porodicna psihoterapija

L

Lillu

Gost
otkrila sam vrlo intrigantnu knjigu koju je napisao nemacki porodicni terapeut Bert Helinger. Naslov je PRIZNATI ONO STO JESTE. izdala je Paideia. Veoma je pomerila moje stavove o uzroku problema u porodicama. Od onih je knjiga koje vas teraju da se preispitate i prihvatite ono prema cemu unapred imate otpor. Treba saslisati druge definitivno! Vazan je rezzultat tj resenje situacije. Da li bi neko da diskutuje o ovome?
 
Ja bih razgovarao o ovoj temi, prvenstveno sto me zanima sama knjiga. Ja inace pohadjam kurs iz Gestalt terapije, pa me zanima da li je knjiga vezana za neki psihoterapeutski pravac. Ne znam kako bi drugacije poceo ovu pricu.
 
Helingerova porodicna terapija se zove Poredak ljubavi. Ja licno sam na prvi pogled osetila snazan otpor prema njegovim stavovima Medjutim,rezultati njegovog rada ukazuju na to da je mozda covek u pravu. On svakom clanu porodice dodeljuje neko mesto(fizicki, polozaj stolice na kojoj sedi je bitan_!) u porodicnoj terapiji. Po njemu uzrok svakog problema je pre svega nedostatak (ponekad i visak) ljubavi. sama terapija je cudo koje uspeva - pozornica. Nepoznati ljudi, koji veze nemaju sa problemom, izlaze na pozornicu i dodeljuje im se uloga jednog od aktera porodicne drame... I zacudo, oni se spontano uzivljavaju u svoje uloge i istina, uzrok problema se prosto prepoznaju... ma, da ne poverujes! Vlado Ilic, Helingerov saradnik drzi nekakve seminare, odn. javnu prezentaciju ili tako nesto. Za sada, knjigu sam procitala i ljudi su mi pricali sta su doziveli, a ja se spremam da i sama odem, odgledam i licno se uverim da citava ta stvar funcionise.
 
Sad sam se setio, ja sam od njega procitao Dirljivo srce. Nisam bas siguran da se tako zove knjiga, mada nije bitno. Znam sta je poredak ljubavi. Terapija je fantasticna. Nisam bio nikad na orderu, ali u gestalt terapiji koriste njihovu tehniku. Inace, moja terapeutkinja drzi poredak ljubavi, pa ako budes htela da ides mogu da ti ostavim njen broj telefona. Odlicno si shvatila sustinu terapije. Inace, ja sam isto tako bi u cudu kada sam citao od Marte Martinkovic Poredak Ljubavi i Ljubav i lazi. Mislio sam da je to neka glupost ali kasnije sam se uverio da je ta terapija fenomenalna. Zato ti preporucujem da procitas ove dve knjige od Marte. Mogu da se kupe na PLATOU ili Stubovima kulture.
 
nisam procitala ni jednu od pomenutih knjiga i bas mi je zao. ali zavrsavam psihologiju i terapija me bas zanima. zasto si se odlucio bas za gestalt? da li neko ima da mi preporuci neku edukaciju iz psihoanalize ili psihoanaliticke psihoterapije i gde. da li vas to zanima?
 
Mislim da je to stvar individualnog izbora.Ja sam gestalt terapiju izabrao slucajno. Prosto zeleo sam da vidim kako to izgleda jedna psihoterapeutska seansa. I odusevio sam se. Ono sto me je najvise privuklo jeste mogucnost da tu psihoterapiju iskoristis za otkrivanje svojih potencijala. Ja sam za poslednjih dve godine, od kako sam na terapiji, uspeo sam da promenim svoj zivot iz korena. Sada disem bolje, ali jos uvek ne punim plucima jer smatram da su moji potencijali mnogo veci, a ja sam sad u procesu osvescivanja tih potencijala. Za psihoanalizu ti ne mogu nista reci osim da edukacija traje 8 godina i da si obavezan da ides 2 ili 3 puta nedeljno.
 
A kako se to priznanje iznudjuje, pod reflektorima? :D Ti kvaziproroci i njihove knjige su postali prava napast, jedan mali simptom bolesti modernog vremena. Ko hoce pravi Uvid mora da trazi sam, eventualno uz pomoc i svetlo misli Dostojevskog, Nicea, Frojda, Beketa i jos po nekog...A sto se psihoterapije tice postoje samo dve koje imaju stvarno uporiste u nauci i razvijenu ozbiljnu infrastrukturu-psihoanaliza (u najrazlicitijim oblicima) i kognitivna terapija. Ostalo je mlacenje prazne slame (u boljem slucaju) ili imitiranje sekti (u gorem).
 
