko ti kaže da fotoni "nestanu" Svi oni stignu na cilj, samo što se to desi za jaaaaaaaako malo vremena sa obzirom na brzinu svetlosti.
 
A ko ti kaže da fotoni "nestanu" Svi oni stignu na cilj, samo što se to desi za jaaaaaaaako malo vremena sa obzirom na brzinu svetlosti.

A gde nestanu svi fotoni i energija koju oni nose kada se dan pretvori u noc?

Sta hocu da kazem?

Meni se cini da postoji JOS JEDNA, NAMA DANAS NEPOZNATA DIMENZIJA gde se fotoni skrivaju...

Sta mislis, da li je to moguce?
 
A gde nestanu svi fotoni i energija koju oni nose kada se dan pretvori u noc?

Sta hocu da kazem?

Meni se cini da postoji JOS JEDNA, NAMA DANAS NEPOZNATA DIMENZIJA gde se fotoni skrivaju...

Sta mislis, da li je to moguce?

Ma jok, pošto su jako brzi, sakriju se iza ormana ili ispod kreveta. :lol:

Ne pretvara se dan u noć, nego nema više šta da ti stimuliše očne živce. Moraš razdvojiti malo taj subjektivan osećaj od fizike...
 
Ma jok, pošto su jako brzi, sakriju se iza ormana ili ispod kreveta. :lol:

Ne pretvara se dan u noć, nego nema više šta da ti stimuliše očne živce. Moraš razdvojiti malo taj subjektivan osećaj od fizike...

"Subjektivan osecaj" je onaj osecaj koji VUCE SVET NAPRED...

Sa "objektivnim osecajem" uvek bi se vrteli na istom mestu. :D


Postoje i druge dimenzije o kojima mi jos ne znamo nista, ali NASLUCUJEMO da su TU...

Mnogo finih stvari postoji u tim drugim dimenzijama koje ce TEK BITI OTKRIVENE.

Ali, to je tesko objasniti.

Kao sto bi bilo tesko objasniti nekome u nekom africkom plemenu da u vazduhi postoji GLAS KOJI LETI i stigne do ...mobilnog...:sad2:
 
"Subjektivan osecaj" je onaj osecaj koji VUCE SVET NAPRED...

Sa "objektivnim osecajem" uvek bi se vrteli na istom mestu. :D


Postoje i druge dimenzije o kojima mi jos ne znamo nista, ali NASLUCUJEMO da su TU...

Mnogo finih stvari postoji u tim drugim dimenzijama koje ce TEK BITI OTKRIVENE.

Ali, to je tesko objasniti.

Kao sto bi bilo tesko objasniti nekome u nekom africkom plemenu da u vazduhi postoji GLAS KOJI LETI i stigne do ...mobilnog...:sad2:

Ako dobro pamtim M-teorija kaže da se naš svet rasprostire u čak 11 dimenzija... Imaš dokumentarac o tome na BBC Horizon.... Zove se Parallel Universes
 
Ne razumes ti mene....

ja znam da kada laser osvetli celik da prenosi energiju i da se zagreva...Isto kao i suncevi zraci kada padnu na neku povrsinu...

Ali, sta biva sa onom energijom koju nose fotoni kada izadju iz izvora svetla i jos ne dodju do cilja, a svetla nestane?

???? U vakumu ti i tako ne vidiš fotone iz lasera, osim ako gledaš baš u izvor! Ili, zašto je noću nebo TAMNO, iako oko Zemlje prolaze fotoni sa Sunca?

..

Ali, sta biva sa onom energijom koju nose fotoni kada izadju iz izvora svetla i jos ne dodju do cilja, a svetla nestane?

Fotoni i energija putuju dok ne dođu do cilja! Kada bi Sunce iznenada ugasili, kod nas bi još 8 minuta bilo svetla!
 
"Subjektivan osecaj" je onaj osecaj koji VUCE SVET NAPRED...

Sa "objektivnim osecajem" uvek bi se vrteli na istom mestu. :D


Postoje i druge dimenzije o kojima mi jos ne znamo nista, ali NASLUCUJEMO da su TU...

Mnogo finih stvari postoji u tim drugim dimenzijama koje ce TEK BITI OTKRIVENE.

