monizam i dualizam
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 29

Tema: monizam i dualizam

Obećava
    Učlanjen
    28.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano monizam i dualizam

Objasnite mi svojim recima najjednostavnije sto mozete ova dva pojma.

Početnik
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

U filozofiji ne znam sta je.
    Mojim recima, po sopstvenoj pretpostavci, monizam je neka vrsta jedinstva, kakvog ne znam, a dualizam shodno tome dvojstvo.
    A sada cu da otvorim lepo Vujakliju. Sramota me je.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    15.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

u kom smislu brate!

vezano za materiju boga energiju ili sta vec

Primećen član Misanthropos (avatar)
    Učlanjen
    20.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio CIKLON B
    u kom smislu brate!

vezano za materiju boga energiju ili sta vec
    Uvek mi je drago kad vidim kombinaciju pismenosti i lepog izraza sa gradom iz kog si ti. Izvinjavam se svima sto danas to odusevljenje ne mogu da sakrijem.

Aktivan član Garota De Brasil (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

da...ovaj ironichni momenat u vezi sa gradom iz kog je neko i sa pismenoshcu je jako bitan i posebno je trn u oku onima koji imaju komplekse shto ne zive u istom...

Učlanjen
    20.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Kelis
    da...ovaj ironichni momenat u vezi sa gradom iz kog je neko i sa pismenoshcu je jako bitan i posebno je trn u oku onima koji imaju komplekse shto ne zive u istom...
    Prosta duso, ko li je tebe postavio za moderatora?

Nije to kompleks, idiote, nego gnev iz nepravde sto je tvoj grad izgradjen krvlju, mukom i kradjom onih koji zive u drugim gradovima po ovoj napacenoj Srbiji u kojoj jedino gradjanin bgd-a zivi.

A da ja ucinim to da odem i zivim u tako podignutom gradu-tiraninu - ne mogu, jer je otici u takav grad greh i sramota za svakog coveka koji barem malo zivi u duhu.

Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

to to... istina boli...jasno je meni...
    e pa kada ti povredim sujetu a ti udri pa me vredjaj kao da smo u prvom razredu osnovne shkole, jer si na tom mentalnom nivou i ostao...
    a tebi ako se ne svidja kako radim svoj posao ovde...trk pa na Nishki forum...tamo je plava krv

Učlanjen
    20.05.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Kelis
    to to... istina boli...jasno je meni...
    Sta je time receno? Verovatno ovo: "Ej, da, bgd vam je sve uzeo, pa sta onda? Sve je cool, extra, gotiva!"

Sa kim ja razgovaram...

Učlanjen
    30.07.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

To shto pominjesh je klasichan zargonski govor grada Beograda... i shta sada? Shta si to pokushao da mi kazesh?
    Ako si kivan shto ti je Beograd neshto uzeo... nemoj svoju mrznju prebacivati na sve ljude koji ovde zive...
    Ma i sa kim ja pokushavam da pricham...
    Hodajuci kompleks...
    I give up!

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Podrazumevano

Beograd nije samo državna, već i kulturna prestonica. Nažalost, kao i u svakom drugom gradu, ni u Beogradu nisu svi lepi i pametni. A ni u Nišu.

Aktivan član STAJIC (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Zato nam je potrebno novo uredjenje gde ce "pravda nastavati"!

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Podrazumevano

Citat Original postavio STAJIC
    Zato nam je potrebno novo uredjenje gde ce "pravda nastavati"!
    Plašim se takvog uređenja. Ko će imati pravo da odluči šta je pravda i šta je zapravo pravedno?

Učlanjen
    07.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Nista lakse Milovanovicu, samo se drzi zlatnog pravila:"Cini drugima ono sto zelis da drugi cine tebi!"

Jednostavna logika u cijoj osnovi lezi ljubav. To je zakon kojeg se drze mnogi koji se vec sad pripremaju za nastupajuce novo uredjenje.

:wink:

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Podrazumevano

Nista lakse Milovanovicu, samo se drzi zlatnog pravila:"Cini drugima ono sto zelis da drugi cine tebi!"
    I ja tu maksimu prihvatam (doduše u malo izmenjenom obliku, "ne čini drugima ono što ne želiš da neko učini tebi", jer mi se čini da je ipak kompletnija lista stvari koje čovek ne voli iskusiti na sopstvenoj koži od onih koje mu prijaju.) No svejedno, to je u osnovi ista stvar.

Problem nastaje kada se mora upotrebiti treće lice da "pravedno" reši probleme nastale između dve zavađene strane. Uzmimo na primer sudstvo: šta uraditi čoveku koji je nešto ukrao nekome, a da budemo sigurni da je odluka pravedna? Pretpostavimo da će lopov biti kažnjen, i da je to pravedno, ali dobro znamo da će u raznim socijalnim okruženjima kazna biti sasvim drugačija, negde će mu za to odseći ruku, negde će odležati par meseci, negde će dobiti opomenu... ko je taj ko može biti dovoljno nepristrasan i "pravedan" da možemo bez pogovora verovati njegovoj odluci?

Zato ja ne verujem u pravdu - barem ne onu univerzalnu, koja će uvek i svugde da važi.

Zainteresovan član Tegularijus (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Baš zbog toga filozofi ne vole mnogo pravnu nauku. Kakvi su to zakoni koji važe samo sa jedne strane planine, dok sa druge važe drugi?(To je rekao neki filozof.) I ja se s tim slažem, ne postoji univerzalni princip...
    Ali zar nije ideja demokratije da su zakoni vredni jer ih mi donosimo? Nema tu odluke trećeg lica... Sudija bi trebao samo da sprovodi zakon, a ne da nešto odlučuje, zar ne? Bar u principu... (Znam da realno nije tako zbog mnogih razloga.)

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: monizam i dualizam

monizam je kad je unisex frizer, a dualizam kad ima mushki i zhenski

Poznat krvolok (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano

Odgovor na svu ovu SVAĐU ( što je daleko od POLEMIKE ! ), potražite u Kantovom KATEGORIČKOM IMPERATIVU, a kome je baš do teme, odgovor je simplificirano dat, kod " voćke " Jagodice, skrivene psedonimom : ? !!!

Učlanjen
    07.11.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Sizif
    I ja tu maksimu prihvatam (doduše u malo izmenjenom obliku, "ne čini drugima ono što ne želiš da neko učini tebi", jer mi se čini da je ipak kompletnija lista stvari koje čovek ne voli iskusiti na sopstvenoj koži od onih koje mu prijaju.) No svejedno, to je u osnovi ista stvar.

Problem nastaje kada se mora upotrebiti treće lice da "pravedno" reši probleme nastale između dve zavađene strane. Uzmimo na primer sudstvo: šta uraditi čoveku koji je nešto ukrao nekome, a da budemo sigurni da je odluka pravedna? Pretpostavimo da će lopov biti kažnjen, i da je to pravedno, ali dobro znamo da će u raznim socijalnim okruženjima kazna biti sasvim drugačija, negde će mu za to odseći ruku, negde će odležati par meseci, negde će dobiti opomenu... ko je taj ko može biti dovoljno nepristrasan i "pravedan" da možemo bez pogovora verovati njegovoj odluci?

Zato ja ne verujem u pravdu - barem ne onu univerzalnu, koja će uvek i svugde da važi.

Postojanje ustanova poput sudstva, policije i kompletnog zakonodavstva jeste najveci dokaz da u ovom sistemu, koji je delo ljudskog uma, ne postoji pravda. To je jos jedan od mnogih dokaza da covek nije u stanju da donosi ispravne odluke koje ce biti za dobrobit covecanstva. Covek nad covekom vlada da ga nesrecnim ucini-zapazio je najmudriji covek, kralj Solomon. Do danasnjeg dana se potvrdjuje ova izjava.

Istorija pokazuje da su mnogi drzavnici ulagali iskrene napore da vladaju za dobrobit svojih podanika, na zalost svi njihovi napori su u vecini slucajeva bili bezuspesni. I, zamislimo da je bilo takvih vladara koji su uspeli da zadovolje potrebe svojih podanika pravednom vladavinom, ipak su oni na kraju morali da zavrse svoj zivot. Da ne govorimo o problemima kao sto su bolesti, starost, smrt, mrznja, kriminal, raspad porodica...

Druze, kako ti vidis buducnost i kakva bi pravda trebala da postoji u njoj? Verovatno imas na umu ko bi od ljudi mogao da obezbedi pravdu koja ce zadovoljavati potrebe svih ljudi na zemlji.

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Pravda je subjektivan osećaj (vrednovanja zasluga i kažnjavanja nepridržavanja društvenih stereotipa u vidu zakona ili javnog mnjenja).

Kako onda očekujete da se svima ugodi i da postoji apsolut pravde...

Po ovome znači ili smanjiti rasejanje ljudskih subjektivnih osećaja ili individualizovati pravo....
    -individualizacija prava bi bilo stavljanje važnosti ugovora iznad važenja zakona
    -zatim po prioritetu ide izvršenje zakonskih obligacija

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: monizam i dualizam

krvoloche sta se deresh. ko je strucnjak za k.i.
    dobro zvuchi

Zainteresovan član
    Učlanjen
    22.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Po ovome znači ili smanjiti rasejanje ljudskih subjektivnih osećaja ili individualizovati pravo....
    -individualizacija prava bi bilo stavljanje važnosti ugovora iznad važenja zakona

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)[/quote]

Da li sam ja ;doista glupi bezveznjaković,od 43 leta,sa završenim filosofskim fakultetom(2 grupe),
    ili je zaista,ovaj mali Tužni,zaista pretužni,
    kojeg moj ograničeni mentalni sklop,nikako da shvati.

Obećava
    Učlanjen
    25.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Tuzni_patak
    Pravda je subjektivan osećaj (vrednovanja zasluga i kažnjavanja nepridržavanja društvenih stereotipa u vidu zakona ili javnog mnjenja).

Kako onda očekujete da se svima ugodi i da postoji apsolut pravde...

Pravo i zakon dosta uredjuju osećaj slobode, i individualizacijom prava sigurno dobijamo veći osećaj slobode (jer su moguće veće varijacije i ostvarenja ličnih želja , a to je sloboda)
    8)

Da li ti, zaista, tako dozivljavas pravdu?

8)

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio zt
    Da li sam ja ;doista glupi bezveznjaković,od 43 leta,sa završenim filosofskim fakultetom(2 grupe),
    ili je zaista,ovaj mali Tužni,zaista pretužni,
    kojeg moj ograničeni mentalni sklop,nikako da shvati.
    zasto mislis da to iskljucuje jedno drugo? nemoj biti strog prema sebi toliko

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

djes jehova..shto menjas nickove

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano

Citat Original postavio Neutralni
    Da li ti, zaista, tako dozivljavas pravdu?

8)
    Šta treba da znači ovo pitanje?
    Pa ja kad bi sudio po svom stavu, sve bi bilo sretno, moguće i stalno promenjljivo i apsolutna pravda , kako se trudiš tako ti se vraća.
    Kad bih sudio po svom detinjstvu onda nikako ne bi "dozvolio" postojanje nesrećnih i mučenih ili potisnutih dečijih ličnosti.
    Meni je mnogo žao ponekad, što važi da deca ispaštaju grehe roditelja, a onda sam izuzetno ponosan na svoje roditelje.
    Zato molim one koji su psihoanalitičari da otkrivaju mehanizme razmišljanja (samim tim i ograničenja istog) , a ne promućkaj i prospi banalizovanje (ne kažem da je tvoj post takvo banalizovanje da se odmah ogradim).

Slične teme

1. Tzv. 'Sovjetski dualizam'.
    Autor Beli_Svetac u forumu Filozofija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.01.2009., 12:01
  2. Dr Džekil i Mr Hajd ili dualizam ljudske prirode
    Autor Borac za prava zivotinja u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 06.03.2008., 00:53

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor