Sta da radim- moje je dete buckasto!!!!

jeny

Početnik
Poruka
27
Imam devojcicu koja ima tri i po godine i za svoju visinu od 100 cm je malo preteska. Ima 19,50 kg. Znam da je to mnogo i da treba da povedemo racuna, ali kako?? Kako da uspem da joj promenim nacin ishrane kad ona VOLI da jede. Jede i kod kuce, ali jede i kod babe i dede, i gde god da odemo ona prvo gleda na sto i uzima nesto za grickanje!! Ima li neko neki savet!
 
To je, kao i sve drugo, samo navika. Kako se navikla na hranu, tako moze i da se odvikne. Naravno, nece biti lako, jer ce biti gladna, ali onda mozete da joj ponudite neku tecnost ( sok, caj, limunada... ). Uglavnom, trebalo bi je sto vise zanimati s necim, odvlaciti joj paznju nekom igrom, pricom, zagovaranjem... da ne misli na hranu. I neka pije tecnosti, sto vise.
U tome bi morali svi ostali da vas podrze iz familije, da bi ste uspeli. U protivnom, dete ce ostati gojazno, organizam se sve vise navikava i siri svoje potrebe za hranom.
 
-zaboravite slatkishe, sokove (ko reche da je nalivate sokom :shock: ), grickalice, osim kao smishljen obrok ili famozno "neshto slatko" posle ruchka...obratite paznju da to bude chasha soka i jedan slatkish kao dezert ili 5-6 keksica i mleko za uzinu, a ne kutija na stolu za grickanje.. :wink:
-napunite kucu vocem, iseckajte shargarepu na tanushne shtapice i drzite u chinijicama, pravite sami vocne salate, vocni jogurt, limunadu, pudinge i keks torte a izbegavajte chokoladu i industrijske slatkishe jer su pravljeni tako da vam je uvek malo :)
-pet obroka dnevno je dovoljno svakome-potrudite se da budu u isto vreme i ne dopushtajte grickanje izmedju obroka..sklanjajte hranu iz vidokruga, izvedite dete napolje..
-zamenite pavlaku kiselim mlekom, kupujte obrano mleko i posne (1%) jogurte, musli, med umesto eurokrema..
-uzivajte, hrana nije nagrada, niti je zdrava hrana kazna..podrazumeva se da se svega ovoga i vi pridrzavate :)
 
november child:
-zaboravite slatkishe, sokove (ko reche da je nalivate sokom :shock: ), grickalice, osim kao smishljen obrok ili famozno "neshto slatko" posle ruchka...obratite paznju da to bude chasha soka i jedan slatkish kao dezert ili 5-6 keksica i mleko za uzinu, a ne kutija na stolu za grickanje.. :wink:
-napunite kucu vocem, iseckajte shargarepu na tanushne shtapice i drzite u chinijicama, pravite sami vocne salate, vocni jogurt, limunadu, pudinge i keks torte a izbegavajte chokoladu i industrijske slatkishe jer su pravljeni tako da vam je uvek malo :)
-pet obroka dnevno je dovoljno svakome-potrudite se da budu u isto vreme i ne dopushtajte grickanje izmedju obroka..sklanjajte hranu iz vidokruga, izvedite dete napolje..
-zamenite pavlaku kiselim mlekom, kupujte obrano mleko i posne (1%) jogurte, musli, med umesto eurokrema..
-uzivajte, hrana nije nagrada, niti je zdrava hrana kazna..podrazumeva se da se svega ovoga i vi pridrzavate :)
pametno.s tim sto ja svojoj devojcici dajem za desert ili kompot od voca ili vocni yogurt ili tako nesto(a ja se ne pridrzavam :cry: ali najbolje da sad stekne navike posle ce joj biti lakse kad poraste)
 
november child:
-zaboravite slatkishe, sokove (ko reche da je nalivate sokom :shock: ), grickalice, osim kao smishljen obrok ili famozno "neshto slatko" posle ruchka...obratite paznju da to bude chasha soka i jedan slatkish kao dezert ili 5-6 keksica i mleko za uzinu, a ne kutija na stolu za grickanje.. :wink:
-napunite kucu vocem, iseckajte shargarepu na tanushne shtapice i drzite u chinijicama, pravite sami vocne salate, vocni jogurt, limunadu, pudinge i keks torte a izbegavajte chokoladu i industrijske slatkishe jer su pravljeni tako da vam je uvek malo :)
-pet obroka dnevno je dovoljno svakome-potrudite se da budu u isto vreme i ne dopushtajte grickanje izmedju obroka..sklanjajte hranu iz vidokruga, izvedite dete napolje..
-zamenite pavlaku kiselim mlekom, kupujte obrano mleko i posne (1%) jogurte, musli, med umesto eurokrema..
-uzivajte, hrana nije nagrada, niti je zdrava hrana kazna..podrazumeva se da se svega ovoga i vi pridrzavate :)

Mislim da je vazno da se toga pridrzava, da to jednostavno postane (i ostane) navika, mislim, da ne bude - ovo je privremeno , pa da se kasnije vrate na staro.
A i sada ce lijepo vrijeme, vise ce se biti vani, samim tim i manje jesti, dolazi voce, povrce, bas idealano vrijeme za sve nove pocetke....pa i za malu bucku.
 
..ja imam jednu "glistu" mamine konstitucije koja sa 8 godina ima 135cm i 25 kg..i dzambasa zbog kog sam pochela da pazim shta unosim u kucu koji je sa 2,5godine na 100cm imao 19kg, a sad sa 4,5 na 115cm 20kg.. zanimljivo je da je i mamina glistica popravila liniju od kada se hrani zdravije :) pre dve godine je imala 21kg :shock: mislim, to je za mame chija deca nece da jedu..
 
He, i moj mali ima dve godine i osam meseci i jedva je prebacio 12,5 kila. Samo kad bi trazio nesto da jede. Bila bih presrecna. Obicno ga vijaju svi redom da stavi nesto u usta. Ali on valjda uvek ima preca posla. :? Ali se ipak trudim da jede zdravo i imam srece sto voli povrce i voce, meso prolazi malo teze, ali zato izbegavam i slatkise, obicno mu dajem za uzinu voce ili vocne jogurte. Ali zato ga babe i dede obicno kljukaju cokoladama i slatkisima.Kao kad ce ako nece sada?! Hmm,...bezveze.
 
Ja imam sina od 3,5 god. ima 110 cm i 23 kg. isti problem. Nisam uspela da mu obuzdam apetit, ali samo kontrolisem sta jede.
Drugi korisni savet je sport. Ona vec moze upisati ritmicku gimnastiku, imas u mnogim sportskim centrima, zavisno gde zivis.
Ja sam sina upisala na hokej, naucio je da kliza za 2 meseca, a sada vozi rolere po ceo dan i vise se ne sekiram oko kilaze.
 
november child:
-zaboravite slatkishe, sokove (ko reche da je nalivate sokom :shock: ), grickalice, osim kao smishljen obrok ili famozno "neshto slatko" posle ruchka...obratite paznju da to bude chasha soka i jedan slatkish kao dezert ili 5-6 keksica i mleko za uzinu, a ne kutija na stolu za grickanje.. :wink:
-napunite kucu vocem, iseckajte shargarepu na tanushne shtapice i drzite u chinijicama, pravite sami vocne salate, vocni jogurt, limunadu, pudinge i keks torte a izbegavajte chokoladu i industrijske slatkishe jer su pravljeni tako da vam je uvek malo :)
-pet obroka dnevno je dovoljno svakome-potrudite se da budu u isto vreme i ne dopushtajte grickanje izmedju obroka..sklanjajte hranu iz vidokruga, izvedite dete napolje..
-zamenite pavlaku kiselim mlekom, kupujte obrano mleko i posne (1%) jogurte, musli, med umesto eurokrema..
-uzivajte, hrana nije nagrada, niti je zdrava hrana kazna..podrazumeva se da se svega ovoga i vi pridrzavate :)

- i naravno, ne zaboravite katanac na frizideru :wink:
 
Znam jedno dete koje je rodjeno sa skoro 5 kila.Majka mu je vec sa 6 meseci davala da jede teletinu,kupus i ostalo tako da sada ima 17 meseci i predebeo je,jedva hoda.U savetovalistu su joj rekli da je debeo za svoj uzrast i da treba da drzi dijetu ali sta vredi kad njegovoj majci ne vredi govoriti.Kad god on zaplace ona mu daje da jede! :shock: Meni ga je licno zao....Nije svako rodjen da ima dete!
 
Hvala svima na savetima i komentarima!!
Pokusavamo da uvedemo malo reda u ishranu moje devojcice. Mislim da i nije tako tesko, bitno je da joj posle redovnih obroka, dorucak, rucak, vecera, ne dajem neke slatkise i da je zavaram sa necim ako joj padne na pamet da jede izmedju obroka. Malo mi je samo teze jer imam i bebicu koja ima mesec dana pa ne mogu da idem cesto u setnju sa cerkicom, ali nekako moramo da se organizujemo.....
 
dobili ste vrlo lepe i korisne savete; ja bih, mozda, dodala jos jednu rec: dete moze da se upise na gimnastiku, naravno, ali nije lose da se i vi malko "pokrenete" s njom. povedite dete u parkic, negde gde ima druge dece, na bazen, neka se od malena navikava na kretanje i aktivnost.
ne znam kakvi su roditelji vasoj devojcici :), ali ako jos ima i porodicne predispozicije ka visku kila, mislim da je jako bitno da instistirate na zdravim navikama uopste. kad kasnije vidite devojcurka ili devojku sa viskom kilograma, tesko je proceniti koliko je tu u pitanju genetika, a koliko kult hrane u porodici i lose navike... i, kad vec "ogovaramo" svoju decu: ne secam se koliko je moja cerka imala kila od 3 godine, ali je od rodjenja bila "dunda" :). sa oceve strane su svi odreda izrazito visoki, snazni i masivni ljudi, sa zadosta kila viska; kad sam videla da je "pljunuta" na tajinu familiju, odmah je krenula na "baletic" (baletsko zabaviste, tada nama najblize), pa kasnije na gimnastiku (i jos usput koje-sta, da ne gnjavim, a o svojoj borbi protiv sviranja klavira ne bih ovom prilikom :) ), i posle vise od 10 godina - efekat je neverovatan. ona je i dalje krupno i visoko devojce, ali sjajno gradjeno, vitko, i - NAJBITNIJE, sa ogromnim samopouzdanjem sto se tice izgleda. za razliku od drugih srednjoskolaca, potpuno prirodno "nosi sebe", nimalo ne razmislja o tome ima li krive noge ili moze li obuci onu suknju, a verujte da im to jako mnogo znaci.
sta hocu da kazem: lako je sada, majci trogodisnjeg deteta reci da bude "tvrda", da insistira na zdravim navikama u ishrani, na bavljenju sportom i slicno, ali verujte da se to kasnije itekako vidi, i da tinejdzeru ili devojci moze JAKO mnogo da znaci.
mnogo srece, draga mama, samo hrabro - od nas zavisi :).
 
gane011:
sirenica:
... U protivnom, dete ce ostati gojazno, organizam se sve vise navikava i siri svoje potrebe za hranom...

:shock: :shock: :shock:
Hocete li mi molim vas pojasniti malo ovu vasu teoriju.
Evo ja cu da vam pojasnim.
Organizam ima masne celije koje sadrze rezerve masti u organizmu. Sad kad se te rezerve povecavaju dolazi do nastanka novih masnih celija, a samotim veceg broja masnih celija, pa samim tim i do gojaznosti.Ako to pocne da se desava u periodu dok smo jos deca onda je jako tesko osloboditi se tih masnih celija.
Znaci kao sto je vecina mama i tata na pisalo zdrava hrana sa sto vise prirodnih sastojak, a sto manje vestackih ili ako je moguce uopste bez njih.
 

Back
Top