ZA BOLJE SUTRA MAČJEG RODA

mitrovica

Početnik
Poruka
3
Sve što ljubitelji mačaka pričaju o svojoj velikoj ljubavi prema ovom rodu je izuzetno lepo i dirljivo, ali prilično beskorisno,jer je sve to prilično poznato. Međutim ja želim da skrenem pažnju o nepravdi o kojoj se ćuti a koja i te kako ne služi na čast onima koji sebe zovu ljubiteljima mačaka.Radi se o sledećem: ljubitelji pasa svoje ljubimce šetaju i moje mišljenje je da dokle god ne vidimo ljubitelje mačaka da svoje ljubimce ponosno poput ljubitelja pasa prošetaju na povodcu ništa od nas. U prilog ovoj naprednoj misli ide i činjenica da se mnogi ljudi koji bi rado držali mačku u stanu ne odlučuju na to iz razloga da im je žao životinje koja danas ne može da se izvede na ulicu da protegne noge. Možda će ovo nekome izgledati suludo ali verujte da je samo malo hrabro.
 
mitrovica:
Sve što ljubitelji mačaka pričaju o svojoj velikoj ljubavi prema ovom rodu je izuzetno lepo i dirljivo, ali prilično beskorisno,jer je sve to prilično poznato. Međutim ja želim da skrenem pažnju o nepravdi o kojoj se ćuti a koja i te kako ne služi na čast onima koji sebe zovu ljubiteljima mačaka.Radi se o sledećem: ljubitelji pasa svoje ljubimce šetaju i moje mišljenje je da dokle god ne vidimo ljubitelje mačaka da svoje ljubimce ponosno poput ljubitelja pasa prošetaju na povodcu ništa od nas. U prilog ovoj naprednoj misli ide i činjenica da se mnogi ljudi koji bi rado držali mačku u stanu ne odlučuju na to iz razloga da im je žao životinje koja danas ne može da se izvede na ulicu da protegne noge. Možda će ovo nekome izgledati suludo ali verujte da je samo malo hrabro.

:? Ko god da je ovo napisao nema blagog pojma o macijoj psihologiji i mackama uopste!!! VODITI MACKE NA POVOCU, pa, slatko sam se nasmejala, mozda je to i bio cilj ovog topika...Draga damo (?), da ste ikada u svom zivotu cuvali ijednu macku znali bi da one ne pristaju da im povodac ogranicava kretanje i odredjuje gde ce ici!!! Doduse pojedine sijamske macke moguce je nauciti da pristanu na povodac, ali to je NASILJE nad samostalnoscu i nezavisnoscu jedne macke!!! Ako niste znali ljudi macke i cuvaju zato sto ih NE TREBA setati, njima treba njihovo jastuce, cinija sa hranom, vlasnik sa jakom licnoscu koji nece da ih gnjavi kad one to ne zele i mir, macke se vezuju za DOM, za mesto, a ne za ljude u tom domu. Njih tek prihvataju, kao sebi ravne koji su zgodni jer menjaju pesak, ponekad protresu jastuce u odredjeno vreme pune ciniju,a i ceskaju ih kada to njima odgovara, znaci, jer im dobro sluze...
 
hihi upravo zamišljam scenu...do nedavno sam imala jednog malog 'divljaka' koji bi me svu izgrebao kad bih pokušala da mu nešto stavim oko vrata...a i bio je toliko lenj, da mislim da mu šetnja uopšte ne bi delovala kao dobra ideja...jedino možda da sam mu na korpu stavila točkiće, pa da ga vozim po gradu, dok on drema
 
