Rezervisti tuze Srbiju- Sud presudio odstetu

Али јел сви резервисти, или само они који туже?

Svi. Uvek se vodi takozvani "Musterprozess" ( vidis znam samo na nemackom) , ali presuda vazi sa sve ostecene.
Mogao je i samo jedan covek da tuzi, presuda vazi za sve.

Mozda se neko seca slucaja ( ima valjda i tri godine) kada je jedan bivsi oficir JNA tuzio BiH jer su mu oduzeli stan u Sarajevu.
Stan nije u to vreme bio njegov, nego "drustveni", ali je taj isti sud (Strazburg) dosudio da se oficiru isplati vrednost stana
od 65.000 evra plus svi sudski troskovi jer bi on taj stan kasnije odkupio, kao sto su svi i radili.

BiH se onesvestila, ulagala zalbe ( ne zbog ovog slucaja) nego je ova presuda presedan i BiH mora svakome kome je oduzet
drustveni stan da plati obestecenje. Ovo sam samo htela da pojasnim kako ide sa tim pojedinacnim presudama, a koje se odnose
na sve slucajeve.

Pretpostavljam da si ti negde prijavio da potrazujes dnevnice. Imas neku artiju?
 
ma daj bre ne budi dete,najveci procenat tih rezervista nije ni metka ispalio,drzali su ih po skolama i polj.dobrima kao eto rezervu,krkali pili rakiju i dobijali dnevnice za to.
Oni koji su prosli igranku nisu ni pomislili na dnevnice ,nego se se zahvali Bogu sto im je ostala glava na ramenima
eto, ja nisam bio na KiM ali sam bio mobilisan i 78 dana se spremao za nekakav desant. Koliko mi je život bio ugrožen ili ne, nije bitno za diskusiju. Privatnik sam, imam svoju radnju koju sam morao da zakatančim i tri meseca nisam mogao da zarađujem, što državu nije sprečilo da mi uredno uzme sve poreze sa kamatom za kašnjenje. Dnevnice nisam dobijao a vojnička plata pitanje da li je bila dovoljna za paklu cigareta dnevno ( svi znaju koliko su velike vojničke plate). Pa sad mi ti kaži da li je država odigrala fer?
 
Када су се добијали позиви на мобилизацију, свима који су се часно одазвали на позив отаџбине, ни на крај памети није било било какво плаћање, некакве дневнице ...
Шта тек рећи о добровољцима који су се сами, без позива, јавили у својим ратним распоредима

Међутим, Србија не би била ово што јесте да нема свакаквих муљатора који у свему виде личну корист.
Након нато агресије, борци су открили прву превару у Куршумлији. Судија општинског суда је себи и још неколицини што рођака што блиских пријатеља, измувао да добију по 10.000 евра (у данашњој вредности). Пре 10 и више година, колико је вредело 10.000 евра, колике су биле цене животних намирница, дажбина ... ? И још алавом скоту то није било доста већ је смувао да његова мајка (или ташта) добије новац за изградњу нове куће, пошто је дотадашња тешко оштећена у бомбардовању. А кућа није видела ни Б од бомбе. Судија бре ... угледни члан друштва ... !

Затим су борци почели у разним местима да откривају овакве случајеве. Тек тада су се дигли на ноге. Докле више да ''елита'' овог народа искоришћава пре свега раднике и сељаке (који су увек бранили и хранили овај народ)... чак и у рату. Е, онда сви има да добију новац за учешће у рату, а не само привилеговани лопови. Тако је све кренуло
Ратне дневнице су исплаћене многим учесницима рата. Осим припадницима некадашње Треће армије, са седиштем у Нишу. Њих је држава све ово време завлачила, обећавала ... док отворено није дигла руке од њих. Тада су кренуле тужбе, које су на крају завршиле у Стразбуру.

У целој овој причи, ове људе највише критикују, подсмевају им се - кукавице ... дезертери који нису омирисали барут. Који су се крили код тетке или код другара у његовом подруму. Или који су брже боље запалили преко гране. Такви сада највише моралишу, држе некакве придике. Шта друго очекивати од кукавица
 
U presudi stoji doslovce da drzava SRbija mora da isplati svakome kome to sleduje.


