Класична генеалогија (порекло породица)

mladjo11

Zainteresovan član
Poruka
178
Iz naziva teme mozete zakljuciti da sam ja Reljanovic :)
Cesto slusam o tome da postoji neka veza između Kneza Lazara Hrebeljanovica i mene, mladog Reljanovica.
Zanima me vase misljenje, uzmimo u obzir da su tada sinovi za prezime uzimali ocevo ime. Lazar je imao dva sina i oni su se kasnije prezivali Lazarevic.
Da li je moguce da današnji Reljanovići, i Reljići kad sam već tu, imaju išta srodno sa Hrebeljanovićima?
Znamo da su Reljanović i Reljić, kao i Railić itd. srodna prezimena, koja vuku porijeklo još od germana, a ne slovena. Šta je sa Hrebeljanovićem koji je takođe mutacija Germanskog imena. Da li je to sve jedan rod?

Hvala :)
 
Relić, Relići (Crmnica) i kao: Reljić; u Budvi i Nikšiću od Knina (Dalmacija); Herceg-Novi, po nahočetu; Rilšić (Kotor), po nahočetu
Relja, ranije: Krilatica (od njih su Popadić), Babine, Zvjezd, Juričević, Potkovač i Boljanići (Pljevlja)
Reljan, Kotor
Reljić, i kao: Relić, vidi: Relić

http://www.montenegro.org.au/R.html
 
Још давно сам хтео да покренем тему која би се бавила пореклом породица, рођачким и крвним везама и свему што уз то иде. Пошто имамо тему која се бави генетиком и која је оријентисана на миграције већих група становништва у времену од више стотина или хиљада година уназад, мислим да би ова тема требала да буде њена одлича допуна!

Знам да интересовање постоји, постоји и доста материјала али је он доста раштркан. Идеја је да на једном месту систематизујемо што већи број података из ове области, што ће многима бити корисно и занимљиво.

Молио бих дискутанте да када је год то могуће користе материјале који имају референце на неки документ и да при томе наведу порекло документа. Знам да ће бити доста извора типа "рекла-казала", то је неминовност, али хајде да покушамо да се озбиљније позабавимо са овом темом!
 
Још давно сам хтео да покренем тему која би се бавила пореклом породица, рођачким и крвним везама и свему што уз то иде. Пошто имамо тему која се бави генетиком и која је оријентисана на миграције већих група становништва у времену од више стотина или хиљада година уназад, мислим да би ова тема требала да буде њена одлича допуна!

Знам да интересовање постоји, постоји и доста материјала али је он доста раштркан. Идеја је да на једном месту систематизујемо што већи број података из ове области, што ће многима бити корисно и занимљиво.

Молио бих дискутанте да када је год то могуће користе материјале који имају референце на неки документ и да при томе наведу порекло документа. Знам да ће бити доста извора типа "рекла-казала", то је неминовност, али хајде да покушамо да се озбиљније позабавимо са овом темом!

Odlična ideja, Kor.

Bilo bi interesantno uporediti genetske rezultate za pojedine porodice i vidjeti da li se poklapaju sa klasičnim geneologijama.

Gledaću da okačim spisak porodica sa naših prostora koje su se dosad testirale, kao i da dam izvore za klasičnu geneaologiju.

Danas ima mnogo izvora online što prije par godina nije bilo slučaj. Drugo i sistemi pretraživanja su lakši (elektronski) pa se podaci brzo pronalaze, sortiraju i izvode zaključci.
 
Odlična ideja, Kor.

Bilo bi interesantno uporediti genetske rezultate za pojedine porodice i vidjeti da li se poklapaju sa klasičnim geneologijama.

Gledaću da okačim spisak porodica sa naših prostora koje su se dosad testirale, kao i da dam izvore za klasičnu geneaologiju.

Danas ima mnogo izvora online što prije par godina nije bilo slučaj. Drugo i sistemi pretraživanja su lakši (elektronski) pa se podaci brzo pronalaze, sortiraju i izvode zaključci.

Читаш ми мисли ))))
Постоји много грађе о пореклу породица, имам и ја нешто тих књига а има доста тога и на Интернету. Када се све то сложи на једно место, много ће бити лакше некоме ко се озбиљно бави овом темом да што лакше сакупи податке.

интерес људи за ову тему сасвим сигурно да постоји.

А што се тиче генетике, она је ту да потврди или оповргне оно што говоре стари списи. Проблем са генетиком је тај да за сада можемо ићи на родбинску везу од 5 генерација (са тестом од 111 маркера). Ни то није лоше пошто је 5 генерација неких 100-150 година. Главни је проблем што су ови тестови још увек скупи за већину људи.

Они који би желели да сазнају нешто више о пореклу своје породице, нека пишу па ћемо да видимо можемо ли им бити од помоћи.

Твој списак је засигурно најбољи који постоји на овом нашем подручју. У то уопште не сумњам.
 
Hajde Kor druže, počni o nečemu!

Ја би'... само не знам о коме да почнемо? ))))))

за почетак, да наведем пример како се писмено састављају ови подаци. Нашао сам на Интернету и јако ми се допада систематичност са којом су прикупљани подаци:

Поријекло породице Марчетић из Хадроваца

Поријекло породице Марчетић нисам право могао докучити , јер постоји доста извора гдје једни друге искључују.

Једино сам дошао до једног податка у Земаљском музеју у Сарајеву осамдесетих година прошлог вијека.Наишао сам на запис путописца Ф. Јукића из 1842.године гдје описује пролазећи ове крајеве да је разговарао са калуђерима у манастиру у Липнику коме се незна поријекло уз њега је постојала и црква као и црква у Хадровцима.

Из те приче се сазнаје да је Јукић описао ове крајеве прије 1842.године.Између осталог се спомиње да је недалеко од Хадровачке цркве живјела велика породица Марчетић на мјесту Долина која је имала три брата од којих један није имао дјеце.

Пошто је породица била велика морала се раселити.

Један брат са породицом прелази ријеку и иде у Слатину (данашњи Јандрићи), други силази ниже у Хадровце од тог постају сви Марчетићи у Хадровцима (Медонићи, Русићи и Дудићи).

Потомак Медонића је Никола од кога су Лазар, Марко, Петар, и Стојан.

Од Рустана потомци су: Никола, Миле и Илија.

Мало дуже ћу се задржати о потомству Дудића-Дуде коме не знам име.

Дуда је имао сина Стевана од кога потјечу сви које ћу поменути у овом мом скромном казивању.

Као дијете имао сам навику да слушам приче старијих људи те сам увијек тамо носио главу да чујем приповиједање, а нисам заборавио понијети ноге јер ми могу затребати.Када би причали нешто што ја не би требао чути викну на мене, а ја ватру табанима па бјежи док је стражњица читава.

Тако сам од њих чуо да је Дуда имао сина Стевана који је имао сина Вајку. Послије смрти Вајкине мајке, која је рано умрла, Стеван доводи жену и она са собом доводи привотка Остојицу Мајкић. С том женом Стеван доби сина Симу. Тако су живјела три полубрата.

Вајко као најстарији брат жени се и стиче своју породицу.

Вајко са својом супругом стјече Ђоку и Стојана.



Стојан се жени из Слатине са Главашовком и добија Ану и Мићу.

Ана се удаје за Драгутина Дрљачу у Малу Руишку и роди сина Луку 1926.год.

Она умире млада. Лука са Милком из В.Руишке не имаде порода.

Мићо са Станом Сенић из Дубовика роди кћерку Јованку.

Мићо је млад умро , а жена му се преудаје.

Јованка се удаје за Душана Дрљачу из Мале Руишке. Родила је троје дјеце: Раду, Љубана и Сретана.

Мало ћемо се дуже задржати на Ђокиној породици.

Ђоко са Милицом Лучић добија два сина Јошана (Јована)-1898.год. и Лазу-1903. г.

Ђоко је са Петром Симиним 1914. год отишао у Први свјетски рат, гдје су обојица погинули 1915. год на Италијанској граници.

Послије тог су Јошан и Лазо живјели са дједом Вајком и маћехом.

Јошан (1898-1980) са Мартом Љубојевић из Липника роди кћерку

Даницу 1923. г.

Послије Мартине смрти Јошан жени Анђу Милиновић (1907-2002) из Липника.

Њихови потомци су: Жарко, Мирослав, Славко, Мирославка, нада, Вељко, Душанка, Милан, Ђоко и Слободанка.



Даница (1923-1989), са илијом Милуновић из Дугих Њива роди синове Милана и Славка.

Милан (1948.) са Драгињом ид Бјељине роди синове Раду и Драгана.

Славко (1950.) са Станом Љубоја из Копривне роди Дарка (1982.) и Дарију 1989.г.



Жарко (1929.) са Милком Будимир (1929. г) из Лушци Паланке неимаде порода:



Мирослав (1931-2005) са Савком Војновић из Будимлић Јапре роди синове :Славка, Дарка и Јовицу (1958-1966).

Славко (1955.г) са Снежаном (1969) Карановић роди кћерку Дарку 1997. и Стефану 1998.год.

Дарко (1957-1991) са Снежаном (1957) Гајић из Београда роди Кћерку Јовану(1984), Јовицу (1987), и Ђорђа(1989). Дарко 5.12.1991.године као официр ЈНА гине на Неметинцу код Осијека.

Јована се удаје за и добија кћерку



Славко (1933.год) са Смиљом Балорда (1933-1989) из Љешева код Сарајева роди два сина Зорана и Бранислава.

Зоран (1957) са Леополдином роди троје дјеце:Зорја, Тасио и

Бранислав (1960) са роди двоје дјеце:


Мирославка (1935) са Душаном Чамбер (1931) из Кркојеваца добија сина Жарка и кћерку Слађану.

Жарко (1956) са Нелом из Крушевца роди Мирелу и Андреа.

Мирела се удаје за

Слађана (1958) са Мирко Родић из Подлуга код Санског Моста добија два сина Александра и Владу.

Александар се жени


Нада (1938) са Момчом Остојић из Љешева код Сарајева роди кћерку Јадранку и Милијану.

Јадранка (1960) са Свемиром Попић из Високог роди Горану (1990).

Милијана (Микица) (1963) са Дадом Скопљак из Љешева роди Стефана (1995), и Јовану ( ).


Вељко (1940) са Љубицом Шкундрић (1937-2001) роди Милицу и Лазу.

Милица (1959) са Младеном (1960) Крагуљ из Приједора роди

Мају (1995) и Луку 1989.

Лазо (1960) са Тањом Марић (1966) из Приједора роди

Тајану (1992.) и Филипа (1996.)


Душанка (1942.) са Драгом Задрић ( 1940-2005) из Брезе роди два сина :

Владимира (1969) и Небојшу (1972)


Милан (1944) са Верицом Елезовић( ), из Вучитрна роди кћерку Радамилу и сина Радована.

Радмила (1967.) са Драганом Тасић роди кћерку Јовану (1990.)

Радован (1972.) са Данијелом Соколовић из Краљева роди сина Димитрију (2004.)


Ђоко (1946) са Милком Давидовић(1947) из Мајкић Јапре роди Кћерку Душанку синове Душка и Љубомира (1974-1995).

Душанка (1966) са Васом Томић из Бања Луке роди кћерку

Тамару (1990.) и сина Немању (1993.)

Душко (1970) са Стојанком Ћелевандић из Козице код Санског Моста роди кћерку Љиљану (1996.) и синове Љубишу (1997.) и Синишу (2001.)


Слободанка (1950) са Ђуром Палија (1942.) из Костајнице роди кћерку Александру и сина Станислава (1975.)

Александра(Сашка) (1971) са Слободаном Бјелић (1972-2003)из Бања Луке роди два сина Срђана (1997.) и Алексу (2003.)


Овим се завршава поглавље Јошанових наследника. Тако да иза Јошана остаје 11 (једанаестеро) дјеце, 22 унучади.


Лазо (1903-1994) са Милком Милуновић(1903-1976) роди сина Љубомира.

Љубомир (1935-2005) са Анђелком Мајсторовић (1936) из Накова роди сина Небојшу(1962) и Елизабету (1965.).

Љубомир и Анђелка 1963. год одлазе у Швајцарску гдје Љубо умире, а породица и сада тамо живи.

http://marcetichadrovci.blogger.ba/arhiva/2010/03/23/2460547

у оваквом случају је могуће без проблема оформити породично стабло.
 
