Fra norsk skogene
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 55

Tema: Fra norsk skogene

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano Fra norsk skogene

Zeleno lisce i iglice stalno su se pokretali, a tamne grane koje su izbijale izmedju njih pravile su cudne, neobicne slike. Nebo se videlo samo kada bi se neki list pokrenuo u stranu, a tamo dalje, medju razmaknutim krunama drveca, licilo je na reku koja se vijugala negde u daljini. To je davalo pravac njegovim mislima i pocne da misli o onom sto vidi. Breza se sa hiljadu ociju osmehivala na jelu, bor je stajao tu razbarusen, i na sve gledao sa prezrenjem, jer otkako je postalo toplije sve se vise bolesnika oporavljalo i sve su vise izdizali svoje sveze lisce uz nos boru.
    "Gde ste zimus bili?" pitao je bor, tresao se i znojio smolom na jakoj vrucini. "Ovo je bas neizdrzivo, i to ovako na dalekom severu, pfuj!"
    Bio je tu i jedan stari, prastari bor koji se izdizao iznad svih ostalih. Ipak je jos bio u stanju da nekom od svojih jakih grana dohvati nekog od drskih javorova za teme i da ga protrese tako da bi mu i noge zadrhtale. Ovaj debeli bor su ljudi potkresivali sve dok mu to nije dosadilo i dok nije odskocio uvis toliko da se susedna vitka jela toliko uplasila da nije mogla da odoli da ga ne zapita zar je smetnuo sa uma zimske oluje.
    "Da li sam smetnuo s uma?" odgovorio je bor i uz pomoc severnog vetra tako isibao jelu oko usiju da umalo nije izgubila svest. Ogromni, tamni bor je zagazio u zemlju tako snaznom nogom da su mu prsti izbijali iz zemlje sest arsina dalje i bili deblji od ive tamo gde je bila najdeblja, kako je sama stidljivo sapnula jedno vece hmelju koji se zaljubljeno privijao uz nju. Bradati bor je bio svestan svoje moci i dovikivao je coveku odozgo sa visine do koje on nije mogao da dopre: "Potkresi me ako mozes!"
    "Ne,ne moze on da te potkrese", rece orao, spustivsi se blagonaklono na najvisu granu i, savijajuci krila. poprska ga krvlju neke jadne ovce. "Mislim da cu zamoliti kraljicu da se smesti ovde - imace da polozi nekoliko jaja", dodade tise i pogleda svoje gole noge jer se zastide malo zbog lepih uspomena iz onih ranih proletnjih dana kada se u glavi sve vrvi od prve suncane toplote. Uskoro ponovo podize glavu i pogleda ispod nakostresenih obrva u pravcu tamnih planinskih vrhova ne bi li ugledao kraljicu kako leti, teska i sita. Odlete, i bor ih uskoro ugleda kako lete u cistom plavom vazduhu, u visini najvisih planinskih vrhova i pretresaju svoje domace stvari. Bor je bio malo uznemiren, jer ma kako bio on gord, ipak nije bila mala stvar njihati na sebi orlovsko gnezdo.
    Oboje doletese pravo na bor. Nisu nista govorili, ali su poceli zivo da skupljaju grancice. Bor se ponese jos vise, ako je to bilo moguce - a nikog nije bilo ko je mogao u tom da ga spreci.
    Medju ostalom sumom, poce jedno pricanje bez kraja kada ugledase kakva je cast zapala boru. Bila je tu i jedna mala, nezna breza koja se ogledala u jednom jezercetu i smatrala da ima sva prava na malo ljubavi jednog kosa koji je imao obicaj da odspava kod nje posle rucka. Ona mu je mirisala, hvatala je i lepila za svoje lisce bubice koje su na taj nacin postajale lak plen, najzad mu je za vreme zege sagradila laku zelenu kucu, pokrivenu svezim liscem, i kos je bio na najboljem putu da se nastani tu preko leta. A umesto toga, evo gde se orao smestio na velikom boru i gde kos mora da ode. Otpevao joj je oprostajnu pesmu, sasvim tiho, da ga orao ne cuje.
    Nije bolje proslo ni nekoliko malih vrabaca tamo dalje u zbunju. Ti su tamo vodili tako razuzdan zivot da jedan drozd u susednom jasenu nije nikad mogao da zaspi na vreme i zbog toga se s vremena na vreme ljutio i drao iz sveg glasa. Ozbiljan jedan detlic se toliko jako zbog toga nasmejao da umalo nije skliznuo sa grane. U tom su trenutku ugledali orla na velikom boru i svi, i drozd, i vrapci, i detlic, i sve sto je moglo da leti, svi su bezglavo poleteli ispod grana. Dok je leteo, drozd se kleo u sve na svetu da se nikad vise nece nastaniti u susedstvu vrabaca.
    Suma je sada lezala napustena i zamisljena usred veselog suncanog dana. Trebalo je da ima, ali nije imala radosti od bora. Drhteci klanjala se kad god bi severac presao preko nje, dok bi bor razmahivao ogromnim granama, a orao kruzio oko njega, miran i bezbrizan, kao da je to nestasan vetric koji mu donosi pozdrav od sume. Cela porodica borova bila je presrecna, niko od njih nije mislio na to da sam licno nema nikakvo gnezdo da ljulja,vec su svi govorili: "S puta se sklanjajte, mi pripadamo rodbini!"