*misutka*:
hihi upravo zamišljam scenu...do nedavno sam imala jednog malog 'divljaka' koji bi me svu izgrebao kad bih pokušala da mu nešto stavim oko vrata...a i bio je toliko lenj, da mislim da mu šetnja uopšte ne bi delovala kao dobra ideja...jedino možda da sam mu na korpu stavila točkiće, pa da ga vozim po gradu, dok on drema
E, ovo mozes i da patentiras! :wink: :lol:
Veoma mi se dopada :lol:
 
smeh:
*misutka*:
hihi upravo zamišljam scenu...do nedavno sam imala jednog malog 'divljaka' koji bi me svu izgrebao kad bih pokušala da mu nešto stavim oko vrata...a i bio je toliko lenj, da mislim da mu šetnja uopšte ne bi delovala kao dobra ideja...jedino možda da sam mu na korpu stavila točkiće, pa da ga vozim po gradu, dok on drema
E, ovo mozes i da patentiras! :wink: :lol:
Veoma mi se dopada :lol:
:idea: :wink: :lol: pozz
 
E super je ideja :?: Machka na povodcu.
Danas sam setala malo sa zekom po parkicu, a sutra cu vec na mini prase staviti komsisko mache i odosmo u zivot.Ma sta nas briga, idemo malo nogice da protegnemo.Da li ima neko nesto protiv? :shock:
 
Ja trenutno imam 3 mace i 7 macica tako da trenutno nemam vremena da se bavim psihologijom. Samo jedan komentar u vezi izrecenog da se macke ne vezuju za coveka vec za kucu,to nije nikako tacno.Od ove tri mace koje sam pomenula jedna je stara skoro sest godina i savrseno se razumemo.Zbog prirode mog posla desava se da se ne vidimo po 15-20 dana, al niko ne moze da opise njenu srecu kad me vidi. Pricu o setanju macaka ne shvatajte bukvalno vec razmislite o tome da njih bog nije stvorio da budu ceo zivot u kuci,vec da budu lovci,i jos samo ovo sve je bolje od stalnog boravka u zatvorenom prostoru.
 
mitrovica:
Samo jedan komentar u vezi izrecenog da se macke ne vezuju za coveka vec za kucu,to nije nikako tacno.
Pa i ja mislim tako nekako, upkos onome što govore ljudi. Pre par godina sam rodjaku poklonila mače koje je pre toga 7 meseci živelo kod mene i volelo me najviše na svetu :cry: . I danas kad odem tamo gde se taj, sad već odrastao mačak adaptirao i na kuću i na gazdu, on mi se baš obraduje...odmah mi skoči u krilo. E sad ne znam možda sam ja utripovala, ali mi se čini da me još uvek voli :D
p.s. muž mi kaže''Da da voli te naročito zato što si ga iskaširala i dala ga bratu'' :cry: šta ću morala sam... :oops: a i tamo mu je lepše ima dvorište... :cry:
 
nije tacno da macke ne vole setnju.Samo pojedine gazde ne vole da priznaju da njihovi ljubimci pate sto su non stop zatvoreni u stanu.Ja sam imala macka koji bi cim bih ja zvecnula kljucevima od stana u kuhinji spreman cekao ispred ulaznih vrata da idemo u setnju. Pa da vam ispricam i kako smo se setali.Prvo smo se vozili kolima{strasno brzo je prevazisao mucninu}imao je svoje mesto na dasci od zadnjeg stakla, a kasnije smo koristili neku kombinaciju kutija-torba da bi mogao da udahne svez vazduh.Da li je to bilo mucenje za njega ili ne neznam ali je on vremenom sam naucio da u zubima do vrata donese i korpicu i ko dobar djak zove da idemo napolje. Jeste to bilo cudno ko god bi video al je moj macak bio zadovoljan. Kad je vec postao prava macorcina morala sam da ga dam na selo jer nisam mogla da gledam kako pati kad ja izadjem bez njega.
 
a kad bi pustili machku na ulicu je l bi se ona vratila kuci, ako prezivi? ili bi se izgubila
poshto neki ljudi drze u kuci a oan ponekad izadje u dvoriste
u mom dvoristu ima jedno milion machaka i hrane ih komshije raznim stvarima tako da jedu hleb i ne znam shta im josh kuvaju. ja im bacila sir od soje i to su jele. jagode im se nisu svidele.
debele su i gledaju u balkone stalno...mada su jednom ejle i goluba
eto mozes da dovedes svoje mache da se druzi
 
