IQ

ArgusPanoptes:
Koliki kolicnik inteligencije ima Bog (bog)?
Vodite racuna da odgovor treba da bude filozofski a ne teoloski.

Kelis bi ovde trebalo da reaguje.

Inace, ovu temu ti preporucujem da otvoris na Knjizevnosti (eventualno i na Politici, samo pokusaj da implementiras element pravoslavlja, recimo Pravoslavni Bog), u nesto izmenjenoj formi. Tamo ces jos i moci da ocekujes komentare.
 
Nesto sumnjam da je bog inteligentan...ipak je stvorio coveka(:
zezam se malo....
verovatno da je beskonacno mnogo inteigentan, ali posto se inteligencija definise kao sposobnost snalazenja u situacijama i vezuje se za vreme i prostor, sumnjam da bog ima intligenciju, jer nije vezan za ove 4 dimenzije...
 
A evo ja da vratim temu na filozofiju. Da li je neophodna visoka inteligencija da bi se ozbiljno bavili filozofijom? Da li se zna koliko su iznosili koeficijenti inteligencije najvecih filozofa? Mislim da je neki americki filozof Koksova radila istrazivanje i procenila iq nekih filozofa na 170! Sad ce neki filozofi sa ovog foruma da dignu nos (ukoliko mogu vise).
 
bog i inteligencija? ne znam,ne verujem u boga,a cak ikada bi bog postojao,ne bi trebalo da bude antropomorfan,zar ne?samim tim meni bi bilo logicno da uopste ne moze na taj nacin da se izrazi inteligencija,mislim kao kod coveka...nego nekako drugacije...ali cak i kad bi to moglo,mi smo samo ljudi,i nikada necemo to saznati :lol: :roll:
ma o cemu uopse ja diskutujem?!!! :roll:
 
HeBePoBaTaH_:

Koji nepismeni nesrećnik je ovu temu postavio na Književnost? Toliko o inteligenciji i znanju sledbenika 8)

Info:
Tema ne pripada niti jednom odeljku, sem mozda Tinejdzerima ili Svastari, a da ne bi vredjala odeljak "Filozofija" preporucio sam da je bacimo na otpad, tj. na Knjizevnost (ili Politiku), pomalo iz sale, vise iz zbilje.
 
Misanthropos:
HeBePoBaTaH_:

Koji nepismeni nesrećnik je ovu temu postavio na Književnost? Toliko o inteligenciji i znanju sledbenika 8)

Info:
Tema ne pripada niti jednom odeljku, sem mozda Tinejdzerima ili Svastari, a da ne bi vredjala odeljak "Filozofija" preporucio sam da je bacimo na otpad, tj. na Knjizevnost (ili Politiku), pomalo iz sale, vise iz zbilje.

Za takav zaključak, ipak ćeš morati da pročitaš i neku knjigu. Vidim, pamet ti ne smeta da besediš glupo. Očigledno, smrad i glupost se najbrže šire.
 
Verujem da si jak na jeziku. Prestonicari su oduvek bili jaki. I postujem to. Niti zelim, niti mi stoji da se sa tobom upustam u takvu vrstu razgovora. Bolji si. Jedino ti savetujem da se ne hvalis brojem procitanih knjiga, barem ne prada mnom.

Medjutim, za one koji znaju da citaju: kritika je upucena odeljku Knjizevnost s obzirom na to kakve se teme ovde otvaraju i na koji nacin razgovara. Odeljak Filozofija je mnogo ozbiljniji, a voleo bih da se i ovde povede racuna o tome sta se i uz koju ozbiljnost govori. Zarad bolje i kvalitetnije komunikacije. Oni ljudi koji nesto iz knjizevnosti, filozofije ili bilo sta iz oblasti duha (po)znaju, i koji bi zeleli jos i nesto novo da nauce, moj gest ce mozda pretvoriti i u inicijativu. Nadam se da takvih ima.
 
