Troškovi iseljenja u Australiju

MirosIav

Zainteresovan član
Poruka
414
Evo mog viđenja...

Jel može samo neko da me obavesti o svim troškovima i dali to ide onako kako sam ja shvatio. Plaćamo skills assessment pa plaćamo IELTS, ako dobro prođemo onda podnosimo zahtev za vizu.

Da.

Znam da je IELTS oko 200 evra,

Oko 150 sam test. Slanje testa ( koje oni obavljaju ) 1000-2000 dinara po slanju. Troškovi pripremnih časova su do onog koji polaže...

koliko je skills assessment?

Ne znam za ostale, ali za Engineers Australia je trenutno 850 AUD, oko 650 evra. Opet, slanje papira je makar 20.

I jel posle ako uspešno odradimo IELTS i skills assessment jel 2500 evra podnošenje vize, jel se to plaća pri podnošenju zahteva ili tek kad dobijemo vizu?

Pri podnošenju zahteva. To je ustvari oko 3000 AUD, kurs varira.

Jel ima još nekih troškova?

Avio karta - oko 1000 evra po osobi - za jedan pravac.
Lekarski pregled - oko 150 evra po osobi + slanje.
Potvrda o nekažnjavanju - par stotina dinara.

E da i koliko otprilike izađu svi troškovi vezani za prevođenja dokumenata, slanja itd.

Ovo opet varira. Razni ljudi imaju različite količine papira. Grubo makar 500 evra.

I posle ako se dobije viza koliko smemo da ostanemo u Srbiji, koji nam je krajnji rok da odemo u Australiju?

Koliko ja vidim, oni iz 2009. su dobijali po 3 meseca rok za ulazak. Najviše 6 prema onom što sam čitao. Može i da se podnese molba za produžetak.

Ajd, znam da svi znamo po neku stavku koliko izađe pa reko bilo bi korisno da se napiše na jednom mestu koliko sve izađe.

Toliko od mene, čekamo druge, pa da sabiramo :). Neka i ovi stariji ( i iskusniji ) članovi, koji su već otišli, jave koliko ih je ukupno stajalo.

Računaj i da će ti biti potrebno makar 10000 AUD/EUR da poneseš za početak ako nemaš nikog tamo.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima.
Jel skills assessment zastareva kao IELTS ili ako ga jednom dobijem mogu da prebrinem tu brigu, zna neko? Meni je to ključno pitanje u celoj priči pa zato pitam.
Inače sad kad pogledam ove cene jasno mi je zašto nema više ljudi sa preko 60 bodova. Realno ljudi iz skoro pa cele Azije, Afrike i donedavno Južne Amerike ove pare mogu da zarade za najmanje 10 godina a opet ovi sa zapada mogu to da poplaćuju ali neće da idu u Australiju. Mislim da smo mi i nama slične zemlje idealni slučajevi, jedva možemo da skrpimo da poplaćamo sve a bežimo odavde ko kako stigne.
 
Poslednja izmena:
Skills assessment ne zastareva, ali se mogu promeniti tvoji uslovi: možeš promeniti firmu, steći neku novu kvalifikaciju isl. Ionako dosta sličnih dokumenata moraš podneti i DIAC-u, pa bi verovatno tražili nove potvrde iz firme gde radiš. A što se tiče troškova, ljudi prodaju nekretnine isl. da bi otišli. Negde videh upozorenje DIAC-a kandidatima da ne prodaju imovinu dok im se i zvanično ne odobri viza :).
 
Ne znam za ostale, ali za Engineers Australia je trenutno 850 AUD, oko 650 evra. Opet, slanje papira je makar 20.

Miroslave, vidim da ste baš lepo upućeni. Recite mi još, da li znate ima li neki link, gde se mogu videti cene i za ostala zanimanja, ili to oni sami pošalju koliko treba keširati (a da nigde ne piše)? Hvala unapred na odgovoru, i ovo što ste napisali jako puno znači.
 
Miroslave, vidim da ste baš lepo upućeni. Recite mi još, da li znate ima li neki link, gde se mogu videti cene i za ostala zanimanja, ili to oni sami pošalju koliko treba keširati (a da nigde ne piše)?

Kao što reče paramax ^, piše na sajtovima onih koji vrše assesment, s tim što je često potrebno sabrati više stavki da bi se dobila konačna cifra. U EA 600 AUD je procena diplome za zemlje čije više i visoke škole nemaju sporazume sa australijskim, a 250 procena radnog iskustva => ukupno 850 australijskih dolara za ljude iz Srbije koji žele da im EA da mišljenje o trajanju relevantnog radnog iskustva.

P.S. Ne mora obaćanje na "Vi", ovakvo iseljenje u Australiju je ionako za mlađe od 50 :D.
 
