ŽENE KOJE NE ŽELE DECU

Fedra:
Postoje žene koje u životu donesu odluku da ne rađaju iako postoje svi uslovi za to. Šta mislite o njima? Da li je u ptanju poremećaj ličnosti koji iziskuje lečenje ili jednostavno još jedno pravo na izbor?
Normalno je da svako ima pravo na izbor,ne mislim da je u pitanju poremecaj licnosti-to je malo prejaka "dijagnoza".Naravno da ih,kao majka troje djece,ne razumijem(vjerovatno ni one mene ne razumiju) ali postujem njihovo pravo da odlucuju o svom zivotu!
Uostalom bolje je i tako-odluciti da nemas djecu ako nemas nikakav instinkt,zelju ili potrebu,ako ne nadjes covjeka sa kojim bi podijelila svu ljepotu i tezinu roditeljstva itd nego biti jedna od majki koja se u toj ulozi nije pronasla i zbog toga zanemaruje ili zlostavlja svoju djecu!
 
У том случају је и боље да немају децу. Сасвим је ОК, ако неко процени да није за то и да не жели. Много гора ствар је кад такве жене због притиска породице или околине ипак роде децу... :? Јадна та деца... :(

(...Мада ми се чини да некако није природно да жена не жели децу... :roll: ... али њену вољу свакако треба испоштовати. )
 
Postoje zene koje ne zele brak,koje ne zele djecu,zasto ih osudjivati?Vise treba da nas brinu oni koji imaju po 7-8. djece koja su gladna,gola i bosa dok roditelji kukaju nad svojom sudbonim i polupijani psuju drzavu koja im tu nista ne pomaze.
 
Ako budem rekla da ne zelim da rodim dete ni da se udam,hocu li biti osudjena? Volim svog sestrica ali nisam spremna za tako nesto.Zao mi je sto ovo kazem ali je istina.Nervira me samo sto kad postavite temu i kad krenete da osudjujete nekog ne razmisljate da li taj ima dublje razloge sto se odlucuje za nesto poput ovog...Svi smo mi razliciti,i svako ima pravo da uredi zivot onako kako mu najvise odgovara.
 
jomini:
Kako se na to pravo nisu pozvali njihovi roditelji? Možda su trebali... :evil:

Kako to mislite - nisu se na to pravo pozvali njihovi roditelji?!? :shock:
Naravno da su se pozvali - na isto to pravo: na pravo na odluku! I odlucili da imaju dete! Sta Vam tu nioje jasno, ja ne razumem?

Pravo je svakoga od nas da odluci da li zeli dete. Pravo DA ODLUCI. Kao sto je pravo svakoga od nas da donese odluku sta ce sa svojim zivotom, da li ce uopste ziveti ili ne, raditi ovaj ili onaj posao, imati kucnog ljubimca, pusiti. Svako ima pravo da odluci sta ce sa svojim zivotom; a OBAVEZU da odluci da li je sposoban da nosi i bude odgovoran - zauvek! - za tudji zivot.

I zato mislim da je krajnje i posteno i nesebicno doneti odluku da se dete ne radja, nego roditi ga sa manjkom sposobnosti za odgovornost za njegov zivot, i manjkom adekvatnosti da se bude odgovoran roditelj.
 
jomini:
Tačno. Ostali su sebični. I glupavi. I bezobrazni. I glupavi opet. I tako u krug...
A što se tiče odluke, govorio sam o odluci da nemaju decu. Nemaju pravo da uskrate život. Treba da se stide.

Чак и да се слажем са тобом да су то себичне и незреле особе...питање је КАКАВ живот може пружити другоме ''себична и глупава и безобразна особа''? Да ли би желео да си дете таквих родитеља? Да ли би, одрастајући уз такве родитеље, икада пожелео да сам имаш децу и да ли би био способан да им пружиш све оно што ниси добио у детињству? :roll:
Најлакше је направити и родити дете, а шта онда? :roll:
Хаде , мисли мало пре него што кренеш са рафалном паљбом!
 
Имам неку рођаку у фамилији...сад има преко 70 година. Она је типичан пример себичне, саможиве, бескрупулозне особе. Увек је живела само за себе и угађала само себи не обазирући се ни на кога. Врло тешка особа за подношење.
Никада није желела да има децу. Иако не могу да је ценим као особу, оно што ценим код ње је то што је ПРОЦЕНИЛА ДА ОНА НИЈЕ ОСОБА КОЈА БИ МОГЛА ДА БУДЕ МАЈКА! Сва срећа по ту њену евентуалну децу што их није родила! Направила би емотивне богаље од њих.
Замисли, колико оваквих људи ипак има децу, само зато што су мислили да ''то тако треба''...а на сваком кораку се та деца сусрећу са порукама да су невољена, нежељена и небитна родитељима! Ужас!

Да напоменем...ово је само један случај...не желим да уопштавам!
 
zoransrba:
Ako je zena fizicki zdrava a ne zeli decu onda je to ozbiljan psihicki problem.Svako zivo bice na ovoj planeti ima zelju (svesnu ili podsvesnu) da ostavi potomstvo iza sebe!

To mozda po Vasoj klasifikaciji. Zelja da se nema potomstvo i odluka da se nema potomstvo nisu jedno isto. Ljudi mogu zeleti decu ali odluciti da ih nemaju iz citavog niza razlicitih razloga. Svi ljudi nose u sebi kao biolosku datost nagon za produzenjem vrste, dakle razmnozavanjem, i ako donose odluku da nemaju dece, onda za to u najvecem broju slucajeva postoji jako dobar razlog. Ne sporim da postoji minoran i zanemarljiv broj kod koga je sam nagon ugasen, ali psihicki poremecaj koji se sastoji samo i iskljucivo od gasenja bas ovog nagona ne postoji, ako i jeste u pitanju psihicko stanje onda je to u sklopu neke primarne psihicke bolesti, u kojoj su nagoni generalno, pa i ovaj, ugaseni. Odluka da se ne zeli dete (ako ne dolazi iz procene realne situacije koja bi iz ma kog razloga mogla po dete biti nepovoljna i ugrozavajuca - a ne mora se odnositi samo na materijalno!) najcesce proizilazi iz licnih losih iskustva, iz oziljaka ponesenih emotivno od sosptvenih roitelja ili iz svog detinjstva, kao i iz iskrenog suocavanja samog coveka sa tim da nije podoban da bude roditelj i sopstvenog osecaja odgovornosti prema cinu roditeljstva.

Davati ovakve atribute, i pripisivati ovoliko licne (slepe) ostrascenosti cinu necije odluke da ne radja dete koji gore pomenute osobe nicim - ali bas nicim! - ne ugrozava niti definise njihov zivot bar po jednom osnovu, veoma je zanimljiv fenomen, i interesantno bi bilo pitanje tim osobama zbog cega je neko ko je drugaciji od njih (u ovom slucaju po odluci da ne radja) izlozen tolikoj strasti, gnevu, uvredama, patologizaciji - skoro do mrznje? Ko razume, shvatice.
 
Mislim da nisam bio "ostrascen" u ove dve recenice,a ako jesam onda mi to nije bila namera.Po meni,covek ne moze o svemu da odlucuje.Postoje neki elementarni prirodni(Boziji) zakoni kojih bi trebalo da se pridrzavaju svi psihofizicki zdravi ljudi.Sta to znaci da svako od nas ima pravo da izabere da li ce da zivi ili ne!!?Nismo mi sami sebi dali ovaj zivot pa da sami i odlucimo da li cemo ga ziveti ili ne!A kada nam je zivot vec dat,odnosno poklonjen,najuzvisenije delo koje mozemo da ostvarimo jeste da i mi stvorimo bar jedan novi zivot.Svi oni koji namerno nece to da urade svesno lisavaju sebe najvece ljubavi (naravno,posle ljubavi prema Tvorcu)-roditeljske!Slazem se da postoje ekstremni slucajevi,medjutim,mislim da oni ovde nisu tema.Ako kod coveka preovlada egoizam i razmisljanje "sam sebi dovoljan",mislim da je svaka diskusija izlisna.
 
na proslavi 10 godina mature, proshle godine, izbrojali smo 4 (i slovima chetiri) deteta medju nas 42-je, ukljuchujuci i moje dvoje..poshto smo gimnazijci, mnogi imaju donekle opravdanje u tome da zavrshavaju fax/postdiplomske, mada neki nisu odmakli od druge godine, ali to nije pricha za ovu temu.. nekoliko komentara me je zaprepastilo-devojka koja je diplomirala, zaposlila se, udala, kaze da joj ne pada na pamet da radja decu jer nece da zivi za drugog..nikada :? mnogi se slazu, mada kazu "ne josh"..u koju kategoriju ona spada? koji emotivni oziljci? koje traume iz detinjstva? to je sebichnost i egoizam podignut na nivo monstruoznosti..
mada pozdravljam njenu odluku..bolje nego da je to shvatila kad rodi..
primer za poshtovanje-koleginica sa fax-a, ima 70-ak% shanse da nasledno prenese bolest svom detetu..odluchila da ne rizikuje..poshtujem
 