.:sad2:

Moguće, ali sigurno ne preko tvoje teorije o nestanku energije fotona!:hahaha:
 
sijalica.jpg

http://static.astronomija.co.rs/nauke/fizika/Kruksova_vrteska/Kruksova_vrteska.htm
 
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:

ne nestaje nigde ostaje tu gde jeste s' tim da se udaljava velikom brzinom. drugi razlog zasto se ne vidi je taj sto istog trenutka prelazi u deo em spektra koji mi ne mozemo da registrujemo.

ako bi recimo ovu lepezu em spektra svetlosti uvecao u realnu razmeru dobio bi recimo 10km sirine od kojih mi mozemo da vidimo samo jedan metar vidljive svetlosti pa nista cudno u tome sto ga ne vidimo.

em_spectrum_berkeley.jpg
[/IMG]

ono sto meni nije jasno je stvaranje fotona blizanaca koji nastaje kad jedan isti elektron otpusti dva fotona, ta dva elektrona posto su posledica iste kineticke energije elektrona uvek ce na neki nacin znati interakciju ovog drugog fotona, oni su jednostavno sinhronizovani pa makar se nalazili na suprotnim delovima univerzuma, ta interakcija se verovatno odvija preko polja nulte tacke a imajuci u vidu da se radi o beskonacnim brzinama razumevanje kojim se koristimo nece nam posluziti ni priblizno shvatanje tog problema.
 
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:

E ovako, fotoni su inace cestice sa veoma velikom energijom, i to si upravu, oni nemaju masu mirovanja, i zbog toga i velike energije koju imaju, mogu da se krecu najvecom brzinom u Kosmosu (priblizno 300000 km/s). Ovo sto kazes da se dan pretvori u noc, mozemo da objasnimo recimo pomocu sijalice. Znamo da je svetlost elektromagnetni talas, inace u elektro magnetne talase spadaju (radio talasi, mikro talasi, vidljiva svetlost, x zracenje, i na kraju gama zracenje. Verovatno znas da, radio talasi koji ti omogucavaju da ti radi tranzistor, televizor itd. oni mogu da prodju kroz zid, gvozdje, bilo koji materiju. Tako da samim tim i fotoni prolaze kroz bilo koju materiju. Takodje, lepo je rekao neko na forumu da se jedan deo apsorbuje, jedan deo prolazi, i jedan se odbija od te materije. Mi kada iskljucimo sijalicu svetlosi vise nema, zato sto onog trenutka kada si ti iskljucio sijalicu, poslednji foton koji je izasao iz izvira svetlosti(sijalice), je otisao, odn. prosao lroz materiju brzinom od 300000 km/s, i tako vise nema tih fotona, jer su otisli veoma velikom brzinom i ti nisi bio u stanju da ih vidis dok prolazili kroz materiju.

P.S. Nemojte se svadjati, imajte razumevanja jedni za druge, jer jedino tako nauka moze da se razvija!
 
Nauka KAZE da je svetlost sastavljena od materijalnih cestica - fotona.

Te cestice mogu da nose velike kolicine energije (recimo u slucaju lasera).

Medjutim, meni nije jasno gde ta energija i materija (fotoni) NESTANU onog casa kada iskljucimo laser?

Gde nestanu oni silni fotoni kada se dan pretvori u noc?

Mi znamo da ni matreija ni energija ne mogu da se izgube, ali fotoni se IPAK GUBE, zajedno sa energijom koju u sebi nose....

To je ono sto mi nije jasno.....:kafa:

Gde nestane sva ona reka kada izvor presuši? Kada bi se fotoni gubili kako ti kažeš ceo univerzum bi bio u potpunom mraku.
 
Gde nestane sva ona reka kada izvor presuši? Kada bi se fotoni gubili kako ti kažeš ceo univerzum bi bio u potpunom mraku.

Preformulisati ćemo njegovo pitanje u nešto pametnije:
Šta se dogodi sa fotonom koji krena sa Sunca i ima sreće da na svom putovanju ne bude apsorbovan od neke materije?
Do kuda putuje? Da li jednom samo NESTANE?

Ja tvrdim: Zbog Kosmičkog crvenog pomaka polako gubi frekvenciju i postaje tzv. pozadinsko zračenje
za tamo neku civilizaciju udaljenu 100-njak milijardi sv. godina!
 
Preformulisati ćemo njegovo pitanje u nešto pametnije:
Šta se dogodi sa fotonom koji krena sa Sunca i ima sreće da na svom putovanju ne bude apsorbovan od neke materije?
Do kuda putuje? Da li jednom samo NESTANE?

Ja tvrdim: Zbog Kosmičkog crvenog pomaka polako gubi frekvenciju i postaje tzv. pozadinsko zračenje
za tamo neku civilizaciju udaljenu 100-njak milijardi sv. godina!

Domet je beskonačan, dok nema interakcije nema ni transformacije fotona. Energija može da mu opada, što se i dešava, ali ako bi ga detektovao, foton bi se transformisao (ne nestao, iako se tako obično kaže). Sam akt detekcije ga uništava.

I pretera ga malo sa 100 milijardi sv.god....
 
Domet je beskonačan, dok nema interakcije nema ni transformacije fotona. Energija može da mu opada, što se i dešava, ali ako bi ga detektovao, foton bi se transformisao (ne nestao, iako se tako obično kaže). Sam akt detekcije ga uništava.

I pretera ga malo sa 100 milijardi sv.god....

Trebaš link na Generalni Zakon Kosmičkog Crvenog Pomaka?
Hableov je samo SPECIJALAN slučaj....
 

Back
Top