Epoha lipsa juče
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Epoha lipsa juče

Iskusan Zvezdica (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Epoha lipsa juče

Da li je neko citao ovu knjigu? Kako vam se dopada?
    Ja mislim da je samo ironisanje.

Iskusan HeBePoBaTaH_ (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano

Čitao prošle godine. U istom paketu sa romanom "Mehanička patka, digitalni patak", "Pratus" i sećam se da je bila još jedna knjiga te nedelje na repertoaru. Ne smem da pljujem, raduje me uspeh te knjige, ali se meni, iskreno, nije dopala.
    Nego, primetio sam Zvezdice, pratiš isključivo savremenu srpsku prozu. Uglavnom pod čekićem, kada se o knjigama piše. Da li si čitala "Insistiranje" Nenada Jovanovića? Opet emigrantska lliteratura, ali čovek barem ima značajnu pesničku reputaciju. Po vokaciji je, inače, reditelj.

Iskusan Zvezdica (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano

Hmmm... Moj problem je, mislim, sto sam citavog zivota citala "staromodne" pisce *ne mislim samo an one koji su ziveli u proslosti, vec, uopste, na ljdue koji pisu klasicnim stilom) i onda sma shvatila da cu propustiti savremenu knjizevnost... Odlucila sam zato da citam savremene pisce, ali mi nesto ne ide. Kao da je sve zamrlo u drugoj polovini proslog veka. Savremeni pisci mi izgledaju napadno, kao da vise sebe reklamiraju kroz knjigu a ne kao da pricaju pricu. Ne volim kada pisac sebe stavlja ispred dela.
    "Epohu" sam pomenula jer se, uslovno receno, podigla buka oko te knjige, zbog toga sto je autorka tako mlada, pa sam htela da procitam i vidim da li knjiga zasluzuje takav uspeh... Razocarala sam se. Ne kazem, pitko je i zanimljivo, ali to je sve. Vidi se d aje pisao neko ko nema mnogo iskustva u zivotu, ali dobro, to je njen prvi roman, vidi se da devojka ima talenta i da ce, mozda, jednoga dana znati da ga iskoristi. Samo ne mislim da je vredno nominacije za Zensko pero, niti NIN-ovu nagradu, osim ako je konkurencija te godine bila ocajna (doduse, pobednicka knjiga sve govori).
    Htela sam samo da cujem tudja misljenja o "Epohi" jer ja nisam osetila da zavredjuje toliku paznju... Vise mi deluje kao da je autorka htela na pomalo nezreli nacin da pokaze svoje vidjenje sveta, koje je, koliko se da videti, isto kao kod svakog porsecnog tinejdzera koji voli stare filmove i mnogo cita.
    PS- Zaista bih volela da procitam neku knjigu savremenog autora pisanu u dobrom, starom stilu.

Iskusan HeBePoBaTaH_ (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Podrazumevano

Bez pesimizma. "Epoha lipsa juče" je napisala devojčica od 17 godina, objavljena je kada je autorka imala 20. Nikako ne treba uzimati mišljenje kritike kao merodavno, pogotovu kada imamo susret sa, zapravo, omladinskom literaturom. Inače, Ana Vučković je dobila nagradu i sa 15 godina, za pesmu, ili kratku priču. Kada dođu prve nagrade, i postoji stipendija, razni vidljivi i nevidljivi pokrovitelji, "porode" naše mlade pisce. Zoran Ćirić je bio stipendista Fonda Ivo Andrić, kao i izvestan broj drugih pisaca. To je jedan od načina na koji se postaje "profesionalan" pisac svuda u svetu.
    Nije problem u tebi, zato što voliš, kako ih nazivaš "staromodne" pisce, već u pomeranju književnih tokova. Onome što nazivamo postmodernizom. Čak tri romana u poslednjih godinu dana, sadržala su u svojoj postmodernističkoj strukturi i eseje o Don Kihotu ! Na dobrih desetak strana, kod 3 različita, dobra pisca... Zato obožavam Akunjina, koji neguje stil ruskih pisaca s kraja 19.v. Kod nas, sada je i relativno mladi Radunović, dobio nagradu za roman "Mi nismo bolesni", koja je totalni literatni promašaj. U priči u kojoj nema nikakve priče, okosnicu čine opisi ludila trojice tinejdžera, koji gledaju horor filmove i bivaju inspirisani na ubistvo. Ovo još i super zvuči, kako sam napisao. Uglavnom, knjiga ne valja ničemu. Mene je pre nekoliko godina obradovao "Strah i njegov sluga". Uživao sam čitajući. Sledeće nedelje pročitaću taj hvaljeni Jovanovićev roman. Preneću ti utiske. Ne grešiš, klasici su jedino besmrtni. Dobro je čitati i savremene pisce, zbog održavanja ravnoteže. Nikako na silu :wink:

Početnik
    Učlanjen
    22.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

.....
    Poslednji put ažurirao/la Hiper : 07.11.2007. u 14:44

Slične teme

1. Nijesmo mi od juce
    Autor BELFABIO u forumu Televizija, radio i novine
    Odgovora: 31