zoransrba:
Mislim da nisam bio "ostrascen" u ove dve recenice,a ako jesam onda mi to nije bila namera.Po meni,covek ne moze o svemu da odlucuje.Postoje neki elementarni prirodni(Boziji) zakoni kojih bi trebalo da se pridrzavaju svi psihofizicki zdravi ljudi.Sta to znaci da svako od nas ima pravo da izabere da li ce da zivi ili ne!!?Nismo mi sami sebi dali ovaj zivot pa da sami i odlucimo da li cemo ga ziveti ili ne!A kada nam je zivot vec dat,odnosno poklonjen,najuzvisenije delo koje mozemo da ostvarimo jeste da i mi stvorimo bar jedan novi zivot.Svi oni koji namerno nece to da urade svesno lisavaju sebe najvece ljubavi (naravno,posle ljubavi prema Tvorcu)-roditeljske!Slazem se da postoje ekstremni slucajevi,medjutim,mislim da oni ovde nisu tema.Ako kod coveka preovlada egoizam i razmisljanje "sam sebi dovoljan",mislim da je svaka diskusija izlisna.

Sa Vaseg aspekta ortodoxnog (ne u smsilu pravoslavnog, vec u smislu apsolutistickog) vernika, formiran je i Vas stav. Ali ko ste vi, ja, bilo ko na ovom svetu - da odlucuje i smatra gordo da shvata sta je volja Bozija i za nas same, a kamoli za bilo koga drugoga?! Sva lepota i uzvisenost pravoslavne vere u odnosu na sve druge religije jeste bas u cinjenici da postoji SLOBODA IZBORA. Ali mnogi ovde izgleda neznaju bas mnogo o veri i Bogu, pa se (pre)cesto zaboravlja ono o trnu i balvanu (u oku svome), ili ono o bacanju prvog kamena, ili ono 'ne sudi, jer ce ti biti sudjeno' ili... ima toga previse, ne mogu sve ni spomenuti. Ne uzimajte na sebe ulogu Boga, ako se vec na Boga pozivate: cudni su putevi Gospodnji sto kroz nas vode. I Vi ne znate - i niste pozvani da sudite! - o tome sta je Boziji plan za svakog od nas. Da znate bilo bi ste Gospodu uz desno koleno, a ne tu gde jeste.
 
e ti shto su bili sebicni...mozhda bi postali manje sebichni da su imali decu??? neki instikt?? ovo je hipoteza

pitanje je shta bude s ljudima koji nemaju decu u kasnijim godinama... lako je do 40te-50te kad si mlad, zdrav itd...radish...ali onda nema ko da te gura u kolicima.
 
mislim...banalizujem...ali neko ne voli krzno,neko ga obozava...pa nas to i ne interesuje preterano...svako ima prava na svoj izbor!
ja sada ne mogu da zamislim zivot bez dece...ali pre deset godina :?
bilo mi je super i bez njih....nisam imala pojma koji je to dar!
i koja ispunjenost :P
no kao sto neko rece
!svako ima prava na svoj izbor....RECE DJAVO I SEDE U KOPRIVE :wink:
 
I pored najbolje volje i iscitavanja Vaseg teksta nekoliko puta ne vidim gde je taj moj "ortodoksni apsolutizam".Ako je moje razmisljanje da svako psihofizicki zdrav treba da iza sebe ostavi potomstvo "apsolutizam" onda prihvatam."Mnozite se i radjajte se..." verovatno Vam je poznato odakle poticu ove reci i cije su.Nigde nisam cuo ni procitao da Bog ostavlja coveku slobodu da li ce da stvara potomstvo ili ne.Slazem se sa Vama oko nase pravoslavne vere i slobode i pojedinca u njoj.Medutim,mislim da nam nije data APSOLUTNA sloboda,jer da je tako ta vrsta slobode bi,neizostavno,presla u drugu krajnost,odnosno u dekadenciju i degradaciju i Bozijih i ljudskih zakona.Ja zaista nisam kompetentan da tumacim Rec Gospodnju,samo pokusavam da se sto vise pridrzavam onoga sto nam je dato preko Proroka.Nasa Crkva blagosilja i brak i decu,apeluje protiv abortusa i "bele kuge",a neki medju nama,pozivajuci se na "slobodu izbora" ne zele da stvore novi zivot,smatrajuci to svojim pravom!!?A ko njima daje pravo da ne stvore novo Bozije stvorenje,ako su im vec od Boga date sve psihofizicke predispozicije?Apsolutno nikome "ne sudim",a,verujte,da bih ja bio zadnji covek koji bi "bacio kamen".U svakom slucaju raduje me ova prepiska sa Vama i razmena misljenja o ovoj,za mene,jako vaznoj temi.
 

Back
Top