Chile

Penzioneri nastanjuju Panamu a ne Chile. Ne znam ko bi normalan dosao sa starim kostima ovamo da navuce reumu:))

Sta se smatra "pristojnim zivotom"? Svasta bi tu pod taj pojam moglo da se nagura.

Viza za gradjane nase zemlje prilikom ulaska u zemlju nije potrebna, ali se bez vize moze ostati samo 3 meseca. U medjuvremenu ko zeli ostati trebalo bi da preda zahtev za privremenu vizu a nakon godinu za stalnu. Resavanje moze da se otegne. Sve vize za gradjane nase zemlje su besplatne. Barem do ovih novih pasosa su bile.


Iskreno mislim da Chile nije zemlja za neku medjufazu "ne znam sta bi sa zivotom" i gde se moze napredovati od peraca sudova do sefa nekog pogona kao u Kanadi recimo. Peraca sudova na raspolaganju ima i ovde, a ima i dosta fakultetski obrazovanih. Narocito otkako je porasla nezaposlenost pod izgovorom svetske krize. Ovde ili jesi nesto ili nisi.
Oni kojima je ovde dobro su programeri, ali njima ne treba Chile da bi im bilo dobro. Budu malo ovde da upotpune svoj curiculum, pa odu negde blize Srbiji odakle mogu cesce skoknuti kuci. Ali cak i ako jesi nesto ovde - posla trenutno nema. Ministarka za rad je izjavila da posao ne traze oni kojima nije neophodan - izjava je inace boli glava:))

Ako vas jos nesto interesuje javite se. Javljalo se puno nasih ljudi, pitalo za savete, ali nikog jos nismo videli ovde. S druge strane dolazilo je puno nasih prijatelja ali ne znam da li je neko ostao duze od 6 meseci. Svi se vratili, jer kako je neko od njih rekao: Chile je ipak ozbiljna zemlja. Evo ih sad svi u Srbiji, u tranziciji, smisljaju u koju ce "neozbiljnu" evropsku drzavu da zapale:)


Sto se mene tice, meni je Chile sasvim ok.
 
aperisic,
ne moze niko umesto vas doneti odluku da li da dolazite ili ne, i kada je pravi trenutak, da bi se posle osecali izigrano. Jeste probali da nadjete neku berzu poslova u Chileu? Ima kako domacih tako i puno stranih kompanija, mozda neko od njih prima radnike, i upravo taj profil koji vi imate. Kao sto sam rekla mi smo bili puni pozitivnih utisaka cim smo dosli, i trudili smo se da to prenesemo i nasim prijateljima i poznanicima. Niko od njih nije se dugo zadrzao ovde, jer kako ja njih da ubedim da je dobro ako oni to nisu u stanju da vide?! Ako je nekome lakse vratiti se u Srbiju, nego poceti ovde nesto, dzaba price. Zivot emigranta svugde je isti. Treba izgurati taj neki pcoetni mozda tezi period, a na svakome je da odredi da li je vredno toga ili nije.
 
aperisic,
Zivot emigranta svugde je isti. Treba izgurati taj neki pcoetni mozda tezi period, a na svakome je da odredi da li je vredno toga ili nije.

Nisam uspeo da prenesem pitanje kako treba. Dakle nije problem dolazak/ne dolazak nego kako stoji stanje sa IT sektorom, koliko i da li je on udaren ovom krizom. Na sajtovima ima radnih mesta, bar formalno, ali se niko ne odaziva kada pošaljem rezime odavde (čak ni iz kurtoazije). Naprosto skupljam informacije. Znam da ne možete konkretno da odgovorite, ali čisto ako znam da ću za 6 meseci 1 godinu naći posao kao IT onda u redu, ako ne onda da dodjem sa varijantom predavanja engleskog. A da dodjem čisto radi dolaska, pa onda šta mi Bog da... pa dobro u Andima ima dovoljno biljaka za prehranjivanje :mrgreen:
Problem je što posle 1 godinu čak i da poraste pojava posla u IT, svi će reći - a šta si radio godinu dana.
U Srbiji za 1-2 godine može se naći nekakav IT posao, ali odista nekakav, (recimo da ti uzimaju otisak prsta pri dolasku i odlasku sa posla ili da radiš nešto i ne znaš da li će da plate ili ne). Ako je pak slična verovatnoća da ću naći iole normalniji posao onda prosto da znam da se organizujem, da uzmem sobu sa Internetom zakačim se i šalji rezimee povazdan i slično.... Eto to je u pitanju, a što se tiče dolaska posle Irske Švajcarske Kanade i Amerike znam SVE detalje početničkih problema, od toga da je porez veći ako si u braku do toga da te ne gledaju kao korisnu robu jer imaš preko 35 godina itd. o boji kože (doslovno boji, nijansi) da ne pričam.
Naravno svako makar i čisto mišljenje u ovom trenutku je od pomoći.
 