Miroslave, vidim da ste baš lepo upućeni. Recite mi još, da li znate ima li neki link, gde se mogu videti cene i za ostala zanimanja, ili to oni sami pošalju koliko treba keširati (a da nigde ne piše)? Hvala unapred na odgovoru, i ovo što ste napisali jako puno znači.
TRA košta 300AUD
Ovo stoji u: MigrationPointsGuidelines

1.6 FEES PAYABLE FOR THE MIGRATION POINTS ADVICE
TRA manages points advice on a cost-recovery basis.
The following fee is payable by you (all amounts in these guidelines are in Australian dollars):
Fee Payable to*
TRA Migration Points Advice $300 DIISRTE Collector of
Public Monies
The above fees do not attract goods and services tax (GST).1
TRA will not refund the above fees if you decide to withdraw your application for points advice.
The circumstances in which TRA will issue a refund are detailed in the TRA Refund Policy on our
website: www.deewr.gov.au/tra
For information on how to pay, refer to Section 2 of these Guidelines.
 
I kad se to sve plati i preda koliko se ceka na odgovor, tj. u kom roku se moze ocekivati viza?
Kad se plati SA onda se polaže IELTS, pa se čeka pozivnica, pa se plaća apliciranje za vizu. Sve to kad se plati nema garancije da će viza biti dobijena.
To zavisi od CO da li je ustao/la na lijevu nogu ili je loša bio prognoza ili pms ili opet nešto deseto, a da ne bude samo crnjak može se desiti da se desi vrlo brzo, koliko brzo to ne zna ni Milan Tarot. :)

Uglavnom kad se počne ne treba odustajati i spremi se na period od godinu, godinu i po. biće manje nervoze.
 
I kad se to sve plati i preda koliko se ceka na odgovor, tj. u kom roku se moze ocekivati viza?

Kada se predaju dokumenti za vizu, do godinu dana. Ono pre toga ume da potraje, ali realno može da se završi za 6 meseci. Ovo se sve odnosi na 189 i 190 vize i na to da nisi problematičan slučaj ni po čemu ( obrazovanju, radnom iskustvu, zdravlju, bračnom stanju, državljanstvu, ... ). Vize koje sponzoriše poslodavac se brže dobijaju, za porodične ne znam.
 
Dali neko zna koliko kostaju usluge agenta( i uslivi placanja) registrovanog agenta za dobijanje iseljenicke u AU. Supruga i ja bi zeleli da krenemo u proces.

Unapred hvala.

Lepo pozovete ambasadu kazete o cemu se radi i oni vas upute, posavetuju, lepo procitate, ako imate nesto posavetujete se i polako. Nema tu gresaka, ne pravite kulu od karata, uz duzno postovanje. Sve i da zafali neki dokument ( posto svi naprave neki previd i gresku ) sve se nadoknadi vrlo prosto i doda gde treba postom. Agencije nisu dobar potez, finansijski pre svega. Osim toga oni imaju reputaciju odugovlacenja i vrtenja u krug da sto vise naplate...

Moj savet je znaci, ne. Vi kako hocete. It's your call.
 
Poslednja izmena:
Svi smo mi to radili sami. Agenta može da priušti samo onaj koji ima takav posao da mu se više isplati da radi za to vreme koje bi utrošio za pripremu dokumenata. Ako je poznavanje jezika problem, onda nemojte ni da pokušavate dok ga ne dovedete na nivo da možete sami da proučavate uslove za useljenje u Australiju. Dobar Engleski je potreban da bi se prošao IELTS, a zatim i za nalaženje posla. Da li bi ti Mile zaposlio u svojoj firmi nekog ko jedva govori tvoj jezik?
 
Miroslave, a šta je sa mejlovima koje ljudi dobijaju od CO u vezi sa problemom kada CO misli da ste previše poena naveli ( overclaiming points ) ? Iako niste... Za to je potreban savet agenta. Ili npr. znam za slučaj kada je moja prijateljica za malo odbijena jer je CO tražio da dokaže kako joj je muž čovek sa dobrim karakterom ( služio je u pograničnoj miliciji za vreme rata ), pa je morala da angažuje preko prijatelja nekog našeg advokata iz Perta,i svi mi smo joj pisali izjave kako je njen muž super, i kako u stvari on obožava Hrvate i sl...
Ako Mile ima neke nedoumice koje mogu da ga koštaju vize, neka angažuje neku agenciju, ali registrovanog MARA agenta, ne ove prevarante koji vršljaju po Srbiji. Postoji i opcija kada se plati 700-800 dolara agentu samo da proveri da li je sve u redu sa papirima i sa brojem bodova.
 
