Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
zanima me koliko opasni mogu biti kondilomi?
danas sam bila na pregledu i lekarka je ustanovila da to imam, dala mi je neke vaginalete (koriste se 3 dana, canesten...)....
citala sam na netu o tome i na jednom mestu pise da to obicno prolazi "samo od sebe", a na drugom mestu sam procitala da moze cak preci u kancer ako se ne leci!!!!!!!!
i jos nesto: da li se ta bolest prenosi ISKLJUCIVO sexualnim putem ili postoji jos neki nacin?
do sada sam imala samo jednog partnera, a on je pre mene imao (koliko ja znam...) samo jednu partnerku.....tako daaa....
help :-(
 
Kolike su sanse da zena ostane trudna bas od tecnosti koja se javlja pre ejakulata?
Moze se zatrudneti i ako se ejakulacija dogodi van vagine, samo u blizini spoljasnjih polnih organa zene?


Pod broj jedan, velike a pod broj dva domen naucne fantastike.

Jos jedno pitanje vezano za odgovor br. 1.....znaci velike bez obzira da li su u pitanju bilo plodni bilo neplodni dani? Opet pitam jer se covek svega naslusa u zivotu svome, a bogami i neka iskustva oseti na svojoj kozi.....znaci da li pre svega sve zavisi od plodnih i neplodnih dana?
 
To je vec sta bi bilo kad bi bilo, istina je da spermatozoida ima u presemenoj tecnosti, naravno da se to treba poklopiti sa plodnim danima,plus prezivljavanje spermatozoida...
Kao sto rekoh sta bi bilo kad bi bilo.
 
_cat_:
zanima me koliko opasni mogu biti kondilomi?
danas sam bila na pregledu i lekarka je ustanovila da to imam, dala mi je neke vaginalete (koriste se 3 dana, canesten...)....
citala sam na netu o tome i na jednom mestu pise da to obicno prolazi "samo od sebe", a na drugom mestu sam procitala da moze cak preci u kancer ako se ne leci!!!!!!!!
i jos nesto: da li se ta bolest prenosi ISKLJUCIVO sexualnim putem ili postoji jos neki nacin?
do sada sam imala samo jednog partnera, a on je pre mene imao (koliko ja znam...) samo jednu partnerku.....tako daaa....
help :-(

moja nevina prijateljica ih ima TAKO DAAAA :lol:
 
Uvek mozes otici kod ginekologa i posavetovati se oko koriscenja nekih kontraceptiva ali racunam jos si mlada, sta ces raditi kasnije kad postanes seksualno aktivna.To je ipak obaveza i potrebna je odrdjena odgovornost prema koriscenju istih.
 
anuska1:
moja nevina prijateljica ih ima TAKO DAAAA :lol:

ok, citala sam, a i cula od nekih devojaka da je i to moguce.... :roll:
medjutim, u jednom od onih clankova, ciji se link nalazi na prvoj strani, sam procitala neverovatno identicne simptome mojima....pise da hpv uglavnom u pocetku miruje, do par nedelja, a moze cak i do 3 meseca. aktivira se kada oslabi imunitet...nakon toga se javlja suvoca itd.
moj "prvi put" je bio krajem januara ove godine, a simptomi su se javili tacno 3 meseca kasnije, kada sam spremala ispite za aprilski rok, kada sam samo ucila i ucila i ucila, vrlo malo spavala, a kada sam i koliko jela, ne znam ni sama...i bila sam na ivici da se razbolim.....ali nisam....ipak, krajem aprila i pocetkom maja sam dobila prvo svrab, a kako su dani prolazili, neopisiv bol 'tamo dole'. nisam mogla da hodam koliko me je bolelo...a o crvenilu da ne govorim...popucali kapilari, strasnooo, imala sam utisak da ce krv prsnuti....i naaaravno, kakva sam glupaca, nisam otisla kod ginekologa, nego sam sama probala da se "izlecim", odnosno koliko toliko smanjim upalu. ispirala sam cajem od zalfije, za koji sam procitala da je dobar za sve vrste ranica i tako tih stvari....i ta upala je prosla posle nekih 5-7 dana...smirilo se konacno....nakon toga, prilikom odnosa, a i ovako, sam imala strasnu suvocu. bas mi je to smetalo u krevetu i mislila sam da je to nesto psihickog karaktera..da sam ja htela sex, ali moj organizam "nije hteo".....ali eto, ispostavilo se da je i to jedan od simptoma, koji sam procitala.......
ne znam...prilikom pregleda mi je receno i da imam povecan sekret (bas je zabrinuto delavala doktorka)...danas sam isla da mi uzmu bris..rezultati su za nedelju dana, pa videcemo......kukuuuu... :(
med. sestra mi rece danas da ne panicim, hehe, a jaaa.... :smile:

samo da naglasim da doktorka, koja me je pregledala, nije htela da saslusa ceeelu (ovu) pricu..kada sam pocela da pricam, prekinula me je i pocela da prica kako su danas mladi straaaasno promiskuitetni, stalno se menjaju partneri, a zaraza se siriii, bla bla bla..kao da ja to ne znam......
 
Ja imam jedan problem poslednjih mesec dana....
Pretrazivala sam malo ovu temu ali nista slicno nisam nasla.
Naime prilikom odnosa sam malo suvlja, nekako shkripi i nije bas prijatno.... U glavi sam extra uzbudjena a dole - nista!
Da li ovo moze da se desi od kandide? Pre nekih dva meseca sam bila na pregledu i dobila vaginalete kansen, ostalo je sve ok.......
Da li ovo ima veze i sa koriscenjem intimnog sapuna posto sam cula misljenja da je iskljucivo voda dovoljna za odrzavanje higijene....?
 
zavisi, moze biti i ne mora,a i sa sapunom je isto, eto u poslednje vreme svi potenciraju samo vodu u higijeni genitalija ,ja licno preferiram bebi kupke, ako mogu bebe mozemo i mi.
 
Vec sam dobila deo odgovara od dr ali molim za ostatak. Menstruacija mi je kasnila 2-3 dana, onda se pojvaila u tragovima, tj 2 dana je bilo vise braon, a onda je 2 dana bilo crveno, ali samo pri brisanju, nista vise od toga i onda je sve nestalo (mada moje menstruacije i nisu obilne), onda su mi se posle 10ak dana pojavili bolovi u grudima, tezina i peckanje, a kad bi otprilike trebala da bude ovulacija opet mi se pojavilo tamno crveno(gotovo jedva vidljivo tj u tragovima) pri brisanju ( nikad ranije nisam imala krvarenja pri ovulaciji)i imam bolove u ledjima kao kad treba da dobijem i nadutost stomaka. Pored svega, osecam se ok, mada sam imala dosta stresnih situacija u prethodnom periodu. Uradila sam test i negativan je. Jer nesto opasno ili ne, koliko smem da cekam pre odlaska lekaru jer je moj lekar na godisnjem, a nemam poverenja da odem kod drugog

Hvala
 
Aura,koliko imas godina?niko ne kaze da ne smes da imas ovulatorno krvarenje jednom u zivotu, niti da ciklus ne sme trajati krace ili duze.
Lara...na koje pilule mislis?Kiretaza je kiretaza samo postoji razlika da li se njom prekida trudnoca ili se radi u cilju terapije ili dijagnostike.
 
Kod nas se u poslednje vreme sprovodi medikamentozni abortus, za njega postoje odredjene indikacije, dakle ne moze se primenjivati kod svih zena, radi se do 7. nedelje trudnoce, trudnica ne sme biti starija od 35 godina, pacijentkinje koje su alergicne na lekove ili imaju astmu nisu kandidatkinje za ovu vrstu prekida trdunoce, kao i one koje u anamnezi navode prethodne abortuse, porodjaje carskim rezom, radi se u bolnickim uslovima.
 
Ne brini ,gotovo sam sigurna da je u pitanju ovulatorno krvarenje, i sama kazes da ti ciklus znaju biti neredovni, kod nas sve deluje na ciklus i stres i promena vremena, podneblja, hrane...
Naravno ako se taj problem nastavi javi se lekaru.
 
MEDIKAMENTOZNI PREKID TRUDNOĆE

Klinički Centar Srbije i Institut za ginekologiju i akušerstvo je želeo da uvede novu metodu u kontroli rađanja pomoću medikamentoznog prekida trudnoće. Tako je prihvaćena sugestija Francuske u kojoj se već 10 godina primenjuje ova metoda, dok je u ostalom delu Evrope u primeni 7 godina, a u Americi tek 2-3 godine. Uočeno je da davanjem određenih lekova može doći do prekida trudnoće.

Ovaj način abortusa nije moguće primeniti kod pacijentkinja alergičnih na određene supstance iz ovih lekova, asmatičara i sl.

Medikamentozni prekid trudnoće je postupak koji se primenjuje u strogo definisanim okvirima. Poželjno je da su pacijentkinje stare do 35 godina, da je utvrđena jednoplodno trudnoća ne starija od 49 dana amenoreje (7 nedelja), da žena nije imala carskih rezova i ranijih abortusa po svom izboru. Ovo su idealne propozicije na koje smo se fokusirali u istraživanju ovog postupka. U okviru istraživanja izdvojila su se dva rada:

1. Prvi rad – izbor terapijskog protokola

2. Komparativno posmatranje komplikacija kiretaže i medikamentoznog prekida trudnoće

Napravljena je studija koja je obuhvatala 70 pacijentkinja, podeljenih u dve grupe, gde su u jednoj grupi rađene uobičajene kiretaže, dok je u drugoj grupi primenjen medikamentozni prekid trudnoće.

Uspešnost postupaka definisana je po zaostalom ovularnom, rezidualnom tkivu (zaostali sadržaj u materici). Statistički gledano nije uočljiva značajna razlika, jer kod kiretaže uspešnost iznosi 95%, dok je taj postotak kod medikamentoznog prekida trudnoće – 90%. Značajna razlika između ova dva postupka je u složenosti komplikacija. Po izvršenom medikamentoznom abortusu u vidu komplikacija se mogu javiti: - umereni bolovi, koji prate kontrakcije materice, poput menstrualnog bola; - krvavljenje (nešto jače od menstrualnog); - muka i gađenje ( u zanemarljivom procentu, manje od 10%).

Tok medikamentoznog prekida trudnoće

Obaveza je pacijentkinje da dođe kompletno pripremljena za ovu intervenciju, to podrazumeva sve neophodne nalaze vezane za krvnu grupu, test o dokazanoj trudnoći i ultrazvučni ginekološki nalaz.

Medikamentozni prekid trudnoće počinje davanjem MIFEŽIN-a u dozi od 600mg u tri tablete. Pacijentkinja po uzimanju leka leži na Institutu 1 sat pod nadzorom, a 48 sati potom dobija drugu vrstu leka, PROSTAGLANDIN E1 (CITOTEK). Po uzimanju ovog leka, žena ostaje na Institutu 3 sata.

MIFEŽIN blokira progesteron (hormon za održavanje trudnoće) i sprečava razvoj posteljice.

CITOTEK dovodi do kontrahovanja (grčenja) materice.

Kombinacijom ova dva leka dolazi do izbacivanja ili do resorpcije ploda.

Nakon 10 do 14 dana pacijentkinja dolazi na kontrolu sa ponovo urađenim testom za utvrđivanje trudnoće, podvrgava se kliničkom pregledu (ultrazvučni pregled), ginekološki pregled. Na ovaj način se utvrđuje pozitivan ishod poduhvata.

Ukoliko se utvrdi prisustvo rezidue - ostaci sadržaja trudnoće – što se retko dešava, pristupa se instrumentalnoj reviziji, koja je daleko blaža od postupka pri kiretaži.

REZIME

Abortus pomoću medikamenata je naročito povoljna metoda, koja se preporučuje mladim devojkama i ženama koje nisu rađale i kojima je reprodukcija tek u planu. Na ovaj način se neželjena trudnoća prekida uz minimalan rizik od eventualnih komplikacija. Informacije o ovom postupku pacijentkinje mogu dobiti od svojih ginekologa. Za sada se ova intervencija primenjuje isključivo na Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog Centra Srbije.

Prekid trudnoće finansijski ne pokriva socijalno osiguranje, pa je cena običnog abortusa (kiretaže) 6000,00 dinara, a medikamentozni prekid trudnoće iznosi 9500,00 dinara, što je jednako ceni kiretaže u privatnim klinikama.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top