Nisam uspeo da prenesem pitanje kako treba. Dakle nije problem dolazak/ne dolazak nego kako stoji stanje sa IT sektorom

Eto ti sad, moram samom sebi da odgovaram na poruku :) Posle svih skupljenih informacija ja odlazim u Čile za mesec dva, eto toliko.

Redakcija jednog od dobijenih pisama, informacije u vezi posla se odnose na IT sektor (nisu moje reči):

"Mozes ostati na turistickoj vizi 90 dana (ne 90+90, barem ne bez placanja kazne), a onda mozes da izadjes do Argentine i 'resetujes' taj period. To je jeftina, brza i sigurna varijanta. Ne mislim da ima smisla brinuti se oko toga da li ce te posle pustiti da udjes, tj. dati opet vizu. Ovde sam 10 godina i nisam cuo da je neko imao slican problem.

Za pocetak se mozes smestiti u neku sobu (moze biti 120-150 evra), u neki hostel ili neki stan (250-300 pa navise evra). Stanove nije lako uzeti bez ugovora za posao, pa je mozda soba bolje resenje za pocetak. Ili neki hostel. Ima i onih stanova na ograniceno vreme, ali verujem da je to skuplje od ovih suma koje sam ti dao).

Sto se posla tice, mislim da je sasvim ok traziti ih tek odavde. Mozda da krenes 10-15 dana ranije da saljes CV-e na koknretne poslovne ponude na par najpoznatijih sajtova (www.laborum.cl/, www.trabajando.cl, www.infoempleo.cl, itd), cisto da vec mozes da vec zakazes intervju (“dolazim tada i tada...”). Odande sumnjam da ces naci posao, pre dolaska ovamo. Ako znas jezik, to je solidna prednost, ali ne i uslov. Sa engleskim, uz mnogo srece (da i oni znaju), mozes proci za pocetak. U svakom slucaju, savetovao bih barem osnovni kurs pre dolaska.

Ne treba da se brines za vizu. Kao sto ti rekoh, to je najmanji problem, a uopste nije ni uslov da ti neko da posao. Mozes mnogo vremena ostati ovde kao turista, onda naci posao i na osnovi njega traziti vizu. Treba da imas diplomu overenu kako treba. Druga je varijanta da ti neka firma da ugovor, da ti potrazis vizu ranije. Time iskljucivo dobijas na vremenu vize, ne nesto posebno znacajno.

Ovde se relativno osetila kriza, ali trziste opet raste i ne verujem da bi bio problem naci posao. Pod pretpostavkom da znas malo jezika, mozda bi se i iznenadio da za kratko vreme uletis negde. Ne verujem da ces stici do isteka prve turisticke vize, bez da nadjes posao.

Sa nekih 300-400 evra (+ smestaj), ovde mozes racunati na neki skroman zivot, za pocetak. Ovo da racunas koliko ti treba do pronalazenja posla. Posle toga mozes naci stan za oko 300 evra (solidan) i za jedno 400-500 dodatnih organizovati zivot uz osnovne troskove. Ne verujem da je problem naci posao u tvojoj struci sa pocetnom platom koja posle moze i da raste. Mozda cak i u startu vise ako imas srece da budes na pravom mestu u pravom trenutku.
"
 
vidim da je malo bajata tema ali se nadam da je jos uvek barem neko posecuje ......
zanima me koliko se lako (tesko) dolazi do nekog drugog posla osim IT....konretno ja sam diplomirani muzicar ali mi nebi bilo mrsko da radim bilo sta drugo....samo da se dostojanstveno zivi.....
unapred hvala na odgovorima.....
 
Stranci tesko mogu shvatiti, da ljudi sa spanskog govornog podrucja naprosto ne osecaju potrebu da govore engleski, jer je njihov jezik isto tako rasprostranjen u svetu, ako ne i vise. Zasto bi znali engleski kada ceo kontinent govori spanski:)) Zato je i Evropa za njih jedino Spanija, tesko se usude da idu u druge zemlje da rade, posto tamo niko ne govori spanski, jel? Isto kao sto je za njih USA - Miami, gde na ulazu u neke radnje stoji naslov: Govorimo i engleski:))
Mislim da to ne vazi samo za Chile, nego za sve latino-americke zemlje, da je znanje spanskog jezika osnova, a onda dolazi sve ostalo.
Inace, iz iskustva, spanski se lako uci, narocito ako vec neko zna engleski, ne padne tesko.
 
