Filozofija kao pogonsko gorivo dushe

msch81

Zainteresovan član
Poruka
310
...i koja je svrha goriva? pa da ga sagorimo dobijajuci potisak koji pokrece vozilo. A zasto - pa da bi smo stigli donekle * do zeljenog mesta* . A sta je gorivo? Nafta , benzin i ugalj su skupine ostataka biljaka i zivotinja *dinosaurusa* koji su davno ziveli. Tako u prenosivom znacenju filozofija je skupina istorijskih misli coveka.
Pruzimo ljudima jos malo goriva ovde...samo napred...

Pa se javi kad stignes tamo...

srecan put
 
Evo jedne pouke koja se meni pokazala veoma korisna:Svedoci smo izobilja literature koja se stampa odnosno pravi okean knjiga u kojem se moze udaviti ali nikad za zivota procitati.Pa koji bi onda bio kriterijum sta da citamo a sta ne?Dakle:KNJIGU KOJU NE VREDI PROCITATI DVAPUT,NE VREDI NI JEDANPUT!
 
E pa Hektore vidim da si na pravom putu filozofije! Lepo je to i puna je dusa coveku onda. Ali ne brini, to more i treba biti tu! A sta tek reci za pesak. Mozda nista, a opet dusa iste da nesto prica. Dobro onda par reci o pesku. Nekada je bio stena a sada je pesak pusti. Bice opet stena samo mu daj vremena :D :D :D
 
Mislim da ste obojica u zabludi....

Vi filozofiju svodite na kreativnost duše, stvarnost na crno ili belo, knjigu na vrednu ili ne vrednu...Isključivost je toliko prisutna u vašim stavovima . A kad to primetite onda postajete relativisti...A postoji i nešto izmedju isključivosti i relativiste....

A opet , ne slušajte jednog patka, jer isključivost se ne leči , naročito ne u zrelom dobu. A pošto mi nije cilj da se neko sputa, samo nastavite i ne obazirite se....
 
Tuzni_patak:
Mislim da ste obojica u zabludi....

Vi filozofiju svodite na kreativnost duše, stvarnost na crno ili belo, knjigu na vrednu ili ne vrednu...Isključivost je toliko prisutna u vašim stavovima . A kad to primetite onda postajete relativisti...A postoji i nešto izmedju isključivosti i relativiste....

A opet , ne slušajte jednog patka, jer isključivost se ne leči , naročito ne u zrelom dobu. A pošto mi nije cilj da se neko sputa, samo nastavite i ne obazirite se....

Hah, dobar je retor ovaj Patak. Mada ne bih rekao da se gore radilo o narocitoj iskljucivosti, kao sto ne bih rekao da je narocita iskljucivost danasnja kob, vec pre potreba, podrzavam tvoju opasku.
 
Meni ovo izgleda kao preterivanje.
Da ste rekli da je duša gorivo za filozofiju pa hajde.
Ovako iz želje za pesničkom "dubokomislenošću" i "višesmislenošću" stvaramo analogiju koja nije dobra.

Filozofija može da bude samo alat , nikako gorivo...
Ako je gorivo , jadan je efekat, osim u zabludnom smislu....

Ne volim analogije po svaku cenu...
Kao ni sastavljanje i sažimanje mudrosti u efektne (ali i dvosmislene i podložne demagogiji) izreke i rečenice.

Primer vam je relativizam iz fizike šta je učinio kad se translirao u društvene odnose , sa kojima nema nikakvih dodirnih tačaka.
Poslužio je za demagoško opravdavanje zlih pojava i fenomena kao što su neaktivnost, lenjost, zloupotreba, demagogija, politikantstvo.....

P.S. Neke knjige služe da nas potsete na našu i tudju glupost i uzaludno gubljenje vremena...
Knjiga se i sastoji iz delova.Svaki deo tumačimo onako kako smo zreli ili koliko nas tišti....
A ako će te knjigu socijalne mudrosti , onda vam je to biblija, baš ako niste vernik....A i ako jeste....

Ali bez "život u knjigama bez života u praksi".Tako i filozofija o svetu bez života u svetu čini filozofiju samo jednom knjigom.....fabrikom kako hoćete...(efekat i vežba decentracije može se obavljati i bez izdvajanja i ponižavanja "vrednosti" ljudi i ljudskih odnosa.)
 
Dobre ideje same pronadju svoj put...
(uz odgovarajucu reklamnu kampanju).

Elem, svaka posvecenost radu, a pogotovu timskom je najbolje pogonsko gorivo. Bez puno mrsomuda koji prave usko grlo proizvodnje praveci se pametni.

U tom radu, najuspesnije je koristiti METODU UZALUDNIH POKUSAJA i nema tog posla koji se ne moze zavrsiti! :lol:
 
Sizif = Fizis ako ti je do uzaludne zabave reci vec. Svaki covek ima u sebi nesto vredno i to treba i da bude dostupno drugima na dohvat. Ja cu probati da se na neki nacin pridrzavam teme i da budem neka vrsta lepka izmedju onih koji su dosegli svoje krajne stavove i izgradili svoje licnosti i onih koji se jos traze, bez obzira na moje sposobnosti. Zamislite sebe kao vezu izmedju ljudi , krajnosti i metafizickih pojmova. Opet si neki prastari satrunuli dinosaurus koji se izmesao sa ostalim tvoreci benzin za coveka...Shiklja nafta...Pa i sami automobili su rekreacije tih dinosaura...Cudovista od metala...

DINOBOTI -- TRANSFORMISITE SE! :D
 
msch81:
...

DINOBOTI -- TRANSFORMISITE SE! :D

Od bezglave transformacije koju nesvesno namećeš , stvarno mnogo više štete nego koristi....
To takozvano traženje i PIG metoda (pokušaja i greške) je samo površno (doduše dajem pozitivnu ocenu zbog aktivnosti) delovanje.

Tema je bila filozofija je gorivo za dušu.
Nešto što pokreće dušu , to je trebao da bude smisao rečenice?
Niste razumeli da kad sticanje "znanja" filozofijom postane "gorivo" za dušu onda duša postaje replika filozofskih pseudoličnosti i to delova raznih filozofa.(analogija sa doktorima koji preživljavaju bolesti dok uče o njima)
Zato duša treba da bude gorivo, pokretač filozofije, jer duša koja može da prihvata i koja samo opravdava (višestruku ličnost)razlikuje filozofa i demagoškog licemernog filozofa.

Čovek može da se izdigne iznad oklopa svog izrastanja i oklopa tek nešto oko 10%.
Više i dublje može da se izdigne jedino kad je u dodiru i kada ga pogadja (direktno ili indirektno) teška bolest.
...Strah od gubitka i vezano pitanje zašto?.....

Strah je u vezi sa tim.Strah je nešto što se pamti i ne zaboravlja, i zauvek oblikuje ponašanje kroz stereotipe i fobije...
Mediji su fatalno oblikovani i selektovani u Slobino vreme. I taj strah ostaje zapisan i deluje. Tako to ostaje kao trag i ne može se promeniti društveni stav i stalež sve dok postoji strah u onima koji su tu ....
Strah je najveće ograničenje za filozofe i za misao i posmatranje....


Filozof ima najbolje okolnosti ako je rastao kao neko
-ko nije sputavan zabranama jer tako ima nesputan pristup (i istraživački) okolini i stvarima.
-svako ovo smeš i ovo ne smeš iako je dobronamerno stvara skoro neprimetnu naviku prihvatanja oklopa društvene pećine sagledavanja.
-karakter se takodje osim genotipom (koji je jako bitan i to filozofi zovu potreba i imanje mere) stvara i vaspitanjem (loši primeri su inatlija, kompleksi, preterani socio-hijararhijski sindrom)
-razvijanje kombinatorike i inteligencije
-naučena doslednost (na primeru roditelja, ili bliskog porodičnog člana) etika i splet društvenih nesputavajućih okolnosti u kasnijem razvoju...
-MOTIV ZA DUBOKU SUŠTINU SEBE (prvo) i SVETA inače je više ili manje dogmata....
-----------------------------------------------

I za kraj pitanje: Da li filozof isto sagledava stvari ako je Švedjanin (500 godina bez rata) i ako je Srbin (max 40 prosek 20)? I ko je bliži iskrenijem sagledavanju?
 
Popij pilulicu za smirenjce pa prilezi na pisanje posta...tako ti ja to radim. Nikad pre nisam im`o priliku da se ovako izrazavam u ovoj formi pa mi nesto sad prirasla za srce! Svaki put kad pomislim nesto pametno , a ono pa to je vec izmisljeno i receno. Pa zasto ne bi ziveo zivot kao celina sastavljena od delova filozofije raznih ljudi. Ko nije takav nije ni covek. Mislim da drukcije ni ne moze. Nije da me to ne muci , vrlo me muci ali dok ne budem na pravio svoj sistem sluzicu se delicima tudjih sistema, kao prosjak. Mislim takodje da ovde na ovom forumu nista nije preterano , a ni pogresno, vec je svakom data prilika da prihvati tudje ideje da ih preoblicuje u svoje namene...Mnogo stvari mene interesuje , mnogo vise nego sto sa jednom glavom i dve ruke mogu da ispoljim u ovom svetu. Mnogo pitanja imam a opet se zapletem ko pile u kucine kada hocu da ih postavim.Nabacujem mozda i suvise ovde ali to je samo da bi gurao unapred, prosao kroz zamke uma sve do uzvisenja , brega sa kojeg vidim malo vise no onaj pod njime. A kad se zadovoljim mestom na kome sam mozda nesto i pametno ostavim u amanet. Sve mi je teze i teze. Mozda se oporavim pa dodjem ponovo.
cao
 
I za kraj pitanje: Da li filozof isto sagledava stvari ako je Švedjanin (500 godina bez rata) i ako je Srbin (max 40 prosek 20)? I ko je bliži iskrenijem sagledavanju?[/quote]


Odgovor :


Ne


Drugo pitanje - Da li su sustinski problemi u ovim zemljama razliciti?

Ne


filozofija...
 
Empedokle:
Dragi T.Patak,
ako zelis da nesto vise saznas o uticaju podnevlja na jedan um, mogu samo da ti preporucim jednu malu, jeftino se moze kupiti, knjizicu od Nicea-Ecce homo.
Pontije Pilat verovatno nije bio svestan Istine : EVO COVEKA !!!
A pitao je : Sta je istina ? - Ne ocekujuci odgovor ! A Istina je stajala pred njim.I zaista,na pitanje : Sta je istina,nema odgovora...Pravo pitanje je : Ko je Istina ?
 

Back
Top