Ikke bryt eden,Nordland-Norge.

Domaćin lav607 (avatar)
    Učlanjen
    25.01.2005.
    Reputaciona moć
    87

Podrazumevano

Mrzi me da citam.......u svakom slucaju..........poz

Zaslužan član goxy (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Podrazumevano

Shta napisa crni sine, shalim se jel to neki black metal text,Pozdrav

Buduća legenda Banshee (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

Podrazumevano

mnogo mracna prica... :?
    sta znaci ono dole na norveskom?i kakva je to prica?

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Citat Original postavio Banshee
    Ikke bryt eden znaci isto sto i moj nick,a napisano je jednog leta u severnoj pokrajini Nordland.
    I nikada nisam gledao na to da je mracna,,samo je priroda zaista takva gore.

Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

Podrazumevano

Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Citat Original postavio Banshee
    Ikke bryt eden znaci isto sto i moj nick,a napisano je jednog leta u severnoj pokrajini Nordland.
    I nikada nisam gledao na to da je mracna,,samo je priroda zaista takva gore.
    znam da je priroda takva,ali je kraj mracan,nekako....cek' da vidim,ne znam kako da se izrazim...nekako kao da sledi nesto lose,nesto neizbezno i ruzno...podseca me na nesto,ali ne mogu da se setim na sta...pa da,na germansku mitologiju,makar onoliko koliko sam ja upucena.volim germansku mitologiju,i svidja mi se prica...
    samo bi recenice trebalo da ti budu malo krace,jer se ovako citalac brzo pogubi...morala sam da je paste-ujem da bih je polako procitala i razumela... ops: :wink:

Zainteresovan član galaxy (avatar)
    Učlanjen
    23.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Oath, da li si uspeo da nađeš izdavača u Srbiji?

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Citat Original postavio galaxy
    Oath, da li si uspeo da nađeš izdavača u Srbiji?
    Ne,posto nesto ovako nikoga ne interesuje ovde,iako sam se vratio za SCG,mnoga strana pa cak i nova trzista su mi otvorena.
    Ali je kretenski sto neki drugi narodi prihvataju moja dela,a ove krvopije ne.
    Pa da,ja nisam Vidojkovic ili skandalozan kao Bjelica,niti naduven kao Pekic,a samo to izgleda prolazi.

Domaćin Nestasna Ameba (avatar)
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    98

Podrazumevano

A šta znači naslov ove teme?

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Podrazumevano Izvini ali.....

Ovo je ko pismeni zadatak u gimnaziji na slobodnu temu,ili sa nekom ekoloshkom porukom....Kod moje bivshe profanke bi dobio 4-....Pozdrav

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Podrazumevano Da i....

Lichi na oskara vajlda tj. na njegove bajke i basne-korishcenje zivotinja koje govore da bi zapravo prikazali tipove ljudi....

Elita november child (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

Podrazumevano Re: Izvini ali.....

Citat Original postavio goxy
    Ovo je ko pismeni zadatak u gimnaziji na slobodnu temu,ili sa nekom ekoloshkom porukom....Kod moje bivshe profanke bi dobio 4-....Pozdrav
    same here..

