TELOHRANITELJ - Licno obezbedjenje!

boky85

Početnik
Poruka
12
Postavlja se pitanje, zasto je u Srbiji skup kurs za telohranitelje (tj. licno obezbedjenje), u privatnom sektoru? Zasto ti kusrevi moraju kostati i po 1500 i 2000 evra, kada to moze biti mnogo jeftinije!? Ja trenutno znam samo dve privatne "institucije" koje drze takve kurseve sa skoro pribliznim cenama koje sam naveo. Ne kazem, da oni mozda nisu strucni ili tome slicno, ali mislim da su te cene bas za preterivanje. Ako pogledamo sa aspekta drzavnih institucija, jedino oni ljudi koji rade u njima, kao sto su Vojska ili MUP, mogu proci jeftinije ili cak besplatno, ako im je to u opisu posla ili prosto zele samo da zavrse i takav neki kurs, kako bi sebi povecali iskustvo i znanje. Malo ljudi koji odu iz tih drzavnih institucija, u privatnom poslu, koriste ili primenjuju te vestine na druge ljude, odrzavajuci individualne kurseve, jer im izgleda neisplatljivo ili cak sta vise beskorisno! Mogu reci samo, poznavajuci neke takve ljude, da nisu u pravu. Gledajuci sa moje tacke gledista, baveci se tim poslom duze vreme i trenirajuci vise borilackih vestina, dosao sam do toga, da je moguce odrzati i napraviti takav kurs, obuku, program ili sta god vec, za licno obezbedjenje, za mnogo manje novca, tj clanarine, a pri tom, ljudima koji su zainteresovani za ovo, omoguciti im da nauce nesto i dozvoliti im da se preneseno znanje siri dalje! Neko ce sad reci, "da, ok, ali trebas imati neki dokaz, papir, sertifikat ili bilo sta sto ti moze dokazati da si osposobljen za to", ok, to stoji, ali, ako je neko, kao ja, zavrsio taj kurs, tj obuku, u drzavnoj instituciji i radi taj posao vec godinama, ima praksu i znanje, to moze slobodno da individualnim putem (treninzima) prenese na druge, bez nadoknade neke, sto bas i nije pozeljno :) ali tredalo bi da se naplati nekom simbolicnom sumom, koja sigurno nije kao sto sam vec naveo na pocetku, vec mnogo manje i za mnogo manji vremenski period. Ako se neko pita, kako je to moguce i kakav je to program onda, slobodno nek mi pise na "private", rado cu mu ukratko objasniti. Eto, za sada, toliko od mene, ko bude imao sta da pita, prokomentarise, itd, slobodno...Pozdrav! ;)
 
Znam da zivimo u zemlji "sarenih lazi" ali mi je nelogicno da u jednoj private poruci mozes da objasnis celu fizicku zastitu lica. Nisam neki pro,skoro pa laik sam u materiji,ali mi je nelogicno.
Tako da mozes meni slobodno da posaljes to u inbox...
Sa druge strane ko i kakav nam sve radi u policiji nije ni cudo sto nicu agencije za privatnu zastitu. Ova nasa policija i ovo malo sto moze ona ne radi jer taj deo je korumpiran!
 
Znas kako, mislim da ne postoji vise toliko korupcije, pogotovo u policiji, koliko neke svoje slobode i dozvoljavanja da se rade neke stvari koje nisu primerene za njih. Kao za primer tome, mogu navesti skorasnji dogadjaj iseljenja onog vatrogasca na Dorcolu, kad je policajac ubacio samohranu majku u maricu, bez povoda. Takvi ljudi kao taj inspektor, su sujetni i drze sebe na nekom nivou, a u stvari su bez znanja i imalo mozga.
I treba da nicu agenciju za privatnu zastitu i zaposljavati samo prave ljude, jer ce se vremenom one pokazati idealnije i poverenije od drzavnih institucija, al dobro, to sad nije tema ovog bloga! ;)
Saljem u private objasnjenje zastite lica... :)
 
@boky85

Ког ниво је твоје искуство, који су то курсеви на којима си стицао знања потребна за извођење квалитетне обуке из области заштите личности?
Разумем твоје разочарење количином знања које си могао добити у односу на цену приватних курсева и обука, али сам свестан како се иста област третира по службама тако да тврдити како само преко тог искуства може да се изведе квалитетна обука је благо нереална...
 