Ne kapiram o cemu je tema bas nabolje... pricate o nekakvoj genetickoj genealogiji o kojoj iskreno nemam pojma. Da li je ovo tema na kojoj mozemo da pokusamo da saznamo odakle i kada su nam preci dosli tu gde jesu ? Ili sam ja nesto pobrkao i nesto drugo je u pitanju ?

Па то!!!!!
Овде сакупљамо баш те податке.

За генетику постоји посебна тема а овде ће се користити само за верификацију.
 
Па то!!!!!
Овде сакупљамо баш те податке.

За генетику постоји посебна тема а овде ће се користити само за верификацију.

Dobro:)... ali ne kapiram sta vama konkretno treba... mogu da vam dam veoma malo podataka... samo svoje prezime, naziv sela iz koga poticemo... tvrdnju jednog naseg rodjaka, koji je davno umro, da je video da je u nekoj mesnoj, zemljisnoj ili crkvenoj knjizi nase prezime tamo zapisano od 1860... cale mi je takodje rekao da je za nase prezime pronasao opis u knjizi Sime Matavulja - Bakonja Fra Brne... i to je to... mislim ne znam da li bi to vama ista vredelo i sta bi mogli sa tim da uradite...
 
Dobro:)... ali ne kapiram sta vama konkretno treba... mogu da vam dam veoma malo podataka... samo svoje prezime, naziv sela iz koga poticemo... tvrdnju jednog naseg rodjaka, koji je davno umro, da je video da je u nekoj mesnoj, zemljisnoj ili crkvenoj knjizi nase prezime tamo zapisano od 1860... cale mi je takodje rekao da je za nase prezime pronasao opis u knjizi Sime Matavulja - Bakonja Fra Brne... i to je to... mislim ne znam da li bi to vama ista vredelo i sta bi mogli sa tim da uradite...

Sa toliko podataka mozemo da napisemo Enciklopediju Britaniku. Jos samo da nadjemo macka pa da mu to svezemo za rep.

Salim se.

Uostalom, napisi, nista te ne kosta. Mozda ce neko moci da ti pomogne.
 
Postavljaću kokretna prezimena ljudi koji su se genetski testirali sa podacima o sopstvenom porijeklu koje su sami postavljali na javnim bazama. Prezimena su uzimana sa prostora tzv. srpskohrvatske govorne zone tj. bivša Jugoslavija bez Makedonije i Slovenije.

Za početatak evo prezimena koja su testirana kao I2a1b1 Dinaric haplogrupa. Uglavnom se radi o South haplotipovima , ali ima nekoliko i North. Postaviću i ostale haplogrupe.

AĆIMOVIĆ I2A UŽICE
AVDALOVIĆ I2A
BALŠIĆ I2A BIJELO POLJE ,PEĆARSKA
BAŠAGIĆ I2A BIH
BEČANOVIĆ I2A NIKŠIĆ
BOŽOVIĆ I2A IBARSKI KOLAŠIN
BUDISELIĆ I2A MRKOPAJ, HRVATSKA
BUŽINA I2A GORNJE JESENJE, HRVATSKA
ČEKO I2A BIH
ĆUSTIĆ I2A OSINJA BIH
CVITKOVIĆ I2A GRADIŠĆE AUSTRIJA
STOJIĆ I2A BEOGRAD
ĐORĐEVIĆ I2A LESKOVAC
ERLIĆ I2A HRVATSKA
FRANIĆ I2A VRGORAC
GLUŠČEVIĆ I2A METKOVIĆ, HRVATSKA
GRAČANIN I2A VOGOŠĆA
GRŽINIĆ I2A
ILIĆ I2A BRATUNAC
JAREB I2A PRVIĆ LUKA HRVATSKA
JASAK I2A GORICA BIH
JERKOVIĆ I2A BOSANSKA KRUPA
JOVANOVIĆ I2A KUNOVO
KARABAIĆ I2A KREMINIĆ, KRK
KARIĆ I2A NOVI SAD
KASUM I2A LOVREĆ HRVATSKA
KEPIĆ I2A TRAVNIK
KLANDER I2A DRAGANIĆ, HRVATSKA
KOČAN I2A PETNICA, BERANE
KOVAČEVIĆ I2A DONJI BOGIČEVCI HRVATSKA
KRALJEVIĆ I2A DUBOKO MOKRO BIH
KRIŽIĆ I2A HRVATSKA
VELJOVIĆ I2A SRBIJA SJENICA KUČI
KUKIĆ I2A LIKA
MARKOVIĆ I2A BILA, BIH
MAKSIMOVIĆ I2A BEOGRAD
MAKSIMOVIĆ /MOJSILOVIĆ I2A GOLA GLAVA, VALJEVO
MARJANOVIĆ I2A TROGIR
MILOŠEVIĆ I2A BEOGRAD
MEHIČIĆ I2A BIH
NAKIĆ I2A DERVENTA
NIKOLIĆ I2A SRBIJA
ODOBAŠIĆ I2A SLAVONSKI BROD
OMERBAŠIĆ I2A RAMA, BIH
PANTELIĆ I2A SRBIJA
PEJOVIĆ I2A VELENIĆI FOČA, BIH
PEKIĆ I2A SRBIJA
PETROVIĆ NJEGOŠ I2A CRNA GORA
PREVENDAR I2A HRVATSKA
POTKRAJAC I2A HRVATSKA
RADONIĆ I2A DUBROVNIK
RUKAVINA I2A HRVATSKA
ŠURKOVIĆ I2A BIH
SIBINIĆ I2A
SLIJEPČEVIĆ I2A BANIJA HRVATSKA
SMOJE I2A HRVATSKA
STANKOVIĆ I2A SRBIJA
TOMIĆ I2A JUGOSLAVIJA
VRANJEŠEVIĆ I2A BOTAJICA, BIH
VUČIĆ I2A MOSTAR,BIH
VUČKOVIĆ I2A
 