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Ne mogu da verujem sta sve citam ovde,koje komentare na ovo delo.
    Onaj ko nije osetio Norvesku i njen sever,tu fantasticnu magiju naravno da ce da pomisli na ekologiju ili nesto slicno.
    Ovo je pisano jer sam ja video i doziveo te stravicne proplanke,sume,stene,fjurove,fjelove koji su ostavili na mene utisak jaci nego ceo Mediteran i o samoj Skandinaviji u svakom obliku,pa i u bajkovitom mogu hiljadu prica da napisem.

Elita november child (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

Podrazumevano

pa pishi..ko je rekao da ne treba da pishesh?

Poznat VisionOfDisorder (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    143

Podrazumevano Re: Izvini ali.....

Citat Original postavio goxy
    hahaha.... dobar si.

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Citat Original postavio november child
    pa pishi..ko je rekao da ne treba da pishesh?
    Pa pisem,ali kada vidim komentare nemam zelju da ih postavljam ovde.

Učlanjen
    23.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Oath, ne bi trebalo da budeš tako osetljiv na negativne kritike. Ne možeš da očekuješ da će svi doživeti tvoje delo isto kao i ti, pa ti zbog toga dati samo pozitivne kritike. Imam utisak da se plašiš kakav će utisak tvoje priče ostaviti na čitaoce i da očekuješ da čuješ samo ono što želiš da čuješ. Možda grešim, ali takav utisak sam stekla čitajući tvoje postove. Što se tiče objavljivanja knjiga u Srbiji, to mi izgleda kao veoma rizičan posao. Moj prijatelj je objavio nekoliko knjiga, ali je imao problema sa izdavačima, jer mu nisu ništa platili. Morao je da ih juri za sopstvene pare i da ponovo sakuplja i sastavlja svoj nervni sistem. Ako ti baš želiš da objaviš knjigu u Srbiji, da li si razmišljao o tome da sam izdaš knjigu, bez izdavača?

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Oath, ne bi trebalo da budeš tako osetljiv na negativne kritike. Ne možeš da očekuješ da će svi doživeti tvoje delo isto kao i ti, pa ti zbog toga dati samo pozitivne kritike. Imam utisak da se plašiš kakav će utisak tvoje priče ostaviti na čitaoce i da očekuješ da čuješ samo ono što želiš da čuješ. Možda grešim, ali takav utisak sam stekla čitajući tvoje postove. Što se tiče objavljivanja knjiga u Srbiji, to mi izgleda kao veoma rizičan posao. Moj prijatelj je objavio nekoliko knjiga, ali je imao problema sa izdavačima, jer mu nisu ništa platili. Morao je da ih juri za sopstvene pare i da ponovo sakuplja i sastavlja svoj nervni sistem. Ako ti baš želiš da objaviš knjigu u Srbiji, da li si razmišljao o tome da sam izdaš knjigu, bez izdavača?
    Ono sto mene nervira kod kritika ovde je to jer nijedna nije na mestu.To me izludjuje.Dok sam pisao u Norveskoj i za celu Skandinaviju price kao "Fra norsk skogene" su nailazile na odjek sa dosta racionalnih smislenih kritika,i to ne mogu da pripisem kvalitetu knjizevnog zivota tamo nego su ljudi prosto prihvatali moje "dosadne" price i knjige bez naduvene radnje,sto vidim,ovde nece nikada proci.
    Prosto je drugaciji mentalitet,a ja sam eto,sasvim bezveze pokupio taj melanholicni stil pisanja koji sadrzi depresiju,ocaj,i liseno je svake romantike.
    Necu da optuzujem drzavu da je ona kriva sto prosto nece da vidi talente,to je prosto tako,i ja ako hocu da budem jos siri pisac po svetu,prosto necu da ocekujem da me iko primeti od domacih izdavaca.Ako se to slucajno desi,super,ali svoj novac da dajem za stampanje,mislim da je to krajnje besmisleno.
    I da,jesam,uzasno sam osetljiv na kritike iz SCG zato sto nisam navikao na takav vid kritika koji mi izgleda iskljucivo kao zezanje.

