Jedno pitanje za sve Vas

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
276

Hteli mi to priznati ili ne,danas je nažalost veoma mali broj pravih ljubavi.Svaki segment života je postao nešto što liči na ubrzane slike sa neke filmske trake.U svemu preovladava žeđ za interesom,vreme je postalo jedna od najvećih dragocenosti savremenog društva,a samim tim su i mnogi drugi segmenti ljudskog života svedenisu na neku vrstu trenutnosti.Bukvalno,mnogo je stvari koje se odvijaju u samo jednom trenutku i pravo je čudo da čovek i u takvim uslovima uspeva nekako da funkcioniše.
Najveći ceh svemu tome plaća ljubav.Nešto što je nekada bilo najvrednije,danas je samo neka obicna usputna potreba.Naravno da kada ovo kažem ne mislim na sve osobe ovoga sveta,jer jako dobro znam da još uvek poput fosila,postoje i one osobe za koje ljubav u svemu ima najbitnije značenje.No,nažalost,takvih je osoba svakim danom sve manje i manje i bojim se da nece jos puno vode Dunavom proteći,a da će i ti poslednji ostaci koji u sebi nose najdragoceniji dar ljdske biti,naprosto izumreti.
Znam,davno je prošlo vremne Ane Karenjine,vreme u kome se za ljubav davalo sve,pa čak i život.Istina i danas dođe do svađe ili tuče zbog neke devojke,ali su razlozi za nju sasvim drugačije biti.
Sve se zasniva na nekoj prokletoj fizici,Fizici u kojoj ne postoji ni malo mesta za osećanja,za bol,za postovanje,niti za bilo sta sto čoveku može oduzimati tako «dragoceno vreme».
Često sebi postavim pitanje,posmatrajući mnoge mlade ljude na ulici,po diskotekama,parkovima i na mnogim drugim mestima,da li je iko od njih sposoban i spreman da se recimo godinu dana bori za nečiju ljubav?Da tu osobu do koje mu je stalo, danima obasipa lepim recima,buketima cveća,lepim stihovima i mnogim sitnim,ali veoma dragocenim poklonima?Ne,mislim da takva osoba gotovo da i ne postoji.A nekada,nekada se za pravu ljubav znalo potrošiti mnogo više od jedne godine.Nekada se znalo odreci se svih blagodeti života samo zbog toga što se sve te blagodeti ne mogu doživeti sa voljenom osobom.A danas?Danas je samo potrebno na sebe nabaciti par posebnih stvarčica,ući u neku diskoteku,pogledom poput vuka koji vreba žrtveno jagnje izabrati devoju,prići joj,reći par prostih rečenica i vrlo često,čak i bez popijenog pića izaći u prvu nedovoljno osvetljenu ulicu,ili pak u neku od prijatelja koji radi u trećoj smeni, iznajmljenu «gajbu»,
Sa novim danom sve se zaboravlja.Ostaju neke sitnice koje ponekada služe da se pojedinci pohvale kako su «smuvali dobru ribu».
Sve je to bez emocija,bez dara davanja,sa puno gladi i uzimanja,bez poštovanja i bez i najmanje trunke one istinske ljubavi.
Znam,mnogi će reći da sam konzervativan i da je moje poimanje o ljubavi zastarelo i ostalo tamo negde u osamnaestom veku.Ne,neću se braniti,neću im ni uzeti za zlo zbog tih konstatacija,jer možda su i u pravu.Uostalom,nije nas je ista majka rodila,nismo svi mi isto vaspitani i na isti način odgajani i na kraju krajeva,možda su nam i te škole života u kojoj se stiču znanja koja se ni u jednoj drugoj školi ne mogu steći,nalazile na sasvim razlicitim krajevima tog puta Gospodnjeg.
U svakom slučaju,ne želeći nikoga da omalovažim ili pak ignorišem,pitaću sve,kako one čiji je pogled na ljubav sličan mom,tako i one čiji se u svakom mogućem pogledu razlikuje,da li i u pravoj ljubavi ima mesto fizici.
Cekam Vase komentare i biću Vam zahvalan bez obzira ma kakvi god da su.

