DINAR
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: DINAR

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano DINAR

Kada i gdje je kovan prvi dinar? Ko ga je kovao? Naravno, nislim na nas dinar.

Buduća legenda Владан (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    964

Podrazumevano

Мало ћу да скренем са теме. ЈА имам папирну новчаницу од 500 динара. Пише на њој следеће:
    СРПСКА НАРОДНА БАНКА
    Плаћа доносиоцу
    Пет стотина српских динара

Београд. 1 новембар 1941

Српска народна банка
    ........
    Заиста дивна новчаница и много лепша од ових садашњих. На предњој страни новчанице је лик радника који носи цигле и мистрију (зидарску). А на задњој страни, српкинња са марамом и око врата са златним дукатима.

Има ли неко од вас наших старих новчаница? Ја сам пре месец дана у башти у земљи пронашао кованицу из 1920. године. 25 пара. На полеђини је наш православни Грб са двоглавим орлом и круном. Дивота!

Neproveren član
    Učlanjen
    29.03.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

1873. godine...

Elita
    Učlanjen
    08.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Imam novcanicu iz 1921. godine sa Petrovim likom, kao djecakom...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    31.12.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

ja imam dosta starih para ali ne znam odakle je dinar potekao.

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Moje bake i djedovi su cuvali stare pare od svojih baka i djedova, zatim su i oni stavljali ponesto, tako da ja danas imam divnu kolekciju i planiram da je i ja dopunjavam. Doduse nisam sigurna jesam li sacuvala koju marku, ali imam dinare, eure, konvertibilne marke, forinte...

A pitanje sam postavila jer sam citala u knjizi iz istorije da je Balsic 1400 i neke godine (saznacu tacno kada) stampao svoj novac - dinar.

Nisam bas ukapirala fazon, mada se ne posvecuje neka paznja tome ni po knjigama. Mislim da je postojao taj zetski dinar. Nadam se da ce neko imati neki podatak i o tome...

Veoma poznat Master_Chief (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    166

Podrazumevano

Ja skupljam nase stare novcanice,najstariji dinar koji imam je iz 1941,a inace najstarija novcanica je nemacka marka iz 1910.A takodje imam u posedu jedan rimski novcic koji je nekih 2060 godina star.

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Citat Original postavio Master_Chief
    Ja skupljam nase stare novcanice,najstariji dinar koji imam je iz 1941,a inace najstarija novcanica je nemacka marka iz 1910.A takodje imam u posedu jedan rimski novcic koji je nekih 2060 godina star.
    I ja sam malo prebirala po mom starom novcu. Imam novcic od 50 reich pfennig-a iz 1943. sa sve kukastim krstom ispod orla. Imam i italijansku liru iz 1939. i oni su imali nekog slicnog orla. Imam iz 1800 i neke austrougarski novac sa likom Franca Ferdinanda, ali ne znam od kada je tacno... Taj novcic je dvostruko veci i tezi od ostalih. Imali su krupne pare.

Dinara imam najvise. Tu mi je pri ruci pomenuta novcanica ili bon od 1000 dinara iz '41. A, imam dosta i perpera. Tu imam novcanicu od 1 perpera iz 1914.

U svakom slucaju, krajnje je vrijeme da malo poslazem sve te pare jer imaju izuzetnu vrijednost.

Iskusan ancika (avatar)
    Učlanjen
    15.03.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano

Hm, a ja se hvalila sto imam dinar iz 1965. god. Medjutim, prilikom renoviranja moje sobe on je negde ispario. Sad ga uveliko trazim, ali nikako da ga nadjem. Imala sam par takvih komada... ...

Elita
    Učlanjen
    08.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ih, meni se takvi dinari vuku po ladicama...
    Da si blize, prebacila bih ti koji...

Iskusan ancika (avatar)
    Učlanjen
    15.03.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano

Citat Original postavio Gazdarica
    Ih, meni se takvi dinari vuku po ladicama...
    Da si blize, prebacila bih ti koji...
    Hm, ako mozemo nekako da se dogovorimo pa da to prebacivanje bude preko poshte, ako nije isvishe skupo

Veoma poznat Buntovnik_Bez_Razloga (avatar)
    Učlanjen
    19.06.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    164

Podrazumevano

Srpski dinar se prvi put pominje u arhivskim dokumentima s kraja 1214. u vreme Stefana Prvovenčanog, gotovo svi srpski vladari kovali su ga do pada Despotovine 1459. i bio je obeležje samostalnosti srpske države u srednjem veku. Knez Mihailo Obrenović 1868. je iskovao srpsku monetu u apoenima od jedan, pet i 10 para, sa svojim likom, sedam godina kasnije pojavio se dinar sa likom kneza Milana, a 1904. je iskovan novac sa likom Petra I Karađorđevića. Po završetku Prvog svetskog rata dinar je postao nacionalni novac Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a 1938. Kraljevina Jugoslavija je prvi put počela da ga izrađuje u zemlji, u Državnoj kovnici na Topčideru.
    Preteče papirnog novca pojavile su se 1848. u Vojvodini, a prve novčanice u Kneževini Srbiji, štampane 1876. za potrebe finansiranja srpsko-turskog rata, nikada nisu puštene u opticaj, a veruje se da je za njih crteže izradio Đura Jakšić. Privilegovana Narodna banka Kraljevine Srbije emitovala je 1884. banknotu od 100 dinara, izrađenu u Belgiji, a prve dinarske novčanice u zemlji odštampala je 1929. Narodna banka Kraljevine Jugoslavije.

Veoma poznat Buntovnik_Bez_Razloga (avatar)
    Učlanjen
    19.06.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    164

Podrazumevano

Ovu novcanicu imam. Nasao sam je u kuci svog dede, pre 4-5 godina.

Obećava
    Učlanjen
    27.03.2005.
    Reputaciona moć
    47

Podrazumevano evo ja u Dominikani imam jednu

kao jedinu uspomenu iz Yu ovamo sam doneo jednu istu ko ova iznad(ili jako slicnu) sare su mi nekako cudne i font reci ,,sto dinara,,.Seriski broj novcanice koji imam je 59295125 1 maj 1941.Kakve lepe pare bile.A inace ostavio sam mnogo metalnog novca, mislim da je bilo nesto iz 1925 ili sl i da se radilo o parama 25 para ,ne secam se.

Slične teme

1. 1 dinar SHS
    Autor Alekasandar2 u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 09.03.2009., 08:19
  2. Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 08.09.2008., 14:34
  3. 1 dinar 1 poruka
    Autor ponja54 u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 11.04.2007., 16:38
  4. dinar