Bakterija sifilisa

Truman

Elita
Poruka
22.709
Cuo sam da kada ova bakterija dodje do mozga i/li nervnog sistema da izaziva vizije i neku vrstu prosvetljenja kod onih koji boljuju od nje. Navodno je Nietzsche bolovao od sifilisa i da mu je to omogucilo vizionarstvo, ali da je kasnije od toga poludeo. Cuo sam i da je Njegos bolovao od sifilisa. Znate li nesto vise o ovome?
 
http://www.medicina.hr/clanci/Syphilis%20(sifilis).htm
Ne znam ko je bolovao od sifilisa, znam samo da nije dozivljavao prosvetljenje.Sifilis ukoliko se ne leci dovodi do teskih ostecenja mozga.
 
Ova bakterija svakako ne izaziva nikakvo prosvetljenje, izaziva teske posledice po mozak sa teskim stradanjem mozdanog tkiva i veoma teskim posledicama po kako motoriku pacijenta tako i psihiocko stanje. Izmedju ostalog, i sledeci izvod na tu temu:

"lueticni meningoencefalitis, kasna manifestacija primarne infekcije sifilisom, u pravilu zahvata frontalni lobus uz atrofiju vijuga i sirenje sulkusa. Razlicitim psihijatrijskim simptomima moze da se manifestuje, ali treba da skrenu paznju na prvom mestu Argajl-Robertsonove zenice, dizartrican govor (treba ga traziti ako nije jasno manifestan) i demencija sa euforijom.
Bolest pocinje glavoboljom, vrtoglavicom, zamaranjem, nesanicom, napetoscu, razdrazljivoscu. Prisutni su dizartrija i hipomimija.
U razvijenoj klinickoj slici opisuju se megalomanske sumanutosti, besmislene i promenjljive (pacijent moze reci da ima 10 miliona dolara ali ako se upita ‘zar samo toliko?’ on ce momentalno povisiti sumu na sto miliona i dalje do vlasnistav nad svim bankama sveta), osim ekspanzivne sumanutosti, mogu se javiti delirijum, delirantno-paranoidna psihoza, epi napadi i apoplektiformne krize sa hemiplegijom mogu biti uvod u bolest (manicni tip progresivne paralize). Socijalna dezinhibicija, sa prostackim i neiobuzdanim ponasanjem (uriniranje na javnim mestima, neukusne sale), zapustenost u izgledu, i labilnost raspolozenja mogu biti uocljivi.
Dolazi do teskih poremecaja pamcenja, narocito za novije dogadjaje, dok je secanje za starije dogadjaje dugo ocuvano. Misljenje je poremeceno, strada rasudjivanje, nema shvatanja uzroka i posledica (frontalni lobus!), postoji dezorijentacija u vremenu i prostoru, vremenom nastaju inertnost, tupost, inhibiranost, abulija, nestaje mogucnost abstraktnog govora, dolazi do morija, slika vodi ka raspadu celokupne licnosti u pravcu teske demencije (jednostavni dementni tip progresivne paralize)
Kad je klinicka slika razvijena moze postojati tremor usana, jezika i prstiju, ataksija, naglaseni misicni refleksi, pozitivan Babinski i inkontinencija. Posebna klinicka slika je Lisauerova paraliza sa kortikalnim zarisnim ispadima (hemiplegija, afazija, apraksija).
Seroloske reakcije u krvi i likvoru su pozitivne, uz leukocitozu i hiperproteinorahiju u likvoru. Nelsonov test, Wasermanova reakcija, VDRL test, TPI test. Lecenje visokim dozama penicilina.
 
kako znate da nije dozivljavao prosvetljenje, cemu cinizam cim je pitanje neobicno. uvek taj skolski pristup..mada ok svako poshtovanje
trumane josh tragash za time, ha
ja cula i da je mocart imao sifilis

da li postoje danas ljudi koji boluju od toga ili je manje vise istrebljeno? da li ga ima kod nas?? a da, setih se ukrajinke21 mozda je ona imala
:?
 
