Meteorologija

Ima veze. To nije vodena para vec oblak sitnih kapljica vode koje se ne vide golim okom. Izlaskom vazduha iz usta, on se siri i hladi te se na sitnim jezgrima kondenzacije (razne cestice) obrazuju kapljice vode, i to se manifestuje kao mali oblak. Inace, ovo je u vezi sa mikrofizikom oblaka.
 
Pa sustina je u tome da se vazduh uzdize (zbog toga sto je laksi od okolnog te zbog sile potiska isplivava u odnosu na okolni), a time se siri (jer dolazi pod nizi pritisak) pa time i hladi (jer mora vrsiti rad da bi se sirio na racun okoline, a za taj rad trosi ono sto ima, a to je unutrasnja toplota), a to dovodi pri nekoj temperaturi (koja zavisi od vlaznosti, to je temperatura tacke rose) do obrazovanja sitnih kapljica vode na jezgrima kondenzacije i stvaranja oblaka. Ovo je proces nastajanja konvektivnih oblaka (uprosceno) koji su vrlo snazni i verikalno razvijeni, a desava se zbog slobodne konvekcije (konvekcija=vertikalno kretanje fluida). Postoji jos mnogo nacina formiranja oblaka: zbog forsirane konvekcije (dolazi do konvergencije vazduha pri tlu, te ga to tera da se uzdize, ali i kada vazduh naidje na orografsku prepreku (planine) te mora da se uzdize), zbog radijacije, smaknute konvekcije... Pored oblacnih kapljica, u oblaku mogu postojati oblacni ledeni kristali, zatim razni padavinski elementi (kisne kapi, krupa, grad, snezne pahuljice)...
 
Oni se javljaju iz najintezivnijeg oblaka Zemljine atmosfere, a to je kao i moj nick - Cumulonimbus skraceno Cb. Ovaj oblak se javlja i kod nas, skoro svuda na planeti se moze formirati ako su ispunjeni neki uslovi, pre svega u toplom delu godine. Izaziva jake pljuskove kise, grad, jake olujne vetrove, pa i tornado. Tornado se javlja u 3/4 slucajeva u SAD, ali se moze formirati i u drugim krajevima (npr. u Evropi). Npr. na Jadranu se moze razviti cesta pojava tzv. pijavica, dok na kopnu su cesca nesupercelijska tornada tzv. trombe.
Zasto se javlja najvise u SAD? To se desava u Velikoj ravnici, samo u jednom njenom delu (Kanzas, Oklahoma). Zasto?! Ova ravnica se proteze od severa Kanade do Meksickog zaliva, te nema prepreka (planina) u sukobljavanju vrlo hladnog vazduha sa severa, i toplog i vlaznog vazduha sa juga te se razvijaju izuzetno mocni Cb-ovi, koji imaju toliko energije da stvore tornado.
Verovatno bi cestina razvoja tornada u Evropi bila veca da nema blokirajuceg efekta orografije (Alpi, Pirineji, Karpati, Dinaridi). Mada je bilo slucajeva razvoja trombe u Srbiji npr. 80-tih godina.
Sto se tice Evrope, vise bi voleo da je cesca njihova pojava ovde, da bih mogao licno da ih jurim, a ne da idem u SAD.
 
Imam ja glupo pitanje! :) Je li istina ili samo prica da je vecernje crvenilo na nebu (onako, bas crveno) znak da ce sutradan biti nevreme, kisa? Ima li to nekakvog temelja u meteorologiji? Zanima me.
 
dodao bih ja za tornado da se nesto slicno javlja i u vojvodini, naravno, u mnogo manjem obimu, a zovu ga tromba :))
nego mene zanima nesto sto ne znam kako se zove na srpskom. U pitanju su microbursts, a ima veze sa vazduhoplovstvom....
 
Nesto nisam dodao, a vrlo je vazno za Cumulonimbus-e, a to je da jedino se u njima razvijaju elektricna praznjena, dakle munje. Po tome se odmah moze znati (intuitivno) da je iznad Cb. Naravno nece svaki Cb dati grmljavine.
 
Sto se tice prvog pitanja, u vezi sa crvenilom neba, to nema nikakve veze sa najavom nevremena ili kise. Ja znam da u narodu vlada misljenje (sujeverje) da ako je nebo crveno bice vetra, ali to nauka demantuje, i nema nikakve veze sa tim (barem za sada). Crvenilo neba je u vezi sa rasejanjem suncevih zrakova u atmosferi.
 
Da, za trombu sam prosli put odgovorio, to su tzv. nesupercelijska tornada, tj. jaki vertikalni vrtlozni sistemi iz oluja koje nisu supercelijske.
To sto te zanima su slapovi vazduha na engleskom downburst i vezani su opet za Cumulonimbus-e. To je oblast jakih vetrova koji su izazvani silaznom strujom sa horizontalnim precnikom manjim od 1km pa do 10km. Dele se na mikroslapove i makroslapove. Prvi su sa precnikom manjim od 4km, a traju od 2 do 5 min, a drugi precnika veceg od 4km, a traju od 5-30min. Mikroslapovi se dele na vlazne i suve, po tome sa kojom kolicinom padavina su povezani i kojom radarskom refleksivnoscu. Inace, oni su jako opasni za avione, uopste kroz Cumulonimbus-e ne smeju prolaziti avioni jer mogu lose proci; samo mogu prolaziti specijalno ojacani avioni koji se koriste u istrazivacke svrhe.
 
Dakle, termin microburst odgovara na nasem jeziku mikroslapu. Slapovi imaju karakteristiku da pri tlu vazduh divergira i da se prevrce i pravi vrtloznu cev u vidu prstena, cime izaziva smanjenje vidljivosti zbog podizanja prasine.
 
Postoje dve rotacije: u smeru suprotnom od kazaljke na satu (direktna rotacija, ciklonalna) i u smeru kazaljke na satu (retrogradna rotacija, anticiklonalna). Tornada rotiraju skoro uvek ciklonalno, tj. u smeru suprotnom od kazaljke na satu, mada moze se ponekad desiti anomalna, anticiklonalna rotacija. Tip rotacije zavisi od rasporeda i ravnoteze sila koje deluju na sistem. Posto je u centru tornada jako nizak pritisak, rotacija je ciklonalna (kao i kod ciklona mada su oni mnogo veci sistemi).
 
Evo nekoliko pitanja. Nadam se da vam nece dosaditi.
1.Zasto u vedrim mirnim nocima temperatura pri tlu opada mnogo brze kada je vazduh suv nego kada je vlazan i pre formiranja rose?
2.Zasto se temp. inverzija javlja nocu neposredno iznad vrhova oblaka?
3.Sta je Berzeronov proces?
4.Kako se menja vlazna staticka energija zbog kondenzacije?
Mislim da je bilo dovoljno. Hvala unapred.
 

Back
Top