JAGGE®™
 

Ne mogu da verujem da se niko nesme usuditi da bar pokuša da da neki svoj odgovor na postavljeno pitnje.Koliko vidim,Vs šest je pročitalo ili bar pogledom zakoračilo na ovaj topik,ali ni u jednom od Vas ni malo snage,hrabrosti ismelosti da pokuša da iznese neko svoje mišljenje.
Zar je ova tema toliki bauk,da se od nje plašimo i na svaki mogući način je ignorišemo?
Verujte mi,zaista nije ništa tako strašno.Samo pokušajte da nešto napišete i videćete da to i nije tako teško.
 
Pa dobro. Sta bi ti hteo kao odgovor?

To sto si ti opisao ne predstavlja ceo svet, ali na zalost predstavlja veci broj pripadnika ove planete.
Brzina.
Neodgovornost.
Ili jednostavno nedostatak zelje.
Ne odobravam, ali je to surova istina.

Lepse je kada osobu upoznas van zadimljene prostorije zacinjene svetloscu stroboskopa. Prirodnu. Spontanu.
Takav kontakt je uvek prijatniji i zdraviji.

Da se sve veci broj veza zasniva na fizici ( ili sto je mozda bolje reci, gimnastici), opet je posledica neimanja vremena. Ono sto ti pricas je karakteristicno za mladi narastaj. Pa svi smo bili mladi i ludi. Sto veci broj u sto krace vreme. Kako covek sazri shvata lepotu prirode i ljudskosti.

Nekima je potrebno vise, a nekima manje vremena da do tog saznanja dodju.

Neki, na zalost, nikada to ne shvate.
 
Pa ovo nije nimalo laka tema, zato se tako malo nas
usudilo da pokuša nešto da kaže. Propaganda koju nameću serije tipa SEX I GRAD je isuviše jaka, TV i
sve njene zvezde i zvezdice su glavni prpagandisti te
neke površnosti i da upotrebim izraz antiromantike, da je mladim ljudima jako teško svemu tome da se odupru, da nađu sebe, svoj put i smisao postojanja.
Verovatno i nije sve tako sivo kako na prvi pogled
izgleda, uvek su neka prošla vremena nostalgičarima i
romantičarima izgledala bolja... Uvek će biti, nadam se, dovoljno onih koji su sposobni za pravu iskrenu ljubav...
 
[/b]
Cesto pomislim kako sam rodjena u pogresnom vremenu. Danas je sve brzo, uzurbano....neke sitnice koje znace mnogima su smesne i glupe. Ali ipak ima jos mnogo onih koji, kako divlja kaze, ne zure nikud i uzivaju u svakom trenutku zivota, pogotovo u ljubavi.
Ja cu uvek da budem to sto jesam, da volim onako kako umem i srcem i telom....
 
Model veze na koji se svi pozivate je karakteristican (po meni) za velike gradove. U manjim mestima - kao sto je ovo u kome ja zivim, veze su jos uvek kao u doba romantizma. Ne bukvalno, ali sam tempo zivota je takav da uvek i za sve imas vremena pa samim tim i za uzivanje u novoj/staroj ljubavi...

Takodje, za ljubav se covek moze boriti na razne nacine, ne samo lepim recima, cvecem i poklonima, jer je to opterecujuce. Stvara osecaj da nesto dugujes...
Najdraze mi je kada uspem da osobu upoznam onakvu kakva je svakog dana, bez izmotavanja, poklona i cveca koje recimo nisam u stanju da uzvratim...
 
