trudnicko bolovanje

Ukoliko ti je lekar predusretljiv, izaci ce ti u susret za tih 8 dana. A ako se vodis u muzevljevoj firmi, kako mi se cini da si napisala, sacekaj do dana porodjaja, pa neka ti onda neko uzme doznake. Ukoliko vec nisi na bolovanju, to je sasvim izvodljivo.

Nisam na bolovanju,necu ga ni otvarati,i da,radim u muzevljevoj firmi;) Dr. mi je ok,porodicni frend,sto se njega tice,izacice mi u susret,nego ja mislila da li ce biti nekih problema,tipa vec je negde uknjizen moj termin,pa nece moci da se prepravi,mada koliko sam primetila,to za sad jedino pise u kartonu,na pocetku,datum zadnje menst.:roll:
 
Evo 100 % proverene informacije iz ministarstva: PORODILjSKO BOLOVANjE, PO ZAKONU,LEKAR JE DUZAN DA OTVORI 28 DANA PRE TERMINA,A DA LI CE TRUDNICA OSTATI DA RADI DO PORODjAJA JE NjENA STVAR,MOZE I NE MORA,PORODILjSKO JOJ IDE!!!!! Znaci ja morati da se snalazim nekako da "pomerim" termin za 8 dana!!:sad2::sad2:


Ne znam da li ovo sada važi, ali pre dve godine nije sigurno, ja radim u velikoj državnoj firmi i otvorila sam porodiljsko 26.01.2006 a porodila se 12.02.2006 i niko mi nije pravio problem oko bilo čega, a krajem 2006 sam prekinula porodiljsko (tj. negu deteta koja počinje od dana kada beba napuni 3 meseca), i svo to vreme imala primanja 100%. Održavanje trudnoće ili trudničko kako ga nazivate se plaće 65%, kao i nega deteta koje je starije od 3 godine. Ako dete ima manje od 3 godine, onda se nega deteta plaća 100%.
 
Nazalost,vazi!!! Meni bi odgovaralo drugacije,ali.... Zvala sam ministarstvo prosle sedmice,i rekli mi tako!! :roll:Javila mi se neka jako ljubazna zena,i lepo mi objasnila,znaci mora se otvoriti 28 dana pre termina,a ti ako hoces mozes ostati do zadnjeg dana da radis,i sa posla otici u porodiluste!! E,sad,tako je po zakonu,a dal se to postuje,i da li je svugde tako....hm?:rtfm: Slusala sam razne price,i svi pricaju razlicito,ne znam,videcu za tri meseca sta ce biti samnom;)
 
To je tako na papiru, ali uglavnom ne proveravaju kad je termin. Opet kazem, ukoliko lekar hoce da ti napise doznake na datum koji tebi odgovara, onda je to izvodivo. To su informacije iz prve ruke.
 
Imam pitanje.
Devojka je primljena na odredjeno vreme do povratka radnice sa porodiljskog. Interesuje me da li i ona ima pravo na trudnicko/porodiljsko ukoliko zatrudni?

Kod mene u firmi,nažalost teško...Moja koleginica ima ugovor do novembra,a beba stiče u oktobru,i najverovatnije joj ga neće produžavati više.Znači,otkaz...
 
evo vam samo jedan primer
znaci, lik ima neku firmu od 6-7 zaposlenih + jedna devojka -sekretarica( za stalno)
i ona , hvala bogu, zatrudni
i da ne bi on " kreditirao drzavu" kako kaze, ( posto ceka pare od drzave, a on da daje redovno platu)

odluci da zatvori firmu, i da istu otvori na ima svoje mame

e sad ko je tu lud, mogu da njega razumem,(pored svih glupih opravdanja) ali kako je njegova mama reagovala, to vec ne znam
:confused:

svega ima u ovoj nasoj drzavici
 
Molila bih nekoga ko zna da me posavetuje šta je najbolje za mene. Termin mi je 21.11. Morala sam da otvorim bolovanje 08.09.
Da li to znači da sam sada na običnom bolovanju od 65%?
Da li poslodavac plaća prvih 30 ili 60 dana bolovanja?
Kada je najpovoljnije da otvorim trudničko bolovanje? 45 ili 28 dana pre termina?
Kako uopšte ide ta procedura?
Koliko kasni isplata pordiljskog bolovanja?
 
- da,tek od 2009 je 100% za trudnicko bolovanje
-ako si privatnik prvih 30 dana ide na tvoj teret ,pa posle na teret fonda,a ako si zaposlena sve na teret poslodavca
obzirom da si na trudnickom,bolje je 28 dana
- sto se tice procedure,ranije sam negde vec kacila,ali opet napominjem razlika je ako si zaposleni u odnosu na privatnike(tj samozaposlene) -naci cu pa cu okaciti ponovo
-isplata za bolovanje je oko 5. u mesecu,a za porodiljsko oko 27. u mesecu i redovna je
samo se u pocetku ceka oko mesec ipo dana zbog same obrade predmeta
 
Imam pitanje.
Devojka je primljena na odredjeno vreme do povratka radnice sa porodiljskog. Interesuje me da li i ona ima pravo na trudnicko/porodiljsko ukoliko zatrudni?


nema,pravo na naknadu imaju samo zaposleni na neodredjeno
kad je vec takva situacija,mozda bi njoj ako je na pocetku trudnoce bilo najpametnije da otvori radnju na svoje ime i na taj nacin sebi uplacuje doprinose da bi kasnije mogla da ostvari pravo na porodiljsko.Da bi mogla da ostvari 100% naknade,mora diti prijavljena na neodredjeno minimum 6 meseci pre otvaranja trudnickog,porodiljskog.....
 
Molila bih nekoga ko zna da me posavetuje šta je najbolje za mene. Termin mi je 21.11. Morala sam da otvorim bolovanje 08.09.
Da li to znači da sam sada na običnom bolovanju od 65%?
Da li poslodavac plaća prvih 30 ili 60 dana bolovanja?
Kada je najpovoljnije da otvorim trudničko bolovanje? 45 ili 28 dana pre termina?
Kako uopšte ide ta procedura?
Koliko kasni isplata pordiljskog bolovanja?
Porodiljsko bolovanje se moze otvoriti najranije 45 dana a obavezno 28 dana pre termina.
Pretpostavka je da vam je lekar rekao da li ste na trudnickom ili porodiljskom bolovanju.U prvom slucaju imate pravo na naknadu 65% ,u drugom slucaju 100%
Poslodavac u slucaju bolovanja placa prvih 30 dana,a u slucaju porodiljskog odsustva sve ide na teret Socijalnog.Isplata porodiljskog ne zavisi od vas vec od vaseg poslodavca,da li on vrsi isplatu porodiljskog kada i svim zaposlenim platu,pa ceka refundaciju.,pa u tom slucaju ne kasni.(ja sam na porodiljskom)Pozdrav!(inace knjigovodja):)
 
- da,tek od 2009 je 100% za trudnicko bolovanje
-ako si privatnik prvih 30 dana ide na tvoj teret ,pa posle na teret fonda,a ako si zaposlena sve na teret poslodavca
obzirom da si na trudnickom,bolje je 28 dana
- sto se tice procedure,ranije sam negde vec kacila,ali opet napominjem razlika je ako si zaposleni u odnosu na privatnike(tj samozaposlene) -naci cu pa cu okaciti ponovo
-isplata za bolovanje je oko 5. u mesecu,a za porodiljsko oko 27. u mesecu i redovna je
samo se u pocetku ceka oko mesec ipo dana zbog same obrade predmeta

sta ako si privatnik? ne razumem!

uvek prvih 30 dana ide na teret poslodavca, bez obzira da li si zaposleni ili poslodavac, a ukoliko se bolovanje nastavi ide na teret zavoda. nije vazno gde si zaposlen i kakav tio je status. naravno, podrazumeva se da si na neodredjeno uposljen.
 
Molila bih nekoga ko zna da me posavetuje šta je najbolje za mene. Termin mi je 21.11. Morala sam da otvorim bolovanje 08.09.
Da li to znači da sam sada na običnom bolovanju od 65%?
Da li poslodavac plaća prvih 30 ili 60 dana bolovanja?
Kada je najpovoljnije da otvorim trudničko bolovanje? 45 ili 28 dana pre termina?
Kako uopšte ide ta procedura?
Koliko kasni isplata pordiljskog bolovanja?

znaci da si do otvaranja porodiljskog na 65 ili 71%, koliko ti je vec po ugovoru.
Bolje ti je da otvoris porodiljsko ranije, ako mozes, jer je porodiljsko 100%.
Tu proceduru ne znam, zavisi od lekara i tvog zdravstvenog stanja.
Na teret poslodavca ide prvih 30 dana, ostalo ide na refundaciju, kao sto rece jeca.
 
ok,ja sam mozda bila nejasna ,jer sam pisala iz svog ugla,kao privatnik
znam da u svakom slucaju prvih 30 dana ide na teret poslodavca,ali ako si privatnik to ynaci ide iz tvog dzepa,a ako si zaposleni iz dzepa tvog poslodavca,posle je svakako na teret fonda ,a isto vazi i za datume koje sam navela,znaci to su datumi kada fond isplacuje
sto se tice otvaranja porodiljskog na 28 ili 45 dana,zavisi na koliku platu je zena prijavljena,tj ako je prijavljena na solidnu platu,onda je po meni bolje da otvori porodiljsko kasnije jer ce u zbiru duze primati naknadu ,a ako joj je novac preko potreban onda bolje 45 dana jer joj se isplacuje 100%
 

Back
Top