Grupa niških rezervista pokrenula je postupak za zaštitu svojih prava pred sudom u Strazburu, koji je presudom naložio Vladi Srbije da u roku od šest meseci od dana pravosnažnosti uredi način isplate ratnih dnevnica "svim licima koja na to imaju pravo bez bilo kakvih diskriminacija".


"Sud u Strazburu je presudu doneo na zatvorenoj sednici 10. jula, a dostavio je mojoj kancelariji i Vladi Srbije 28. avgusta. Vlada ima rok od tri meseca da izjavi prigovor, a potom i šest meseci da pronađe način za isplatu dnevnica rezervistima", rekao je Aleksić na konferenciji za novinare.
 
eto, ja nisam bio na KiM ali sam bio mobilisan i 78 dana se spremao za nekakav desant. Koliko mi je život bio ugrožen ili ne, nije bitno za diskusiju. Privatnik sam, imam svoju radnju koju sam morao da zakatančim i tri meseca nisam mogao da zarađujem, što državu nije sprečilo da mi uredno uzme sve poreze sa kamatom za kašnjenje. Dnevnice nisam dobijao a vojnička plata pitanje da li je bila dovoljna za paklu cigareta dnevno ( svi znaju koliko su velike vojničke plate). Pa sad mi ti kaži da li je država odigrala fer?

za kakav si se desant spremao, na Drvar?
Nisu svi koji su tuzili drzavu "privatnici"poput tebe,vecina rezervista je imala olaksice oko placanja struje,komunalija,...nije im drzava stala nogom za vrat.
Svako ko je bio mobilisan u rezervu dobio je dnevnice od dana dolaska do demobilisanja iz jedinice.Datum pecat i potpis staresine stoji u bukvici svih mobilisanih
 
четвртак, 06. сеп 2012, 13:01 -> 20:03

Резервисти добили случај у Стразбуру

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...676/Резервисти+добили+случај+у+Стразбуру.html

Европски суд у Стразбуру пресудио да Србија мора да плати ратне дневнице резервистима Треће армијске области ангажованим током Нато бомбардовања. Укупна сума и до две милијарде динара.
Европски суд за људска права у Стразбуру, после две године, пресудио је у корист српских резервиста који су због неисплаћених дневница у Нато бомбардовању, тужили државу. Влади Републике Србије наложено је да од правноснажности пресуде, 28. новембра, најкасније до маја наредне године, свим резервистима Треће армијске области који нису добили новац, исплати заостале дневнице.

Припремила Драгана Сотировски


Са шест гласова ЗА и једним против, Суд је одлуку донео 10. јула и на званичном сајту је објавио пре десетак дана када су обевштене обе стране у поступку. Иако је државу тужило осам ипо хиљада резервиста, право на надокнаду имаће сви из Треће армијске области, који до сада нису добили новац за боравак на терену у време Нато бомбардовања

"Мени јесте срце на месту, али на дну срца ми је бол што је то тако морало да буде. У срцу ме тишти што се судимо са отаџбином која је наша", каже Родољуб Вуковић из Удружења бораца рата 1999.

После бројних протеста и рочишта пред нашим судовима, Влада Србије је у виду социјалне помоћи, пре четири године исплатила око 10 000 резервиста из најсиромашнијих места јужне Србије у просеку по 200 000 динара. Они из већих градова, попут Славка Грубишића из Ниша, који је све време бомбардовања био мобилисан, нису добили ни динара.

Грубишић каже да никада није губио наду и увек је веровао да ће кад-тад то да се реши и кад је чуо вест из Стразбура веселио се.
Резервисте који 13 година чекају решење проблема, суд у Стразбуру сматрао је диксриминисаним по основу територије на којој живе. Влади Србије дата је могућност жалбе у наредна три месеца.

"Ми смо за компромис са Владом Србије јер није у питању само новчани износ. Желимо да нађемо различите модалитете да би све стране биле задовољне", каже адвокат резервиста Срђан Алексић.
Алексић је навео да је суд у Стразбуру исплату резервистима из седам општина на југу Србије 2008. године оценио као ратну дневницу, а не као социјалну помоћ.