Dobro, nemojte se sad svadjati! :D Ono sto mene zanima je, iz kog razloga je autor ove teme postavio ovakvo pitanje? Da li je on cuo za Vavilonsku kulu, a verovatno da jeste, posto je i ovaj detalj cest u knjizevnosti? Zar onda nije jasno da covek upravo zbog te inteligencije nikada nece dopreti do njega,Boga, vec je predodredjen na nizi stepen " bitisanja"?
 
Evo! Po Bibliji, ljudi svih plemena su se udruzili da sagrade tu kulu, kako bi dosegnuli nebo i bili kog Boga. On, videvsi da im posao dobro ide, odluci da ih sve medjusobno posvadja, i dade im razlicite jezike! Oni se vise nisu razumeli medjusobno, i posao je naravno bio uzaludan. To je i jedno od religiozno-lingvistickih objasnjenja postanka razlicitih jezika. E, onda su u novija vremena tumaci poceli da gledaju na ovaj postupak Boga kao zao i sasvim suprotan ideologiji koju poznajemo. A da se vratim na temu! Iz ovog postupka se moze videti da On ne zeli da covek bude ravan njemu, tako da je i pitanje inteligencije veoma diskutabilno. Po meni, ne mozes se osecati superiornije nad bicem, koje zna sve tvoje slabosti ili poznaje tvoju snagu! Opet zalazim u filozofiju, i zamerice mi. :wink:
 
Neva:
Dobro, nemojte se sad svadjati! :D Ono sto mene zanima je, iz kog razloga je autor ove teme postavio ovakvo pitanje? Da li je on cuo za Vavilonsku kulu, a verovatno da jeste, posto je i ovaj detalj cest u knjizevnosti? Zar onda nije jasno da covek upravo zbog te inteligencije nikada nece dopreti do njega,Boga, vec je predodredjen na nizi stepen " bitisanja"?
Evo da se oglasi i autor ove teme. Razlog zbog kojeg sam postavio uopste ovu
temu je taj sto sam se zapitao koliki IQ je mogao da ima Isus Hrist? Ne bih rekao
da je u pitanju preko 160 ako li je u pitanju i 148 (sto znaci da bi Bog mogao
da bude clan mense). Nije li onda uvredljivo za neka visa bica npr. vanzemaljce
da tvorac svega vidljivog i nevidljivog ima manji iq od njih? To bi bilo kao kada
bi ljudi sasvim svesno pravili robote koji su inteligentniji od samih ljudi. Gde
bi tu bio kraj (sasvim blizu mislim)? Isto tako ne moze Isus da stvori bica koja
su inteligentnija od njega. To jednostavno ne ide. :shock:
 
Narode,

Inteligencija se moze meriti na mnogo nacina,
mnogim testovima, a popularnije metode to
izrazavaju kroz taj IQ, koeficijent...
Tu je i tzv WAIS, Wechsler Adult Intelligence
scale etc.... test koji ima globalni score i jos
dve odvojene IQ kategorije...bla-bla.

Krenimo od osnovnih postavki, od cinjenice da
je IQ samo relacija prema ostatku populacije,
i da je IQ od 100 prosek, pa jednostavno i grubo
receno, od 100 ljudi, 50 ima ispod 100,
a 50 iznad...
Tako, IQ rezultat je relacija, odnos prema
inteligenciji drugih [ smrtnika ;-< ],
a Bog je jedan, pa....?? kao princip, IQ ne
dolazi u obzir...

Meni se cini da je samim tim pitanje besmisleno,
ali pokazuje da Argus ima dara za neortodoksno,
pa i sa sci-fi. Da jos malo lupam, pa da dodam da
po mom ( terrestrial ) misljenju, ako bi
hipoteticno, jednoga dana, trebalo meriti
IQ nekog " vanzemaljca", po nasim kriterijumima,
verovatno bi rezultat bio mizerno nizak, jer
bi mi primenili nase kriterijume, za verbal i
za performance score etc.
Trebalo bi doticnog nesrecnika uprediti,
sa ostalim vanzemaljcima,individualno.