A kako se to priznanje iznudjuje, pod reflektorima? :D Ti kvaziproroci i njihove knjige su postali prava napast, jedan mali simptom bolesti modernog vremena. Ko hoce pravi Uvid mora da trazi sam, eventualno uz pomoc i svetlo misli Dostojevskog, Nicea, Frojda, Beketa i jos po nekog...A sto se psihoterapije tice postoje samo dve koje imaju stvarno uporiste u nauci i razvijenu ozbiljnu infrastrukturu-psihoanaliza (u najrazlicitijim oblicima) i kognitivna terapija. Ostalo je mlacenje prazne slame (u boljem slucaju) ili imitiranje sekti (u gorem).
 
Da Marija. Jesam u skoli Lidije Pecotic i jedini sam muskarac, bar ja tako mislim na Gestaltu.Mozda si me videla ako si bila na poslednjem dolasku Lidije u junu mesecu. Prisustvovao sam i u aprilu mesecu Lidijinim predavanjima. Inace, i ja zavrsavam bazicni kurs u septembru i nastavljam napredni u oktobru(nadam se).
 
Nadam se da niste defektolozi (cim se toliko lozite i hvalite terapijama koje pohadjate :twisted: ), a ako jeste u tom slucaju drzite se popularne psiholoske literature.

Psihoanaliza klasicna ili neka od psihoanaliticki orijentisanih psihoterapija je pitanje, ne samo vremena i materijalnih ulaganja, vec i sklonosti za bavljenje istima....postoje i terapije (ili orijentacije) koje na jednostavnije nacine resavaju jednostavnije probleme. Dakle, da li ces "upisati" porodicnu (kod nas se zove sistemska porodicna psihoth.), gestalt, psihodramu ili neku "dubinsku" terapiju zavisi od afiniteta, volje, znanja i talenta. Srecno u tome! (a popularisticku psihologiju ostavi dokonima koje je sramota da kazu da citaju knjige Danijele Stil :D :D :D )
 
Hvala Minotauru i neka mi puno pozdravi kolege u laboratoriji kod A. Kostica. Kako je u lavirintu? :roll:
Salim se, ne bih se bas slozila da je gestalt kvaziterapija - ne pohadjam ga ali koristim elemente u svom radu i to vrlo uspesno, a pred kolegama ovo nazivam glavologijom 8)

...i naravno, pridrzavam se Zakona robotike :D
 
U lavirintu je odlicno, samo da ne naidje Tezej :wink: . Koleginice ti cak primenjujes neke principe gestalta, svaka cast! Mislim sto si nasla principe u tom galimatijasu 8) A kolegu Kostica nisam vidio od posle polaganja ispita u proslom milenijumu :P ...I podrzavam zakone robotike, ma sta oni sadrzali.
 
Pozdrav Kalvinki. Znaci binarni svet...A da li u tom svetu ima mesta za edipski trougao? :D I jos vaznije pitanje: sta cemo ako neko misli da sme a zna da ne moze :P ...Sve u svemu, bolje raspravljti o zakonima robotike (a tek poreklo i motivacija Darta Vajdera :wink: ) nego o porukama razno-raznih "proruka" u psihoterapiji i izvan nje...Uostalom kao sto Lakan rece, nema gore bolesti od normalnosti, od nje nema leka 8) .
 
Zao mi je, ja ne trosim reci da bih nekog ubedio u to kakvu ulogu ima Gestalt terapija u mom zivotu. Onog trenutka kada budem shvatio da terapija nije vise funkcionalna za mene ja cu se povuci. Ja ne velicam tu terapiju, ja samo smatram da sam od nje dosta izvukao. Ovu poruku ne pisem sa ciljem da se sa vama takmicim u ispravnosti mog ili vaseg misljenje, mada sam iz vasih poruka to procitao. Ako zelite da vam kazem da ste u pravu, evo priznajem da jeste. Nadam se da vam je ovo znacilo.
 