"Та назови социјална помоћ исплаћивана је искуључиво ратним резервистима од којих није тражен доказ да је реч о социјално угроженој категорији, а исплатне листе, односно изводи банака управо гласе на ратне дневнице а не на социјалну помоћ", рекао је Алексић.
Адвокат је рекао да је суд у Стразбуру закључио и да су резервисти из других општина дискриминисани.

Извшрење пресуде надгледаће Комитет министара Савета Европе.
 
eto, ja nisam bio na KiM ali sam bio mobilisan i 78 dana se spremao za nekakav desant. Koliko mi je život bio ugrožen ili ne, nije bitno za diskusiju. Privatnik sam, imam svoju radnju koju sam morao da zakatančim i tri meseca nisam mogao da zarađujem, što državu nije sprečilo da mi uredno uzme sve poreze sa kamatom za kašnjenje. Dnevnice nisam dobijao a vojnička plata pitanje da li je bila dovoljna za paklu cigareta dnevno ( svi znaju koliko su velike vojničke plate). Pa sad mi ti kaži da li je država odigrala fer?

Nije fer , sramotno je ...

A kao neko ko je ,, upadao u igraneke ,, mogu reci da ne vidim neku razluku u ratu izmedju nekog ko se spremao za desant koji se ( srecom ) nije dogodio i nekog kome se dogodio ...
 
| četvrtak 6.09.2012 | 12:24
"Srbija da isplati ratne dnevnice"
Izvor: Beta

Niš -- Sud za ljudska prava u Strazburu naložio je Srbiji da uredi način isplate ratnih dnevnica ratnim rezervistima, posle tužbe grupe niških rezervista tom sudu.



Advokat Srđan Aleksić je pred sudom u Strazburu zastupao 8.500 rezervista, a ukupna suma koju bi Vlada mogla da isplati rezervistima je oko dve milijarde dinara.

Grupa niških rezervista pokrenula je postupak za zaštitu svojih prava pred sudom u Strazburu, koji je presudom naložio Vladi Srbije da u roku od šest meseci od dana pravosnažnosti uredi način isplate ratnih dnevnica "svim licima koja na to imaju pravo bez bilo kakvih diskriminacija".

"Sud u Strazburu je presudu doneo na zatvorenoj sednici 10. jula, a dostavio je mojoj kancelariji i Vladi Srbije 28. avgusta. Vlada ima rok od tri meseca da izjavi prigovor, a potom i šest meseci da pronađe način za isplatu dnevnica rezervistima", rekao je Aleksić na konferenciji za novinare.

Povod za tužbu bila je odluka Vlade Srbije od januara 2008. godine, kojom je rezervistima iz sedam opština na jugu Srbije isplaćena ratna dnevnica koju je Vlada nazvala socijalnom pomoći.

Aleksić je naveo da je sud u Strazburu isplatu rezervistima iz sedam opština na jugu Srbije 2008. godine ocenio kao ratnu dnevnicu, a ne kao socijalnu pomoć.

"Ta nazovi socijalna pomoć isplaćivana je iskuljučivo ratnim rezervistima od kojih nije tražen dokaz da se radi o socijalno ugroženoj kategoriji, a isplatne liste, odnosno izvodi banaka upravo glase na ratne dnevnice, a ne na socijalnu pomoć", rekao je Aleksić.

Advokat je dodao da je sud u Strazburu zaključio i da su rezervisti iz drugih opština diskriminisani.

Bivši rezervisti Vojske Srbije, koji su bili angažovani tokom NATO bombardovanja, podneli su krajem aprila 2007. godine tužbe protiv vojske i države. Oni su, u međuvremenu, održali mnoge proteste zahtevajući isplatu ratnih dnevnica. Najogorčeniji su bili rezervisti iz Kuršumlije jer su, kako su naveli, to pravo ostvarili samo odabrani, među kojima su sudije Opštinskog suda iz Kuršumlije. Njima su se ubrzo pridružili i rezervisti iz Niša, Pirota, Vlasotinca...


Iz teksta nisam razumela kakvi su to sudije ostvarili sebi pravo na ratnu odstetu.
?

Prosto i ne znam sta da mislim o ljudima koji traze dnevnice za patriotizam.

Podrška rezervistima!
Država im je trebalad a isplati novac, a nije htela.To je bila njena obaveza

PRVO SE PODMIRI VOJSKA pa se onda kupi hleb.
Uvek bilo i biće!
 
Svi. Uvek se vodi takozvani "Musterprozess" ( vidis znam samo na nemackom) , ali presuda vazi sa sve ostecene.
Mogao je i samo jedan covek da tuzi, presuda vazi za sve.

Mozda se neko seca slucaja ( ima valjda i tri godine) kada je jedan bivsi oficir JNA tuzio BiH jer su mu oduzeli stan u Sarajevu.
Stan nije u to vreme bio njegov, nego "drustveni", ali je taj isti sud (Strazburg) dosudio da se oficiru isplati vrednost stana
od 65.000 evra plus svi sudski troskovi jer bi on taj stan kasnije odkupio, kao sto su svi i radili.

BiH se onesvestila, ulagala zalbe ( ne zbog ovog slucaja) nego je ova presuda presedan i BiH mora svakome kome je oduzet
drustveni stan da plati obestecenje. Ovo sam samo htela da pojasnim kako ide sa tim pojedinacnim presudama, a koje se odnose
na sve slucajeve.

Pretpostavljam da si ti negde prijavio da potrazujes dnevnice. Imas neku artiju?

Нисам, никад нисам пријављивао ниједном државном органу то.
 
Nije fer , sramotno je ...

A kao neko ko je ,, upadao u igraneke ,, mogu reci da ne vidim neku razluku u ratu izmedju nekog ko se spremao za desant koji se ( srecom ) nije dogodio i nekog kome se dogodio ...

boro da si doziveo igranke ne bi ovo napisao,papir sve trpi nemoj da se lazemo.
hebale vas dnevnice, ne zna se broja obveznicima koji trpe psihofizicke posledice bombardovanja i dan danas dok svakodnevno sastavljaju kraj sa krajem a gejaci zapeli za dnevnice.
Da se oglase RVI zbog teskog polozaja kad ono ,...
 
za kakav si se desant spremao, na Drvar?
Nisu svi koji su tuzili drzavu "privatnici"poput tebe,vecina rezervista je imala olaksice oko placanja struje,komunalija,...nije im drzava stala nogom za vrat.
Svako ko je bio mobilisan u rezervu dobio je dnevnice od dana dolaska do demobilisanja iz jedinice.Datum pecat i potpis staresine stoji u bukvici svih mobilisanih
za kakav desant, to pitaj one koji su mislili da će kopneni napad početi desantom u ravnici oko Oblačinskog jezera i pozvali nas da vežbavamo na nekakvim ruskim protivdesantnim topovima koje niko u životu nije video. moje je bilo da radim šta mi se kaže. a šta si ti za to vreme radio?
Dnevnice niko nije dobijao...dobijala se vojnička plata
 
boro da si doziveo igranke ne bi ovo napisao,papir sve trpi nemoj da se lazemo.
hebale vas dnevnice, ne zna se broja obveznicima koji trpe psihofizicke posledice bombardovanja i dan danas dok svakodnevno sastavljaju kraj sa krajem a gejaci zapeli za dnevnice.
Da se oglase RVI zbog teskog polozaja kao ono ,...

Napisao sam jer je tako bilo i jer tako mislim .... A ko za sebe smatra da je neki veliki heroj i da je prosao gore nego drugi slobodno moze da na druge ucesnike rata gleda sa visine , niko mu ne brani ... ja ne spadam u takve - jer mnogi su prosli jos gore ,, igranke ,, od mene ... i njima skidam kapu ....

Polozaj RVI i lica sa PTST je takodje jedna strasna sramota ove drzave ...
 
Sramota da su nasi borci ovako ponizeni i to pred instituciom onih koji su nas bombardovali ....

Sta? Neprijatelj nas bombardovao osiromasenim uranijumom, a onda nam udelio "sirotinjsku" pomoc od nekih sitnjicavih 15ak meleardi ojra sledecih tuce/tuca godinitza?! I sada smo mi, Srbi, satro ponizeni institucijama onih koji su nas bombardovali?!

Alo, Krasavec Borislavovic, imam jedan dobar savet za tebe. Batali ta liderstva, ne ide ti ni od ruke, ni od noge, ni od qsog spolovila. Nego ti da zapljunesh dlanove, pa zaFataj drugare ljopatu i motiqu za dugacak vrat, pa sledecih 20+ godinica, udri njima po gruntu... Pa tvoji sinovi jos 20+... Pa tvoji unuci jos 20+...

(pa ce u Srbiji, brale, platice biti i 800 ojra mesecno :ok:)

_nobody_
 
Sta? Neprijatelj nas bombardovao osiromasenim uranijumom, a onda nam udelio "sirotinjsku" pomoc od nekih sitnjicavih 15ak meleardi ojra sledecih tuce/tuca godinitza?! I sada smo mi, Srbi, satro ponizeni institucijama onih koji su nas bombardovali?!

Alo, Krasavec Borislavovic, imam jedan dobar savet za tebe. Batali ta liderstva, ne ide ti ni od ruke, ni od noge, ni od qsog spolovila. Nego ti da zapljunesh dlanove, pa zaFataj drugare ljopatu i motiqu za dugacak vrat, pa sledecih 20+ godinica, udri njima po gruntu... Pa tvoji sinovi jos 20+... Pa tvoji unuci jos 20+...

(pa ce u Srbiji, brale, platice biti i 800 ojra mesecno :ok:)

_nobody_

Hvala Nobody ..

A ti kad nadjes vremena i koncentracije procitaj uvodni tekst na temi ....
 
Нисам, никад нисам пријављивао ниједном државном органу то.

Једино што имам то је војна књижица и у њу уписан ратни стаж...
Ономад у фирми тражили су од запослених на увид војну књижицу, и орган задужен за ОНО је приметио да ми се адреса у војној књижици разликује од адресе коју сам пријавио фирми.
Речено ми је да морам у најскорије време да се пријавим у војни одсек свог пребивалишта, на шта сам му ја рекао да ме баш заболе питон за то, и да сам решио да убудуће будем дезертер.
 
Debil Šutanovac našao idiotsko rešenje da ratne dnevnice isplati kao socijalnu pomoć pojedincima. Naravno da su oni koji nisu to dobili ogorčeni.

Bio sam pripadnik Treće armijske oblasti ali mi je svo ovo naplaćivanje učešća u odbrani zemlje odvratno.

Da ti se isplati (jednokratno) 200K dinarjev (iz budzeta Srbije). Da se ne osecas odvratno. Dapace. Jer kada ti zemlju okupiraju americke trupe zadzabe, izbusice ti... Sta? :ok:

_nobody_
 
Једино што имам то је војна књижица и у њу уписан ратни стаж...
Ономад у фирми тражили су од запослених на увид војну књижицу, и орган задужен за ОНО је приметио да ми се адреса у војној књижици разликује од адресе коју сам пријавио фирми.
Речено ми је да морам у најскорије време да се пријавим у војни одсек свог пребивалишта, на шта сам му ја рекао да ме баш заболе питон за то, и да сам решио да убудуће будем дезертер.

Poslala sam ti PP, pa pogledaj.
 
Јелте људи, а да ја вас питам - је л' ви размишљате да неки од тих људи живе на ивици сиромаштва (неке лично познајем), да кад су били мобилисани нису имали нека примања, и да имају данас рецимо и породице да прехране, ђецу да одшколују ?? :roll:
 
Једино што имам то је војна књижица и у њу уписан ратни стаж...
Ономад у фирми тражили су од запослених на увид војну књижицу, и орган задужен за ОНО је приметио да ми се адреса у војној књижици разликује од адресе коју сам пријавио фирми.
Речено ми је да морам у најскорије време да се пријавим у војни одсек свог пребивалишта, на шта сам му ја рекао да ме баш заболе питон за то, и да сам решио да убудуће будем дезертер.

Da mi se desi slican slucaj - isto bih odgovorio ... i uradio ...
 
Јелте људи, а да ја вас питам - је л' ви размишљате да неки од тих људи живе на ивици сиромаштва (неке лично познајем), да кад су били мобилисани нису имали нека примања, и да имају данас рецимо и породице да прехране, ђецу да одшколују ?? :roll:

... притом да додам неки су и војни инвалиди...
 

Back
Top