Ne znam da li je ovo postao Cantadorin forum, posto na svako pitanje njena je zadnja, ali evo i nekih zapazanja iz mog ugla:)

U Santiagu u filharmoniji je sviralo nekoliko nasih momaka, ne znam da li su jos uvek ovde, posto se sastav ljudi ovde brzo menja, ali koliko sam cula od njih licno, na susretu Srba u Chileu, bili su tada relativno dobro placeni. Moj muz se isto tako relativno uspesno bavi muzikom na ovim prostorima, tako da ima hleba za svakog, samo ga treba naci:)

Skoro je gostovao Kusturica u nasem gradu. Jeste, poznat je i on i Brega, ali se ne bi slozila da su chileancima asocijacije na Balkan negativne. Opet, svako ima svoja iskustva, nasa su vise nego pozitivna. Ljudi su svakako obrazovaniji nego u Dominikani, i dok smo u Dominikani morali objasnjavati odakle smo, da smo iz Europe, pa im objasni da Europa nije deo Majamija za koji su oni jedino culi, ovde kad kazemo da smo iz ex-Jugoslavije, pitaju nas: iz kog dela? :) Svako ovde ima bar jednog prijatelja Jugoslovena - oni inace ne prave razliku izmedju Srba, Hrvata, itd, kao sto se i oni sami ne izjasnjavaju kao Nemci, Spanci, Hrvati...nego su svi jedna jedinstvena nacija - Chileanska nacija. Prvenstveno se svi vole medjusobno, pa samim tim vole i druge ljude.
 
Osnovnoj skoli jedan lik odgovara geografiju, pita ga nastavnica gde su najveca nalazista bakra u svetu.On blene ne zna.Pita ga ona - da li si ikada cuo za Cile ? Ovaj ce njoj u Cileu su svi fasisti.
Kada cujem Cile,prva asocijacija Pinoce. Mada je ta era zavrsena i Cile danas krupim koracima grabi napred. Puno Peruanaca i Bolivijaca odlaze kao gasterbajteri u Cile.
 
Ljudi da li neko zna kako mogu da odputujem u chile, sta mi je sve potrebno da odletim tamo, koji su troskovi puta, i kako bi mogao lako da se snadjem??? Da li je lako tamo naci neki posao za pocetak, bar za neko vreme dok se bolje ne snadjem...
Ja u chile nemam bas nikoga!
Sto se tice jezika, vec dve godine sam na konkursu za spanski jezik!
Ja imam 21 godinu, i stvarno mi je zelja da odem tamo!
Hvala vam unapred....:):):):):):):D:D
 
Chile je u teskim problemima trenutno ako nisi zidar sada im nisi potreban
A tamo poznajem samo inzinjere koji su otisli i biznismane sto su otvorili restorane
Beda je tamo brate imao sam curu iz St Diaga htede da se uda za mene :eek:
 
Otisao bi tamo kao zidar, i ako znam da taj posao nije za mene...
Ali bi naravno se snasao za nesto drugo, cilj mi je samo da odem, posle mi je sve lako!
Nego mislim da mi je potrebno previse novca samo za kartu!
 
Jel zna neko mozda kako je priznata nasa visha medicinska smer fizioterapeut tamo.....

i kako uopste ide cela ta stvar oko diploma i prevodjenja, priznavanja diplome itd....
to me mnogo zanima posto znam da je u nekim zemljama evraope skroz priznata---samo traze jos kurs jezika....ali za chile na znam kako su priznate nase skole i koja je procedura...pa ako neko moze da mi kaze....bila bih jako zahvalana.....

i jos nesto...jel ima u bgdu neki kurs latino americkog----ali koji je tamo priznat....
hvala.............
 
Ne znam konkretno za fizioterapeute, ali cini mi se da sto se tice diploma sve je cista lutrija. Znam slucajeve da nekom nisu priznali a neki ljudi rade i bez toga da su prikazali diplomu, bilo je dovoljno prezentovati da znaju posao.
U Chileu ima dosta banja, tako da mozda tu imate nekih izgleda za posao.

U Latinskoj Americi sem Brazila, se na celom podrucju govori spanski, ili kako to ovde kazu: kastiljano. Jezik se neznatno razlikuje od zemlje od zemlje, mislim da bi ucenje spanskog a ne latinoamerickog, bilo ok. Nisam cula da su nekome trazili potvrdu znanja jezika, pa da je ne znam kakav posao u pitanju.
 
Jel zna neko mozda kako je priznata nasa visha medicinska smer fizioterapeut tamo.....

i kako uopste ide cela ta stvar oko diploma i prevodjenja, priznavanja diplome itd....
to me mnogo zanima posto znam da je u nekim zemljama evraope skroz priznata---samo traze jos kurs jezika....ali za chile na znam kako su priznate nase skole i koja je procedura...pa ako neko moze da mi kaze....bila bih jako zahvalana.....

i jos nesto...jel ima u bgdu neki kurs latino americkog----ali koji je tamo priznat....
hvala.............

Treba da polazes spanski, a to mozes u Institutu Servantes u Beogradu, mada kao fizioterapeut, ako ne mozes da nadjes ovde posao ili u Nemacku, neces ni tamo naci hleba.
 
carte-chili.gif
 

Back
Top