Poslednja izmena:
Prezimena koja su testirana kao E1b1

ANDIĆ E1B TURIĆ, HRVATSKA
BIĆANIĆ E1B LIKA
ČUMIĆ E1B UŽICE SRBIJA
KONČAREVIĆ E1B HRVATSKA
MAKANEC E1B HRVATSKA
MEŠTEROVIĆ E1B SRBIJA
MILISAVLJEVIĆ E1B KURŠUMLIJA
MULAOMEROVIĆ E1B SARAJEVO, BIH
PAVLOVIĆ E1B SRBIJA
PEŠIĆ E1B SRBIJA
PLEMIĆ E1B SRBIJA
RADINOVIĆ E1B VELIKA KRALJEVA, HRVATSKA
RADONČIĆ E1B GUSINJE
ŠKRAPIĆ E1B MAĐARSKA
SUBOTIĆ E1B ERVENIK DALMACIJA
 
Prezimena koja su testirana ka R1a1

BJELIĆ R1A NOVI SAD
CRNKOVIĆ R1A GORSKI KOTAR
KUSANOVIĆ R1A PRAZNICE BRAČ
HORVATOVIĆ R1A HRVATSKA
ILIĆ R1A SRBIJA
JERKOVIĆ R1A BOSNA I HERCEGOVINA
PAUNOVIĆ R1A SVRLJIG
LASLAVIĆ R1A HRVATSKA
MARIČIĆ R1A BRINJE
MARINKOVIĆ R1A SRBIJA
MARKOVIĆ R1A SRBIJA
PAUKOVIĆ R1A GRADIŠĆE AUSTRIJA
PETROVIĆ R1A CRNA GORA
RADOŠEVIĆ R1A LIČ HRVATSKA
ŠEPUTIĆ R1A GDINJ HRVATSKA
ŠKARICA R1A BIH
SOKOTA R1A ŽDRELAC, PAŠMAN
ZLOJUTRO R1A SRBIJA
 
Sa toliko podataka mozemo da napisemo Enciklopediju Britaniku. Jos samo da nadjemo macka pa da mu to svezemo za rep.

Salim se.

Uostalom, napisi, nista te ne kosta. Mozda ce neko moci da ti pomogne.


Hehe

Ma ne tražim da mi neko saopstava imena cukundeda i cukunbaba... hehe... nego me zanima čega sam to miks... ako neko može da mi kaze odakle su mi dolazili preci... bio bih zahvalan :)

Znaci sa ćaletove strane prezime je Tapić. On kaže da je čitajući Bakonja fra Brne naašao u rečniku izraza da tapić označava rag, sag, mali tepih. Selo iz koga su Tapići zove se Slanci... to je odma tamo uz Dunav, iza Lešća. Ćaletov stric je tvrdio da je video neki spis, rekao sam da ne znam već koji... koji datira negde iz druge polovine 19 sa našim prezimnom. Ti Tapići za sebe su govorili da nisu neki bugarashi nego starosedeoci... te bugarashe je u te krajeve posle drugog srpskog ustanka naseljavao knez Miloš Obrenović... oni su u recniku upotrebljavali izraze tipa gi... gu... ga. Znaci nismo oni :)... Takođe sam našao u porodicnom albumu neke slike... valjda su mi preci... ali imaju neku cudnu nosnju... da li sresmku, banacansku... hebem li ga... nemam pojma, uopste ne lici da je iz uže Srbije.

To je to sa ćaletove strane što sam mogao da iskopam.

Sa kevine imam još manje podataka. Oni su iz dragačevskog okruga,. iza Jelice... 12 km od Guče. Prezivaju se Pajić... to verovatno ništa ne znači. Verovatno svi vode poreklo od nekog Paje, kako to već ide.

Ono što mi je čudno... je da oni pričaju ekavicom... ali im se ponekad javi jekavica (ako to uopste postoji) ili ijekavica u govoru... tipa vrjeme ili vrijeme, nisam siguran, i imaju baš neke autohtone izraze koje ja registrujem... tipa - tamo je tuna... onda izraz - bjež od tale... jakna ili ćebe se naziva dzoka... konopac je kanabe itd. :)

Eto... to je to... to je taj neki bućkuriš... ako neko ima bilo kakvu informaciju o ova dva ogranka moje dinastije :lol:... bio bih veoma zahvalan.
 
Poslednja izmena:
To je otprilike sve što sam uspio sakupiti sa javnih baza, ako neko ima još neko prezime koje nije navedeno neka napiše. Ovdje je sad dato nekih tridesetak prezimena više nego na spisku koji sam kačio na temi gen. geneaologija.

Posebno su mi interesantna ova prezimena koja imaju N haplogrupu tj. prezimena
Šućur (nije navedeno odakle je) i Jokić iz Sivca u Vojvodini.

N haplogrupa je inače tipična haplogrupa ugrofinskih naroda. Kod Finaca je ima oko 70%. Kod Rusa i baltičkih naroda se kreće od 25-35%. Čudno da nije značajnije zastupljena kod Mađara iako su oni ugrofinski narod (bar jezički)

Dakle za početak dobro bi bilo ako neko zna šta o prezimenu Šućur da napiše. Mislim da je prezime karkterističnije od srodnog Jokića pa će biti lakše za analizu.
 
Znaci sa ćaletove strane prezime je Tapić. On kaže da je čitajući Bakonja fra Brne naašao u rečniku izraza da tapić označava rag, sag, mali tepih. Selo iz koga su Tapići zove se Slanci... to je odma tamo uz Dunav, iza Lešća. Ćaletov stric je tvrdio da je video neki spis, rekao sam da ne znam već koji... koji datira negde iz druge polovine 19 sa našim prezimnom. Ti Tapići za sebe su govorili da nisu neki bugarashi nego starosedeoci... te bugarashe je u te krajeve posle drugog srpskog ustanka naseljavao knez Miloš Obrenović... oni su u recniku upotrebljavali izraze tipa gi... gu... ga. Znaci nismo oni :)... Takođe sam našao u porodicnom albumu neke slike... valjda su mi preci... ali imaju neku cudnu nosnju... da li sresmku, banacansku... hebem li ga... nemam pojma, uopste ne lici da je iz uže Srbije.

To je to sa ćaletove strane što sam mogao da iskopam.

U pravu si da niste bugaraši.

U Naseljima srpskih zemalja Jovana Cvijića u djelu Riste Nikolića "Okolina Beograda"obrađeni su i Slanci. Knjiga je pisana negdje oko 1920.

U Slancima pominju sedam starosjedilačkih porodica za čije se porijeklo ni tada ništa pouzdano nije znalo, a među njima i Tapiće koji slave Đurđic i koji su se ranije prezivali Mišić. Pored Tapića kao starosjedioci pomenuti su još: Riboški, Jazavčevići, Pavlovići,Jeftići, Sarići, Davidovići i Kuzmanovići.

Izgleda da je u Slancima bilo ranije neko mađarsko naselje.
 

Back
Top