M-84AB1
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: M-84AB1

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano M-84AB1

Palj­ba la­ser­ska,
    me­ta do­lar­ska
    NOVOSTI 22.05.2005, 18:46:36

TENK M-84AB1 mo­gao bi u na­red­nim go­di­na­ma da bu­de naj­pro­fi­ta­bil­ni­ji iz­vo­zni pro­iz­vod na­še ze­mlje.
    Ar­mi­ja Ku­vaj­ta po­no­vo je po­ka­za­la ve­li­ko in­te­re­so­va­nje za mo­der­ni­zo­va­nu va­ri­jan­tu ten­ka M-84AB s ko­jim je uče­stvo­va­la u "Pu­stinj­skoj olu­ji". U ogrom­noj svet­skoj kon­ku­ren­ci­ji, biv­ša Ju­go­sla­vi­ja, pre­ko "Ju­go­im­port SDPR" Ku­vaj­ća­ni­ma je ta­da is­po­ru­či­la oko 150 ten­ko­va, što je bio naj­ve­ći po­je­di­nač­ni iz­vo­zni po­sao u ce­loj ju­go­slo­ven­skoj in­du­stri­ji.
    Na­sled­nik ten­ka M-84A i M-84AB, sa­vre­me­ni­ji, efi­ka­sni­ji, bo­lji, M-84AB1, pre ne­ko­li­ko me­se­ci de­mon­stri­rao je svo­ju moć u sr­cu pu­sti­nje. Ku­vaj­tska voj­na eli­ta bi­la je odu­še­vlje­na nje­go­vom sna­gom, br­zi­nom i efi­ka­sno­šću. Po­sle vi­še­dnev­nog te­sti­ra­nja, ma­ne­vri­sa­nja i u najtežim pu­stinj­skim uslo­vi­ma i spek­ta­ku­lar­nog ga­đa­nja, vi­so­ki ru­ko­vo­di­o­ci Mi­ni­star­stva od­bra­ne i Ge­ne­ral­šta­ba Ku­vaj­ta is­ka­za­li su že­lju za mo­der­ni­za­ci­jom svih po­sto­je­ćih ten­ko­va M-84 na ni­vo M-84AB1.
    Po­sao, či­ja se re­a­li­za­ci­ja s pu­no op­ti­mi­zma oče­ku­je do kra­ja go­di­ne, ujed­no otva­ra broj­ne šan­se na­šoj voj­noj in­du­stri­ji. Kom­plet­nu mo­der­ni­za­ci­ju ten­ka fi­nan­si­ra­la je kom­pa­ni­ja "Ju­go­im­port DPR" uz po­dr­šku Voj­ske SCG.
    Ovim je, ujed­no, i pro­mo­vi­sa­la nov na­čin pro­da­je na­o­ru­ža­nja i voj­ne opre­me na svet­skom tr­ži­štu.
    Teh­nič­ki gle­da­no, uko­li­ko se re­a­li­zu­je ugo­vor, po­sao sa Ku­vaj­tom je najsloženiji iz­vo­zni pro­je­kat - kaže za "No­vo­sti" Ste­van Nik­če­vić, ge­ne­ral­ni di­rek­tor "Ju­go­im­port SDPR". - Us­pe­li smo da po­sle 15 go­di­na po­no­vo oku­pi­mo ve­li­ki broj pro­iz­vo­đa­ča u na­men­skoj in­du­stri­ji. Us­pe­li smo da na­đe­mo sup­sti­tut i za one ko­o­pe­ran­te ko­ji su zbog sank­ci­ja ne­sta­li kao pred­u­ze­ća, Po­seb­no zna­čaj­na je po­dr­ška ko­ju smo do­bi­li od Na­rod­ne ban­ke Sr­bi­je i Mi­ni­star­stva fi­nan­si­ja.
    Naj­no­vi­ja ge­ne­ra­ci­ja ten­ka M-84AB1 fi­na­le je dvo­go­di­šnjeg tru­da na­ših struč­nja­ka. Kon­cept mo­der­ni­za­ci­je de­fi­ni­sao je pro­jekt­ni tim struč­nja­ka Voj­no­teh­nič­kog in­sti­tu­ta, Ge­ne­ral­šta­ba, upra­ve Oklop­nih je­di­ni­ca VSSCG, Mi­ni­star­stva od­bra­ne i "Ju­go­im­por­ta", a kon­sul­to­va­ni su i ne­ki stra­ni part­ne­ri. U re­kord­nom ro­ku, "Lo­la kor­po­ra­ci­ja" i TRZ "Ča­čak" ide­ju su pre­to­či­li u re­mek-de­lo oklop­ne in­du­stri­je. "Lo­la" je fi­na­li­sta u iz­ra­di, a "Ča­čak" za osno­vu ten­ka.
    - Una­pre­di­li smo va­tre­nu moć, za­šti­tu i tenk uči­ni­li po­kre­tlji­vi­jim - kaže Ne­nad Mi­lo­ra­do­vić, po­moć­nik di­rek­to­ra, ko­ji ru­ko­vo­di ko­mer­ci­jal­no-teh­nič­kim de­lom po­sla sa Ku­vaj­tom. - Ugra­đen je no­vi sa­vre­me­ni si­stem upra­vlja­nja va­trom sa in­te­gri­sa­nom dnev­no-noć­nom ni­šan­skom spra­vom, sa če­ti­ri rad­na ka­na­la - dnev­ni, ter­mo­vi­zij­ski, la­ser­ski ka­nal za me­re­nje da­lji­ne do ci­lja i ka­nal za la­ser­sko vo­đe­nje pro­ti­vo­klop­ne ra­ke­te. Ta­ko je obez­be­đe­na vi­so­ka ve­ro­vat­no­ća po­ga­đa­nja ne­pri­ja­telj­skog ci­lja, pr­ven­stve­no ten­ka ko­ji se kre­će br­zi­nom oko 40 km na čas. U Ku­vaj­tu, na de­mon­stra­ci­ji, ima­li smo vi­še od 90 od­sto po­go­da­ka u svim uslo­vi­ma ga­đa­nja. Ter­mo­vi­zij­ska ka­me­ra tenk uoča­va na da­lji­ni od 11, a pre­po­zna­je ga na če­ti­ri ki­lo­me­tra.
    - Si­ste­mom la­ser­ski vo­đe­ne ra­ke­te ko­ja se is­pa­lju­je iz ce­vi to­pa efi­ka­sno se de­lu­je do pet ki­lo­me­ta­ra - kaže Mi­lo­ra­do­vić. Pro­tiv­a­vi­on­skim mi­tra­lje­zom od 12,7 mm, ko­jim se da­ljin­ski upra­vlja iz unu­tra­šnjo­sti ku­po­le, po­ve­ća­na je za­šti­ta ko­man­di­ra ten­ka pri ga­đa­nju spo­rih, ni­sko­le­te­ćih va­zdu­šnih ci­lje­va.
    Ru­ko­vo­di­lac pro­jekt­nog ti­ma pu­kov­nik Mi­lo­ljub Tri­fu­no­vić, kaže da je tenk M-84AB1 tre­nut­no je­dan od naj­sa­vre­me­ni­jih bor­be­nih si­ste­ma kop­ne­ne voj­ske, na­ro­či­to po­go­dan za tak­tič­ke ope­ra­ci­je sa­vre­me­nog ra­to­va­nja.
    Op­tič­ko elek­tron­ski si­stem za­šti­te omo­gu­ća­va i auto­mat­sko ak­ti­vi­ra­nje ba­ca­ča dim­nih ku­ti­ja. Ta­ko se stva­ra gu­sta za­ve­sa i ten­ku omo­gu­ća­va da br­zo na­pu­sti opa­snu zo­nu. Ve­ća po­kre­tlji­vost je omo­gu­će­na ugrad­njom no­vih sklo­po­va hod­nog de­la ve­će no­si­vo­sti, gu­se­ni­ca sa dvo­o­so­vi­nič­nim član­ci­ma, na­pla­ci­ma za kre­ta­nje po as­fal­tu či­ji je vek 8.000 ki­lo­me­ta­ra.