Anonymous:
Helingerova porodicna terapija se zove Poredak ljubavi. Ja licno sam na prvi pogled osetila snazan otpor prema njegovim stavovima Medjutim,rezultati njegovog rada ukazuju na to da je mozda covek u pravu. On svakom clanu porodice dodeljuje neko mesto(fizicki, polozaj stolice na kojoj sedi je bitan_!) u porodicnoj terapiji. Po njemu uzrok svakog problema je pre svega nedostatak (ponekad i visak) ljubavi. sama terapija je cudo koje uspeva - pozornica. Nepoznati ljudi, koji veze nemaju sa problemom, izlaze na pozornicu i dodeljuje im se uloga jednog od aktera porodicne drame... I zacudo, oni se spontano uzivljavaju u svoje uloge i istina, uzrok problema se prosto prepoznaju... ma, da ne poverujes! Vlado Ilic, Helingerov saradnik drzi nekakve seminare, odn. javnu prezentaciju ili tako nesto. Za sada, knjigu sam procitala i ljudi su mi pricali sta su doziveli, a ja se spremam da i sama odem, odgledam i licno se uverim da citava ta stvar funcionise.

ja sam ucestvovao u par "seansi" koje opisujes, ali iskljucivo kao neko ko "zamenjuje", odnosno ucestvuje u konstalacijama. ne bih zeleo da iznosim detalje, cisto zbog ljudi zbog kojih su te konstalacije bile oformljene, ali moram priznati da sam, ikao sam bio blago skeptican prema celoj prici, nakon svog cak prvog iskustva drasticno poceo da menjam misljenje.
jedino sto bih dodao je da se uzroci problema ne prepoznaju tek tako. da bi terapija bila uspesna, osoba za koju se konstalacija izvodi mora prvo da ima individualne sastanke sa terapeutom, koji ce dalje voditi konstalaciju. nekad ih je i potrebno vise, jer su problemi komplikovani i cesto se ode u corsokak. ako te zanima nesto detaljnije, slobodno pitaj... pozdrav
 
ja sam ucestvovao u par "seansi" koje opisujes, ali iskljucivo kao neko ko "zamenjuje", odnosno ucestvuje u konstalacijama. ne bih zeleo da iznosim detalje, cisto zbog ljudi zbog kojih su te konstalacije bile oformljene, ali moram priznati da sam, ikao sam bio blago skeptican prema celoj prici, nakon svog cak prvog iskustva drasticno poceo da menjam misljenje.
jedino sto bih dodao je da se uzroci problema ne prepoznaju tek tako. da bi terapija bila uspesna, osoba za koju se konstalacija izvodi mora prvo da ima individualne sastanke sa terapeutom, koji ce dalje voditi konstalaciju. nekad ih je i potrebno vise, jer su problemi komplikovani i cesto se ode u corsokak. ako te zanima nesto detaljnije, slobodno pitaj... pozdrav


da to je prosto fantasticno kako covek posle samo jednog ordera promeni misljenje.
Poredak ljubavi je pre svega jedno veliko ciscenje i na odredjeni nacin uspostavljanje toka energetskih cvorova koji su napravljeni negde u nekom proslom ili sadasnjem trenutku u okviru porodice.
Nisam psihoterapeut, ali mogu da osetim dobro energije i poredak ljubavi sam doziveo kao preobrazaj energija koje se na svaki nacin pobude i probude. Ako nista drugo svakako u gustom tkanju koje se nadje i u pozitivnom pristupu sa cistom energijom, covek jednostavno dobije na snazi i pocne da vidi unutar sebe drugacije i prosvetljenjije osvecenije duhom probudjeno bice.
Jednostavno pomaze i trajnije je od bilo cega. I za razliku od psihoterapije gde covek bude anketiran ovde ucestvuje u uzroku svog energetskog cvora i problema. Zaista je potrebno da Vas vodi pravi covek. Vlado Ilic je majstor i ima istancan osecaj za problem, kao i za resenje problema. Treba doci i osetiti.
Ko ume da oseti naravno
 
strasno!!! Ali takvo nam je i drustvo, plitko i lazno, kao mnogi, tzv. terapeuti... Ali, ako nekome pomaze i lazna terapija, razgovor sa laznim i mnogo losim terapeutima, nije problem, svi smo mi na raznim nivoima psihickog razvoja .)) Samo naprijed, bitno je BITI SRETAN I SUOCITI SE SAMIM SOBOM!!!
 

Back
Top