Nisam ja razocaran, bas toliko...ali, sve se to moze da srediti mnogo bolje, uvek, jel? :)
Nivo mog iskustva je toliko, da sam zahvaljujuci mom poslu, postao vec instruktor u oblasti obezbedjivanja licnosti a i iz nekih drugih delatnosti.
Ne bih bas da otkrivam gde i sta radim, ali imam sasvim dovoljno iskustva u svemu sto se tice bezbednosti.
Sto se tice sticanja zvanja, mogu to nazvati skupom multi kurseva koje sam zavrsio van i u okviru posla kojim se bavim, koje takodje ne bih otkrivao, je to nije tema ovog bloga! ;)
 
Нажалост, на овом форуму има и превише разноразних „експерата “ тако да ако желиш да те неко схвати озбиљније од ових што се препуцавају чија је вештина/спорт бољи и примењивији, мораћеш да даш мало више информација о томе где си стицао искуство и које си то курсеве похађао...
Тек онда може да се прича озбиљно без фантазирања или пак празног филозофирања...
 
Razumem te, ali osim kursa obezbedjivanja licnosti, koji sam zavrsio na poslu kojim se trenutno bavim u drzavnoj instituciji, ostale kurseve sam zavrsavao individualno kod nekih ljudi koji nisu poznati i/ili nemaju svoje klubove, vec se time bave u okviru svog posla, a svoja znanja i iskustva su sticala preko nekih samo njima poznatim klubovima, valjda...Nisam se o tome raspitivao, jer me nije zanimalo, jedino mi je bilo vazno, da taj koji me je obucavao, ima znanja. Mada sam ja vecinu stvari naucio iz Vojske i privatnog dela zivota...Nikad me nisu zanimala striktno klubska treniranja i takmicenja, vec samo direktni treninzi sa osobama koji su celi zivot u nekom tom sportu!
Ali, kao sto rekoh, ovde smo da pricamo na temu o tome, kako postati telohranitelj, za sto manje para, nego sto se inace nudi, nego o mojim vestinama...to se moze saznati drugim putem! ;)
 
Razumem te, ali osim kursa obezbedjivanja licnosti, koji sam zavrsio na poslu kojim se trenutno bavim u drzavnoj instituciji, ostale kurseve sam zavrsavao individualno kod nekih ljudi koji nisu poznati i/ili nemaju svoje klubove, vec se time bave u okviru svog posla, a svoja znanja i iskustva su sticala preko nekih samo njima poznatim klubovima, valjda...Nisam se o tome raspitivao, jer me nije zanimalo, jedino mi je bilo vazno, da taj koji me je obucavao, ima znanja. Mada sam ja vecinu stvari naucio iz Vojske i privatnog dela zivota...Nikad me nisu zanimala striktno klubska treniranja i takmicenja, vec samo direktni treninzi sa osobama koji su celi zivot u nekom tom sportu!
Ali, kao sto rekoh, ovde smo da pricamo na temu o tome, kako postati telohranitelj, za sto manje para, nego sto se inace nudi, nego o mojim vestinama...to se moze saznati drugim putem! ;)

Обзиром да не желиш да кажеш у којој то „државној институцији“ радиш не може се за озбиљно схватити ни „Курс обезбеђивања личности“ обзиром да различите службе имају различите курсеве исте намене а често су више информативни но што стварно припреме човека за реалан рад.
Што се пак тиче приватног сектора има људи који продају нека своја искуства више или мање надогрђена кроз разноразне семинаре и обуке других старијих колега...

Обуке које ти доносе неко употребљиво искуство по питању заштите личности јесу материјално захтевне и стога морјау бити и скупе...
А то што си ти био на пар семинара (курсева) где су ти продате класичне приче са још класичнијим техникама из света борења па сматраш да си обучен за посао личног обезбеђења је ипак одраз стварног искуства у послу којим се бавиш...

И да, ако већ радиш у „државној институцији“ разлог ниског нивоа курса којег си похађао вероватно лежи у чињеници да за разлику од приватног сектора ТИ ниси сам у систему обезбеђивања неке личности ... ;)

Закључак?
Да семинаре (обуке које си похађао) у приватном сектору јесте могуће организовати за мању цифру... Прости оз разлога што материјално нису захтевни...
Озбиљна обука (која доноси елементарно знање и вештину за вршење заштите личности) није могуће извести без озбиљне материјалне базе која опет тражи новчана улагање...
 
Нажалост, на овом форуму има и превише разноразних „експерата “ тако да ако желиш да те неко схвати озбиљније од ових што се препуцавају чија је вештина/спорт бољи и примењивији, мораћеш да даш мало више информација о томе где си стицао искуство и које си то курсеве похађао...
Тек онда може да се прича озбиљно без фантазирања или пак празног филозофирања...

Није у питању слобода говора већ мишљења, а оно је такво обзиром на информације које си ти пружио... :)

Na zalost ti i slicni tebi, formiraju svoja misljenja na osnovu prepucavanja ovde napisanih eksperata , LOL
A ti se pa mnogo razumes ko je kakav ekspert i u cemu.
Mora da si prosao neke specijalke u zivotu, mogao bi da nam izneses svoju ekspertizu sa dokazanim iskustvo, sve bi nas ovde veoma interesovalo, ok :?:
 

Back
Top