?:
a kad bi pustili machku na ulicu je l bi se ona vratila kuci, ako prezivi? ili bi se izgubila
poshto neki ljudi drze u kuci a oan ponekad izadje u dvoriste
u mom dvoristu ima jedno milion machaka i hrane ih komshije raznim stvarima tako da jedu hleb i ne znam shta im josh kuvaju. ja im bacila sir od soje i to su jele. jagode im se nisu svidele.
debele su i gledaju u balkone stalno...mada su jednom ejle i goluba
eto mozes da dovedes svoje mache da se druzi
A da li ćeš ga i ODVESTI kući, to je već ZNAK PITANJA !!! :lol:
 
krvolok:
?:
a kad bi pustili machku na ulicu je l bi se ona vratila kuci, ako prezivi? ili bi se izgubila
poshto neki ljudi drze u kuci a oan ponekad izadje u dvoriste
u mom dvoristu ima jedno milion machaka i hrane ih komshije raznim stvarima tako da jedu hleb i ne znam shta im josh kuvaju. ja im bacila sir od soje i to su jele. jagode im se nisu svidele.
debele su i gledaju u balkone stalno...mada su jednom ejle i goluba
eto mozes da dovedes svoje mache da se druzi
A da li ćeš ga i ODVESTI kući, to je već ZNAK PITANJA !!! :lol:



cudno je da si ti uyeo i e krvolok. Ti si iygleda mnogo veci ljubitelj od ovih sto ih kao nesto vole al ne raymisljaju o tome da su to bica koja imaju dusu i osnovne životne potrebe, vec misle ljubimac to je igračka, znate imaju one igračkice zovu se kucni ljubimci ima ovde onih kojima ne bi trebalo davati nista zahtevnijeg ljubimca od tih plasticnih.
 
Naj bolja stvar koja se moze uciniti za macke je ne vezivati ih nego se boriti da psi ne jure macke tj da se socijalizuju, budu na povodcu a mace slobodne .Ja sam morala da dam mog mesanca jer nije mogao da nauci da bude tolerantan a rastao sa macama.
Treba propagirati toleranciju.
Psi i macke netreba da se vole ali nebi morali ni da se mrze da ih vlasnici ne uce tome.
Ja svoje preduzimam, moj pas ne juri macke,samo laje na strane macore u vreme sezone parenja.
Macama moze da bude dobro i u svom dvoristu ili stanu, ne idu one daleko.
Imam i jednog komsiju mesanca Sapu njega sam naucila da barem u mom prisustvu ne juri mace.
Jos jedna napomena sto se tice boljitka za maciji rod naime vise ima ljubitelja pasa nego macaka,njih pre vakcinisu vode veterinaru itd Moderniji su psi.I ja tu malo gresim to popravljam tako sto moja maca ulazi u kucu i dobija lepse zalogaje a kuca je u boksu.:p
 
Ne razumem zasto se toliko ljudi nasmejalo ovom postu. Macka je zivo stvorenje i prirodno ima nagon za istrazivanjem i koriscenjem cula mirisa i svih ostalih. Takodje ukoliko se od prvih meseci pocne da navikava na ogrlicu i povodac to postaje potpuno prirodna stvar. Jedina briga vlasnika moze biti eventualan sukob sa razjarenim psima i mackama na ulici. Svaka cast na postavljanju teme.
 
Imam rodjaku (zivi van Srbije) koja je svoju macku naucila na povodac od malena. Ima svoje razloge koji su vezani za vikendicu i dvoriste, ali se detalja ne secam.

U poslednjih oko godinu dana 2-3 x sam, na ulicama Beograda, videla vlasnike sa mackama na povodcu. Cinjenica je da su macke, zajedno sa povodcem, drzali u narucju.

