Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice smanjenja sexualne zelje...Hmmmm...
Ne bi trebalo da bude od pilula, neki ljudi (npr ja :D) se bas vise opuste i uzivaju kada znaju da su zasticeni od nezeljene trudnoce. Sa druge strane, kod nekih zena (npr. mene :p) moze da se promeni sekret, tj. postane gusci. To mozda moze da oteza sam odnos.
Ja sam primetila smanjenje zelje samo u slucajevima kada sma bolesna, iznervirana ili se brinem zbog necega, tako da mislim da je sve to psiholoske prirode.

... ali ko sam ja da dajem ovakve teorije.
 
Za sve one koji se spremaju da nesto priupitaju na temu pilule za abortus, sledeci tekstovi (nadam se da topmodelsica nece imati nedoumica!):


Pobačaj plaćen glavom
B. RADIVOJEVIĆ, 27. mart 2006
BEOGRAD - Pilula "mifepriston" koju su za izazivanje abortusa koristile u međuvremenu još dve preminule žene u SAD, prisutan je i na našem tržištu. Iako kod nas zvanično nije registrovana, pa ne bi smela ni da bude u prometu, ova pilula se kao "komforan" način za prekid male trudnoće primenjuje u Ginekološko-akušerskoj klinici u Višegradskoj!
Kod dve žene preminule u SAD, koje su koristile ovu pilulu , još nije utvrđen uzrok smrti, saopštila je Američka uprava za hranu i lekova (FDA). U prethodna četiri smrtna slučaja za smrt je okrivljena bakterijska infekcija koja se razvila po uzimanju pilule RU-486, poznat kao "mifepriston". Još, međutim, ništa nije zvanično dokazano i ne zna se da li je pilula, na američkom tržištu odobrena za prekid trudnoće u prvih 49 dana, direktno odgovorna za smrt šest žena. Ali, već i sam nagoveštaj da je "mifepriston", možda u nekim slučajevima, "pilula ubica", kod žena koje su je koristile izaziva, u najmanju ruku, nelagodnost.
Iako se na našem tržištu "švercuje" bez registracije, dobro je što bar ne može da se nabavi bez lekarskog naloga. Obezbeđuju je pojedine privatne apoteke po ceni od 1.810 dinara, a pilula je kod nas prisutna pod nazivom "mifežin". U apoteci vam, u stvari, ne daju, nego samo naplaćuju pilulu, koja je već na klinici kod vašeg lekara!?
U okviru studije Svetske zdravstvene organizacije, kada su ispitivane dve različite doze leka za pobačaj, "mifepriston" je primenjivan i u Ginekološko-akušerskoj klinici u Novom Sadu. Ova Klinika je za to imala odobrenje Ministrstva zdravlja. Pilula je u okviru ovog istraživanja primenjena kod 163 žene. Komplikacija nije bilo.
Pilulu u SAD prodaje privana firma "Danko laboratriz", a kod nas je uvozi i distribuira beogradska firma, čiji su agenti ovih dana obilazili ginekološko akušerske klinike u Srbiji, i nudili pilulu.

KOMPLIKACIJE
PACIJENTKINJA pilulu "mifepriston" dobija na klinici i odlazi kući. Po uputstvu lekara na kliniku se vraća za 24 ili 48 sati, kada se vaginalno ubrizgava postaglandin, derivat nezasićene masne kiseline. Posle tri sata dolazi do pobačaja. Prekid trudnoće pilulom lekari preporučuju uglavnom mladim devojkama koje nisu rađale. U pet odsto slučajeva abortus lekovima je neuspešan.
Pilula dovodi do kontrakcija materice i pri tom se plod izbacuje, a sve to, ipak, nije bez tegoba za pacijentkinju. Posle upotrebe ove pilule moguće su komplikacije kao što je produženo krvarenje, u nekim slučajevima čak i do 15-30 dana.


AMERIČKA AGENCIJA ZA LjEKOVE UPOZORILA NA OPASNOST “MIFEPREKSA”
Žene umiru od tableta za pobačaj

Američka agencija za ljekove i hranu (FDA) upozorila je na opasnost uzimanja “mifepreksa”, poznatijeg kao “RU-486”, ili tablete za pobačaj. Upozorenje je uslijedilo nakon što su u posljednjih nekoliko dana u Sjedinjenim Američkim Državama umrle dvije žene zbog infekcija nastalih uzimanjem kontroverzne “RU-486”, što ukupan broj žrtava ovog lijeka podiže na sedam (za četiri godine).
Kako prenosi hrvatski portal “Indeks”, FDA je 2000. godine dopustila upotrebu tablete, uprkos protestima udruženja za zaštitu života da se zabrani “mifepreks” (”mifepriston”). Medicinski stručnjaci u Americi, Velikoj Britaniji i još 30 zemalja su je proglasili sigurnom.
Na zvaničnom tržištu Crne Gore “mifepreksa” nema, tvrde u farmaceutskom sektoru. Takođe, ovaj preparat nije registrovan ni u zvaničnom registru ljekova. Ali, to ne isključuje mogućnost da lijeka nema na crnom tržištu ili se, pak, može kupiti putem Interneta.
Dr Ranko Medan, podgorički ginekolog, kaže da mu nije poznato da se “mifepreks” prodaje u Crnoj Gori. On u izjavi “Danu” ističe da lično i kao ginekolog nema takvu informaciju, ali ne može da tvrdi da tableta nije prisutna na crnom, ili dostupna na elektronskom tržištu.
Medan kaže da se u Crnoj Gori, ali striktno prema ginekološkim uputstvima, koristi pilula “postinor”, ili “postinor 2”, poznatija kao kontraceptivno postkoitalno sredstvo za “jutro poslije”. Ovaj ginekolog tvrdi da te pilule u slobodnoj prodaji nema. Objašnjenje da se “postinor” koristi isključivo na recept dali su nam i u privatnim apotekama u Podgorici.
“RU-486” proizvodi njujorška kompanija “Danko laboratori”. Na njihovom zvaničnom sajtu, uz mejl kontakt, mogu se dobiti sva uputstva za korišćenje ovih tableta, uključujući i upozorenje da se ne kupuju putem Interneta.
Povodom najnovijih slučajeva umiranja žena nakon korišćenja njihove tablete, ovaj proizvođač se pravda da su na kutiji pilula jasno upozorili na mogućnost teških infekcija.
I FDA naglašava da je rizik od infekcija minimalan (jedan naprema 1.000), što je broj gotovo identičan infekcijama koje se događaju pri hirurškom pobačaju, ili rođenju djeteta.
Smrt pet žena u periodu od 2003. do 2005. godine FDA objašnjava nepridržavanjem savjeta da se tablete koriste peroralno, kako je odobrila vlada, već vaginalno, po savjetu američke organizacije “Planirano roditeljstvo”. Ova organizacija je, nakon nova dva letalna slučaja, povukla savjet.


Pilule za pobačaj smrtonosne?
Objavljeno: 17.6.2006


Američka udruga za kontrolu namirnica i lijekova "US Food and Drug Administration - FDA" izvijestila od dvije dodatne smrti korisnica pilula za medikamentozni pobačaj koje sadrže mifepriston (RU-386, Mifeprex 200 mg tablete), objavljeno je na web stranici US FDA organizacije.


Nakon usmene obavijesti o smrti dvije korisnice od strane proizvođača pilula, FDA je započela istragu o okolnostima smrti. Iako je ranije izviješćeno o četiri smrtna slučaja nakon uporabe mifepristona čiji je uzrok bila sepsa izazvana bakterijom Clostridium sordelli, uzrok novih smrti za sada ostaje nepoznat.
Liječnici i klinike u kojima se vrši medikamentozni pobačaj, kao i pacijentice se upozoravaju na pažljivu uporabu lijeka i praćenje svih uputa o korištenju mifepristona prije početka terapije. Pacijentice moraju biti upućene u moguće neželjene pojave kao što je sepsa, te upozorene na rane signale i simptome koji mogu zahtijevati hitnu medicinsku intervenciju kao što su povišena temperatura, bolovi u trbuhu ili pojačano krvarenje nakon prekida trudnoće.
FDA navodi da osobito povišena temperatura, snažni bolovi u trbuhu i osjetljivost u maloj zdjelici u danima nakon medicinskog prekida trudnoće predstavljaju znake koji ukazuju na infekciju, ali infekcija u nekim slučajevima može proticati i atipično, bez povišene temperature, bakteriemije ili znakovitog nalaza pri vaginalnom pregledu.
Osobitu pozornost treba posvetiti svim afebrilnim pacijenticama s općim simptomima infekcija (mučnina, povraćanje, proljev, slabost), bez obzira na bolove u trbuhu, a koji se javljaju 24 sata i više nakon primjene mifepristona. Kako bi se otkrila skrivena infekcija preporučuje se načiniti krvne pretrage.
Kod pacijentica sumnjivih na infekciju potrebno je razmotriti liječenje s antibioticima koji su učinkoviti kod infekcija s anaerobnim bakterijama kao što je Clostridium sordellii.
FDA ne preporučuje profilaktičku antibiotsku terapiju zbog vrlo male učestalosti sepse (oko 1 / 100.000) kao i rizika koji se javljaju pri uzimanju antibiotske terapije kao što su teška ili fatalna alergijska reakcija, te razvitak antimikrobne rezistencije. K tomu, u ovom trenutku nije poznato niti koji antibiotik bi u ovom slučaju bio najučinkovitiji.
Mifepriston se koristi za prekid intrauterine trudnoće trajanja do 49 dana ili manje, izračunano od prvog dana zadnje menstruacija. Nije predviđena uporaba lijeka za prekid izvanmaterične trudnoće.
Ukoliko nakon prve doze ne uslijedi kompletni pobačaj, potrebno je ordinirati dodatnih 400 µg omisoprostola treći dan nakon oralne primjene 600 mg mifepristona. Ukoliko nije došlo do kompletnog pobačaja niti 2 tjedna, nakon primjene lijeka trudnoća se prekida kirurškim putem. FDA napominje da sigurnost i učinkovitost intravaginalne primjene oralnih tableta nije potvrđena.
Više o neželjenim učincima, kao i obavijestima FDA o neželjenim učincima mifepristona možete naći online na slijedećoj adresi: http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/mifepristone/default.htm .
 
prvi put cujem za ove pilule za abortus..ali, nisam ukapirala kako rade..izazovu spontani pobacaj? pa zar se posle spontanog pobacaja ne radi odmah i kiretaza, da se materica ocisti od mogucih ostataka posteljice i sta ja znam...zato ne kapiram bas ovaj sistem:?
 
Imam problem,pre svega sa ginekoloske strane,ali otkako su se pojavili ti problemi, i opste stanje organizma mi nije kako treba...u predelu genitalija osecam bol,(povremeno svrab i peckanje,koje dovodi do ludila), pojavile su mi se tri kvrzice(jedan ginekolog rece da su to uvecane zlezdice,drugi da je masno tkivo..)ponekad imam utisak da su mi genitalije otecene..ranica na grlicu materice,koja je sada izlecena,sekret III grupa(puno bakterija i leukocita),papa II, cervikalni i vaginalni bris u redu,chlamydi-a(bila pozitivna-sad izlecena),
mikoplazma,ureaplazma-negativno,trichamonas-negativno,jedno vreme problema sa kandidom(perianalno),sad izleceno...s obzirom da je sve u redu,a ja i dalje probleme i sve mi je gore i gore,odlucila sam se da uradim i druge analize,na svoju incijativu:
HIV,HBsAG,HCV,HBs-negativno(hvala Bogu..)
Sto se tice ostalih problema,oni su:bol u kostima,bol u misicima,bol u stomaku,svrab i perutanje koze,problema sa zlezdama...itd..
Ocigledno jeste da imam neku infekciju,jer se ta infekcija,izgleda "prenela" i na oci(peckanje,zuljanje,bol)...
Pitanje sam postavila ovde,jer najvise problema imam sa gnekoloske strane i sve je pocelo "odatle",pre nekoliko meseci...
Dakle,samo bih zamolila,ako ima neko strucan ili neko sa slicnim iskustvom da mi kaze koje analize bih jos mogla da uradim,sta da preduzmem,..s obzirom da nijedan lekar nikada nema vremena da me saslusa odpocetka i sagleda moj problem..vec me onako na finjaka iskuliraju i kao sve je ok...a meni definiticno sve gore i gore...
Ocekujem ubrzo,bar neki odgovor....izvinjavam se na opsirnosti...
 
Iskreno, ja imam ogromno variranje što se sexualne želje tiče... Desi mi se da 10 dana ne pomislim na tako nešto i onda odjednom ne mogu da se savladam.
@ Zvezdica: i meni se čini da mi je sekret drugačiji, nekako lepljiviji i onda mi se desi da zaškripim par puta... Mada mi je i dr rekla da logest može da uzrokuje izvesnu suvoću....
Nego, predlažite neki afrodizijak... :)
 
Cevenkapa moras se javiti svom lekaru opste medicine i krenuti sa klasicnim pregledom od laboratorije i pregleda pa dalje u dogovoru sa njim raditi konsultativne preglede kod lekara odrdjenih specijalnosti.Tegobe koje navodis su vrlo uopstene mogu biti potpuno nepovezane ili opet sa druge strane mogu biti simptomi nekog oboljenja.

Pussycat , tipizaciju rade gotovo sve privatne laboratorije, cenu ne znam ali ti preporucujem da to uradis ili na VMA ili na institutu za mikrobiologiju.
 
Samo da javim da sam u 10-oj nedjelji trudnoce i da se divno osjecam....
Pitanje za dr...
Koje vitamine odabrati kada mi izazivaju mucninu i Mamavit i Prenatal??? Da li pokusati uzimti vitamine posebno , ponaosob jedan po jedan ...i Koje?
 
Krtolica:
Samo da javim da sam u 10-oj nedjelji trudnoce i da se divno osjecam....
Pitanje za dr...
Koje vitamine odabrati kada mi izazivaju mucninu i Mamavit i Prenatal??? Da li pokusati uzimti vitamine posebno , ponaosob jedan po jedan ...i Koje?
Jesi li sigurna da je mucnina od vitamina?
Probaj da ih uzimas uvece kad ides na spavanje.
 
Sad ste me prepali skroz na skroz. Već par godina imam simptome pojačanog sekreta, idem redovno kod ginekologa i radim briseve i sva čuda i uvek mi lekarka kaže da mi nije ništa. Poslednji put je pitam koja mi je grupa kad ono III b. Kaže ne leči se! Sad sam u panici, moram pod hitno da menjam ginekologa. Samo se plašim da mi nelečenje nije ostavilo neke posledice tipa neplodnosnost ili slično jer već duže vreme pokušavam da zatrudnim ali bezuspešno
 
To mi je bio i cilj, da vas sve isprepadam ,da se trgnete i da se brinete za svoje zdravlje.
Umorila sam se od povljanja, nisi ti radila briseve jer da jesi do sad bi nasla uzrok svog pojacanog sekreta, vaginalni sekret i grupa nisu brsevi i ne daju uzrocnika i ne rade se kod ginekologa nego u laboratoriji...
 
da li je bolje raditi bris na hlamidiju i e.c. pre ili posle menstrualnog ciklusa? (ok, minimum 2 nedelje po zavrsetku th, ali... kad?) posle prve th, rezultat je bio pozitivan :( imam jos nedelju dana do zavrsetka druge th. hvala unapred!
 
hiii, pa to je super! imam jedno pitanje, koje je verovatno mnogo mnogo glupo i necu se ljutiti ako ga odmah obrisete, ali ce meni odgovor puno znaciti. naime, ako ne treba raditi bris neposredno posle ciklusa, da li to znaci da postoji verovatnoca da rezultati nisu validni? -jer u tom slucaju (s obzirom na to da sam ja radila bris nakon prve th, prvi dan posle ciklusa, a rezultat je bio pozitivan) mozda sam se ja zapravo izlecila! ;) dobro, ajd sad jos ovih par dana antibiotika, i onako mi je organizam vec postao prava laboratorija :) hvala jos jednom!
 
malipapagaj:
hiii, pa to je super! imam jedno pitanje, koje je verovatno mnogo mnogo glupo i necu se ljutiti ako ga odmah obrisete, ali ce meni odgovor puno znaciti. naime, ako ne treba raditi bris neposredno posle ciklusa, da li to znaci da postoji verovatnoca da rezultati nisu validni? -jer u tom slucaju (s obzirom na to da sam ja radila bris nakon prve th, prvi dan posle ciklusa, a rezultat je bio pozitivan) mozda sam se ja zapravo izlecila! ;) dobro, ajd sad jos ovih par dana antibiotika, i onako mi je organizam vec postao prava laboratorija :) hvala jos jednom!
Sacekaj ti rezultat novog brisa, najbolje je tako. :)
 
kodrami:
Evo ja opet imam jos po koje pitanje. Sta je cisticna fibroza? I drugo sta je uzrok pojavi ciste na jajniku ili jajovodu? U napred hvala na odgovoru!
Cisticna fibroza je nasledna vrlo teska bolest koja se izmedju ostalog manifestuje bolescu pluca, poremecajem lucenja pankreasa, i rada creva.Manifestuje se odmah na rodjenju i kod decaka i kod devojcica.Pluca su najvise ugrozena.
Sto se tice ciste...zavisi od tipa ciste.
 
Pre par dana mi se pojavila neka kvrzica u predelu izmedju prepone i vagine,malo je oteceno i na dodir boli.To se desilo na dva dana pred ciklus.Uvece me je malo zabolelo i napipala sam malu kvrzicu koja je sutradan vise otekla,a kada sam dobila malo se smanjila i manje boli. Zanima me da li je moguce da je to od prehlade,jer sam se par dana vrlo slabo oblacila a napolju je bilo veoma hladno?Posto jos uvek imam ciklus i cekam da prodje pa da odem kod ginekologa,zanima me sta bi to moglo da bude.Unapred hvala na odgovoru!
 
Stvarno ne mogu ni da zamislim gde bio to bilo 'izmedju prepone i vagine'....pa da mogu bilo sta d ati kazem. Sta je 'mala' kvrzica? Koliko je oteklo? MOzda ti se pitanja cine glupim, ali zaista - vidovitost nam nije jaca strana. Jedino sta meni pada na pamet iz napisanog (a uopste ne mora da bude) jeste otok Bartolinijeve zlezde, dakle infekcija koja je izazvala otok, ili eventualno zapusenje kanala koje je takodje moglo da izazove otok.
Odgovor na pitanje je: ne, nije moguce da je od prehlade. Sacekaj da ti prodje ciklus pa se javi ginekologu, promena mora da se pogleda. Ako otok bude rastao, pojavi se jaci bol i crvenili - javi se ginekologu i pre nego sto ti prodje ciklus.
 
Pošto sinoć na ultrazvuk doktor nije mogao sa sigurnošću da utvrdi da li sam trudna on misli da 70% jesam ja sam danas uradila BETA HCG i rezultat je sledeći BETA HCG 1239 referentna vrednost u trudnoći iznad 5.0.Pošto sam nestrpljiva do sutra molim vas da mi protumačite ovo,inače do sada nisam rađala .UNAPRED HVALA I ODGOVORITE ŠTO PRE.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top