pitanje o Judaizmu

Dita:
Moze li neko postati religiozni Jevrej,iako nije rodjen kao Jevrej?
i,jos jedno:da li u Judaizmu postoji inicijacija,baptizam ili sta vec?
Svako ko zeli da se uda za Jevreja mora da predje u Judaizam, a inicijacija postoji i za decake i za devojke.Bar Micva i Bat Micva u 13. i 14. godini
 
a s ozbirom da je tako, znaci ipak, 'dodjosi' na neki nacin budu obelezeni, dal onda oni snose neke druge da kazem posledice, da li se, osim u tome, razlikuju od ostalih 'pravih' jevereja?
 
e , ne znam tacno. sve se svodi na kraju na obrednu stranu religije.a sto ti je takva frka? jel imas u planu neki religiozni transver?
Njima je mnogo vazniji zenski transver, jer one radjaju, a kod njih je matrilinearno racunanje srodstva...
 
Prema legendi bog se obratio Avramu posle smrti njegovog oca i rekao mu da se sa porodicom uputi iz Harana u Kanan. Tom prilikom bog je obecao Avramu da ce njegovo potomstvo biti "jedini izabrani narod". Za raspoznavanje odredjeno je obrezivanje muske dece, sedam dana nakon rodjenja. Avramov sin Isak imao je blizance Jakova i Esava.

Esav, snazan i dobar lovac, Jakov fizicki slab, vezan za kucne poslove.

Jednog dana stari i obnevideli otac zazele se divljaci i posla Esava u lov, za to vreme Jakov se preobukao u Esava, uz pomoc majke prevari oca. Kad se vratio iz lova Esav je bezuspesno pokusavao da promeni ocevu odluku. Jakov, plaseci se osvete, po nagovoru majke odlazi u Hanan, posle 21. godine odlucuje da se vrati. Na tom putu u toku jedne noci Jakov se snazno borio sa nepoznatim covekom, koji ga je, da bi se spasao, blagoslovio za Isakovog naslednika i rekao mu: "Od sada se neces zvati Jakov, nego Izrael, jer si se junacki borio i sa bogom i sa ljudima".... Jakov je imao 12 sinova, od Esava su nastali neboziji narodi jer je bio ozenjen nejevrejkom.
 
jel to podrazumeva i obrezivanje?
Moj drug je imao regularno Bar Micvu, ali se obrezao sa 19. Mislim da su mu roditelji sami dali izbor da izabere veru pa ga nisu obrezali kada je bio mali. On je mogao da ima Bar micvu, a da nije bio obrezan. Valjda ti niko nece traziti da skines gace. Ali on je Jevrejin po rodjenju(majka mu je Jevrejka), ne znam kako je kada radis gijurn, da li zahtevaju obrezivanje.
 

Back
Top