Ima toliko dimenzija inteligencije i srecna
kombinacija pristojnih kvaliteta svake od tih
oblasti je preporucljiva, jer ako je
jedan oblast izrazito superiorna, to je
najcesce na racun neke druge
( idiot savants )....etc..

Za logiku talenta imam, ako ne za filosofiju,
mozda i za humor, pa se setih i komentara
jednog prijatelja koji je duhovito pitao :

" Ne brine li te cinjenica da pola
ljudi koje sreces ima IQ manje od 100" ?

Dal' to bese paralogizam ?

Kako nazvati konstrukciju/zakljucak te premise ?

Svakako je apsurdna, kada se svede na cinjenicu
da je je u bilo kojoj populaciji, koja se
testira izolovano, taj 50% vs 50% odnos
vazeci, ukljucujuci male zelene sa antenama,
u cijoj "populaciji", bi svaki test baziran
na keoficijentu tipa IQ, uvek dao rezultat da
50% njih ima IQ nizi od 100.

Medjutim, ponovo po nekom Marfijevom zakonu,
desi nam se, cesto neobjasnjivo ( neka kletva ? )
da u zivotu natrcavamo na one tipove
( hmm , i zene ! ) koji imaju IQ daleko ispod
100, ali nas nadmudre i zamajavaju, jer su kao
" losi djaci" naucili fazone sa ulice, pa
i kako da obmanu i prevare.
A mi nastavljamo da zivimo u ubedjenju da nam
spretnost u oblastima koje donose "bodove"
na IQ testu, bar daje moralnu superiornost.

Ima toliko efemernih i ezotericnih osobina
uma, koje se ne mogu meriti, a ako neko ima
zelje i znanja da pise o intuiciji,
sinhronicitetu, o zakonu serije, pa i o
fenomenima i kategorijama kao transcendentno
i transcendentalno, to moze, kao tema da
se pocne u Svastara, ili gde vam je drago.
" Bog se ne igra kockicama " [ AA ]


Cuvajte se ...
 
Ako sam dobro shvatila, po tebi je apsurdno da covek stvori masinu pametniju od njega. Ali zar to covecanstvo vec nije uradilo? Zapravo, oni jesu " proizvod " ljudskog uma, ali ali oni sada rade ono sto on nikada nece moci. Bezbroj je takvih mogucnosti masina, koje po meni, koliko olaksavaju neki posao, toliko ga cine tezim. Znam da se ovo moze opovrgnuti i reci "Da, ali covek je ubacio taj program u kompjuter"! Ali mene zanima, zasto nije mogao to da uradi sam na sebi?
Slazem se da postoje razni vidovi merenja IQ, ali u danasnje vreme, sve vise mi se cini da je to pitanje preraslo u politicko. Jednostavno, postoje " pametne" i " glupave " nacije. Gde smo tu mi? A za vanzemaljce se ne sekiram. Verovatno ce svaki Zemljanin reci da su glupi, zaostali, jer da nije tako, vec bi nas odavno posetili.
IQ je diskutabilna stvar, i zaista mislim da se jednim testiranjem ne moze puno utvrditi. Pa koje sastavio te testove? Opet covek, samo me interesuje njegov nivo IQ!
Joj, otisla sam predaleko, i nisam sigurna da ce te me razumeti.
PS. Hvala na pozivu :D
 
Bog, Apsolutna istina ili kako ga vec ko dozivljava se sluzi anti logikom i zato ga je tesko razumeti. Testovi inteligencije kakvi se danas koriste nisu pouzdani ni kad se radi o ljudima jer su zasnovani na razumnom ili logicnom rasudjivanju. Po toj logici masina bi trebala da ima veci IQ od coveka. Ono sto coveku daje prednost nad masinom je anti logika a za nju nema testova...
 
Draga Neva,
covecanstvo je jos veoma, veoma daleko od toga da stvori masinu koja je pametnija od
njega (coveka). Najsavrseniji kompjuteri koje je do sada covek izgradio imaju mnogo
slabije razvijen "mozak" od buba svabe. Sto se tice vanzemaljaca oni nas odavno vec
posecuju samo vecina ljudi nije svesna te cinjenice kao sto pilici verovatno nisu
svesni toga da im ljudi donose hranu. Oni samo znaju da nisu gladni jer su jeli, a
od koga im dolazi hrana uopste ne znaju (mozda cak ne znaju ni da li su jeli). Isto tako
ni mi nismo svesni uticaja koji na nas cine vanzemaljci, izuzev mozda cinjenice da
oni postoje. Drug Kairos je dobro primetio da imam dara za sci-fi pa cu uskoro da izbacim
neke svoje sf pricice na forumu naucna fantastika samo malo vremena ce trebati da ih ispisem. :?
 
Vrlo je verovatno da smo svi mi citali u
sci-fi i slicnim fiction novelama i romanima,
fabulu u kojoj likovi dozivljavaju nesto
logikom neobjasnjivo. Autori tih prica vesto
koriste sve ono sto je na granici nauke,
poznato i prepoznatljivo, ali nedodorljivo.

Medju te teme spada i serija koincidencija,
fenomen koji je Kammerer nazvao seriality
( serijom ), a njegovo objasnjenje
se nadovezuje na popularno uverenje da
se svakodnevni dogadjaji, slucajnosti,
javljaju u grupama.

Kod nas se to nazivalo - zakon serije.
Objasnjeva se i pojavom ciklusa, odvijanjem
dogadjaja u periodima etc...

Temom se bave i Fizika i Psihologija,
a Jung je pisao o sinhronicitetu,
uklapanju, neobjasnjivim podudarnostima,
fenomenima koji se ne mogu objasniti
logikom, ili zakonima verovatnoce,
jer se dogadaju " po smislu".

Sve to zvuci apstraktno, a ovakva tema lako
moze da se otegne....Zaista nije za forum
Knjizevnost, kao ni IQ.
Mozemo da "filosofiramo" o neobicnim pojavama,
iskustvima, svemu sto je van racionalnog
objasnjenja, o izuzetnim " slucajnostima",
pa ako nekoga to zanima, izvolite - prvi
korak ce biti opis svog iskustva, pod
naslovom koji autor izabere, a temu bi trebalo
da otvori na forumu - Svastara. Nazovite je
kako god hocete...Gimnastika duha...Logicke
zavrzlame....ali bezite od sujeverja.
Pridruzicu se temi, kada je neko pocne, a
bacicemo rukavicu i pozvati na megdan sve
pametnjakovice sa drugih foruma....

Salta !
 
Apsolutno se slazem :D , mada mislim da je pametnije da ova tema bude postavljena na filozofiji. Svastara je neozbiljna za takve teme!
Kada sam citala post, malo mi je delovalo, kao u filmovima( losim ), da je to kao neka zavera za vanzemaljcima, oni su tu, pa njihove kolonije...
Verujem da oni postoje, ali ne bih bas isla tako daleko, osim ako i mi ne zivimo u nekom matrixu! Ne treba biti bas tako " paranoican", jer onda mozes zaci u drugu krajnost, i izgubiti vezu sa realnoscu.
Ne znam da li ce vas fascinirati ovaj podatak kao sto je mene, ali prosecan covek, u zivotu aktivno koristi samo 1% mozga! Ja sam bila zgranuta!
I ja cu se rado odazvati na teme ovakvih ili slicnih sadrzaja, pa vi dragi vanzemaljci, otvorite svoje duse :D :!:
 
Svejedno, diskusija moze i " na Filozofiji",
kada ovde vec nema foruma za Psihologiju...
Medjutim, lepo bi bilo da to budu argumentovane
ideje, domisljatost i dovitljivost, a ne
beskrajne debate i recikliranje Kantovih
citata.

Fino, krenucu sa temom o identitetu,
anegdotom, na forumu Filozofija...
ali ne zaboravite, ovo je izazov, test,
gde treba biti originalan i inventivan,
brainstorming....Ovo je igra, gde svi
pobedjuju.

Ko voli nek' izvoli...i ako uhvatite
lava za rep - ne pustajte.
Krecem novom temom, pisacu kada stignem
tamo :P
 

Back
Top