Da se nadovežem na Miroslavljev početni post , viza je još više poskupela, banka plus naplati neku proviziju za plaćanje, mi smo za dvoje odraslih i dte platili 6160 dolara. Tra je u međuvremenu poskupeo sa 300 na 1000 dolara, što je neverovatna cena zaista. Sve u svemu, sve poskupljuje, ne toliko drastično, ali cene idu na gore.
 
Pozdrav svima. Vidim da je tema odavno ali sam u velikoj raskrsnici svog zivota i bilo bi dobro kad bi mi dao neko dobar savet. Krenuvsi od posla,ja trenutno radim u prodavnici kopjuterske opreme i imam pisljivih 200 eura zarade. Ozenjen i i malo dete 15 meseci. Zvanje inzenjera elektrotehnike i racunarstva sa solidnim engleskim. Zivim sa svojima i tako krpimo polako. Ali resio sam da prekinem sa tim i da pocnem ziveti a ne "prezivljavati". Zato bih hteo pokušati da se iselim u Australiju. Imam neke kontakte tamo i spremni su za pomoci. I sada ono najteze pitanje odakle poceti posto je 2014 a svi postovi o iseljenju su 2008-2011. Tako da bih bio veoma bio zahvalan kad bi neko dao podrsku,ili savet ili najvise pomoc. Hvala vam unapred.
Imam 23 godine zena takodje.
 
Pozdrav svima. Vidim da je tema odavno ali sam u velikoj raskrsnici svog zivota i bilo bi dobro kad bi mi dao neko dobar savet. Krenuvsi od posla,ja trenutno radim u prodavnici kopjuterske opreme i imam pisljivih 200 eura zarade. Ozenjen i i malo dete 15 meseci. Zvanje inzenjera elektrotehnike i racunarstva sa solidnim engleskim. Zivim sa svojima i tako krpimo polako. Ali resio sam da prekinem sa tim i da pocnem ziveti a ne "prezivljavati". Zato bih hteo pokušati da se iselim u Australiju. Imam neke kontakte tamo i spremni su za pomoci. I sada ono najteze pitanje odakle poceti posto je 2014 a svi postovi o iseljenju su 2008-2011. Tako da bih bio veoma bio zahvalan kad bi neko dao podrsku,ili savet ili najvise pomoc. Hvala vam unapred.
Imam 23 godine zena takodje.

Pocnes od toga sto odes na sajt www.immi,gov.au da izracunas da li imas dovoljno bodova i da li se nalazis na SOL listi, http://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx tj da li se tvoje zanimanje trazi. Ako te nema dzaba sve, jedino da upises neki master, ali za to treba brdo para. Kad se misli na godine iskustva, misli se na legalan rad, da imas dokaz da si radio, potvrdu od firmi ili vise njih. Dosta si mlad tako da ces tu dobiti bodove, ali za struku ne znam. Ako jesi na listi i imas dovoljan broj bodova (bodovi se dobijaju na godine, radno iskustvo i na jezik (test IELTS 170e po polaganju minimum sve sedmice 10 poena i minimum sve osmice 20 poena) onda skupljas papire, tamo sve pise, izvode iz drzavljanstva, mkr, diplome, potvrde sa faksa/skole o specifikaciji predmeta koje si polagao... onda to sve overis kopije (ne primaju originale) oko 400e i prevedes kod sudskog tumaca, oko 500e pa dhl-om saljes da prodjes skill assessment (1000 AUD) gde treba- svaka struka ima svoju adresu da se tako izrazim... e ako dobijes pozitivan odgovor on ti traje 2 ili 3 godine, pod uslovom da se mesto za tvoju struku ne popuni, onda ides da polazes jezik, pa onda potvrde, vojska, mup, lekarski kad ti kazu... ali do toga treba stici, zena da polaze IELTS da ne bi dodatno placala vizu, njoj treba maja ocena minimum 4.5 , ako ti je zena sa srednjom skolom tipa medicinska, moze ona da bude nosilac, potrazi njenu struku, pa onda sve obrnuto...eto ukratko, i srecno!!!
 
I da zaboravih da dodam, mada je neko vec naisao gore da viza kosta 3060 AUD za nosioca i 1560 AUD za pratioca starijeg od 18 godina tj, tvoju zenu, DHL oko 100 e, troskovi karata oko 800 do 1000e u jednom pravcu po osobi (ali samo ako imate u pasosu vizu, to kosta 60e) sve sracunaj pa ako nemas para, ili nemas od koga da pozajmis na duze, uci jezik, skupljaj novac pa polako, jos ste mladi...naravno, ponavljam, sve to ako si na SOL listi....i da tamo kad dodjes trebace ti jedno mesec da udjes u sistem, stanarina je jako skupa, ne znam da li imas nekog da zivis kod njega dok se ne snadjes, ali racunaj da ti i za start treba novac, sve u svemu skupa avantura...
 

Back
Top