LAK, A JAK
    OSIM na­ših ten­ko­va M-84, ku­vaj­tska ar­mi­ja ima i ame­rič­ke ten­ko­ve "abrams". Po­ve­re­nje ko­je nam se uka­zu­je go­vo­ri o pred­no­sti­ma na­šeg pro­iz­vo­da. U če­mu je raz­li­ka M-84AB1 i "abram­sa"?
    - Oba ten­ka pri­pa­da­ju is­toj teh­no­lo­škoj ge­ne­ra­ci­ji. Te­ži­šte "abram­sa" je na oklop­noj za­šti­ti i na kva­li­te­tu si­ste­ma za upra­vlja­nje va­trom, a M-84 na po­kre­tlji­vo­sti - kaže Ne­nad Mi­lo­ra­do­vić. - Naš tenk ima ma­nju si­lu­e­tu, teže ga je po­go­di­ti, lak­ši je i ima ve­ću po­kre­tlji­vost na težim te­re­ni­ma. Ima, ta­ko­đe i ve­ću spe­ci­fič­nu sna­gu (sna­ga mo­to­ra po to­ni težine).
    M-48 težak je 44 to­ne, a ma­sa "abram­sa" je vi­še od 60 to­na. "Abrams" ima mo­tor od 1.500 konj­skih sna­ga, naš od 1.000. Sa si­ste­mom za upra­vlja­nje va­trom su se iz­jed­na­či­li, ali je na­ša pred­nost u do­me­tu - M-48 ga­đa vo­đe­nom ra­ke­tom pet ki­lo­me­ta­ra i da­nju, i no­ću, a "abrams" 3,5 ki­lo­me­ta

Poznat linabg (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

Podrazumevano ...

Svaka cast za ove podatke, ali zaboravio si jednu malu sitnicu, ovu temu si trebao da postavis na neki hrvatski forum posto kazes nas tenk, jer se m-84 pravio u Slavonskom Brodu, Hrvatska, ili si ti pristalica velike Srbije pa smatras da je SB u Srbiji.
    Daj ljudi probudite se SFRJ vise ne postoji,a pustinjska oluja je bila pre 15 godina.
    POZDRAV

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

Tamo se sastavljao, a pravio se u celoj SFRJ. Inace, i Hrvati su izbacili svoj tenk na trziste, cini mi se da se bazira na projektu Vihor koji je bio u fazi prototipa na pocetku raspada zemlje. Ako je sve ovo iz ovog clanka tacno, to je lepa vest.

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Samo, sumnjuvi su mi oni JUGOIMPORT... Jesu to oni što su prodavali nekakvo oružje nekakvim ''negativcima'', pa zamalo upadosmo u shit???

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Skoro sve ove modifikacije (termovizija,laserski daljinomjer) su usvojene još prije posljednjeg rata koliko ja znam.Jedan od bitnijih razloga za zajedničku proizvodnju bio je taj što je jedino željezara u Ravnama (Slo) mogla postići traženi kvalitet čelika za kupolu.

Zainteresovan član The Edge (avatar)
    Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Dobro plaćeno servisiranje

Ono što većina propušta da uoči u tekstu je da se radi o MODERNIZACIJI TENKA, a ne o proizvodnji istog.

Takođe, pisac teksta (citirani novinar) propustio je da pomene da je dobar deo opreme (i naoružanja) koji se nudi
    Kuvajćanima u paketu modifikacije njihove varijante tenka M-84 preuzet sa ruskog T-90.
    (nešto iz ponude, kao što je poboljšanje sistema vešanja točkova, proizvod je domaće pameti - što je svojevremeno
    razvijano za "Vihor", uz neka druga poboljšanja)

Inače, glavna mana tenka M-84, nedostatak kompozitnog oklopa na kupoli, nije ispravljena... u tekstu se ne vidi
    da li "Jugoimport" nudi Kuvajćanima naknadnu ugradnju reaktivnog oklopa (kakav ima pomenuti T-90)

Zainteresovan član ivan24 (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano tenk

to mi liči na ruski problem,imamo modernizaciju,nemamo para da je sprovedemo za našu vojsku pa je zato prodajemo.

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

A kako misle da sprovedu tu modernizaciju? Da doteraju 150 tenkica iz Kuvajta, na servis, pa teraj nazad? Ili ce odavde da tamo prebace celu masineriju?

Zainteresovan član The Edge (avatar)
    Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Citat Original postavio Pjer_Nis
    A kako misle da sprovedu tu modernizaciju? Da doteraju 150 tenkica iz Kuvajta, na servis, pa teraj nazad? Ili ce odavde da tamo prebace celu masineriju?
    Imajući u vidu tehničke potrebe modernizacije i navike Kuvajćana, najverovatnije će se tenkovi
    "vodom šetati sa brodom" tamo i nazad. 8) (Oni imaju lovu i ne vole mnogo da se naprežu)

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Citat Original postavio Pjer_Nis
    Ovo drugo, išli su i ranije naši ljudi (Irak) da im montiraju ispitne stanice (za ispitivanje i podešavanja suv) da odrade posao i njih obuče.

Zainteresovan član ivan24 (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano tenk budućnosti

Čekajte malo,da li je taj ugovor potpisan?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    31.12.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

bice dobro ako bog da 8)

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

ja kolko sam shvatio od ranije, nama ne treba djura djakovic iz SB jer smo sada sposobni da ga sami pravimo, a citao sam i o saradnji izmedju drzava, znaci ko u sfrj. i citao sam da je vihor ustvari u srbiji jer su ga srbi odneli iz djure djakovic fabrike u slavonskom brodu kada su pocela sranja 90ih

Početnik
    Učlanjen
    03.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ma dajte ljudi ne budite smesni.O kakvoj proizvodnji tenkova pricamo kada nemamo para da odrzavamo ni ove sto imamo.I taj prototip verujem da je nastao uz natcovecansko naprezanje strucnjaka.Pa nasa vojska je postala sprdacina.Slucajno imam druga koji je pilot na G-4.Normalan godisnji nalet pilota u svetu je 80-100 sati da bi ostao obucen za zahtevane zadatke.A nasi imaju 5-10 sati i to kad im daju gorivo na kasikicu.Ma razbili su nam vojsku kao lubenicu.

Slične teme

1. M-84AB1 (M-2001) vs. Degman?
    Autor AleksV u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 17.08.2005., 13:40

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •