DINAR

Мало ћу да скренем са теме. ЈА имам папирну новчаницу од 500 динара. Пише на њој следеће:
СРПСКА НАРОДНА БАНКА
Плаћа доносиоцу
Пет стотина српских динара

Београд. 1 новембар 1941

Српска народна банка
........
Заиста дивна новчаница и много лепша од ових садашњих. На предњој страни новчанице је лик радника који носи цигле и мистрију (зидарску). А на задњој страни, српкинња са марамом и око врата са златним дукатима.

Има ли неко од вас наших старих новчаница? Ја сам пре месец дана у башти у земљи пронашао кованицу из 1920. године. 25 пара. На полеђини је наш православни Грб са двоглавим орлом и круном. Дивота!
 
Moje bake i djedovi su cuvali stare pare od svojih baka i djedova, zatim su i oni stavljali ponesto, tako da ja danas imam divnu kolekciju i planiram da je i ja dopunjavam. Doduse nisam sigurna jesam li sacuvala koju marku, ali imam dinare, eure, konvertibilne marke, forinte...

A pitanje sam postavila jer sam citala u knjizi iz istorije da je Balsic 1400 i neke godine (saznacu tacno kada) stampao svoj novac - dinar.

Nisam bas ukapirala fazon, mada se ne posvecuje neka paznja tome ni po knjigama. Mislim da je postojao taj zetski dinar. Nadam se da ce neko imati neki podatak i o tome...
 
Ja skupljam nase stare novcanice,najstariji dinar koji imam je iz 1941,a inace najstarija novcanica je nemacka marka iz 1910.A takodje imam u posedu jedan rimski novcic koji je nekih 2060 godina star.
 
Master_Chief:
Ja skupljam nase stare novcanice,najstariji dinar koji imam je iz 1941,a inace najstarija novcanica je nemacka marka iz 1910.A takodje imam u posedu jedan rimski novcic koji je nekih 2060 godina star.

I ja sam malo prebirala po mom starom novcu. Imam novcic od 50 reich pfennig-a iz 1943. sa sve kukastim krstom ispod orla. Imam i italijansku liru iz 1939. i oni su imali nekog slicnog orla. Imam iz 1800 i neke austrougarski novac sa likom Franca Ferdinanda, ali ne znam od kada je tacno... Taj novcic je dvostruko veci i tezi od ostalih. Imali su krupne pare.

Dinara imam najvise. Tu mi je pri ruci pomenuta novcanica ili bon od 1000 dinara iz '41. A, imam dosta i perpera. Tu imam novcanicu od 1 perpera iz 1914.

U svakom slucaju, krajnje je vrijeme da malo poslazem sve te pare jer imaju izuzetnu vrijednost.
 
Hm, a ja se hvalila sto imam dinar iz 1965. god. Medjutim, prilikom renoviranja moje sobe on je negde ispario. Sad ga uveliko trazim, ali nikako da ga nadjem. Imala sam par takvih komada... :cry: ...
 
Srpski dinar se prvi put pominje u arhivskim dokumentima s kraja 1214. u vreme Stefana Prvovenčanog, gotovo svi srpski vladari kovali su ga do pada Despotovine 1459. i bio je obeležje samostalnosti srpske države u srednjem veku. Knez Mihailo Obrenović 1868. je iskovao srpsku monetu u apoenima od jedan, pet i 10 para, sa svojim likom, sedam godina kasnije pojavio se dinar sa likom kneza Milana, a 1904. je iskovan novac sa likom Petra I Karađorđevića. Po završetku Prvog svetskog rata dinar je postao nacionalni novac Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a 1938. Kraljevina Jugoslavija je prvi put počela da ga izrađuje u zemlji, u Državnoj kovnici na Topčideru.
Preteče papirnog novca pojavile su se 1848. u Vojvodini, a prve novčanice u Kneževini Srbiji, štampane 1876. za potrebe finansiranja srpsko-turskog rata, nikada nisu puštene u opticaj, a veruje se da je za njih crteže izradio Đura Jakšić. Privilegovana Narodna banka Kraljevine Srbije emitovala je 1884. banknotu od 100 dinara, izrađenu u Belgiji, a prve dinarske novčanice u zemlji odštampala je 1929. Narodna banka Kraljevine Jugoslavije.
 
kao jedinu uspomenu iz Yu ovamo sam doneo jednu istu ko ova iznad(ili jako slicnu) sare su mi nekako cudne i font reci ,,sto dinara,,.Seriski broj novcanice koji imam je 59295125 1 maj 1941.Kakve lepe pare bile.A inace ostavio sam mnogo metalnog novca, mislim da je bilo nesto iz 1925 ili sl i da se radilo o parama 25 para ,ne secam se.
 

Back
Top