?:
kako znate da nije dozivljavao prosvetljenje, cemu cinizam cim je pitanje neobicno. uvek taj skolski pristup..mada ok svako poshtovanje
trumane josh tragash za time, ha
ja cula i da je mocart imao sifilis

da li postoje danas ljudi koji boluju od toga ili je manje vise istrebljeno? da li ga ima kod nas?? a da, setih se ukrajinke21 mozda je ona imala
:?

upitnice,
a sta je za tebe prosvetljenje?

ili mozda mislis da je nesto impresivno, ili "ekskluzivno" sto bilo ko sa takvom destrukcijom mozdane mase (jer, o tome govorimo!) moze imati "nuspojave" ove vrste?
govori se o terminalnim fazama oboljenja, i rado bih da vidis samo jednom u zivotu kako fizicki izgleda takav pacijent, pa bi ti bilo mnogo jasnije o kakvom "prosvetljenju" govore doktorice - pa da onda diskutujemo o TVOM cinizmu (ili mozda - objektivnosti, kao posledici strucnog znanja...?) u posmatranju "slucaja".
i - da, sifilisa ima, itekako, isto kao i (na zalost) tuberkuloze, ujeda stenica, i svega ostalog "zanimljivog" u tom smislu.

 
Mi smo jedna od retkih zemalja u Evropi gde sifilisa ima na pretek (da ziv covek ne poveruje u toliu licnu neodgovornost!). Sifilis pripada grupi tzv. seksualno prenosivih bolesti, sto ce reci da je za njegovu prevenciju neophodno koriscenje kondoma koji se u Srbiji nasiroko izbegavaju i od strane muskaraca ali na zalost i od strane zena. Iako se sifilis i spriroheta leci, za raliku od naprimer HIV infekcije, to jos uvek nije razlog za ovakvu vrstu neopreza i ne brige za sopstveno zdravlje kakvo imamo kod nas. Terminalna faza sifilisa, odnosno vrsta neurosifilisa o kojoj sam govorila gore, nazalost nije uopste retka, sta vise (da se covek zapanji i prekrsti, drage kolege!), sto je tim pre sokantno sto do terminalne faze sifilisa postoji jos nekih par faza u kojima je bolest VISE NEGO EVIDENTNA obolelom a on se IPAK NE LECI.

Ja stvarno ne zelim nikome ko ne mora da vidi kako to izgleda kad se ima dermatoveneroloski pacijent kji boluje od sifilisa, ili jos gore neuropsihijatrijski sa neurosifilisom.

Dakle, ne postoji nikakav cinizam niti skolski pristup gore navedenom stanju, vec klinicko iskustvo koje nije ni malo prijatno, ali i reakcija na to kakve sve glupe price narod raspreda o navodnoj genijalnosti izazvanoj razlicitim bolesnim ponasanjima, porocima ili bolestima. Kako svi lepo znamo, svi navedeni geniji o kojima se ovo prica, nisu bas dugo poziveli, sta vise umirali su u veoma mladim godinama svog zivota i genija - za Boga milog, zar vam to bas nista ne govori?!?! :shock:
 
[quote="WithdrawnWater" Kako svi lepo znamo, svi navedeni geniji o kojima se ovo prica, nisu bas dugo poziveli, sta vise umirali su u veoma mladim godinama svog zivota i genija - za Boga milog, zar vam to bas nista ne govori?!?! :shock:[/quote]

Nije tacno, raspitaj se malo bolje. Videces da su vecinom umirali u zrelim godinama. Nietzsche je poslednjih 12 godina zivota proveo u ludnici zbog te bolesti.
 
WithdrawnWater:
...kakve sve glupe price narod raspreda o navodnoj genijalnosti izazvanoj razlicitim bolesnim ponasanjima, porocima ili bolestima. Kako svi lepo znamo, svi navedeni geniji o kojima se ovo prica, nisu bas dugo poziveli, sta vise umirali su u veoma mladim godinama svog zivota i genija...

Dakle, prvo nisi dobro pratio ono sto sam pisala - moj post koji si citirao nepotpuno si citirao (a i inace se nije odnosio na Nichea nego na Mozarta i na postovanje nicka ?). Dakle: najveci broj velikih genija u sferi umetnosti za koje se pricaju glupe price o navodnoj genijalnosti usled prosvetljenja proizaslih iz "razlicitih bolesnih ponasanja" (psihickih bolesti), "poroka" (droge, alkohola, seksa) ili "bolesti" (sifilisa na primer) JESU umirali u veoma mladim godinama svog zivota - ti se malo bolje raspitaj, ili se dodatno obrazuj.

A u medjuvremenu evo ti samo nekih:
Mozart (imao sifilis) umro u 35oj,
Shubert takodje sifilis, umro u 31oj,
Oskar Wajld, takodje bolovao od sifilisa, umro u 36oj,
van Gog, takodje bolovao od sifilisa po svoj prilici, ali poludeo, odseko sebi uho i ubio se u 37oj,
Tuluz-Lotrek umro u 37 (alkoholicar izmedju ostalog),
gi de Mopasan, takodje sifilis, umro u 43oj, Shuman, sifilis, umro u 46oj...

Za Nichea koji je umro u 56oj i Betovena koji je umro u 57oj, takodje ne smatram da su bili u poznim godinama...

Da ne bude zabune i zamene teza: nisu oni bili genijalni zato sto su oboleli od sifilisa ili alkohola ili droge pa dozivljavali prosvetljenje; vec su bili genijalni, sa cim su se tesko nosili pa su olaksanje trazili u porocima, a zene im bile dostupne te su dobijali sifilis i postajali alkoholicari!
Dakle, valjda cemo se sloziti da sam ja sasvim dobro informisana i da je vecina poznatih licnosti koji su umirali od - pa eto bas sifilisa! - ipak umirali u veoma mladim godinama!
 
Bio je kraci ali najvise zbog zaraznih bolesti koje se tada nisu mogle leciti a i smrtnost beba bila je mnogo veca - prosecan ljudski vek se izracunava statisticki. To sto je Nietzsche umro u 56 godini samo znaci da se kasnije zarazio, uostalom poslednje godine zivota je zbog bolesti proveo u ludnici. Ne verujem da danas postoji ijedan "genije" koji bi proveravao takvu "teoriju" pristajuci da pored antibiotika dovede sebe do takvog stanja
 
Andreavk:
Bio je kraci ali najvise zbog zaraznih bolesti koje se tada nisu mogle leciti a i smrtnost beba bila je mnogo veca - prosecan ljudski vek se izracunava statisticki. To sto je Nietzsche umro u 56 godini samo znaci da se kasnije zarazio, uostalom poslednje godine zivota je zbog bolesti proveo u ludnici. Ne verujem da danas postoji ijedan "genije" koji bi proveravao takvu "teoriju" pristajuci da pored antibiotika dovede sebe do takvog stanja

na zalost, andrea, moram da ti oponiram :(.
neogranicen je broj kombinacija ljudskih gluposti na koje su spremni da bi dosegli ko zna sta sve ne, ukljucivsi i prosvetljenje, to pogotovo... mada, kako mi se cini, bolje "rade" neke "brzopotezne" varijante, jer na tabes ipak treba da popriceka da bi "delovao". ako promisli malko, LSD moze dati isti efekat "prosvetljenja" (ukljucivsi i mozdana ostecenja), a - za cas. uverena sam da WW moze ovde roman da napise na temu, ja sam samo posmatrac - amater.

izvinjavam se zbog vidljivog sarkazma, ali je (na zalost) zivot uvek "zanimljiviji" od romana.
 
WithdrawnWater:
:D :D :D :D :D Da, da - na 'lake' narkotike smo zaboraveli na momenat!

ma da, sad sam nedavno u nekoj podvarijanti "lepote i zdravlja" ili slicnog "strucnog" casopisa, citala (kako mi deluje, sasvim ozbiljan i kompetentan) clanak o tome sta duvanje lepka cini od mozdanih celija... brrrr. dakle, ko zeli da se cestito unakazi, danas ima mnogo elegantnijih nacina od sifilisa, koji, na zalost, IPAK ne iskljucuju inkontinenciju kao nuspojavu.... :twisted: kako sam cula, danas moze dobro da posluzi i kora od banane, imam i recept ako koga zanima...
 
hahah, ako nisam znala da ces pitati :). ovo je recept:
----
"...Sasjeckas koru od banane na male komadice, možeš i da mariniras s bilo čim, do tebe je. Ja bih preporucio bilo šta mediteransko ili kontinentalno, stavis u lonac i kuvas, zavisi, sat-dva, dok ne ostane na dnu kafena ljepljiva smjesa. Mjesaj drvenom kasikom, jer se ne preporucuje metal radi kemijskih reakcija s tvarima koje sadrzi kora.

To možeš da oblikujes u baklavice, i stavis da se susi jedno para dana na suncu. Onda jedes kao sendvic ili pusis, a možeš i da zacinis s bilo čim, sve zavisi šta volis.

Znam tipa koji je sasjeckane kore susio jedan dan i odmah ih pusio posto nije moga cekati, pa je zavrsio u bolnici:-) Treba biti jako pazljiv s otrovima koje sadrzi. "
-----
a poslacu ti na porukicu sta je autor ovoga sve probao u zivotu.... mada znam da ti, svakako, imas takvih egzemplara :).
 

Back
Top