1.brzina kao nacin zivota je ok u poslu, borbi sa svakodnevnim obavezama, i apsolutni nespojiva sa ljubavlju
2.fizika me ne interesuje
3.ne verujem u zrtvovanje u ljubavi-sindrom ane karenjine
4.nije sve tako crno-samo promeni ugao gledanja-idi u neki park, pogledaj ljude koji setaju, parovi, sami ili sa decom...prolece je stvoreno za intimnost, za ljubavnike i za srecu
:wink:
 
srna33:
[/b]
Cesto pomislim kako sam rodjena u pogresnom vremenu. Danas je sve brzo, uzurbano...
@Strela
@Suzanita
Neki to nama ovde zalaze u neke zrelije godine? :lol:
Jeste li vi nekad slušali svoje babe i dede kad uzdahnu, pa počnu: -Eeehhh, dete, kako se nekad lakše i lepše živelo... Imalo se za sve vremena... :wink:
@Sindi
Hm, zagovaraš apstinenciju u vezi? :roll:
@Jagger
Neobično pitanje za tebe: da li i u pravoj ljubavi ima mesto fizici.

Pa prava ljubav je prava metafizika, svako ko je iskusio, znaće o čemu pričam.

Ljubav je nešto za šta odjednom pronađemo vremena napretek, kada nam se dogodi. I to nema veze sa time u kom veku živimo. Živimo samo tu i tad kada smo se rodili. :wink:

'... dodirni mi koljena,
baš bih to voljela...'
d058.gif
 


SINDI
član


Poruke: 1696
Mesto: novi sad
Pet, 13. maj 2005 12:29 Odgovorite sa citatom

--------------------------------------------------------------------------------

1.brzina kao nacin zivota je ok u poslu, borbi sa svakodnevnim obavezama, i apsolutni nespojiva sa ljubavlju
2.fizika me ne interesuje
3.ne verujem u zrtvovanje u ljubavi-sindrom ane karenjine
4.nije sve tako crno-samo promeni ugao gledanja-idi u neki park, pogledaj ljude koji setaju, parovi, sami ili sa decom...prolece je stvoreno za intimnost, za ljubavnike i za srecu



zainteresovana
član


Poruke: 3924
Mesto: i med javom i med snom - glavni je med
Sub, 14. maj 2005 10:38 Odgovorite sa citatom

--------------------------------------------------------------------------------

srna33 ::

Cesto pomislim kako sam rodjena u pogresnom vremenu. Danas je sve brzo, uzurbano...

@Strela
@Suzanita
Neki to nama ovde zalaze u neke zrelije godine?
Jeste li vi nekad slušali svoje babe i dede kad uzdahnu, pa počnu: -Eeehhh, dete, kako se nekad lakše i lepše živelo... Imalo se za sve vremena...
@Sindi
Hm, zagovaraš apstinenciju u vezi?
@Jagger
Neobično pitanje za tebe: da li i u pravoj ljubavi ima mesto fizici.

Pa prava ljubav je prava metafizika, svako ko je iskusio, znaće o čemu pričam.

Ljubav je nešto za šta odjednom pronađemo vremena napretek, kada nam se dogodi. I to nema veze sa time u kom veku živimo. Živimo samo tu i tad kada smo se rodili.

'... dodirni mi koljena,
baš bih to voljela...'

Sindi,zaista je šteta što ne voliš kako ti kažeš "sindrom Ane Karenjine".U tom "sindromu" se da videti mnogo toga veoma značajnog,što je u drugim segmentima života nedokučivo.Čak šta više,mislim da se i definicija ljubavi,ako ta definicija uopšte negde i postoji,može pronaći baš u toj Ani.
Pročitaj je pažljivo,ako je potrebno i više puta i shvatićeš o čemu zapravo i pričam.
A parkovi,ama pusti parkove.Priznajem da se i danas u njima mogu sresti na prvi pogled srećni i zaljubljeni parovi.A da li si se ikada zapitala koliko su zapravo oni istinski srećni i zaljubljeni?

Strela
Ne,nemoj se truditi da pišeš repliku,jer ću je zasigurno demantovati,jer tvrdim da od prave zaljubljenosti ne postoji ni ono "Z" .
Neki poočetak možda?!Onaj prvi korak,onaj prvi stepenik ljubavi,danas je svakome na dohvat ruke.Problem je u tome što niko nema dovoljno ni snage,a ni želje da se penje na na tu ljubavnu piramidu.Mnoge se stvari daju doseći još na tom prvom stepeniku i prosto potreba za trudom koji je neophodan da bi se savladao uspon,ne postoji.A znaš li zašto?
O :D :D :D dgovor je veoma jednostavan.
Dugo je,čak i previše dugo vremena prošlo od poslednjeg ljubavnika koji je uspeo da dosegne sam vrh piramide.
Sve priče vremenom blede,tako da se i priča o svemu onom što je nekada doživljeno na vrhu piramide,odavno dospela u zaborav.Stoga,nije ni čudo da danas niko nije ni svestan kakve ga blagodeti čekaju tamo gore na frhu.
Nadam se da se ne ljutiš što sve ovo pišem metaforički,ali isto tako verujem da ćeš razumeti naravoučenije iz svega napisanog.

Strela,Pitanje nije neobično i nisam ga postavio zbog sebe,već zbog Vas.Jednostavno sam hteo da sagledam Vaša poimanja o ljubavi.
Nažalost,malo je onih sa kojima se bar delimično u pojedinim segmentima slažem,a mnogo je više onih čije je razmišljanje samo jedan plod današnjice.
Ovim nikoga ne želim da uvredim.Bože mili,svako ima pravo na sopstveno mišljenje,na sopstveno shvtanje i poimanje pojedinih životnih segmenata.To pravo nikome ne mogu i ne želim uskratiti.Uostalom,nije nas sve ista majka rodila.Zar ne?

[/b]
 
JAGGE®™:


Sindi,zaista je šteta što ne voliš kako ti kažeš "sindrom Ane Karenjine".U tom "sindromu" se da videti mnogo toga veoma značajnog,što je u drugim segmentima života nedokučivo.Čak šta više,mislim da se i definicija ljubavi,ako ta definicija uopšte negde i postoji,može pronaći baš u toj Ani.
Pročitaj je pažljivo,ako je potrebno i više puta i shvatićeš o čemu zapravo i pričam.
A parkovi,ama pusti parkove.Priznajem da se i danas u njima mogu sresti na prvi pogled srećni i zaljubljeni parovi.A da li si se ikada zapitala koliko su zapravo oni istinski srećni i zaljubljeni?



dragi moj,
anu sam citala mnogo puta...dovoljno ..suvise..
anu sam na neki nacin i prezivela...i ponavljam..ne verujem u zrvovanje..ni za koga..vise nikad

ljubav moze , ja verujem u to, biti i obostarana, i uzvracena..i mora biti takva, ili nije ljubav...voleti nekog ko je kao vronski? nikad...

da li sam se ikad pitala? shvatas zivot suvise ozbiljno..ako si ikad pogledao lica ljudi koji setaju, mozes tacno znati jesu li srecni..ni sreca , ni nesreca se ne mogu sakriti..meki pokreti kojim se ljubavnici dodiruju, ovlas, pogledi,neznost, neiskazana..ili zgrcene ruke, pola metra izmedju supruznika..govor tela je najrecitiji...
 
Samo cu kratko odgovoriti i necu spominjati sindrom Ane Karenjine.
Da,ima nas fosila koji su po socijalnim i moralnim normama dovoljno ludi i neustrasivi da se svim snagama bore za voljenu osobu.
Ali mi uvek ispadamo idioti,kreteni,maloumnici,i to sve u ocima onih "savremenih" kojima je mnogo lakse da vredjaju nego da daju objasnjenje zasto je njihovo ponasanje ispravnije.
Da,ima nas.
A da li ima jos neko pored mene ko je spreman da to i pokaze bez blama?
 

Back
Top