Licno, nisam to do sad pokusavala, ali se ne mesam ni u drugacije misljenje, ako je izvodljivo i za vlasnika i za macku. Meni deluje komplikovano iako ne sumnjam u lepotu slobode, kao sto mi je poznat i problem boravka macke (zivotinja uopste) na ulici gde vlada zakon urbane dzungle.
 
Naravno da je najbolje da mačka živi u potpunoj slobodi, negde na selu gde će imati i kuću i štalu i dvorište i baštu. One vole da imaju svoju teritoriju, ali urbani život to ne omogućava. Niti su sela što su bila (i tamo ulicom jure kola, miševi se truju a bašte prskaju) , niti ih vlasnici u gradu smeju bezbedno pustiti napolje. A mogu da zamislim kako bi se bande pasa lutalica obradovale kada bi ugledale mačku sputanu povocem (koja ne može da pobegne ni da se odbrani). Rastrgle bi i macu i gazdu.
Doduše čula sam da jedna maca i u vlastitom dvorištu u Beogradu sme da boravi jedino sa povocem jer ide preko ograde a komšije imaju krvožedne pse. I tako -- stave joj dugačak kaiš pa tek onda napolje iako je to prostor bezbedan od upada drugih životinja, ali nije od njenog istraživanja.
 
Mislim da je ova moja rodjaka u slicnom fazonu izvodila macu kad ode u vikendicu. Ima i psa koji se slaze sa mackom.

Zeleci da joj bar to vreme provedeno u vikendici omoguci da bude i vani, ali posto se ne usudjuje da je pusti da svrlja okolo, mislim da je drzi na duzem povodcu u basti.

Isto to cini i kad dodje u Srbiju u posetu, jer ne moze da zabrani otvaranje prozora, terasa...pa je u tim momentima drzi kao drugi vlasnici svog psa.
 
Hehehe i mene je kao neke pojedince nasmejala ova tema i ako sam to vec jednom videla.Imam u komsluku jednu stariju gospodju koja seta macku na povodac.I ak je nisam vec duze vreme videla to mi se cini kao da je mucenje.Na pse smo valjda svi navikli da idu na povodac ali macke... :hahaha::hahaha::hahaha::zcepanje:
 
imam ja komsinicu koja seta macku na povodcu
i to funkcionise sasvim lepo :)
ali da ta komsinica nema nekih 12-13 godina,svi bi je gledali kao ludachu ....verovatno :lol:
u svetu je sasvim normalna pojava videti nekoga kako seta machku
valjda
 
Hehehe i mene je kao neke pojedince nasmejala ova tema i ako sam to vec jednom videla.Imam u komsluku jednu stariju gospodju koja seta macku na povodac.I ak je nisam vec duze vreme videla to mi se cini kao da je mucenje.Na pse smo valjda svi navikli da idu na povodac ali macke... :hahaha::hahaha::hahaha::zcepanje:

U bivsem kraju jedna zenica seta macu (mozda i vise njih) na najobicnijem kanapu. Nikad je nisam posmatrala kao dileju vec kao nekog ko pokusava da ucini sve sto misli da bi bilo dobro za ziv. Brine o dosta macaka tako da sumnjam da ih ne voli. Ako se neko odluci na povodac za cica macu, verovatno mora da krene s tim od malena, za pocetak.

U igri sam pokusala najobicniji kais da ovlas obmotam oko svojih maci, igre radi. Bas tako je i shvaceno kao igra sa kaisem, njegovo brzo svlacenje, trupkanje nogama po njemu, grizenje i momentalno kad ga osete bace se na zemlju i nemaju nameru da ustanu i tako idu dalje :D.

U zamenu za slobodu kretanja omoguceno im je da imaju svoj kibic prozor/terasu, dosta prostora u stanu i puno svega ostalog. Teze je zimi kada prozore ne mogu drzati otvorene. Daleko od idealnog, ali kakav izbor - takva i resenja.
 

Back
Top