Primećen član
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

hmmm...svidja mi se, nekako je...ne znam...prilicno duboko ili kako da kazem...ma dobro je...
    nisam strucna da dajem zamerke, tako da je ovaj nagovestaj sve sto mogu da kazem...

Domaćin Nestasna Ameba (avatar)
    Učlanjen
    12.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    98

Podrazumevano

Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Ono sto mene nervira kod kritika ovde je to jer nijedna nije na mestu.To me izludjuje.Dok sam pisao u Norveskoj i za celu Skandinaviju price kao "Fra norsk skogene" su nailazile na odjek sa dosta racionalnih smislenih kritika,i to ne mogu da pripisem kvalitetu knjizevnog zivota tamo nego su ljudi prosto prihvatali moje "dosadne" price i knjige bez naduvene radnje,sto vidim,ovde nece nikada proci.
    Prosto je drugaciji mentalitet,a ja sam eto,sasvim bezveze pokupio taj melanholicni stil pisanja koji sadrzi depresiju,ocaj,i liseno je svake romantike.
    Necu da optuzujem drzavu da je ona kriva sto prosto nece da vidi talente,to je prosto tako,i ja ako hocu da budem jos siri pisac po svetu,prosto necu da ocekujem da me iko primeti od domacih izdavaca.Ako se to slucajno desi,super,ali svoj novac da dajem za stampanje,mislim da je to krajnje besmisleno.
    I da,jesam,uzasno sam osetljiv na kritike iz SCG zato sto nisam navikao na takav vid kritika koji mi izgleda iskljucivo kao zezanje.
    I dobro, hoću li ja konačno saznati šta znači "Fra norsk skogene"?! :x

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

å ja selvølgelig kjærste Ameba.Det betyr "Iz norveske sume".

Početnik
    Učlanjen
    26.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Pa sta i ako ima ekolosku poruku. Meni se bas zato dopalo. Otkad je ekolosko-lose? I sigurno ima i dublje znacenje, ali treba pazljivo procitati, a ne samo ovlas pregledati i odmah otrovno iskritikovati.

Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

Podrazumevano

oath,nemoj da se ljutis,mislim da niko nije imao nameru da te uvredi...
    ajde daj jos koju pricu ako imas...

Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Ej,mnogo je dobar ovaj osecaj kada makar neko,pa cak i ovde na forumu obraca paznju na ono sto sam napisao.
    Mislim da cu vratiti ovde moje remek delo,moju Agoniju koju sam skinuo jer je tokom vremena padala i padala i niko nije obracao paznju na nju.

Eto,ja sada izigravam srpskog Bjørnsona,"vaspitaca" naroda,i pokusavam da ono sto je u meni,u mom duhu prenesem na celu okolinu.

Učlanjen
    23.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Ovde je takav život. Ljudi preživljavaju, umesto da žive. Sve više mojih prijatelja pada u depresiju i nije im ni do čega, jer godine idu, a oni nemaju ni posao, ni stan. A ko ima posao, od plate ne može da živi. Polako prestaju da se nadaju boljem. Možda je to razlog zbog koga ljudi ovde ne prihvataju tvoje priče. Drži se ti inostranstva, ipak si tamo ostvario neki uspeh. Nove generacije koje ovde stasavaju, ne čitaju ništa, čak ni stripove. Interesuje ih samo provod i kako na što lakši način zaraditi pare. Možda grešim, ali čini mi se da u Srbiji knjiga nema svetlu budućnost. I da, ovde ljudi umeju da budu zli. Čim se neko malo izdvoji iz proseka i još uspe nešto više da zaradi, okolina odmah svoje poglede oboji zlobom. I ne mrze oni njega zato što oni nemaju, već zato što on ima. Više bi voleli da taj pojedinac ostane siromašan kao što su i oni, nego da svi zajedno imaju više. Ili, još bolje, da samo oni imaju više, kako bi mogli da se šepure i uživaju u svojoj sebičnosti. Bar ja imam takva iskustva sa našim ljudima, jer živim ovde. Ali, bez obzira na sve, ja nisam depresivna. Tvoja priča mi se dopada, iako sadrži dosta grubosti - i bor i orao su nasilnici, cela šuma pripada samo njima, najjačima. Fizičku snagu si stavio iznad svega, ona je pobedila i sve podredila sebi. Bar sam ja tako doživela tvoju priču.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •